Dhimbjet e gjirit
Dhimbjet e gjirit

Nese jeni duke u perpjekur te mbeteni shtatezane dhimbja gjirit mund te jete nje tregues. Megjithate jo domosdoshmerisht dhimbja e  gjirit tregon se jeni shtatzene.

Nese ende nuk e keni bere testin e shtatzenise mos u shqetesoni. Dhimbja e gjirit mund te zgjase pak. Ne fakt pergjithesisht kjo eshte dicka normale qe I ndodh te gjitha femrave.

Pyesni veten nëse jeni shtatzënë? Epo, ajo që është zhgënjyese është se dhimbja e gjirit mund të ndodhe për shume arsye te ndryshme. Disa lidhen me hormonet që zbehen dhe rrjedhin jo vetëm gjatë shtatzënisë, por edhe gjatë ciklit tuaj të rregullt.

Para se të lejoni që zhgënjimi të vendoset në një shenjë tjetër jokonkluzive, le të shohim pak më nga afër. Ka disa tipare dalluese që shpesh e bëjnë dhimbjen e gjirit pak më ndryshe në shtatzëni.

Si ndihet  dhimbja e gjirit gjatë shtatzënisë

Dhimbja e gjirit vjen në shumë lloje. Mund të ndodhë në njërin ose të dy gjinjtë. Mund ta ndjeni kudo, në një vend të caktuar, ose duke lëvizur jashtë në sqetull. Dhimbja mund të jetë konstante, ose mund të vijë e të ikë.

Gjatë javëve të para të shtatzënisë, dhimbja e gjirit tenton të jetë e dhimbshme. Mund ta ndjeni gjoksin te rende e te fryre. Gjinjte mund të jenë super të ndjeshem ndaj prekjes, duke i bërë stërvitjet dhe lojërat seksuale shumë të pakëndshme.Për shumë gra, thithat janë veçanërisht të ndjeshme në këto javë të hershme. Mund të jenë aq të butë në prekje sa të dhemb të thahesh pas dushit ose të veshësh sytjena.Por ndjeshmëria ekstreme e thithkave zakonisht kalon brenda pak javësh.

Ndërsa tremujori I pare përparon, ju mund të vini re plotësinë dhe peshën. Disa gra gjithashtu përjetojnë një ndjesi shpimi gjilpërash në thithka dhe areola gjatë tremujorit të parë.

Dhimbja e gjirit mund të ndihet si një goditje me thike në një zonë të caktuar të njërit gji.Kjo nuk është e zakonshme gjatë shtatzënisë. 

Pse shfaqen dhimbjet e gjirit në shtatzëninë e hershme

Dhimbja e gjirit është shpesh simptoma e parë e shtatzënisë, që shfaqet ga nje deri ne dy jave pas ngjizjes.  Kjo ndjesi e dhimbjes së gjirit arrin kulmin në tremujorin e parë sepse trupi juaj po vershon me hormone. Këto hormone kanë një punë të rëndësishme,per te  përgatitur trupin tuaj për të rritur foshnjen.Hormonet punojnë shpejt për të përgatitur gjinjtë tuaj për ushqyerjen me gji . Rrjedha e gjakut në zonë rritet dhe gjoksi bëhet më i madh. Ndarja mund të jetë mjaft e madhe. Kjo rritje mund të jetë gjithashtu e dhimbshme, madje duke shkaktuar acarim dhe kruajtje të lëkurës. 

Kanalet e qumështit në gjinjtë tuaj gjithashtu rriten për t’u përgatitur për ushqyerjen me gji. Dhe hormonet stimulojnë rritjen e gjëndrave që prodhojnë qumësht. Në thelb, gjoksi juaj kalon nëpër një rritje të madhe.

Ndryshime të tjera të gjirit gjatë shtatzënisë

Dhimbja e gjirit nuk është simptoma e vetme që mund të prisni gjatë shtatzënisë. Gjatë tremujorit tuaj të parë, ju gjithashtu mund të vini re venat blu. Ato pompojnë gjak shtesë në gjinjtë tuaj dhe ndryshime në madhësinë ose formën e thithkave tuaja.

Gjatë tremujorit tuaj të dyte (javët 13–26), ju mund të vini re se areolat tuaja, zonat e pigmentuara rreth thithkave janë errësuar. Dhe ato do të vazhdojnë të errësohen gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë, gjithashtu.

Ju gjithashtu mund të vini re goditje të vogla në areola dhe të pyesni se çfarë po ndodh por përsëri, kjo është plotësisht normale. Këto quhen tuberkula te Montegomery. Ato janë gjëndra që prodhojnë vaj që lyejnë gjinjtë gjatë ushqyerjes me gji dhe e bëjnë procesin pak më të rehatshëm për ju dhe vogëlushin tuaj!

Gjatë tremujorit te dytë dhe të trete ju gjithashtu mund të filloni të rrjedhni një lëng të verdhë të quajtur kolostrum. Kjo mund të jetë pak shqetësuese, por mos u shqetësoni! Kjo është gje  e mirë. Kolostrum është një lëng për forcimin e imunitetit që fëmija juaj do të pijë në ditët pas lindjes, para vije qumështi. Ky lëng super ushqyes nganjëherë quhet “ari i lëngshëm” sepse është teper i mirë për fëmijën tuaj!

Shkarkimi i thithave

Shkarkimi i thithave
Shkarkimi i thithave

Shkarkimi i thithave mund të ndodhë në çdo kohë, por është veçanërisht i zakonshëm gjatë stimulimit të thithkave. Shkarkimi i thithave mund të ndryshojë në ngjyrë nga e bardha kremoze në të verdhë, jeshile ose kafe .Shkarkimi i përgjakshëm i thithave mund të ndodhë edhe gjatë shtatzënisë. Zakonisht, është rezultat i rritjes së kanaleve të qumështit, por ndonjëherë mund të jetë një shenjë e një kanali të bllokuar.S

Edhe pse e gjithë kjo mund të tingëllojë tmerruese dhe potencialisht mjaft e turpshme nëse ndodh në kohën e gabuar,lëngu dhe shkarkimi  I thithave ndodhin ne sasi te voglaJeni të shqetësuar për shkarkimin ose rrjedhjen që ju ndërpret ditën? Mbulesat e gjirit të dizajnuara për të thithur çdo rrjedhje gjatë ushqyerjes me gji, gjithashtu funksionojnë si një magji gjatë shtatzënisë.

Në javët e fundit të shtatzënisë, mund të vini re se gjinjtë tuaj janë bërë edhe më të mëdhenj dhe më të rëndë se më parë. Shkarkimi i thithave mund të bëhet më i shpeshtë. Dhe mund të vëreni vija të kuqe të njohura si strija . Ju jeni gati për të takuar vogëlushin tuaj!

A është dhimbja e gjirit një shenjë e hershme e shtatzënisë?

Dhimbja e gjirit është me të vërtetë një nga shenjat më të hershme të shtatzënisë. Mund të shfaqet në nje deri ne dy jave pas konceptimit.

Për shkak se mund të shfaqet para se të vini re një periudhë të humbur, dhimbja e gjirit ndonjëherë mund të jetë një tregues I dobishem i shtatzënisë – por nuk është aspak perfundimtare.

Nëse jeni përpjekur të mbeteni shtatzënë dhe po përjetoni dhimbje gjiri të pazakonta, mund të duhet të bëni një test shtatzënie. Vetëm mbani mend, mund të jetë shumë herët për një rezultat të saktë të testit. Durimi në këtë kohë është vërtet shumë i vështirë, por provojeni përsëri brenda disa ditësh nëse keni akoma simptoma.

Dhimbja e gjirit në shtatzëninë e hershme kundrejt dhimbjes së gjirit si simptomë e PMS

Simptomat e shtatzënisë së hershme janë shumë të ngjashme me simptomat e periodave tuaja të rregullta. Pra cili eshte ndryshimi?

Përgjigje e shkurtër: Nuk është gjithmonë e mundur. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse jeni dikush që zakonisht përjeton dhimbje gjiri gjatë ciklit menstrual. 

Për shkak se nivelet tuaja të hormoneve bien para se të keni menstruacione, dhimbja e gjirit është një simptomë shumë e zakonshme. Mënyra më e mirë për të treguar ndryshimin është të shihni nëse ju vjen perioda ose bëni një test shtatzënie. Nëse vëreni një ose dy ditë njollosje të lehtë, por jo periudhë normale, kjo mund të tregojë gjakderdhje nga implantimi dhe shtatzënia.

A duhet të shqetësoheni nese keni dhimbje gjiri?

Dhimbja e gjirit gjatë shtatzënisë ose para ose gjatë menstruacioneve eshte shume e zakonshme. Nuk ka asgje per tu shqetesuar.Dhe nëse dhimbja e gjirit largohet pas tremujorit të parë, është e mrekullueshme! Kjo është gjithashtu krejt normale dhe patjetër do të vijë si lehtësim. Ashtu si të vjellat e mëngjesit, disa simptoma largohen sapo të jeni më larg fillimit te shtatezanise.

Ajo që është shqetësuese është të ndjeni një gungë të re ose në rritje. Gungat beninje (të padëmshme) mund të shfaqen gjatë shtatzënisë, kështu që përpiquni të mos trembeni, por patjetër që të shkoni te mjeku sa më shpejt.

Rreth 1 ne cdo 1000 gra shtatzëna zhvillojnë kancer te gjirit.Kjo mund të rrezikojë shëndetin tuaj dhe te foshnjës.