akne

Vështrim i përgjithshëm

Akne eshte procesi ku lëkura juaj ka vrima të vogla të quajtura pore që mund të bllokohen nga yndyra, bakteret, qelizat e vdekura të lëkurës dhe papastërtitë. Kur kjo ndodh, ju mund të shfaqni një puçërr ose “zit”. Nëse lëkura juaj preket vazhdimisht nga kjo gjendje, mund të keni akne.

Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, akne janë gjendja më e zakonshme e lëkurës në SHBA Edhe pse akne nuk janë një gjendje kërcënuese për jetën, mund të jenë të dhimbshme, veçanërisht kur janë të rënda. Gjithashtu mund të shkaktojë shqetësim emocional.

Aknet që shfaqen në fytyrën tuaj mund të ndikojnë në vetëvlerësimin tuaj dhe, me kalimin e kohës, mund të shkaktojnë shenja të përhershme fizike.

Ka shumë trajtime efektive për puçrrat që zvogëlojnë numrin e puçrrave që merrni dhe shansin tuaj për të lënë shenja.

Cilat janë simptomat per akne?

simptomat per akne

Akne mund të gjenden pothuajse kudo në trupin tuaj. Më së shpeshti zhvillohen në fytyrë, shpinë, qafë, gjoks dhe shpatullat tuaja.

Nëse keni akne, zakonisht do të vini re puçrra që janë të bardha ose të zeza. Të dyja, pikat e zeza dhe ato të bardha njihen si komedone.

Pikat e zeza hapen në sipërfaqen e lëkurës tuaj, duke u dhënë atyre një pamje të zezë për shkak të oksigjenit në ajër. Pikat e bardha janë të mbyllura nën sipërfaqen e lëkurës tuaj, duke u dhënë atyre një pamje të bardhë.

Ndërsa pikat e bardha dhe pikat e zeza janë më të zakonshmet që shihen tek aknet, mund të shfaqen edhe lloje të tjera. Lendimet inflamatore kanë më shumë gjasa të shkaktojnë dhëmbëza në lëkurën tuaj. Kjo perfshin:

 • Papulat janë gunga të vogla, të kuqe, të ngritura të shkaktuara nga folikulat e flokëve të përflakur ose të infektuar.
 • Pustulat janë puçrra të vogla të kuqe që kanë qelb në majat e tyre.
 • Nyjet janë gunga të forta, shpesh të dhimbshme nën sipërfaqen e lëkurës tuaj.
 • Kistet janë gunga të mëdha të gjetura nën lëkurën tuaj që përmbajnë qelb dhe zakonisht janë të dhimbshme.

Çfarë e shkakton nje akne?

shkaktaret e akne

Akne shfaqen kur poret e lëkurës tuaj bllokohen me yndyre, lëkurë të vdekur ose baktere.

Çdo pore e lëkurës tuaj është hapje për një gjëndër. Folikuli përbëhet nga një qime dhe një gjëndër dhjamore (vajore).

Gjëndra yndyrore lëshon sebum (vaj), i cili lëviz nëpër flokë, jashtë poreve dhe mbi lëkurën tuaj. Sebumi e mban lëkurën tuaj të lubrifikuar dhe të butë.

Një ose më shumë probleme në këtë proces lubrifikimi mund të shkaktojnë akne. Mund të ndodhë kur:

 • shumë yndyre prodhohet nga folikulat tuaja
 • qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen në poret tuaja
 • bakteret grumbullohen në poret tuaja

Këto probleme kontribuojnë në zhvillimin e puçrrave. Një puçërr shfaqet kur bakteret rriten në një pore të bllokuar dhe yndyra nuk është në gjendje të shpëtojë.

Cilët janë faktorët e rrezikut për akne?

faktoret e rrezikut

Mitet për atë që kontribuon në shfaqjen e disa akne janë mjaft të zakonshme. Shumë njerëz besojnë se ushqime të tilla si çokollata ose patatet e skuqura do të kontribuojnë në shfaqjen e akneve. Ndërsa nuk ka mbështetje shkencore për këto pretendime, ka faktorë të caktuar rreziku për zhvillimin e akneve. Kjo perfshin:

 • ndryshimet hormonale të shkaktuara nga puberteti ose shtatzënia
 • medikamente të caktuara, të tilla si pilula të caktuara të kontrollit të lindjes ose kortikosteroide
 • një dietë e pasur me sheqerna të rafinuara ose karbohidrate, të tilla si bukë dhe patate të skuqura
 • të kesh prindër që kishin akne

Njerëzit janë më të rrezikuar për zhvillimin e akneve gjatë pubertetit. Gjatë kësaj kohe, trupi juaj pëson ndryshime hormonale. Këto ndryshime mund të shkaktojnë prodhimin e yndyres, duke çuar në një rrezik në rritje të akneve. Aknet hormonale të lidhura me pubertetin zakonisht zbuten, ose të paktën përmirësohen kur të arrini moshën e rritur.

Si diagnostikohet nje akne?

Nëse keni simptoma të disa akne, mjeku juaj mund të bëjë një diagnozë duke ekzaminuar lëkurën tuaj. Mjeku juaj do të identifikojë llojet e plageve dhe ashpërsinë e tyre për të përcaktuar trajtimin më të mirë.

Si trajtohen pucrrat ose akne?

Kujdesi në shtëpi

trajtim shtepiak per akne

Ka disa aktivitete të vetë-kujdesit që mund të provoni në shtëpi për të parandaluar akne dhe për të pastruar puçrrat tuaja. Mjetet juridike në shtëpi për akne përfshijnë:

 • pastroni lëkurën tuaj çdo ditë me një sapun të butë për të hequr yndyrën dhe papastërtitë e tepërta
 • duke i pastruar flokët rregullisht dhe duke i mbajtur jashtë fytyrës
 • përdorimi i kozmetikës me bazë uji ose të etiketuar “jo-komedogjene” (kunder bllokimit të poreve)
 • duke mos i shtrydhur apo mbledhur puçrrat, gjë që përhap bakteret dhe yndyrën e tepërt
 • duke mos mbajtur kapele ose shirita të ngushtë koke
 • duke mos e prekur fytyren tuaj

Mjekim per akne

mjekim me medikamente

Nëse kujdesi për veten nuk ndihmon me akne tuaja, janë në dispozicion disa ilaçe të akneve pa recetë. Shumica e këtyre ilaçeve përmbajnë përbërës që mund të ndihmojnë në vrasjen e baktereve ose zvogëlimin e yndyrës në lëkurën tuaj. Kjo perfshin:

 • Peroksidi benzoyl është i pranishëm në shumë kremra dhe xhel kundër akneve. Përdoret për tharjen e puçrrave ekzistuese dhe parandalimin e puçrrave të reja. Peroksidi benzoyl gjithashtu vret bakteret që shkaktojnë puçrra.
 • Squfuri është një përbërës natyral me një erë të veçantë që gjendet në disa kremra, pastrues dhe maska.
 • Resorcinol është një përbërës më pak i zakonshëm që përdoret për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës.
 • Acidi salicilik përdoret shpesh në sapunët dhe larjet e akneve. Ndihmon në parandalimin e mbylljes së poreve.

Ndonjëherë, ju mund të vazhdoni të përjetoni simptoma nga akne. Nëse kjo ndodh, ju mund të dëshironi të kërkoni këshilla mjekësore. Mjeku juaj mund të përshkruajë ilaçe që mund të ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave tuaja dhe parandalimin e plagëve. Kjo perfshin:

 • Antibiotikët oralë ose lokalë zvogëlojnë inflamacionin dhe vrasin bakteret që shkaktojnë puçrra. Në mënyrë tipike, antibiotikët përdoren vetëm për një kohë të shkurtër në mënyrë që trupi juaj të mos krijojë një rezistencë dhe t’ju bëjë të prirur ndaj infeksioneve.
 • Kremrat me recetë të tillë si acid retinoik ose peroksid benzoyl me recetë është shpesh më i fortë se trajtimet pa recetë. Ata punojnë për të zvogëluar prodhimin e naftës. Peroksidi benzoyl shërben si një agjent baktericid që parandalon rezistencën e baktereve që shkaktojnë puçrra ndaj antibiotikëve. Ai gjithashtu ka veti të moderuara shkatërruese të komedonit dhe anti-inflamator.

Mjekime te tjera

Gratë me puçrra hormonale mund të trajtohen me pilula kontraceptive ose spironolakton. Këto ilaçe rregullojnë hormonet që mund të shkaktojnë puçrra përmes uljes së prodhimit të yndyres.

Isotretinoin (Accutane) është një ilaç i bazuar në vitaminë A që përdoret për të trajtuar raste të caktuara nga akne të rënda nodulare. Mund të shkaktojë efekte anësore serioze, dhe përdoret vetëm kur trajtimet e tjera nuk funksionojnë.

Mjeku juaj mund të rekomandojë procedura për trajtimin e akneve të rënda dhe parandalimin e shenjave. Këto procedura funksionojnë duke hequr lëkurën e dëmtuar dhe duke zvogëluar prodhimin e yndyres. Ato përfshijnë:

 • Terapia fotodinamike përdor ilaçe dhe një dritë ose lazer të veçantë për të zvogëluar prodhimin e vajit dhe baktereve. Laserë të tjerë mund të përdoren vetëm për të ndihmuar në përmirësimin e akneve ose shenjave.
 • Dermabrasioni heq shtresat e sipërme të lëkurës tuaj me një furçë rrotulluese dhe do të ishte më e mira për trajtimin e shenjave të akneve në krahasim me një trajtim për aknet. Mikrodermabrasioni është një trajtim më i butë që ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës.
 • Një trajtim kimik heq shtresat e sipërme të lëkurës tuaj. Ajo lëkurë zhvishet për të zbuluar lëkurën më pak të dëmtuar nën të. Trajtimi kimik mund të përmirësojë shenjat e lehta të akneve.
 • Mjeku juaj mund të sugjerojë përdorimin e injeksioneve të kortizonit nëse puçrrat tuaja përbëhen nga kiste të mëdha. Kortizoni është një steroid i prodhuar natyrshëm nga trupi juaj. Mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të shpejtojë shërimin. Kortizoni zakonisht përdoret së bashku me trajtimet e tjera të akneve.

Cila është perspektiva për dikë me akne?

prespektiva per dike me akne

Trajtimi nga akne është shpesh i suksesshëm. Shumica e njerëzve mund të presin që puçrrat e tyre të fillojnë të pastrohen brenda gjashtë deri në tetë javë. Sidoqoftë, shpërthimet janë të zakonshme dhe mund të kërkojnë trajtim shtesë ose afatgjatë. Isotretinoin është trajtimi që ka më shumë gjasa të japë rezultate pozitive të përhershme ose afatgjata.

Dhimbjet e akneve mund të shkaktojnë shqetësime emocionale. Por, trajtimi i shpejtë mund të ndihmojë në parandalimin e plagëve. Gjithashtu, dermatologu juaj do të ketë mundësi trajtimi të dizajnuara për të trajtuar plagët. Ju mund të rezervoni një takim me një dermatolog në zonën tuaj.

Si mund të parandaloni shfaqjen e akne?

parandalimi per akne

Është e vështirë të parandalohet akne. Por ju mund të bëni hapa në shtëpi për të ndihmuar në parandalimin e akneve pas trajtimit. Këto hapa përfshijnë:

 • lani fytyrën tuaj dy herë në ditë me një pastrues pa yndyrna
 • duke përdorur një krem kundër akneve pa recetë për të hequr yndyrën e tepërt
 • duke shmangur grimin që përmban yndyre
 • heqja e grimit dhe pastrimi i plotë i lëkurës para gjumit
 • dush pas stërvitjes
 • shmangia e veshjeve të ngushta
 • duke ngrënë një dietë të shëndetshme me sheqerna minimale të rafinuara
 • zvogëlimin e stresit

Flisni me mjekun tuaj për të mësuar më shumë rreth strategjive për të menaxhuar puçrrat tuaja.