Gazrat tek foshnjat
Gazrat tek foshnjat

Gazrat tek foshnjat mund të shkaktojnë dhimbje dhe probleme.Mund të jetë e tmerrshme të mos dish se çfarë të bësh për të qetësuar fëmijën tënd. Por si mund ta dalloni nëse është gaz kundrejt diçkaje tjetër? Dhe cilat janë metodat më të mira dhe më të sigurta që janë vërtetuar se i japin lehtësim vogëlushit tuaj?

Këtu janë disa këshilla se si të përcaktoni nëse fëmija juaj po përjeton dhimbje gazrash  dhe si ta trajtoni atë.

Gazrat tek foshnjat dhe dhimbjet

Kur një i rritur ka gazra, mund të jetë një përvojë e pakëndshme. 

Foshnjat, nga ana tjetër, nuk mund t’i shpjegojnë ndjenjat e tyre, kështu që të qarat dhe ulërimat janë mjetet e vetme që kanë për të na thënë se diçka nuk shkon.

Gazrat tek foshnjat mund ti kuptojme nëse ai qan gjatë gjithë kohës.

Spas eksperteve foshnjat dhe të rriturit përjetojnë shpeshherë gazra. Gazrat tek foshnjat e shëndetshme nuk duhet të jenë një burim dhimbjeje.

Sidoqoftë, foshnjat kanë sisteme të reja dhe disi të papjekura të tretjes. Kjo do të thotë që herë pas here, gjërat mund të mos lëvizin aq mirë sa duhet. Rezultati mund të jetë  gazra të pakëndshme.

Gazi mund të ndodhë në çdo fazë, por është tepër e zakonshme në 3 muajt e parë të jetës (e njohur edhe si faza e porsalindur). Gazi zakonisht zhduket me kalimin e kohës.

Disa foshnje gjithashtu mund të lindin duke qenë tepër të ndjeshëm ndaj gazrave, gjë që mund ta bëjë atë më të pakëndshme për ta. Kjo mund të ndodhë si në foshnjat e ushqyera me formula ashtu edhe në ato me gji.

Foshnja juaj mund të marrë gazra si rezultat i diçkaje në dietën tuaj nëse jeni duke ushqyer fëmijën

Gazrat tek foshnjat dhe simptomat

Ndërsa e qara mund të jetë një shenjë treguese, mund të ketë shenja të tjera që fëmija juaj po përjeton gazra.

Për shembull, ata mund të:

 • duken veçanërisht nervozë
 • bujë për rreth një orë çdo ditë
 • probleme me të ngrënit dhe gjumin
 • ndjesi të pakëndshme pas ngrënies
 • bëhen të kuq në fytyrë ose duken sikur kanë dhimbje kur qajnë
 • janë shumë nervozë dhe tërheqin këmbët deri në gjoks

Koliku

Koliku është i ndryshëm nga gazi. Ndërsa gazrat tek foshnjat janë një çështje e përkohshme që zakonisht kanë një shkak, koliku është një grup simptomash të shënuara nga periudha të forta qarjesh.

Simptomat e kolikut mund të jenë të ngjashme me gazrat. Por dhimbjet e barkut shoqërohen gjithashtu me një britmë ose ulërimë të lartë, dhe foshnjat me këtë gjendje kanë tendencë të jenë të vështira për t’u qetësuar. E qara shpesh përkeqësohet në mbrëmje dhe është shumë e fortë dhe e pandërprerë.

Ndërsa komunitetet mjekësore dhe shkencore ende nuk mund t’i përcaktojnë shkaqet e dhimbjes së barkut, disa mjekë mendojnë se është rezultat i problemeve të tretjes ose mbingarkesës shqisore.

Kur shfaqet koliku

Koliku mund të fillojë të shfaqet kur foshnja është vetëm disa javëshe (megjithëse simptomat arrijnë kulmin rreth moshës 6 javë, zakonisht) dhe zakonisht zhduket kur të jetë 3 ose 4 muajsh. Kriteret diagnostike përfshijnë të qarat për të paktën 3 orë në ditë .

Edhe pse gazi nuk është një shkak i dhimbjes së barkut, gazrat tek foshnjat mund ta përkeqësojnë atë. 

Si të lehtësoni dhimbjet qe vijnë nga gazrat tek foshnjat

Ndërsa nuk ekziston asnjë ilaç mjekësor zyrtar për të dëbuar gazrat tek foshnjat, ka gjëra që mund të bëni për ti qetësuar.

Ushqeni në një pozicion të drejtë

Ushqyerja e një fëmije në një pozicion të shtrirë mund të inkurajojë më shumë marrje ajri, gjë që mund të krijojë më shumë gaz.

Për të shmangur këtë, provoni ta ushqeni fëmijën tuaj në një pozicion më të drejtë. Për foshnjat që ushqehen me shishe, kërkoni thithka që ndihmojnë në rregullimin e ajrit.

Shmangni lotët

Mos prisni derisa fëmija juaj të ketë një krizë serioze për ta ushqyer atë. Në atë pikë, ata po gëlltisin ajrin dhe ushqimin, gjë që vetëm ndihmon për të kontribuar në problemet e gazrave tek foshnjat.

Biçikleta për fëmijë

Ky ushtrim i thjeshtë mund të ndihmojë në lirimin manual të gazit. Për ta kryer atë, shtrijeni fëmijën tuaj në shpinë dhe lëvizni butësisht këmbët në një lëvizje biçiklete drejt barkut të tij.

Përndryshe, ju thjesht mund t’i shtyni butësisht gjunjët e foshnjës tuaj drejt barkut dhe ta mbani pozicionin për 10 sekonda. Lëshoni dhe drejtoni këmbët e tyre, pastaj përsëritni disa herë.

Mos e humbisni kohën e barkut

Koha e barkut mund të bëjë më shumë sesa të përmirësojë muskujt e qafës dhe shpinës së foshnjës tuaj. Një sesion i mirë i barkut gjithashtu mund të sigurojë presion  mjaftueshëm të butë në stomakun e tyre për të ndihmuar në lehtësimin e gazrave tek foshnjat.

Masazh i foshnjave

Të rriturit nuk janë të vetmit që mund të përfitojnë nga fuqia qetësuese e prekjes. Ju mund t’i bëni një masazh fëmijës tuaj për të ndihmuar në heqjen e gazrave.

Masazhimi i butë i barkut në drejtim të akrepave të orës mund të jetë veçanërisht i dobishëm.

Kontrolloni dietën tuaj

Nëse jeni duke ushqyer me gji, mund t’ju duhet të merrni parasysh nëse një pjesë e dietës tuaj po shkakton shqetësime në stomak tek fëmija juaj. Kjo mund te jete nje arsye per gazrat tek foshnjat.

Mënyra më e mirë për të zbuluar është që të ndani çdo ushqim një nga një dhe të shihni nëse ai bën diferencën.

Nëse dyshoni se diçka në dietën tuaj mund të jetë fajtori  rekomandohet heqja e disa ushqimeve të zakonshme që shkaktojnë siklet, të tilla si:

 • kafe
 • kafeina
 • cokollate
 • qumështore
 • alkool

Arsye te tjera pse femija qan

Për foshnjat shumë të vogla, e qara është mjeti i vetëm i komunikimit që ata kanë.

Pra, ndërsa gazrat tek foshnjat ose koliku mund të jenë arsyeja e lotëve të tyre, mund të ketë arsye të tjera që fëmija juaj po kalon një ditë të keqe. Kjo perfshin:

 • Dhëmbëzimi i hershëm. Mosha e përgjithshme për një fëmijë që merr dhëmbi i parë është 6 muajsh . Por në disa raste, foshnjat mund të presin dhëmbin e tyre të parë qysh në 4 muaj. Së bashku me shqetësimin, dalja e dhëmbëve shoqërohet me tharje të tepërt të dhëmbëve. Po ashtu ënjtje të mishrave , rritje të kafshimit ose gumëzimit të sendeve, dhe nganjëherë edhe fërkim veshi.
 • Dhimbje ose sëmundje. Veçanërisht tek të sapolindurit, qarja e vazhdueshme ndonjëherë mund të jetë një shenjë se fëmija juaj ka dhimbje për shkak të sëmundjes ose dëmtimit. Kontrolloni fëmijën tuaj për mavijosje ose lëndime të tjera.
 • Siklet Ashtu si fëmijët më të mëdhenj dhe të rriturit, ata mund të mos e duan gjithmonë çdo veshje që i vishni .Ndonjëherë,  thjesht janë të mërzitur dhe duan të kenë një ndryshim në peizazh.
 • Lodhje. Foshnjat mund të lodhen shumë lehtë dhe për ironi, t’i rezistojnë gjumit edhe më shumë. Mundohuni të krijoni një lloj rutine të qëndrueshme të gjumit.

Kur të flisni me një mjek

Ndërsa shumica e rasteve per gazrat tek foshnjat janë mjaft të padëmshme, ka raste kur duhet të kërkoni ndihmë profesionale.

Nëse foshnja juaj shfaq të qarë të tepërt, ka qarë gjatë ose tri herë në ditë, ose sapo ka filluar të qajë pasi ka arritur muajin e parë, kontaktoni pediatrin tuaj.

Thirrni gjithashtu mjekun ose kërkoni ndihmë mjekësore nëse fëmija nuk ha, urinon ose ka lëvizje të rregullta të zorrëve.