Kur përballen me rënien e flokëve, shumë njerëz nuk janë të sigurt se ku të drejtohen për ndihmë. Ata shpesh: 
 
Mundohen ta fshehin problemin duke ndryshuar pjesën e tyre ose modelin e flokëve.
 

Blejne produkte me pretendime se mund të rivendosin flokët. 
 
Marrin vitamina dhe suplemente të tjera të shitura posaçërisht për rritjen e flokëve. 
 

Disa gra reduktojnë perdorimin e shampos. 
 

Rezultatet nga këto përpjekje janë shpesh modeste në rastin më të mirë dhe rrallë arrijnë në rrënjën e problemit. Nëse po ju bien flokët, ja çfarë rekomandojnë ekspertët. 
 
Lini një takim për të parë një dermatolog të certifikuar nga bordi. Rënia e flokëve ka shumë shkaqe. Sa më shpejt të gjeni shkakun, aq më të mëdha janë shanset për të marrë rezultatet që dëshironi. 
Një dermatolog është një mjek i trajnuar për të diagnostikuar kushtet që prekin lëkurën, flokët dhe thonjtë tanë. Ata mund të arrijnë në rrënjën e problemit dhe në shumë raste, të trajtojnë me sukses rënien e flokëve. 
Ju mund të gjeni një dermatolog që mund t’ju ndihmojë . 

 Lani dhe rregulloni flokët pa i traumatizuar. Flokët që rrallohen ose bien janë të brishtë dhe dëmtohen lehtësisht. Ja çfarë rekomandojnë dermatologët për pacientët e tyre që kanë rënie të flokëve: 

 Përdorni një shampo të butë.

Disa shampo mund të heqin lagështinë nga flokët tuaj( si shampo Dr. Jacob)
 Hiqni dorë nga trajtimet me vaj të nxehtë. Këto ngrohin flokët, gjë që dëmton më tej flokët e brishtë. 
Ndaloni ngjyrosjen në shtëpi, rregullimin, rregullimin kimik dhe relaksimin. Nëse dëshironi t’i përdorni këto, gjeni një sallon që është i specializuar në shërbimin që dëshironi dhe ka profesionistë që dinë të ekzaminojnë skalpin dhe flokët tuaj në mënyrë që të gjeni produktin më të përshtatshëm për ju. Sigurohuni që salloni të përdorë një kondicioner hidratues më pas. 
Kufizoni përdorimin e hekurave për kaçurrela, hekurave të sheshta dhe krehërve të nxehtë, duke përdorur një të tillë vetëm në një rast të veçantë, si p.sh. në një martesë ose intervistë pune.  

Këto ngrohin flokët tuaj, gjë që mund t’i dobësojë ato. Përdorni cilësimin më të ulët të nxehtësisë në tharësen tuaj. Kur është e mundur, lërini flokët tuaj të thahen natyrshëm në vend që të përdorni një tharëse flokësh. Për të përsëritur, mbështjellja e flokëve të lagur në një peshqir mikrofibër mund të ndihmojë në tharjen e flokëve tuaj më shpejt. 

 
Ndaloni së veshuri flokët tuaj të tërhequr fort në topuz, bisht, bisht, gjilpërë ose gërsheta. Mbajtja e shpeshtë e një frizure që tërheq flokët tuaj mund të shkaktojë një lloj humbjeje të flokëve të quajtur alopecia tërheqëse. Me kalimin e kohës, çdo gjë që tërheq flokët tuaj mund të shkaktojë humbje të përhershme të flokëve. Modelet e flokëve që tërheqin mund të çojnë në rënie të flokëve. 

Nëse e keni zakon të rrotulloni flokët rreth gishtit ose t’i tërheqni, përpiquni t’i ndaloni. Këto zakone mund të dobësojnë më tej flokët tashmë të brishtë, duke shkaktuar më shumë rënie të flokëve.Krehni ose krehni flokët butësisht, dhe vetëm sa për t’i stiluar. Shtrëngimi i flokëve gjatë krehjes ose krehjes mund të çojë në rënie të flokëve. 

 
Nëse pini duhan, ndaloni.  

Pirja e duhanit shkakton inflamacion në të gjithë trupin, gjë që mund të përkeqësojë rënien e flokëve. 

Ha shendetshem. 

Nëse nuk merrni mjaftueshëm disa lëndë ushqyese, si hekuri ose proteinat, kjo mund të çojë në rënie të flokëve. 
Ngrënia e shumë pak kalorive çdo ditë mund të shkaktojë gjithashtu humbje të konsiderueshme të flokëve. 

 Para se të merrni një suplement për të rritur flokët tuaj, (si Dr. Jacob ) zbuloni nëse po merrni mjaftueshëm vitamina ose minerale të caktuara. Një test gjaku mund t’ju tregojë nëse nuk po merrni mjaftueshëm disa lëndë ushqyese. Është e rëndësishme të kuptoni se suplementet apo serumet per floket duhet te jene te rekomanduara nga dermatologe ( Dr. Jacob eshte nje serum i rekomanduar nga shume dermatologe dhe eksperte te fushes).