Stresi mund të shkaktojë disa përgjigje negative në trup, nga inflamacioni deri te lodhja. Por a e dini se stresi mund të ndikojë në shëndetin e venave tuaja? Aftësi të shëndetshme të menaxhimit të stresit nevojiten për të lehtësuar tensionin dhe ankthin që mund të shkaktojnë venat me variçe, presionin e lartë të gjakut dhe shtimin në peshë. 

 Këta faktorë mund të çojnë në pamjaftueshmëri të venave ose shqetësime të tjera shëndetësore. Mësoni më shumë rreth asaj se si stresi ndikon në shëndetin e venave tuaja dhe si i mbani venat tuaja të shëndetshme.  

Një mënyrë për ti trajtuar venat tuaja dhe per ti mbajtur ato te shëndetshme ëshët xheli Alivio që trajton variçet dhe ndihmon në përmirësimin e tyre.

Stresi mund të çojë në shtim në peshë 

Stresi pozitiv në trupin e njeriut është në gjendje të krijojë dhe të kontribuojë në problemet e tjera në të gjithë. Për shembull, një efekt anësor i theksuar është shtimi në peshë. “Ngrënia e stresit” mund të jetë një mekanizëm jo i shëndetshëm përballues për shpenzimet e tensionit emocional. Kjo shkaktohet nga prodhimi i tepërt i kortizolit, një hormon stresi.  

Ndërsa disa nivele të hormoneve janë të natyrshme, kortizoli fillon metabolizmin e yndyrës dhe karbohidrateve për të mbajtur nivele të sheqerit në gjak dhe insulinë. Sa më e madhe të jetë pesha në këmbë, aq më shumë gjak mund të grumbullohet në gjakun e gjakut, duke formuar trupin e tyre me variçe të fryra, dhe të përdredhura të hapur në këmbë. Venat varikoze mund të skuqen të dhimbshme, të fryra dhe të mund të çojnë sëmundjen në venoze dhe trombozë të venave të thella (DVT). 

Bërja e ndryshimeve edhe të vogla në ushqimin tuaj të përditshëm mund të bëni një ndryshim të madh për të rritur trupin dhe presionin e gjakut. Përfshirja e ushtrimeve dhe menaxhimit të stresit mund t’ju ndihmojë jo vetëm të arrini një peshë të trupore, por edhe të kujdeseni më mirë për venat tuaja.

Stresi mund të shkaktojë probleme të qarkullimit të gjakut

Nuk është sekret që stresi ngre presionin e gjakut. Por si ndikon kjo në venat tuaja? Me rritjen e presionit të gjakut, rritet edhe tensioni në muret dhe valvulat e venave tuaja. Nëse keni një fillim të papritur stresi ose stres të zgjatur, kjo mund të ndikojë në venat tuaja, madje duke i penguar ato që të pompojnë gjakun siç duhet.  

Ashtu si venat tuaja mund të ndikohen nga shtimi i peshës, presioni i lartë i gjakut mund të çojë në vena të gërvishtura dhe të fryra. Dhe jo vetëm që këto venat varikoze të fryra mund të jenë të shëmtuara, por mund të jenë edhe të dhimbshme. Ato mund të çojnë në ulçera dhe këmbë të shqetësuara dhe të jenë tregues i problemeve serioze shëndetësore. Mosaktiviteti, periudhat e gjata të qëndrimit në këmbë, pesha e tepërt dhe stresi mund të kontribuojnë në këto probleme të qarkullimit. Bisedoni me një specialist të kujdesit shëndetësor për zgjidhjet për stresin tuaj. Dhe nëse vëreni formimin e venave me variçe, filloni të përdorni xhelin Alivio, qe përdoret kundër tyre.

Stresi dhe rrjedha e gjakut 

Kur jeni të stresuar, presioni i gjakut rritet, gjë që dobëson venat tuaja. Kjo bën që qarkullimi i gjakut të ulet dhe përfundimisht do të çojë në grumbullimin e gjakut në këmbë. Mbledhja e gjakut është ajo që çon në formimin e venave të dukshme të fryrë. Sa më shumë të stresoheni dhe sa më gjatë të jeni të stresuar, aq më keq do të jenë simptomat dhe zhvillimi i gjendjes suaj. 

Praktikoni menaxhimin e shëndetshëm të stresit 

Menaxhimi i stresit dhe ankthit nuk është vetëm thelbësor për shëndetin e venave tuaja, por edhe për shëndetin e plotë të trupit tuaj. Gjetja e zakoneve të kënaqshme dhe të qëndrueshme të ushtrimeve si joga, ecja ose ngasja me biçikletë mund t’ju pengojë të jetoni një mënyrë jetese të ulur.  

Meditimi, hidratimi i mjaftueshëm dhe ushqimi i shëndetshëm së bashku me gjetjen e kohës për pushim dhe hobi mund të ndihmojnë shumë në zbutjen e stresit tuaj. Bëni ndryshime të shëndetshme dhe vendosni zakone të përditshme për të ndihmuar në mbajtjen e ulët të stresit. Do të vini re gjithashtu një ndryshim në mirëqenien tuaj të përgjithshme. 

Gjeni një zgjidhje për venat e shkaktuara nga stresi 

Nëse jeni të shqetësuar se si stresi juaj ndikon në shëndetin tuaj të venave, është e rëndësishme të ndihmoni të ndryshoni mënyrën se si reagoni ndaj stresit.Institutin Kardiovaskular të Qendrës së Këmbëve dhe Venave Jugore, ne mund të ndihmojmë për të monitoruar shëndetin e venave tuaja, për të identifikuar problemet ose faktorët e rrezikut dhe për të ofruar zgjidhje për venat me variçe, venat merimangë dhe sëmundjet e mundshme venoze.  Një zgjidhje që ne rekomandojmë është padyshim xheli Alivio që kemi përmendur dhe më lart.