koliti ulceroz

Çfarë është koliti ulceroz?

Koliti ulceroz (UC) është një lloj sëmundje inflamatore e zorrëve (IBD). IBD përfshin një grup sëmundjesh që prekin traktin gastrointestinal.

UC ndodh kur rreshtimi i zorrëve tuaja të trasha (i quajtur gjithashtu zorra e trashë), rektumit ose të dyve bëhet i përflakur.

Ky inflamacion prodhon plagë të imëta të quajtura ulçera në rreshtimin e zorrës së trashë. Zakonisht fillon në rektum dhe përhapet lart. Mund të përfshijë tërë zorrën e trashë.

Inflamacioni bën që zorra juaj të lëvizë me shpejtësi përmbajtjen e saj dhe të zbrazet shpesh. Ndërsa qelizat në sipërfaqen e rreshtimit të zorrëve tuaja vdesin, formohen ulçera. Ulçera mund të shkaktojë gjakderdhje dhe shkarkim të mukusit dhe qelbës.

Ndërsa koliti ulceroz prek njerëz të të gjitha moshave, shumica e njerëzve diagnostikohen midis moshës 15 dhe 35. Pas moshës 50 vjeç, shihet një rritje tjetër e vogël në diagnozë për këtë sëmundje, zakonisht tek burrat.

Simptomat nga koliti ulceroz

simptomat e kolitit ulceroz

Serioziteti i simptomave te koliti ulceroz ndryshon midis njerëzve të prekur. Simptomat gjithashtu mund të ndryshojnë me kalimin e kohës.

Njerëzit e diagnostikuar nga koliti ulceroz mund të përjetojnë periudha të simptomave të lehta ose pa simptoma fare. Kjo quhet falje. Sidoqoftë, simptomat mund të kthehen dhe të jenë të rënda. Kjo quhet ndezje.

Simptomat e zakonshme te koliti ulceroz përfshijnë:

 • dhimbje barku
 • tinguj te rritur te barkut
 • jashtëqitje të përgjakshme
 • diarre
 • ethe
 • dhimbje rektale
 • humbje peshe
 • kequshqyerja

Koliti ulceroz mund të shkaktojë kushte shtesë, të tilla si:

 • dhimbje të kyçeve
 • ënjtje të kyçeve
 • të përziera dhe oreks të zvogëluar
 • probleme me lëkurën
 • plagë në gojë
 • pezmatim i syve

Shkaqet e kolitit ulceroz

shkaqet e kolitit ulceroz

Studiuesit besojnë se koliti ulceroz mund të jetë rezultat i një sistemi imunitar tepër aktiv. Sidoqoftë, është e paqartë pse disa sisteme imune përgjigjen duke sulmuar zorrët e mëdha dhe jo të tjerët.

Faktorët që mund të luajnë një rol në zhvillimin nga koliti ulceroz përfshijnë:

 • Gjenet. Ju mund të trashëgoni një gjen nga një prind që rrit shansin tuaj.
 • Çrregullime të tjera imune. Nëse keni një lloj çrregullimi imunitar, shansi juaj për të zhvilluar një të dytë është më i lartë.
 • Faktorët e mjedisit. Bakteret, viruset dhe antigjenet mund të shkaktojnë sistemin tuaj imunitar

Diagnoza nga koliti ulceroz

diagnoza e kolitit ulceroz

Testet e ndryshme mund të ndihmojnë mjekun tuaj të diagnostikojë koliti ulceroz. Ky çrregullim imiton sëmundje të tjera të zorrëve siç është sëmundja e Crohn. Mjeku juaj do të kryejë teste të shumta për të përjashtuar gjendjet e tjera.

Testet për t’u diagnostikuar koliti ulceroz shpesh përfshin:

 • Testi i jashtëqitjes. Një mjek ekzaminon jashtëqitjen tuaj për shenja të caktuara inflamatore, gjak, baktere dhe parazitë.
 • Endoskopia. Një mjek përdor një tub fleksibël për të ekzaminuar stomakun, ezofagun dhe zorrën tuaj të hollë.
 • Kolonoskopia. Ky test diagnostikues përfshin futjen e një tubi të gjatë, fleksibël në rektumin tuaj për të ekzaminuar pjesën e brendshme të zorrës së trashë.
 • Biopsia. Një kirurg heq një mostër indi nga zorra e trashë për analiza.
 • Skanimi me CT. Ky është një rreze X e specializuar në barkun dhe legenin tuaj.

Testet e gjakut shpesh janë të dobishme në diagnozën e UC. Një numër i plotë i gjakut kërkon shenja të anemisë (numër i ulët i gjakut). Testet e tjera tregojnë inflamacion, të tilla si një nivel i lartë i proteinave reaktive C dhe një normë e lartë sedimentimi. Mjeku juaj gjithashtu mund të urdhërojë teste të specializuara të antitrupave.

Trajtimet nga koliti ulceroz

Koliti ulceroz është një gjendje kronike. Qëllimi i trajtimit është të zvogëlojë inflamacionin që shkakton simptomat tuaja në mënyrë që të parandaloni flakërimet dhe të keni periudha më të gjata të faljes.

Ilaçe

trajtimi i kolitit ulceroz me ilace

Cili ilaç do të merrni do të varet nga ju dhe sa të rënda janë simptomat tuaja.

Për simptoma të lehta, mjeku juaj mund të përshkruajë një ilaç për të ulur inflamacionin dhe ënjtjen. Kjo do të ndihmojë në zbutjen e shumë simptomave.

Këto lloje të ilaçeve përfshijnë:

 • mesalamine
 • sulfasalazine
 • balsalazid
 • olsalazine
 • 5-aminosalicilate (5-ASA)

Disa njerëz mund të kenë nevojë për kortikosteroide për të ndihmuar në uljen e inflamacionit, por këto mund të kenë efekte anësore, dhe mjekët përpiqen të kufizojnë përdorimin e tyre. Nëse një infeksion është i pranishëm, mund të keni nevojë për antibiotikë.

Nëse keni simptoma mesatare deri të rënda, një mjek mund të përshkruajë një lloj ilaçi të njohur si biologjik. Biologjikët janë ilaçe me antitrupa që ndihmojnë në bllokimin e inflamacionit. Marrja e këtyre mund të ndihmojë në parandalimin e një shpërthimi të simptomës.

Opsionet efektive për shumicën e njerëzve përfshijnë:

Një mjek gjithashtu mund të përshkruajë një imunomodulator. Këto ndryshojnë mënyrën e funksionimit të sistemit imunitar. Shembujt përfshijnë metotreksat, 5-ASA dhe tiopurinë. Sidoqoftë, udhëzimet aktuale nuk i rekomandojnë këto si një trajtim i pavarur.

Në vitin 2018, Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi përdorimin e tofacitinib (Xeljanz) si një trajtim për koliti ulceroz. Përdorur fillimisht për të trajtuar artritin reumatoid, ky ilaç synon qelizat përgjegjëse për inflamacionin. Medicationshtë ilaçi i parë oral i aprovuar për trajtimin afatgjatë të UC.

Shtrimi në spital

Nëse simptomat tuaja janë të rënda, do të duhet të shtroheni në spital për të korrigjuar efektet e dehidrimit dhe humbjes së elektroliteve që shkakton diarreja. Ju gjithashtu mund të duhet të zëvendësoni gjakun dhe të trajtoni ndonjë ndërlikim tjetër.

Studiuesit vazhdojnë të kërkojnë trajtime të reja çdo vit.

Kirurgjia e kolitit ulceroz

nderhyrja kirurgjikale

Kirurgjia është e nevojshme nëse përjetoni humbje të madhe të gjakut, simptoma kronike dhe dobësuese, vrimë të zorrës së trashë ose bllokim të rëndë. Një skanim ose kolonoskopi mund të zbulojë këto probleme serioze.

Kirurgjia përfshin heqjen e zorrës së trashë të tërë me krijimin e një shtegu të ri për mbeturinat. Kjo rrugë mund të dalë përmes një hapjeje të vogël në murin tuaj të barkut ose të ridrejtohet prapa përmes fundit të rektumit tuaj.

Për të ridrejtuar mbeturinat përmes murit tuaj të barkut, kirurgu juaj do të bëjë një hapje të vogël në mur. Maja e zorrës tuaj të poshtme të hollë, ose ileumi, më pas sillet në sipërfaqen e lëkurës. Mbeturinat do të derdhen përmes hapjes në një thes.

Nëse mbeturinat janë në gjendje të ridrejtohen përmes rektumit tuaj, kirurgu juaj heq pjesën e sëmurë të zorrës së trashë dhe rektumit tuaj por ruan muskujt e jashtëm të rektumit tuaj. Kirurgu pastaj e bashkon zorrën tuaj të hollë në rektum për të formuar një qese të vogël.

Pas këtij operacioni, ju jeni në gjendje të kaloni jashtëqitje përmes rektumit tuaj. Lëvizjet e zorrëve do të jenë më të shpeshta dhe të holluar me ujë sesa normalisht.

Trajtimi natyror i kolitit ulceroz

mjete juridike per trajtimin e kolitit ulceroz

Disa nga ilaçet e përshkruara për të trajtuar UC mund të kenë efekte anësore serioze. Kur trajtimet tradicionale nuk tolerohen mirë, disa njerëz u drejtohen mjeteve juridike natyrore për të menaxhuar UC.

Mjetet juridike natyrore që mund të ndihmojnë në trajtimin e UC përfshijnë:

 • Boswellia. Kjo barishte gjendet në rrëshirë nën lëvoren e pemës Boswellia serrata dhe hulumtimet sugjerojnë se ndalon disa nga reaksionet kimike në trup që mund të shkaktojnë inflamacion.
 • Bromelain. Këto enzima gjenden natyrshëm në ananas, por ato shiten gjithashtu si shtesa. Ato mund të lehtësojnë simptomat e UC dhe të zvogëlojnë shpërthimet.
 • Probiotikët. Zorrët dhe stomaku juaj janë shtëpia e miliarda baktereve. Kur bakteret janë të shëndetshëm, trupi juaj është më i aftë të largojë inflamacionin dhe simptomat e UC. Të hash ushqime me probiotikë ose të marrësh suplemente probiotike mund të ndihmojnë në rritjen e shëndetit të florës mikrobike në zorrë.
 • Psilium. Ky suplement i fibrave mund të ndihmojë në mbajtjen e rregullt të lëvizjeve të zorrëve. Kjo mund të lehtësojë simptomat, të parandalojë kapsllëkun dhe të bëjë më të lehtë eliminimin e mbeturinave. Sidoqoftë, shumë njerëz me IBD mund të përjetojnë përkeqësim të ngërçeve të barkut, gazra dhe fryrje të stomakut kur konsumojnë fibra gjatë një flakërimi.
 • Shafran i Indisë. Kjo erëz e verdhë e artë është plot me kurkuminë, një antioksidant që është treguar se zvogëlon inflamacionin.

Dieta e kolitit ulceroz

diete per kolitin ulceroz

Nuk ka dietë specifike për UC. Çdo person reagon ndaj ushqimit dhe pijeve ndryshe. Sidoqoftë, disa rregulla të përgjithshme mund të jenë të dobishme për njerëzit që përpiqen të shmangin një ndezje:

 • Hani një dietë me pak yndyrë. Nuk është e qartë pse një dietë me pak yndyrë është e dobishme, por dihet që ushqimet me shumë yndyrë zakonisht shkaktojnë diarre, veçanërisht në ato me IBD. Ngrënia e më shumë ushqimeve me pak yndyrë mund të vonojë shpërthimet. Kur hani yndyrë, zgjidhni opsione më të shëndetshme si vaj ulliri dhe acide yndyrore omega-3.
 • Merrni më shumë vitaminë C. Kjo vitaminë mund të ketë një efekt mbrojtës në zorrët tuaja dhe t’i ndihmojë ata të shërohen ose të shërohen më shpejt pas një flakërimi. Njerëzit që hanë dieta të pasura me vitaminë C kanë periudha të zgjatura të faljes së UC. Ushqimet e pasura me vitaminë C përfshijnë majdanoz, speca, spinaq dhe manaferrat.
 • Hani më shumë fibra. Gjatë një flakërimi, fibra e rëndë dhe e ngadaltë është gjëja e fundit që dëshironi në zorrët tuaja. Megjithatë, gjatë faljes, fibrat mund t’ju ndihmojnë të qëndroni të rregullt. Kjo gjithashtu mund të përmirësojë sa lehtë mund të anuloheni gjatë lëvizjeve të zorrëve.

Bëni një ditar të ushqimit

Krijimi i një ditari të ushqimit është një mënyrë e zgjuar për të filluar të kuptoni se cilat ushqime ndikojnë tek ju. Për disa javë, ndiqni nga afër atë që hani dhe si ndiheni në orët pas. Regjistroni detajet e lëvizjeve të zorrëve ose ndonjë simptomë që mund të përjetoni.

Në atë hark kohor, ju mund të zbuloni tendencat midis sikletit ose dhimbjes së stomakut dhe disa ushqimeve problematike. Provoni të eleminoni ato ushqime për të parë nëse simptomat përmirësohen.

Ju mund të jeni në gjendje të menaxhoni simptomat e lehta të UC duke shmangur ushqimet që prishin traktin tuaj gastrointestinal.

Koliti ulceroz kundrejt Crohn

koliti ulceroz dhe crohn

UC dhe sëmundja e Crohn janë format më të zakonshme të sëmundjes inflamatore të zorrëve (IBD). Të dy sëmundjet mendohet se janë rezultat i një sistemi imunitar tepër aktiv.

Ata gjithashtu ndajnë shumë simptoma të ngjashme, duke përfshirë:

 • ngërçet
 • dhimbje barku
 • diarre
 • lodhje

Sidoqoftë, sëmundja UC dhe Crohn kanë dallime të dallueshme.

Vendndodhja

Këto dy sëmundje ndikojnë në pjesë të ndryshme të traktit gastrointestinal (GI).

Sëmundja e Crohn mund të prekë çdo pjesë të traktit të GI, nga goja në anus. Më shpesh gjendet në zorrën e hollë. UC ndikon vetëm në zorrën e trashë dhe rektumin.

Përgjigja ndaj trajtimit

Medikamente të ngjashme përshkruhen për të trajtuar të dy gjendjet. Kirurgjia është gjithashtu një mundësi trajtimi. Është një mundësi e fundit për të dy kushtet, por në fakt mund të jetë një kurë për UC, ndërsa është vetëm një terapi e përkohshme për Crohn.

Të dy kushtet janë të ngjashme. Kuptimi i ndryshimeve kryesore midis UC dhe sëmundjes së Crohn mund t’ju ndihmojë të merrni një diagnozë të duhur.

A është i shërueshëm koliti ulceroz?

Aktualisht, nuk ka shërim jo-kirurgjikal për UC. Trajtimet për sëmundjen inflamatore synojnë të zgjasin periudhat e faljes dhe t’i bëjnë ndezjet më pak të rënda.

Për njerëzit me UC të rëndë, kirurgjia kurative është një trajtim i mundshëm. Heqja e tërë zorrës së trashë (kolektomia totale) do t’i japë fund simptomave të sëmundjes.

Kjo procedurë kërkon që mjeku juaj të krijojë një qese në pjesën e jashtme të trupit tuaj ku mbetjet mund të zbrazen. Kjo qese mund të inflamohet dhe të shkaktojë efekte anësore.

Për atë arsye, disa njerëz zgjedhin të bëjnë vetëm një kolektomi të pjesshme. Në këtë operacion, mjekët heqin vetëm pjesë të zorrës së trashë që preken nga sëmundja.

Ndërsa këto operacione mund të ndihmojnë në lehtësimin ose përfundimin e simptomave të UC, ato kanë efekte anësore dhe komplikime të mundshme afatgjata.

Kolonoskopia e kolitit ulceroz

kolonskopia

Kolonoskopia është një test që mjekët mund të përdorin për të diagnostikuar UC. Ata gjithashtu mund të përdorin testin për të përcaktuar ashpërsinë e sëmundjes dhe ekranin për kancerin kolorektal.

Para procedurës, mjeku juaj me gjasë do t’ju udhëzojë të zvogëloni ushqimet e ngurta dhe të kaloni në një dietë të lëngshme vetëm pastaj të shpejtë për një periudhë kohe para procedurës.

Parapërgatitja tipike e kolonoskopisë përfshin marrjen e një laksativi edhe një mbrëmje para testit. Kjo ndihmon në eleminimin e mbetjeve ende në zorrën e trashë dhe rektum. Mjekët mund të ekzaminojnë më lehtë kolonin e pastër.

Gjatë procedurës, do të shtriheni në krah. Mjeku juaj do t’ju japë një qetësues për t’ju ndihmuar të relaksoheni dhe të parandaloni çdo shqetësim.

Sapo ilaçet të hyjnë në fuqi, mjeku do të fusë në anusin tuaj një fushë të ndriçuar të quajtur kolonoskop. Kjo pajisje është e gjatë dhe fleksibile, kështu që mund të lëvizë lehtësisht përmes traktit tuaj GI. Kolonoskopi ka gjithashtu një kamera të bashkangjitur në mënyrë që mjeku juaj të shohë brenda zorrës së trashë.

Gjatë provimit, mjeku juaj do të kërkojë shenja të inflamacionit. Ata do të kontrollojnë për rritje parakanceroze të quajtur polipe. Mjeku juaj gjithashtu mund të heqë një pjesë të vogël të indeve, një procedurë e quajtur biopsi. Indet mund të dërgohen në një laborator për ekzaminim të mëtejshëm.

Nëse jeni diagnostikuar me UC, mjeku juaj mund të bëjë kolonoskopi periodike për të monitoruar inflamacionin, dëmtimin e zorrëve tuaja dhe progresin e shërimit.

Koliti ulceroz kundrejt formave të tjera të kolitit

koliti ulceroz dhe format e tjera

Koliti i referohet inflamacionit të rreshtimit të brendshëm të zorrës së trashë (zorrës së trashë). Koliti shkakton simptoma të tilla si dhimbje barku dhe ngërçe, fryrje të barkut dhe diarre.

Një zorrë e trashë e ndezur mund të shkaktohet nga disa gjendje. UC është një shkak i mundshëm. Shkaqe të tjerë të mundshëm të kolitit përfshijnë infeksionin, reagimin ndaj disa ilaçeve, sëmundjen e Crohn ose një reaksion alergjik.

Për të diagnostikuar shkakun e kolitit, mjeku juaj do të kryejë një sërë testesh. Këto teste do t’i ndihmojnë ata të kuptojnë se çfarë simptomash të tjera keni dhe përjashtoni kushtet e bazuara në ato që nuk po përjetoni.

Trajtimi për kolitin do të varet nga shkaku themelor dhe simptomat e tjera që keni.

A është koliti ulceroz ngjitës?

Jo, UC nuk është ngjitëse.

Disa shkaqe të kolitit ose inflamacionit në zorrën e trashë mund të jenë ngjitëse. Kjo përfshin inflamacionin e shkaktuar nga bakteret dhe viruset.

Sidoqoftë, UC nuk shkaktohet nga asgjë që mund të ndahet me një person tjetër.

Koliti ulceroz tek fëmijët

koliti ulceroz dhe femijet

Sipas Fondacionit Crohn dhe Colitis, 1 në 10 persona nën moshën 18 vjeç diagnostikohen me IBD. Në të vërtetë, shumica e njerëzve të diagnostikuar me sëmundjen do të jenë nën moshën 30 vjeç. Për fëmijët me UC, një diagnozë ka më shumë të ngjarë pas moshës 10 vjeç.

Simptomat tek fëmijët janë të ngjashme me simptomat tek individët e moshuar. Fëmijët mund të përjetojnë diarre me gjak, dhimbje stomaku, ngërç në bark dhe lodhje.

Përveç kësaj, ata mund të përjetojnë çështje të komplikuara nga gjendja. Këto simptoma përfshijnë:

 • anemi për shkak të humbjes së gjakut
 • kequshqyerja nga ushqimi i dobët
 • humbje peshe e pashpjegueshme

UC mund të ndikojë ndjeshëm në jetën e një fëmije, veçanërisht nëse gjendja nuk trajtohet dhe menaxhohet si duhet. Trajtimet për fëmijët janë më të kufizuara për shkak të komplikimeve të mundshme. Për shembull, klizmat mjekësore përdoren rrallë me fëmijë.

Sidoqoftë, fëmijëve me UC mund t’u përshkruhen ilaçe që zvogëlojnë inflamacionin dhe parandalojnë sulmet e sistemit imunitar në zorrën e trashë. Për disa fëmijë, operacioni mund të jetë i nevojshëm për të menaxhuar simptomat.

Nëse fëmija juaj është diagnostikuar me UC, është e rëndësishme që të punoni ngushtë me mjekun e tij për të gjetur trajtime dhe ndryshime në stilin e jetës që mund të ndihmojnë fëmijën tuaj.

Komplikimet e kolitit ulceroz

komplikimt nga koliti ulceroz

UC rrit rrezikun tuaj për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë. Sa më gjatë të keni sëmundjen, aq më i lartë është rreziku për këtë kancer.

Për shkak të këtij rreziku të rritur, mjeku juaj do të kryejë një kolonoskopi dhe do të kontrollojë për kancer kur të merrni diagnozën tuaj.

Shfaqjet e rregullta ndihmojnë në uljen e rrezikut për kancer të zorrës së trashë. Shfaqjet e përsëritura çdo një deri në tre vjet rekomandohen pas kësaj. Shfaqjet pasuese mund të zbulojnë qelizat parakanceroze herët.

Komplikime të tjera të UC përfshijnë:

 • trashja e murit të zorrëve
 • sepsë, ose infeksion i gjakut
 • dehidrim i rëndë
 • megakolon toksik, ose një zorrës së trashë të fryrë me shpejtësi
 • sëmundje të mëlçisë (e rrallë)
 • gjakderdhje nga zorrët
 • gurët në veshka
 • pezmatim i lëkurës, nyjeve dhe syve tuaj
 • këputje e zorrës së trashë tuaj
 • spondiliti ankilozues, i cili përfshin inflamacion të nyjeve midis kockave tuaja kurrizore

Komplikimet e UC janë më të këqija nëse gjendja nuk trajtohet si duhet.

Faktorët e rrezikut nga koliti ulceroz

faktoret e rrezikut te kolitit uceroz

Shumica e njerëzve me UC nuk kanë një histori familjare të gjendjes. Sidoqoftë, rreth 12% me sëmundjen kanë një anëtar të familjes me sëmundjen.

UC mund të zhvillohet në një person të çdo race, por është më e zakonshme tek njerëzit e bardhë. Nëse jeni një hebre Ashkenazi, ju keni një shans më të madh për të zhvilluar gjendjen sesa shumica e grupeve të tjera.

Disa studime tregojne një lidhje të mundshme midis përdorimit të ilaçit izotretinoin dhe UC. Izotretinoina trajton aknet cistike.

Nëse vendosni të mos mjekoni UC, ju rrisni rrezikun për disa ndërlikime serioze.

Parandalimi i kolitit ulceroz

parandalimi i kolitit ulceroz

Nuk ka asnjë provë të fortë që tregon se ajo që hani ndikon në UC. Ju mund të zbuloni se disa ushqime i përkeqësojnë simptomat tuaja kur keni një flakë.

Praktikat që mund të ndihmojnë përfshijnë:

 • pirja e sasive të vogla të ujit gjatë gjithë ditës
 • ngrënia e vakteve më të vogla gjatë gjithë ditës
 • duke kufizuar marrjen tuaj të ushqimeve me shumë fibra
 • shmangia e ushqimeve me yndyrë
 • uljen e marrjes së qumështit nëse jeni intolerant ndaj laktozës

Gjithashtu, pyesni mjekun tuaj nëse duhet të merrni një multivitaminë.

Prespektiva e kolitit ulceroz

Kurimi i vetëm për UC është heqja e të gjithë zorrës së trashë dhe rektumit. Mjeku juaj zakonisht do të fillojë me terapi mjekësore nëse nuk keni një ndërlikim të rëndë fillimisht që kërkon kirurgji. Disa mund të dalin mirë me terapinë jo-kirurgjikale, por shumë do të kërkojnë përfundimisht kirurgji.

Nëse keni këtë gjendje, mjeku juaj do të duhet ta monitorojë atë dhe do të duhet të ndiqni me kujdes planin tuaj të trajtimit gjatë gjithë jetës tuaj.