Hekuri ne shtatezeni
Hekuri ne shtatezeni

Kur bëhet fjalë për dietën dhe shtatzëninë, lista e asaj që nuk duhet të hani mund të duket se vazhdon përgjithmonë. Por po aq e rëndësishme është lista e gjërave që duhet të hani.Jo vetëm që po siguroni lëndë ushqyese për fëmijën , por trupi juaj punon per te mbehstetur ndryshimet.Një mineral i rëndësishëm eshte hekuri ne shtatezeni.

Trupi juaj nuk prodhon hekur në mënyrë natyrale. Hekuri ne shtatzeni mund të merret vetëm perms dietes tuaj ose përmes shtojcave. Kjo është arsyeja pse rritja e marrjes së ushqimeve të pasura me hekur mund të jetë e rëndësishme, veçanërisht gjatë shtatzënisë.

Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë cfare roli ka hekurii ne shtatezeni  dhe për të gjetur ushqime të pasura me hekur për t’i shtuar në listën tuaj.

Pse hekuri  ne shtatezeni është i rëndësishëm?

Shtatzënia rrit furnizimin tuaj me gjak deri ne 50 perqind. Hekuri  ne shtatezeni përdoret nga trupi për të bërë qeliza të kuqe të gjakut. Një rritje në furnizimin me gjak do të thotë që ju do të keni nevojë për më shumë qeliza të kuqe të gjakut dhe më shumë hekur për t’i prodhuar ato.

Kur nuk keni hekur të mjaftueshëm në trupin tuaj, mund të zhvilloni anemi . Anemia është gjendja me e zakonshme e gjakut për gratë shtatzëna.

Anemia gjatë shtatëzanisë mund të vendosë ju dhe fëmijën tuaj në një rrezik më të lartë për disa komplikime, duke përfshirë lindjen e parakohshme dhe peshën e ulët të lindjes.

Llojet e hekurit

Hekuri zakonisht lidhet me proteina shtazore,por nëse jeni vegjetarian ose vegan, mos u shqetësoni. Hekuri mund të gjendet në një sërë ushqimesh.

Ekzistojnë dy lloje të hekurit: heme dhe jo-hem.

Hekur heme. Ju mund ta merrni këtë lloj duke konsumuar mish, peshk dhe burime të tjera të proteinave shtazore. Ajo tretet shpejt nga trupi juaj.

Hekuri jo-hem. Kjo gjendet në drithërat, fasulet, perimet, frutat, arrat dhe farat dhe kërkon pak më shumë kohë që trupi juaj të shndërrohet në një substancë që mund të përdorë.

Ushqime miqësore për shtatzëninë të pasura me hekur heme

Ndërsa të gjitha proteinat shtazore përmbajnë hekur heme, disa burime mund të jenë opsione më të mira gjatë shtatzënisë sesa të tjerat.

Ju gjithashtu do të dëshironi të shmangni ngrënien e mishit dhe peshkut të papërpunuar, pasi kjo mund të rrisë rrezikun tuaj për infeksion bakterial, i cili mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm gjatë shtatzënisë.

Mish lope pa yndyrë

Mishi i kuq është burimi më i mirë i hekurit heme. Një racion 3-ons i viçit të njomë të  përmban rreth 1.5 miligrame.

 Nuk rekomandohet konsumimi i mishit të pjekur dobët ose “të rrallë” gjatë shtatzënisë për shkak të rrezikut të kontaminimit bakterial.

Pule

Pula përmban 1.5 mg hekur për 8-ons servim. Eshte e sigurt për të ngrënë pulë gjatë shtatzënisë, por, ashtu si me viçin, do të duhet të siguroheni që është gatuar deri në 73.8 ° C për të shmangur konsumimin e baktereve të rrezikshme.

Salmon

Salmoni është relativisht i pasur me hekur .Salmoni është i sigurt për t’u konsumuar gjatë shtatzënisë për sa kohë që është gatuar plotësisht në një temperaturë të brendshme prej 62.8 ° C.

Përveç se është një burim i hekurit heme, salmoni është gjithashtu i mbushur me acide yndyrore omega 3 . Po ashtu lëndë ushqyese të tjera që mund të kontribuojnë në një shtatzëni të shëndetshme.

Salmoni është gjithashtu më i ulët në merkur sesa disa lloje të tjera peshqish, të tillë si toni dhe peshku shpatë, të cilat mund ta bëjnë më të sigurt për t’u konsumuar kur jeni shtatzënë.

Mundohuni të merrni dy ose tre racione peshk në javë si një mënyrë për të rritur hekurin, si dhe proteina. Peshq të tjerë që konsiderohen të sigurt gjatë shtatzënisë janë:

 • karkaleca
 • sondazh
 • mustak
 • fiston
 • sardele
 • harengë
 • troftë
 • merluc
 • ton i lehtë

Ushqime miqësore për shtatzëninë të pasura me hekur jo-hem

Nëse nuk hani mish ose nëse mendimi për mishin ju trazon, ka disa burime hekuri me baze bimore që mund të provoni. Mbani në mend se hekuri jo-hem është më i vështirë për trupin tuaj për tu absorbuar dhe kërkon më shumë kohë për t’u metabolizuar.

Nëse hekuri jo-hem është burim kryesor hekuri ne shtatezeni, bisedoni me mjekun tuaj nëse ata rekomandojnë shtimin e një suplementi hekuri.

Fasule dhe thjerrëza

Fasulet dhe thjerrëzat janë të mbushura me fibra dhe proteina, dhe përmbajtja e tyre e hekurit është e vështirë të mposhtet.

Një filxhan thjerrëza të përgatitura do t’ju japë 6.6 mg të hekurit tuaj të përditshëm.  Bëni thjerrëzat dhe fasulet me shumicë nëse doni të filloni t’i përfshini ato në dietën tuaj.

Spinaq dhe lakër jeshile

Spinaqi dhe lakra jeshile janë të pasura me antioksidantë, vitamina dhe hekur, gjithashtu. Një filxhan lakër jeshile të gatuar përmban 1 mg hekur, dhe spinaqi është edhe më i mire.

Këto zarzavate janë shumë të shkathët. Mund të hidhni pak me sallatën tuaj, t’i copëtoni në një omëletë, ose thjesht t’i skuqni në një tigan. Ju gjithashtu mund t’i hidhni në një smoothie për një ëmbëlsirë të ëmbël dhe ushqyese.

Brokoli

Brokoli mund të jetë  i preferuar për fëmijët, por kjo perime e lehtë për t’u përgatitur gjithashtu përmban shumë lëndë ushqyese që janë të dobishme në shtatzëni.

Si bonus, brokoli përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila ndihmon në thithjen e hekurit .

Brokoli është gjithashtu i pasur me fibra dhe plot lëndë ushqyese. Meqenëse shtatzënia mund të ngadalësojë sistemin tuaj tretës ,shtimi i burimeve të mira të fibrave në dietën tuaj mund të ndihmojë në lehtësimin e këtyre simptomave të pakëndshme.

Si rritet hekuri ne shtatezeni

Përveç ngrënies së ushqimeve të larta në hekur, ju gjithashtu mund të ndihmoni trupin tuaj duke shtuar ushqime që mund t’ju ​​ndihmojnë të përthithni më shumë hekur. Vitamina C mund të ndihmojë trupin tuaj të zbërthejë dhe thithë hekurin nga dieta juaj.

Ushqimi i agrumeve, domate, speca të kuq ose të verdhë, brokoli ose lulelakër ndihmojne trupin te thithe hekur.

Ka edhe ushqime që mund të kenë ndikim negativ në thithjen e hekurit .

Bulmeti, në veçanti, është i njohur për prishjen e aftësisë së trupit tuaj për të absorbuar hekurin. Kjo për shkak se kalciumi në bulmet dhe në suplementet e kalciumit eshte për të kufizuar thithjen e hekurit.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shmangni qumështin. Por nëse mjeku juaj ka rekomanduar një shtesë hekuri, planifikoni të prisni të paktën dy orë pas konsumimit. të djathit ose produkteve të qumështit para se ta merrni.

Dhe nëse hani me kujdes për rritje hekuri ne shtatezeni, mund të duhet të zvogëloni sasinë e qumështit derisa nivelet e hekurit  të jenë aty ku duhet të jenë.

A duhet të merrni suplemente hekuri?

Hekuri ne shtatezeni
Hekuri ne shtatezeni

Shtojcat e hekurit janë të sigurta gjatë shtatzënisë, por ekziston mundesia per shumë hekur kur jeni shtatzënë.

Nivelet e hekurit që janë shumë të larta gjatë shtatzënisë rrisin rrezikun per lindje të parakohshme, si dhe presionin e lartë të gjakut. Për më tepër, nivelet afatgjata të hekurit që janë shumë të larta mund të dëmtojnë organet tuaja, veçanërisht veshkat.

Shenjat paralajmëruese të një mbidozimi të hekuri ne shtatezeni përfshijnë:

 • diarre dhe dhimbje të mprehta në stomak
 • të vjella me gjak
 • frymëmarrje e cekët, e shpejtë
 • duart e zbehta, të zymta
 • dobësi dhe lodhje

Nëse jeni duke përjetuar këto simptoma dhe jeni shtatzënë, kontaktoni menjëherë mjekun tuaj. Ju mund të keni nevojë të kërkoni trajtim urgjent.

Sa hekur keni nevojë në shtatzëni?

Së paku, do të keni nevojë për pothuajse dy herë më shumë hekur gjatë shtatzënisë sesa keni pasur nevojë para saj.

Sasia e rekomanduar ditore e hekurit për gratë në moshë riprodhuese që nuk janë shtatzënë është afër 18 mg. Nëse jeni shtatzënë, sasia e rekomanduar ditore rritet në minimum 27 mg. OBSH rekomandon që gratë shtatzëna të marrin mes 30 dhe 60 mg hekur në ditë.

Pyesni mjekun ose maminë tuaj për rekomandimet e tyre. Ato mund të ndryshojnë në varësi të faktorëve të ndryshëm, të tillë si numri i foshnjave që mbani, historia e anemisë ose madhësia e foshnjës.

Si perfundim

Puna e vështirë e krijimit të një personi të ri kërkon gjithashtu lëndë ushqyese shtesë. Hekuri është i rëndësishëm për të gjithë, por  hekuri ne shtatezeni  eshte  veçanërisht i rëndësishëm.

Trupi juaj nuk prodhon hekur. Në vend të kësaj, do t’ju duhet të konsumoni ushqime të pasura me hekur. Hekuri gjendet në mish, perime, fasule dhe burime të tjera. Kjo do të thotë që ju do të keni shumë ushqime për të zgjedhur dhe me siguri do të gjeni diçka.