Ju tashmë mund të jeni të vetëdijshëm se ajo që hani dhe pini ndikon shumë në shëndetin e flokëve tuaj. Kur bëhet fjalë për rënien e flokëve, kjo nuk do të thotë se dieta juaj është gjithmonë fajtore. Edhe pse mosmarrja e mjaftueshme e lëndëve ushqyese mund të shkaktojë renien e flokeve, ka dhe shume arsye te tjera qe konsiderohen shkaktare te saj. Ia disa nga ushqimet qe kane ndikim ne floket tuaj. 

Snacks të përpunuara 
Mund të duket sikur nuk ka asgjë aq të kënaqshme sa kafshimi i një çipsi të freskët e të kripur, por ekspertët e humbjes së flokëve thonë se ushqimet e përpunuara që përmbajnë sheqer dhe shumë natrium nuk janë zgjidhja më e mirë për shëndetin e flokëve.  

“Patatinat janë të pasura me yndyrë, gjë që mund të çojë në rënie të flokëve dhe kushte të tjera shëndetësore si sëmundjet e zemrës”, thotë Specialisti i Mikropigmentimit të Scalp, Amr SalemINKredible Scalp.

Ushqimet e përpunuara që përmbajnë sasi të larta sheqeri, si karamele, sode dhe madje edhe drithëra, nuk janë gjithashtu këtu për të mbështetur shëndetin e flokëve. Yaniss Giantzides, drejtor menaxhues në Harley Street Hair Transplant Clinics. “Unë do të rekomandoja një kalim në produkte që përmbajnë glikozide steviol, të cilat janë “zëvendësuesi natyral i sheqerit dhe do te rekomandoja produkte qe trajtojne renien e flokeve”, (nje produkt qe trajton renien e flokut eshte Dr. JACOB)

Sushi 
Thuaj se nuk është kështu – a nuk është peshku si sushi një burim i shëndetshëm proteinash që mund të ndihmojë në forcimin e flokëve tuaj? Nga njëra anë, po – por gjithashtu (në varësi të llojit të peshkut që po hani) jo, thonë ekspertët. “Sushi nuk është shkaku i rënies së flokëve, por përmban shumë natrium dhe proteina që mund të çojnë në të”, thotë Salem. “Kripa bën që skalpi juaj të prodhojë vaj dhe proteina i bën flokët tuaj të duken të yndyrshëm.” 

“Çdo ushqim që përmban shumë merkur, kështu që peshqit si peshkaqeni dhe peshku shpatë zakonisht përmbajnë shumë merkur,” thotë Giantzides. “Arsyeja kryesore është se merkuri reagon me zinkun në trupin tonë. Zinku është metali që nxit rritjen e flokëve dhe merkuri ndikon në këtë proces, ndaj ju rekomandojmë të mos i hani këta peshq.” 

Sic e permendem dhe me lart renia e flokeve ka disa arsye dhe faktore qe e shkaktojne dhe sot eshte kthyer ne nje shqetesim te madh per cdo lloj grupmoshe, perdorimi i produkteve kunder renies se flokeve, (si serumi Dr. Jacob )jane nje ndihmese e madhe.