Keni celulit? Nuk jeni vetëm: kjo gjendje prek pothuajse 90% të grave në një moment të caktuar gjatë jetës së tyre, madje edhe gratë që janë ndryshe të holla dhe në formë. 

Sado i zakonshëm që është celuliti, ka gjithashtu shumë keqinformime të mëdha se çfarë është, çfarë e shkakton dhe si të shpëtojmë prej tij. Althea’s Body është një xhel që ka në përbërje komponentë që reduktojnë celulitin. Pra, përpara se të fajësoni, të planifikoni një procedurë kozmetike ose të shpenzoni një pasuri për produkte pa recetë, lexoni historinë e vërtetë pas celulitit. Disa produkte të celulitit pa recetë mund të pretendojnë se ndihmojnë në largimin e papastërtive dhe toksinave nga trupi. Por as efikasiteti i tyre dhe as pretendimet e tyre se çfarë e shkakton celulitin nuk mbështeten nga shkenca, por kjo nuk ndodh me Althea’s Body, pasi ky xhel është I çertifikuar dermatologjikisht. 

Celuliti shkaktohet nga toksinat në trupin tuaj (Miti)

 Përkundrazi, celuliti shfaqet kur depozitat themelore të yndyrës fillojnë të shtyjnë përmes shtresave të fibrave të kolagjenit, ose indit lidhës, nën lëkurë (shpesh në vithe dhe zona të kofshëve, por edhe në krahë, stomak dhe pika të tjera të zakonshme problematike). Indi lidhës mund të dobësohet nga hormonet, mungesa e ushtrimeve dhe tonit të muskujve, yndyra e tepërt dhe qarkullimi i dobët, thotë dermatologia me bazë në Nju Jork, Cheryl Karcher, MD. Por gjendja nuk shkaktohet nga “toksinat”. 

Gratë kanë tendencë të mbajnë më shumë yndyrë rreth ijeve dhe kofshëve të tyre. (Fakt)

Ne gjithashtu kemi më pak ind lidhës mbështetës për t’i mbajtur të gjitha në vend. “Nëse mendoni për një skelë jashtë një ndërtese që ka ato kryqe X mbi to, kjo është diçka e tillë që kanë dhomat e yndyrës së meshkujve,” thotë David McDaniel, MD, drejtor i Institutit për Anti-Plakje dhe asistent profesor i dermatologjisë klinikeShkolla Mjekësore e Virxhinias Lindore. Megjithatë, vlerësohet se rreth 10% e meshkujve vuajnë gjithashtu nga celuliti.  

Celuliti përkeqësohet me kalimin e moshës (Fakt) 

Hormonet gjithashtu duket se luajnë një rol në shfaqjen e celulitit: ndërsa gratë plaken, trupat e tyre prodhojnë më pak estrogjen, një hormon që ndihmon në mbajtjen e enëve të gjakut të rrjedhin pa probleme. Më pak estrogjen mund të nënkuptojë qarkullim më të dobët, gjë që mund të nënkuptojë gjithashtu një ulje të prodhimit të ri të kolagjenit dhe prishjen e indit lidhor të vjetër.  

Celuliti mund të jetë në gjenet tuaja (Fakt)

Është e vërtetë që celuliti shfaqet në familje; nëse nëna dhe gjyshja juaj kishin celulit, ju keni një shans më të mirë për ta zhvilluar atë. Në fakt, ekziston edhe një test gjenetik në treg që mund t’ju tregojë nëse keni një variant gjeni që ju vë në rrezik më të lartë për celulit të moderuar deri në të rëndë – por, duke marrë parasysh që shumica e grave do të zhvillojnë celulit gjatë jetës së tyre (dhe fakti që do ta kuptoni kur ta shihni), nuk ia vlen tamam çmimin e tij të lartë. Nëse nuk jeni nga ata me fat me të afërm me lëkurë të lëmuar, merrni zemër: Gjenetika është vetëm një pjesë e vogël e enigmës së celulitit; Faktorë si dieta, stërvitja dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme gjithashtu luajnë një rol.  

Celuliti ndodh vetëm te njerëzit jashtë formës (Miti )

Mbipesha e bën pamjen e celulitit më të dukshme; sa më shumë yndyrë të keni nën lëkurën tuaj, aq më shumë ka të ngjarë të stresojë indin tuaj lidhës dhe të fryhet nga pikat e tij të dobëta. Por celuliti u ndodh edhe grave të të gjitha formave dhe madhësive, thotë Shira Ein-Dor, pronare e Qendrës Amerikane për Reduktimin e Celulitit në New York City. “Unë madje i trajtoj modelet e Victoria’s Secret,” thotë ajo. “Ata janë shumë të dobët, stërviten dhe hanë mirë, bëjnë gjithçka siç duhet, por ende kanë celulit.” 

Ushtrimi mund të zvogëlojë shfaqjen e celulitit (Fakt )

Një praktikë e rregullt ushtrimesh nuk mund të kurojë celulitin – por në shumë raste mund të ndihmojë në parandalimin ose zvogëlimin e pamjes së tij. Celuliti shfaqet kur fibrat lidhëse nën lëkurë dobësohen ose humbasin elasticitetin e tyre, por shtrirja dhe forcimi i atyre zonave (përveç djegies së yndyrës së tepërt në përgjithësi) mund të ndihmojë. “Forcimi dhe tonifikimi i këtyre muskujve do të shtrëngojë lëkurën, duke dhënë iluzionin se celuliti është më pak i dukshëm”, thotë Dr. McDaniel. Rutinat e jogës që synojnë të pasmet dhe kofshët mund të ndihmojnë, si dhe lëvizjet e stërvitjes së forcës që ndërtojnë muskuj dhe nxisin qarkullimin.  

Kardio është më e mira për të reduktuar lëvizjet e tëra (Miti ) 

Vrapimi ose forma të tjera të kardio mund të ndihmojnë në mbajtjen e peshës, gjë që mund të zvogëlojë shfaqjen e gropëzave dhe gërvishtjeve. Por për të zbutur me të vërtetë lëkurën tuaj, duhet të stërviteni forcë. Një studim nga studiuesit në South Shore YMCA në Quincy, Massachusetts, zbuloi se të rriturit që bënin tre stërvitje aerobike 30-minutëshe çdo javë për tetë javë humbën katër kilogramë, por nuk fituan muskuj – dhe vetëm pak e përmirësuan përbërjen e trupit.  

Kur ata lidhën 15 minuta aktivitet aerobik me 15 minuta stërvitje forcash tre herë në javë, megjithatë, ata humbën 10 kilogramë yndyrë, shtuan dy kilogramë muskuj dhe panë një përmirësim më të madh të përgjithshëm në përbërjen e trupit. Me fjalë të tjera, ata dukeshin më mirë dhe humbën një pjesë të tundjes!

Kremrat forcues të lëkurës mund të kurojnë celulitin. ( Miti)

Përkundër asaj që mund të lexoni në etiketat e tyre, asnjë krem i ditës – me recetë apo pa recetë – nuk është treguar se redukton përgjithmonë pamjen e celulitit. Studimet kanë gjetur, megjithatë, se produktet që përmbajnë retinoidë (të etiketuara si retinol pa recetë) mund të ofrojnë disa efekte të përkohshme duke krijuar një mbulesë më të trashë të lëkurës që mund të ndihmojë në kamuflimin e gungave. Ka prova të kufizuara që kremrat ose pastrimet me përbërës stimulues, si kafeina, xhenxhefili dhe çaji jeshil ose i zi, mund të ndihmojnë gjithashtu duke përmirësuar qarkullimin dhe duke thyer rezervat e qelizave yndyrore, xheli Althea’s Body përmban kafeinë dhe përbërës të tjerë si limoni jeshil, vaji I bajames që njihen si anti- celulit.