Gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise nuk duhet te jete nje shkak per tu frikësuar.Shumë gra zbulojnë se mishrat e tyre gjakosen lehtësisht gjatë shtatzënisë. Është një nga surprizat e shumta që ndoshta nuk e keni ditur kur keni vendosur te mbeteni shtatzene.

Nga se shkaktohet gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise

Dentisti juaj mund t’ju japë një diagnozë të gingivitit të shtatzënisë kur ankoheni për gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve. Gingiviti, një formë e lehtë e sëmundjes së mishrave të dhëmbëve , vjen nga fjala latine për mishrat ⁠- gingiva. Shkaqet e mundshme të tij gjatë shtatzënisë përfshijnë:

 • Hormonet. Ju mund t’i fajësoni mishrat e fryrë dhe të ndjeshëm ndaj hormoneve të shtatzënisë (estrogjenit dhe progesteronit) që rrjedhin nëpër gjak dhe rrisin rrjedhjen e gjakut në të gjitha mukozat tuaja.
 • Ndryshimet në dietë. Tani që jeni shtatzënë, me siguri po hani më shumë karbohidrate, ëmbëlsira dhe ushqime të shpejta.
 • Ulja e prodhimit të pështymës. Shtatzënia do të thotë më shumë hormone, dhe për disa femra, kjo mund të nënkuptojë më pak pështymë. Më pak pështymë do të thotë që karbohidratet që hani varen në sipërfaqet e dhëmbëve tuaj për më gjatë, duke çuar potencialisht në grumbullimin e pllakave. Pllaka është lëndë e butë dhe ngjitëse që grumbullohet në dhëmbët tuaj – dhe është e mbushur plot me baktere që shkaktojnë prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishrave të dhëmbëve.

Te tjera

 • Ndryshimet në pështymë. Jo vetëm që keni më pak pështymë, por edhe pështyma juaj është me me shume acid se ajo e grave jo shtatzëna. Këto acide gjithashtu mund të rrisin rrezikun e erozionit dhe prishjes së dhëmbëve.
 • Aversion për pastën e dhëmbëve. Preferencat ushqimore nuk janë të vetmet ndryshime që do të vini re. Nëse po shmangni zakonin tuaj të larjes dy herë në ditë, sepse nuk mund ta duroni erën e pastës suaj të dhëmbëve, provoni të ndryshoni markën tuaj të besuar ose të përdorni një shije më të butë.
 • Sëmundja e mëngjesit. Shpresojmë që kjo të jetë kalimtare, por nëse jeni ende duke u marrë me këtë , sigurohuni që ta shpëlani gojën pasi të keni vjelle, në mënyrë që të lani acidin nga stomaku. Nëse dëshironi të lani dhëmbët, prisni rreth 1 orë, pasi acidi mund të ketë zbutur smaltin e dhëmbëve tuaj. Përdorni ujë të thjeshtë ose jini tepër vigjilentë dhe shpëlajeni me 1 lugë çaji sodë buke të tretur në 1 filxhan ujë.

Kur ndodh kryesisht gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise?

Gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise
Gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise

Pyesni veten kur duhet të kujdeseni për gjakosjen e mishrave? Ju ndoshta do t’i vini re diku gjatë tremujorit të dytë , me ndjeshmërinë dhe gjakderdhjen që arrijnë kulmin gjatë tremujorit të tretë . Nëse keni pasur sëmundje të mishrave të dhëmbëve përpara se të mbeteni shtatzënë, me siguri do të vini re se ajo tani është rënduar.

Por a mund të jenë gjithashtu një shenjë e hershme e shtatzënisë?

Gjakderdhja e mishrave të dhëmbëve mund të jetë një shenjë e hershme e shtatzënisë , që ndodh që në tremujorin e parë. Përveç kryerjes së një testi shtatzënie, ju mund të rishikoni zakonet tuaja të higjienës orale. Kjo per te mos e renduar gjakderdhjen e mishrave te dhëmbëve.

Simptomat që shoqërojnë gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve gjatë shtatzënisë

Përveç gjakderdhjes, mund të vëreni simptoma të tjera të mishrave të dhëmbëve:

 • Mishrat e dhëmbëve të fryrë, të lënduar. Së bashku me gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve, mund të vëreni se mishrat e dhëmbëve tuaj janë të fryrë, të lënduar dhe të skuqur. Ju keni plotësisht të drejtë: Është një dhimbje – por është gjithashtu krejtësisht normale.
 • Tumoret e shtatzënisë. Mund të tingëllojë e rrezikshme, por këto janë përgjithësisht të padëmshme.Të quajtura edhe granuloma piogjenike, këto ënjtje të kuqe me pamje të papërpunuar ndodhin më shpesh midis dhëmbëve. 

Trajtimi

Këtu janë mënyrat më efektive për t’u kujdesur se si trajtohet gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise:

 • Higjienë e mirë orale. Përdorni një furçë dhëmbësh me qime të buta dhe pastroni butësisht në mënyrë që të mos irritoni mishrat .
 • Floss. Është joshëse kur jeni të lodhur nga  shtatzënia, por mos e anashkaloni përdorimin e fillit dentar.
 • Larës goje. Nëse nuk jeni të shkëlqyeshëm në larjen dhe përdorimin e fillit mund të shpëlani gojën me një gargarë pa alkool .
 • Kufizoni sheqerin. Sheqeri i tepërt dhe dhëmbët e mirë nuk shkojnë së bashku. Pavarësisht dëshirave, mund të dëshironi të kufizoni marrjen e sheqerit .
 • Merrni vitaminën tuaj prenatale. Vitamina C është e mrekullueshme për shëndetin e mishrave të dhëmbëve. 
 • Vizitoni dentistin tuaj. Ju mund të tundoheni të anashkaloni vizitën tuaj të rregullt te dentisti, por përpiquni ta përshtatni atë edhe nëse jeni në ankth që dikush të punojë rreth mishrave të dhëmbëve tuaj të ndjeshëm

Mjete juridike shtëpiake për të trajtuar gjakderdhjen e mishrave të dhëmbëve

 • Mbani larg inflamacionin e mishrave të dhëmbëve duke përdorur një shpëlarje të përditshme me kripë.
 • Larja me një pastë me sodë buke dhe ujë mund të ndihmojë në heqjen e plalkave. Më pak pllaka do të thotë më pak inflamacion. Soda e bukës mund të ndihmojë gjithashtu në neutralizimin e çdo acidi të dëmshëm në dhëmbët tuaj nëse keni të vjella në mëngjes.

Komplikime të mundshme

Gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzenise është zakonisht mjaft e lehtë. Por është e rëndësishme të vizitoni dentistin tuaj në mënyrë që të parandaloni komplikimet e mundshme, siç është sëmundja periodontale . Ky është një infeksion i mishrave të dhëmbëve dhe kockave përreth. Dhe, po, mund të çojë në lirimin e dhëmbëve dhe humbjen e kockave.

Shumica e studimeve kanë treguar se sëmundja periodontale mund të rrisë rrezikun e lindjes së parakohshme, peshës së ulët të lindjes dhe preeklampsisë . Megjithatë, disa studime nuk tregojnë një lidhje. Sido që të jetë, nuk do të humbisni duke u kujdesur mirë për dhëmbët tuaj.

Si përfundim

Ashtu si shumë nga simptomat, gjakderdhja e mishrave te dhembeve gjate shtatzënisë merr fund. Thjesht duhet të prisni derisa të lindni fëmijën tuaj.

Gjakderdhja e mishrave te dhembeve  gjate shtatzenise nuk është e këndshme, por me njohuritë që keni marrë (dhe një furçë dhëmbësh me qime të buta), do të arrini lehtësisht në vijën e finishit.