Ka shumë teori për lidhjet midis kafesë dhe psoriasis, me disa pretendime se kafeja mund ta përkeqësojë psoriazën. Këtu ne hedhim një vështrim në lidhjet midis të dyjave. Kafeja është pija më e konsumuar në botë. Por a janë ato gota të vogla gëzimi të dobishme apo të dëmshme për një të sëmurë nga psoriasis? 

Psoriaza prek deri në 11% të njerëzve në mbarë botën, duke përfshirë burra, gra dhe fëmijë të të gjitha ngjyrave të lëkurës. Edhe pse më së shumti fillon nën moshën 35 vjeç, mund të ndodhë në çdo moshë. Psoriaza shkakton njolla të errëta, të përflakur në lëkurë, shpesh të mbuluara me luspa të rrumbullakosura (ngjyra e të cilave mund të ndryshojë në varësi të tonit të lëkurës së të sëmurit). Këto njolla gjithashtu mund të kruhen dhe të dhimbshme.  

Vendet më të zakonshme të shfaqjes së njollave janë në lëkurën e kokës, bërryla, gjunjë dhe shpinë, por psoriaza mund të ndodhë kudo në trup. Sistemi imunitar, i cili zakonisht është përgjegjës për mbrojtjen dhe sulmin kundër infeksionit, sulmon qelizat e shëndetshme të lëkurës në një të sëmurë nga psoriasis. Kjo çon në grumbullimin e shpejtë të qelizave të tepërta në sipërfaqen e lëkurës. 

Hulumtimi për psoriasis është në vazhdim; por nuk ka një kurë të njohur. Por Silki Skin është një krem që redukton dukshëm psoriazën dhe ju mund ta përdorni për ta trajtuar atë. Duke qenë se është një sëmundje afatgjatë, të sëmurët do të kenë periudha të herës kur kanë shpërthime, të ndjekura nga periudha. Në shumë raste, simptomat mund të vihen nën kontroll, duke shkuar në remision për muaj apo vite.

Psoriaza është një gjendje inflamatore sistemike dhe të sëmurët shpesh zbulojnë se përfshirja e ushqimeve anti-inflamatore dhe antioksidante në dietën e tyre mund të jetë e dobishme. Ka pasur studime të ndryshme gjatë viteve duke kërkuar lidhjen midis marrjes së kafeinës dhe psoriasis. Kafeja mund të ketë efekte inflamatore dhe anti-inflamatore në trup, si dhe efekte antioksiduese. Mund të jetë e vështirë të ndash kafenë nga zakonet e tjera, të tilla si marrja e sheqerit në pije ose pirja e duhanit me të. 

Për shkak të kësaj, studimet kanë tentuar të jenë jopërfundimtare. Megjithatë, shkenca nuk ka krijuar një lidhje të caktuar midis konsumit të kafeinës dhe ashpërsisë ose përkeqësimit të simptomave. Ky mund të jetë një lajm i mirë për ata që pinë kafe, por si gjithmonë me psoriasis, është personal. 

Disa të sëmurë zbulojnë se reduktimi i kafeinës si pjesë e një përmirësimi të përgjithshëm në dietën e tyre mund të ndihmojë simptomat, ndërsa të tjerë preferojnë të kënaqin kafenë e tyre në mëngjes. Varet nga ajo që funksionon për ju. Nëse gjeni se kafeina është një shkaktar, atëherë është mirë ta shmangni atë. 

Në fakt, kur Dr. Abrar Qureshi dhe ekipi i tij në Brigham and Women’s Hospital në Boston fillimisht u nisën për të studiuar nëse ekzistonte një lidhje midis sëmundjes së lëkurës dhe java-s, ata menduan se vetitë anti-inflamatore të kafeinës mund të mbrojnë në të vërtetë kundër psoriasis. 

Kjo ishte raportuar nga një grup studiuesish iranianë, të cilët aplikuan kafeinë direkt në lëkurën e vullnetarëve me psoriasis dhe gjetën një përfitim të dukshëm

Shkencëtarët besojnë se psoriaza shkaktohet nga një sulm jonormal i sistemit imunitar në qelizat e trupit, gjë që i bën ato të formojnë njolla të kuqe me luspa në të gjithë trupin që zakonisht kruhen. 

Për të parë nëse kafeina e konsumuar kishte ndonjë ndikim nëse një person zhvillonte psoriasis, Qureshi dhe kolegët e tij shikuan më shumë se 82,000 pjesëmarrësStudimin e Shëndetit të Infermierëve. 

 Të gjithë pjesëmarrësit kishin plotësuar pyetësorë në lidhje me marrjen e tyre ditore të ushqimit dhe pijeve në vitin 1991 dhe në atë moment ishin pa psoriasis. 

 Gjatë 14 viteve të ardhshme, gati 1000 njerëz në studim zhvilluan psoriasis, raporton ekipi në Arkivin e Dermatologjisë. 

Fillimisht, rreziku dukej pak më i lartë tek ata që merrnin shumë kafeinë në dietën e tyre, qoftë nga kafeja, çaji, pijet joalkoolike apo çokollata. 

Por edhe ata që pinë kafe pinin më shumë duhan sesa njerëzit me një konsum më të vogël të kafeinës. 

 Studimet e mëparshme nga ekipi i Qureshit kanë lidhur psoriazën si me alkoolin ashtu edhe me duhanin, kështu që kur studiuesit e morën parasysh këtë të fundit, zbuluan se nuk kishte më asnjë lidhje midis kafeinës dhe problemeve të lëkurës. 

Megjithëse hulumtimi i mëparshëm nuk vërteton se pirja e duhanit ose pirja e alkoolit shkaktojnë psoriasis në vetvete, gjetjet janë një tjetër arsye e mirë për të reduktuar zakonet e pashëndetshme, tha Qureshi për Reuters Health. 

 “Nga pikëpamja e stilit të jetesës,” tha ai, “Unë do të rekomandoja të ushtrohesh më shumë, të pish më pak dhe të lini duhanin.” Dhe gjithashtu ne iu rekomandojmë të përdorni kremin Siki Skin për trajtimin e ekzemës. 

Dr. Esther Lopez-Garcia, e cila nuk ishte e përfshirë në punën e re, por ka studiuar efektet shëndetësore të kafesë, tha se ka prova të mira se pirja – të paktën kur filtrohet – nuk është e dëmshme për njerëzit e shëndetshëm. 

“Ekzistojnë gjithashtu një numër në rritje të provave që sugjerojnë se pirja e kafesë mund të ulë rrezikun e diabetit, goditjes në tru dhe disa llojeve të kancerit”, tha Lopez-Garcia, nga Universidad Autonoma de Madrid në Spanjë, për Reuters Health në një email. 

 Por ajo paralajmëroi se pija mund të përkeqësojë problemet si pagjumësia, ankthi dhe presioni i lartë i gjakut. 

 “Për shkak të këtyre efekteve anësore të kafesë, është e kujdesshme të rekomandohet konsumimi i moderuar i kafesë,” tha ajo.