Dëshironi të merrni rreze dielli, por keni frikë se do të perkeqesoje  ekzemën tuaj? Ndërsa ditët me diell mund të ndihmojnë disa probleme të lëkurës, ekspozimi i tepërt në diell mund të përkeqësojë shpërthimin e ekzemës. 

Ekzema është një gjendje e zakonshme e lëkurës që shkakton njolla të thata ose të përflakur të lëkurës që shpesh janë super kruarje – dhe ndonjëherë të dhimbshme. Ndërsa ne nuk jemi saktësisht të sigurt pse ndodh ekzema, ne e dimë se disa shkaktarë mund të shkaktojnë një shpërthim – duke përfshirë faktorët mjedisorë si dielli. 

Por sa dielli është i mirë për ekzemën dhe kur rrezet e diellit do t’ju bëjnë të kaloni kufirin nga lehtësimi i ekzemës në vuajtjet e ekzemës?

A e përkeqëson dielli ekzemën? 

Drita e diellit nuk do të shkaktojë drejtpërdrejt ekzemë. Por ekspozimi i tepërt mund të shkaktojë simptoma – ose të përkeqësojë një shpërthim ekzistues – nëse keni ekzemë. 

Ngritja e tepërt në diell mund të shkaktojë inflamacion, acarim ose thatësi, të cilat mund të kenë një efekt negativ në lëkurën tashmë të kruajtjes ose të ndjeshme. Djersa dhe nxehtësia e shkaktuar nga argëtimi në diell gjithashtu mund ta bëjnë ekzemën më të kruar ose më të dhimbshme se zakonisht. 

Nga ana tjetër, disa studiues kanë zbuluar se mosmarrja e mjaftueshme e rrezeve të diellit mund të ndikojë gjithashtu në ekzemën. Ndërsa nevojiten akoma më shumë kërkime, një rishikim i hulumtimit sugjeroi se mosmarrja e mjaftueshme e vitaminës D, të cilën rrezet e diellit e siguron natyrshëm, lidhet me zhvillimin e ekzemës. 

Pavarësisht nëse keni ekzemë apo jo, dielli i tepërt mund të shkaktojë probleme për lëkurën tuaj. Ekspozimi i tepërt në diell mund të çojë në djegie nga dielli, plakje të hershme të parakohshme, hiperpigmentim, apo edhe kancer të lëkurës. 

A mund ta ndihmojë dielli ekzemën? 

Ndërsa dielli i tepërt mund të shkaktojë një ndezje, marrja e mjaftueshëm e diellit mund të sigurojë lehtësim të ëmbël për lëkurën e prirur ndaj ekzemës. 

Rrezet e diellit mund të ndihmojnë në rritjen e prodhimit të vitaminës D në lëkurë, një lëndë ushqyese që lidhet me shëndetin e lëkurës. Hulumtimet tregojnë se vitamina D luan një rol jetik për të ndihmuar në rregullimin e sistemit imunitar dhe përmirësimin e funksionit të barrierës së lëkurës. 

Pra, marrja e mjaftueshme e vitaminës D përmes ekspozimit në diell mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës tuaj të lumtur dhe të shëndetshme – dhe potencialisht pa kruajtje. Vetëm vini re se moderimi është çelësi, këtu. Kalimi i kohës në ambiente të jashtme do t’ju japë një infuzion të ëmbël të vitaminës D, por mos e teproni me ekspozimin e drejtpërdrejtë të diellit. 

Letra e një redaktori sugjeronte se rrezet e diellit mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit duke nxitur lirimin e oksidit nitrik, i cili mund të përmirësojë lëkurën dhe të qetësojë simptomat e ekzemës. Kremi Silki Skin iu ndihmon gjithashtu në qetësimin e ekzemës dhe në mbjajten nën kontroll te saj. 

Fototerapia – e njohur si terapia me dritë ultravjollcë (UV) – përdoret gjithashtu ndonjëherë për të trajtuar ekzemën që nuk i përgjigjet ilaçeve apo trajtimeve të tjera. Ky trajtim imiton efektet e diellit duke siguruar ekspozim të përqendruar ndaj gjatësive valore të dritës UV që ndihmojnë lëkurën. Por fototerapia mund të vijë me disa efekte anësore si djegia nga dielli, plakja e parakohshme e lëkurës dhe kanceret e lëkurës jo melanoma.  

Po djegia nga dielli në ekzemë? 

Nuk ka asnjë mënyrë për ta lyer me sheqer. Dhe nëse keni të bëni me ekzemë, djegia nga dielli mund të jetë një problem edhe më i madh duke shkaktuar ose përkeqësuar shpërthimet. 

Djegiet nga dielli dëmtojnë lëkurën tuaj dhe shkaktojnë lëkurë të papërpunuar, të kuqe ose të çngjyrosur, të dhimbshme që mund të fryhet dhe kruhet. Kjo dozë shtesë e inflamacionit mund ta bëjë lëkurën e thatë, të kruajtjes dhe të irrituar edhe më keq, ose të shkaktojë një shpërthim ekzemë. 

Nëse merrni djegie nga dielli, vazhdoni me kujdes! Përdorni hidratues të butë për të qetësuar irritimin,  shmangni ekspozimin e mëtejshëm të diellit dhe mbani dushet ose banjat të freskëta (jo të nxehta!). Flisni me mjekun tuaj nëse gjendja juaj nuk shërohet ose zona e prekur përkeqësohet ose përdorni kremin Silki Skin. 

Këshilla për mbrojtjen nga ekzema dhe rrezet e diellit 

Ju nuk duhet të fshiheni nga dielli vetëm sepse keni ekzemë. Ju ende mund të shijoni shumë argëtim në diell! Për të mbrojtur veten nga efektet e diellit që shkaktojnë ekzemë, ndiqni këto këshilla: 

1..Qëndroni të freskët kur moti është i nxehtë

2.Shmangni rrezet e diellit direkte dhe qëndroni në hije me çadra, kapele dhe syze dielli. 

3.Aplikoni SPF 30+ 15 deri në 30 minuta përpara se të dilni jashtë dhe riaplikoni çdo 2 orë. 

4.Mbulohu duke veshur veshje të lirshme që marrin frymë. 

5.Ndërroni menjëherë rrobat e djersitura. 

6. Pini shumë ujë hidratues të trupit dhe lëkurës. 

7.Është gjithashtu e dobishme të kontrolloni me dermatologun tuaj për ndonjë medikament ose trajtim që po përdorni që mund ta bëjë lëkurën tuaj më të ndjeshme ndaj diellit përdorimi I kremit Silki Skin gjithashtu është I rekomandueshëm