Konjuktiviti
Konjuktiviti

Syri rozë, i njohur si konjuktiviti , është mjaft i zakonshëm dhe fatmirësisht, pothuajse gjithmonë i padëmshëm. Por meqenëse të qenit shtatzënë mund të komplikojë edhe sëmundje të lehta, mund të jeni nervozë për trajtimin e syve roze gjate shtatezenise.

Lajmi i mirë është se konjuktiviti është super i shërueshëm gjatë shtatzënisë dhe nuk paraqet shumë kërcënim për ju ose foshnjën. Lajmi i keq është i njëjtë me të gjithë të tjerët: Syri juaj  do të duket si një rrëmujë e nxehtë për disa ditë.

Ja se si të dini nëse keni sy rozë, plus si mund ta trajtoni dhe parandaloni atë gjatë shtatzënisë.

Çfarë është dhe cilat simptoma mund të keni

Syri roze është një inflamacion konjuktiviti, një membranë që mbulon pjesën e bardhë të syrit tuaj dhe pjesën e brendshme të qepallës tuaj. Inflamacioni shpesh shkaktohet nga një infeksion viral ose bakterial, por jo gjithmonë: Ndonjëherë, inflamacioni ndodh për shkak të alergjive, gërvishtjeve,dëmtimeve ose irrituesve.

Simptomat e zakonshme të syve roze përfshijnë:

  • ngjyrosje rozë ose e kuqe e të bardhës së syrit
  • ndjenjë e ashpër në sy, sikur diçka të ketë mbërthyer atje
  • kruajtje dhe acarim në sy ose në qepallë
  • dhimbje dhe ënjtje
  • shkarkimi, ose i qartë dhe i holluar me ujë, ose i mprehtë dhe i verdhë
  • grumbullimi i kores përgjatë skajit të qepallës
  • ndjeshmëria ndaj dritës

Ju mund të keni disa nga këto simptoma ose vetëm një ose dy, dhe ato mund të shkojnë nga të lehta në të moderuara deri në të rënda.

Shkaqet e syve roze gjatë shtatëzanisë 

Nuk ka asgjë unike në shtatzëni që shkakton shfaqjen e syve roze. Shkaqet janë të njëjta me ato për njerëzit jo shtatzënë. Por ju jeni më të ndjeshme ndaj sëmundjeve gjatë shtatzënisë. Pra, ju mund ta gjeni veten me një rast fatkeq të syve roze më shpesh sesa jeni mësuar.

Këtu janë arsyet tipike pse ndodh konjuktiviti:

Sëmundje virale

Ftohja e zakonshme dhe gripi jane nder shkaqet pse shfaqet konjuktiviti. Meqenëse viruset shkaktojnë një përgjigje inflamatore në trupin tuaj, nuk është për t’u habitur që shumë viruse të zakonshëm mund të shkaktojnë inflamacion në sytë tuaj. Ju mund të vini re simptoma të syve roze para, gjatë ose menjëherë pas një infeksioni viral.

Infeksion bakterial

Ndonjëherë, syri rozë shkaktohet nga bakteret dhe jo nga një infeksion viral. Kjo ndodh zakonisht tek njerëzit që mbajnë lente kontakti në mënyrë jo të duhur. Por shkak I syve roze mund te jete edhe  prekja e syve pas prekjes së lëndës fekale, mukusit të infektuar të frymëmarrjes, apo edhe baktereve që shkaktojnë disa infeksione seksualisht të transmetueshme, si gonorrea dhe klamidia .

Alergji

Alergjitë sezonale si dhe alergjitë ndaj pluhurit, mykut dhe zbokthit të kafshëve shtëpiake mund të shkaktojnë inflamacion të përkohshëm të syve që duket dhe ndihet shumë si lloje te tjera konjuktiviti. Në mënyrë tipike, simptomat alergjike të syve roze janë më pak të rënda, duke shkaktuar rrjedhje dhe skuqje.

Ngacmues të mjedisit

Një minutë ju jeni ulur të qetë në plazh, dhe minutën tjetër një erë e fortë merr dhe ju hedh rëre pikerisht në sy. Sytë tuaj janë shumë të mirë në mbrojtjen e vetes, por nganjëherë futen mbeturina të vogla. Një trup i huaj në syrin tuaj mund të shkaktojë një reaksion alergjik ose një dëmtim të syrit, që të dyja mund të cojne tek konjuktivi.

Gërryerjet dhe dëmtimet

Pavarësisht nëse keni gërvishtur kornenë tuaj nga fërkimi i tepërt në sy ose jeni gjendur në skajin e bërrylit të humbur në fytyrë, gërvishtjet dhe dëmtimet mund të shkaktojnë inflamacion, skuqje dhe grisje. Ata gjithashtu mund të lënë një dritare mundësie që mbeturinat ose bakteret të futen vjedhurazi dhe të irritojnë ose infektojnë syrin tuaj.

Çfarë duhet të bëni nëse keni sy rozë 

Nëse nuk e dini me siguri se syri juaj rozë është vetëm nga alergjitë mjedisore, caktoni një vizitë tek mjeku juaj. Për një gjë, është shumë e vështirë për njerëzit të bëjnë dallimin midis konjuktivitit viral dhe bakterial. Dhe nëse inflamacioni juaj është për shkak të një dëmtimi, gërvishtjeje ose trupi të huaj në syrin tuaj, do të duhet ta vlerësoni dhe trajtoni atë për të parandaluar dëmtimin afatgjatë.

 Ju mund të shkoni te profesionisti juaj i rregullt i kujdesit parësor ose edhe te një okulist, nëse vuani nga konjuktiviti.

Vetëm sigurohuni që t’i thoni që jeni shtatzënë që të mund t’ju ​​trajtojnë në mënyrë të sigurt. Nëse ata përshkruajnë një ilaç ose rekomandojnë një produkt pa recetë, është një ide e mirë të telefononi OB-GYN tuaj. Sigurohuni që është në rregull të përdoret gjatë shtatzënisë.

Trajtimi i syve roze gjatë shtatzënisë 

Ju nuk mund ta trajtoni syrin viral rozë me pika alergjie ose thjesht prisni një infeksion bakterial. Ju duhet të përputheni me llojin tuaj specifik të syve roze me trajtimin e duhur. Ekzistojnë gjithashtu ilaçe në shtëpi që mund të lehtësojnë disa nga shqetësimet tuaja, çfarëdo lloj konjuktiviti që keni. Këtu janë disa opsione.

Pika mjekësore të syve

Nëse keni konjuktivit bakterial, atëherë do t’ju duhen pika të syve antibiotikë për të hequr qafe infeksionin. Këto pika zakonisht ju bëjnë të ndiheni më mirë shumë shpejt. Megjithate mund të duhet një javë ose më shumë për t’u rikthyer plotësisht në gjendjen tuaj normale.

Shumica e pikave të syve me antibiotikë janë të sigurta për ju dhe foshnjën tuaj. Sigurohuni që mjeku që ju përshkruan të dijë se jeni shtatzënë-dhe kur jeni në dyshim, përdorni recetën e OB-GYN tuaj.

Nëse syri juaj rozë është shkaktuar nga një virus, pikat e syve me antibiotikë nuk do të ndihmojnë. Por disa nga trajtimet e tjera më poshtë po.

Lotët artificiale

Lotët artificialë janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të qetësuar sytë e ndezur dhe të acaruar. Ato nuk mjekohen, zakonisht mund të përdoren me kontakte dhe mund të aplikohen aq shpesh sa është e nevojshme për të luftuar sytë e thatë, kruajtjen ose të irrituar.

Nëse vuani nga konjuktivi jo bakterial dhe keni nevojë për lehtësim gjatë rimëkëmbjes, pyesni mjekun tuaj për përdorimin e lotëve artificialë.

Mjetet juridike në shtëpi

Këto ilaçe nuk do të shërojnë syrin tuaj rozë, por ato mund të lehtësojnë disa nga simptomat tuaja. Gjithashtu dhe mund të përshpejtojnë kohën e rimëkëmbjes nëse konjuktiviti nuk është bakterial, por viral ose irritues.

Kompresë e ngrohtë ose e ftohtë. Pavarësisht nga temperatura juaj e preferuar, një kompresë e lagur që është ose e ftohtë ose e ngrohtë mund të lehtësojë disa nga shqetësimet tuaja.

Pastrim i butë. Mbulesat ose topthat e pambukut të njomur lehtë mund të heqin çdo grumbullim.

Shmangni lentet e kontaktit Nëse zakonisht mbani lente, kaloni te syzet derisa inflamacioni juaj të jetë pastruar plotësisht.

Qesja e çajit jeshil thith. Ashtë pak jokonvencionale, por aplikimi i qeseve të lagura me çaj jeshil në sytë tuaj mund të zvogëlojë inflamacionin. Falë antioksidantëve që gjenden në çaj. Futini qeset në ujë të nxehtë për 20 minuta, pastaj ftojini në frigorifer. Sigurohuni që t’i hidhni kur të keni mbaruar.

A është konjuktiviti ngjitës?

Varet nga konjuktiviti që keni. Syri rozë viral dhe bakterial janë super ngjitës dhe mund të përhapen lehtësisht duke prekur syrin e infektuar dhe më pas duke prekur njerëz ose sipërfaqe të tjera. Mund të përhapet gjithashtu duke ndarë sende të përdorura zakonisht, si jastëkë dhe batanije, dhe kollitjes.

Të gjitha llojet e tjera të syve roze nuk janë ngjitëse, megjithatë. Pra, nëse syri rozë është shkaktuar nga alergji, irritues ose lëndime të një lloji, nuk keni pse të shqetësoheni për përhapjen e tij tek dikush tjetër. Dhe ju nuk mund ta përhapni atë tek fëmija juaj në bark.

Parandalimi i syve roze gjatë shtatzënisë

Konjuktiviti
Konjuktiviti

Mënyra e vetme më e mirë për të parandaluar syrin rozë është mbajtja e një higjiene të mirë të duarve. Shmangia e prekjes së fytyrës tuaj derisa pasi të keni larë duart me sapun dhe ujë ndihmon zvogelimin e sasisë së papastërtisë dhe mikrobeve.

Nëse jeni shtatzënë, mund të dëshironi të ndërmerrni disa hapa shtesë për të shmangur syrin rozë. Mos harroni, ju jeni më të ndjeshëm ndaj infeksionit, dhe përveç kësaj, kujt i duhet konjuktiviti kur ju tashmë keni të vjella në mëngjes.

Ju mund të shmangni ndarjen e gjërave si peshqirët dhe shtratin me njerëzit e tjerë, të shmangni ngacmuesit mjedisorë që shkaktojnë alergjitë tuaja.

Si perfundim

Konjuktiviti gjatë shtatzënisë është një bezdi e madhe, por nuk është e rrezikshme për ju ose fëmijën tuaj.

Thënë kështu, bisedoni me mjekun ose okulistin tuaj  nëse nuk e dini me siguri se është shkaktuar nga alergjitë. Sigurohuni që t’i njoftoni që jeni shtatzënë në mënyrë që ata të rekomandojnë opsione të sigurta trajtimi.