Simptoma te cuditshme te shtatzenise
Simptoma te cuditshme te shtatzenise

Vështrim i përgjithshëm

Të gjithë i dinë shenjat klasike të shtatzënisë. Ju nuk keni më perioda. Gjinjtë tuaj janë më  të butë. Dhe  do të ndiheni të lodhura gjatë gjithë kohës. Por, gratë shtatzëna gjithashtu përjetojnë një mori me simptoma te hershme te shtatzenise përtej këtyre shenjave të para që janë tregues të shtatëzanisë.

 Nga shkarkimi i mukusit tek shija e metaleve, tek dhimbjet e kokës e shumë të tjera.Këtu keni një listë me 10 simptoma te çuditshme te shtatzenise së hershme për të cilat askush nuk ju tregon apo nuk keni dëgjuar kurrë më parë.

1.Shkarkimi i hershëm i shtatëzanisë

Ndërsa shumë gra përjetojnë shkarkim vaginal ,ky shpesh nuk njihet si simptomë e shtatzënisë. Por shumica e grave shtatzëna mund të kenë sekrecione mukoze ngjitëse, të bardhë ose të verdhë të zbehtë herët në tremujorin e parë dhe gjatë gjithë shtatzënisë.

Rritja e hormoneve dhe rrjedhja vaginale e gjakut shkaktojnë shkarkimin. Ajo rritet gjatë shtatzënisë për të parandaluar infeksionet pasi qafa e mitrës dhe muret vaginale zbuten.Duhet të vizitoni mjekun nëse shkarkimi:

  •  mban erë të pakëndshme
  •  shkakton djegje
  • Shkakton kruarje
  • kthehet  në ngjrë të verdhë në të gjelbër
  • bëhet shumë i trashë ose i hollë

Këto mund të jenë shenja treguese të një infeksioni .

2. Te tjera simptoma te hershme te shtatzenise,trupi juaj nxit nxehtësinë

Kur zgjoheni për herë të parë në mëngjes pas ovulacionit, temperatura e trupit tuaj është më e lartë se zakonisht.  Ajo qëndron kështu derisa të keni periodat tuaja të ardhshme.

Por nëse kjo temperaturë, e njohur si temperature bazale e trupit , qëndron e lartë për më shumë se dy javë, mund të jeni shtatzënë.

3. Simptoma te cuditshme te shtatzenise si dhimbje koke, ngërçe dhe dëshirë për të urinuar gjatë gjithë kohës

Ndryshimet hormonale dhe vëllimi i gjakut gjatë shtatzënisë mund të çojnë në dhimbje koke .

Disa gra gjithashtu përjetojnë ngërçe të ngjashme me periodat në të dyja anët e poshtëme të barkut . Dhe shumica e grave shkojnë më shpesh në tualet. Kjo ndodh sepse mitra juaj në rritje ushtron presion mbi fshikëzën tuaj. 

4.Ju duket sikur dhoma po rrotullohet

Nuk është e pazakontë që gratë shtatzëna të ndiejnë marrje mendsh  në tremujorin e parë. Shtatzënia bën që presioni i gjakut të bjerë dhe enët e gjakut të zgjerohen.

Por kushtojini vëmendje ketyre simptomave te hershme. Marramendje e rëndë e shoqëruar me gjakderdhje vaginale dhe dhimbje të forta barku mund të jetë një shenjë e një shtatëzanie ektopike . Në një shtatëzani ektopike, veza e fekonduar implantohet jashtë mitrës. Sigurohuni që të vizitoni një mjek menjëherë për të shmangur kompikacionet kërcënuese për jetën .

5. Simptoma te cuditshme te shtatzenise si probleme me kapsllëkun

Simptoma te cuditshme te shtatzenise
Simptoma te cuditshme te shtatzenise

Mund të ndiheni të fryrë dhe do të keni probleme me jashtëqitjen. Kjo për shkak se ndryshimet hormonale të shtatzënisë mund të çojnë në kapsllëk , ashtu si edhe vitaminat prenatale .

Sistemi juaj tretës ngadalësohet gjatë shtatzënisë. Kjo i jep lëndëve ushqyese mjaft kohë shtesë për të absorbuar në qarkullimin tuaj të gjakut dhe për të arritur tek fëmija juaj i vogël.

Nëse keni të tilla probleme, shtoni më shumë fibra në dietën tuaj, pini shumë lëngje dhe bëni ushtrime rregullisht për të arritur të shmangni këto shqetësime aspak të këndëshme . Nëse është e nevojshme, ju gjithashtu mund të flisni me mjekun tuaj për të marrë një klizmë  të sigurt për  tu përdorur gjatë shtatzënisë.

6.Mund të përjetoni perioda të rreme

Rreth 25 deri në 45 përqind  të grave shtatzëna mund te perjetojne simptoma te hershme te shatzenise si gjakderdhje të lehta ose do të vërejnë njollat ​​në fillim të shtatzënisë. Gjakderdhja e lehtë mund të ndodhë kur veza e fekonduar ngjitet në mukozën e mitrës. Kjo njihet si gjakderdhje e implantimit . Është  e zakonshme rreth dy javë pas konceptimit.

Gjakderdhja gjithashtu mund të shkaktohet nga acarimi i qafës së mitrës , një shtatëzani ektopike ose një kërcënim për abort . Sigurohuni që të merrni ndihmë mjekësore menjëherë nëse gjakderdhja  bëhet më e rëndë ose shoqërohet me ngërçe të forta, dhimje shpine ose dhimbje therëse .

7.Jo thjesht grip por simptoma te hersshme te shtatzenise

Shtatzënia ul imunitetin tuaj. Kjo do të thotë që ju jeni më të prirur ndaj kollës, ftohjes dhe gripit. Nuk është e pazakontë që gratë shtatzëna të përjetojnë simptoma të ngjashme me ftohjen ose edhe gripin qe ne fakt jane thjesht disa simptoma te cuditshme te shtatzenise.

Bisedoni me mjekun tuaj për opsionet e trajtimeve  të sigurta për shtatzëninë. Gratë shtatzëna janë më të ndjeshme ndaj sëmundjeve të rënda. Kjo mund të çojë në probleme serioze shëndetësore për fëmijën tuaj.

8.Keni djegje në gjoks

Hormonet ndryshojnë gjithçka gjatë shtatzënisë. Kjo përfshin valvulën midis stomakut tuaj dhe ezofagut. Kjo zonë bëhet më e qetë gjatë shtatzënisë, gjë që  mund të bëjë që acidi i stomakut të rrjedhë në ezofagun tuaj, duke shkaktuar urth.

Mund ta luftoni këtë duke ngrënë vakte më të vogla dhe më të shpeshta. . Mundohuni të shmangni pijet e gazuara, agrumet, lëngjet dhe ushqimet pikante.

9. Ndryshime të papritura humori

Simptoma te cuditshme te shtatzenise
Simptoma te cuditshme te shtatzenise

Le te flasim serish per te tjera simptoma te cuditshme te shtatzenise. Hormonet tuaja ndryshojnë papritur kur mbeteni shtatzënë. Kjo mund të shkaktojë ndryshime të paritura të humorit. Do të ndiheni jashtëzakonisht  emocionalë.Kjo është shumë e zakonshme gjatë shtatzënisë së hershme.

10. Simptoma te cuditshme te shtatzenise qe ju bejne te shijoni metal

Rritja e estrogjenit dhe progesteronit gjatë shtatzënisë mund të çojë në ndryshime të shijes për shumë gra shtatzëna.

Një gjendje e quajtur dysegusia bën që disa gra shtatzëna të ndjejnë shije  metali. Do të ndiheni sikur po konsumoni disa qindarka të vjetra në drekën tuaj. Largohuni nga shija metalike duke pirë kripëra dhe duke përtypur çamçakëz pa sheqer. Provoni gjithashtu të pini lëngje më të ftohta ose të hani ushqime më pikante.

Disa nga keto simptoma te cuditshme te shtatzenise te listuara më sipër mund t’ju ​​bëjnë të mendoni se jeni të stresuar dhe të rraskapitur. Por, ato mund të tregojnë për shtatzëninë.

Kushtojini vëmendje asaj që trupi juaj po ju thotë. Mund të jetë koha për të  vizituar mjekun tuaj për një test shtatëzanie .