Kolla eshte teresisht normale.

Çfarë eshte kolla?

Në përgjithësi, kolla është krejt normale. Kolla mund t’ju ndihmojë të mbani fytin tuaj të pastër nga sekrecione te fytit dhe irritues të tjerë. Sidoqoftë, kollitja e vazhdueshme mund të jetë gjithashtu simptomë e një sërë kushtesh, të tilla si alergji, infeksion viral ose infeksion bakterial.

Ndonjëherë kolla nuk është për shkak të ndonjë gjëje që lidhet me mushkëritë tuaja. Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) gjithashtu mund të shkaktojë kollë.

Ju mund të trajtoni kollën për shkak të ftohjes, alergjive dhe infeksioneve të sinusit me një numër ilaçesh pa recetë (OTC). Infeksionet bakteriale do të kërkojnë antibiotikë.

Së bashku me trajtimin me ilaçe, mund të pyesni mjekun tuaj për opsionet e tjera për të ndihmuar kollën tuaj. Këtu kemi renditur disa ilaçe shtëpiake për t’u marrë parasysh.

Mjalti dhe kolla

Mjalti eshte nje ilac i mbivleresuar per kollen.

Mjalti është një ilaç shume i vleresuar nga koha për dhimbjen e fytit. Sipas një studimi, mund të lehtësojë kollën në mënyrë më efektive sesa ilaçet OTC që përmbajnë dekstromethorfan (DM).

Ju mund të krijoni ilaçin tuaj në shtëpi duke përzier deri në 2 lugë çaji mjaltë me çaj bimor ose ujë të ngrohtë dhe limon.

Mjalti bën qetësimin nga kolla, ndërsa lëngu i limonit mund të ndihmojë në veshtiresite. Ju gjithashtu mund ta hani mjaltin me lugë ose ta lyeni me bukë për një meze të lehtë.

Probiotikët qe perdoren kur vuani nga kolla

Probitioket jane nje ndihme per t'u sheruar nga kolla.

Probiotikët janë mikroorganizma që mund të ofrojnë një mori përfitimesh shëndetësore. Ndërsa nuk krijojne lehtesim nga kolla drejtpërdrejt, ato ndihmojnë në balancimin e florës tuaj gastrointestinale. Flora gastrointestinale janë bakteret që jetojnë në zorrët tuaja.

Ky ekuilibër mund të mbështesë funksionimin e sistemit imunitar në të gjithë trupin. Një studim i vitit 2015, tregoi një rënie të numrit të njerëzve që kontraktojnë infeksione të frymëmarrjes pasi iu dhanë lloje të ndryshme të probiotikëve, megjithëse provat ende nuk jane perfundimtare.

Çdo prodhues i suplementeve mund të ketë marrje të ndryshme të rekomanduara ditore. Probiotikët gjithashtu i shtohen disa llojeve të kosit dhe janë të pranishme në supën miso dhe bukët e thekura.

Duke pasur parasysh ndryshimet e probiotikëve në dispozicion, duhet të flisni me mjekun tuaj për atë probiotik që është i përshtatshëm për ju dhe gjendjen tuaj. Mënyra më e natyrshme për të marrë probiotikë është përmes ushqimeve të fermentuara, duke përfshirë:

 • salce
 • lakër turshi
 • kos
 • kefir
 • caj kombucha
 • soje e mykosur
 • turshi koreane
 • brumë i thartë

Bromelain

Bromelain - një enzimë që gjendet vetëm në lengun dhe frutat e ananasit

Zakonisht nuk e mendoni ananasin si ilaç per ata qe vuajne nga kolla, por kjo mund të jetë sepse nuk keni dëgjuar kurrë për bromelain.

Ka dëshmi që sugjerojnë se bromelain – një enzimë që gjendet vetëm në lengun dhe frutat e ananasit – mund të ndihmojë në shtypjen e kollës, si dhe në lirimin e mukusit në fyt.

Për të shijuar përfitimet më të mëdha të ananasit dhe bromelainit, hani një fetë ananasi ose pini lëng të freskët të ananasit tri herë në ditë.

Ka pohime gjithashtu se mund të ndihmojë në lehtësimin e sinuseve dhe çështjeve të bazuara në alergji, të cilat mund të kontribuojnë në kollitjen dhe mukusin. Sidoqoftë, nuk ka prova të mjaftueshme për ta mbështetur këtë.

Ndonjëherë përdoret gjithashtu për të trajtuar inflamacionin dhe ënjtjen.

Suplementet Bromelain nuk duhet të merren nga fëmijët ose të rriturit që marrin hollues gjaku. Gjithashtu, jini të kujdesshëm kur përdorni bromelain nëse jeni gjithashtu në antibiotikë të tillë si amoxicillin, pasi mund të rrisë thithjen e antibiotikut.

Gjithmonë flisni me mjekun tuaj para se të merrni suplemente të reja ose të panjohura.

Mente

Gjethet e mentes ndihmojne ne kurimin nga kolla.

Gjethet e mentës janë të njohura për vetitë e tyre shëruese. Mentoli në mente zbut fytin nga kolla dhe vepron si një shkaterrues, duke ndihmuar në prishjen e mukusit.

Ju mund të përfitoni duke pirë çaj mente ose duke thithur avuj mente nga një banjë me avull. Për të bërë një banjë me avull, shtoni 3 ose 4 pika vaj mente për çdo 5 l ujë të nxehtë. Vishni një peshqir mbi kokën tuaj dhe merrni frymë thellë drejtpërdrejt mbi ujë.

Marshmallou

Marshmallou, gjethet dhe rrenjet e se ciles lehtesojne simptomat qe shfaq kolla.

Marshmallou është bërë nga Althaea officinalis, një bimë shumëvjeçare që lulëzon gjatë verës. Gjethet dhe rrënjët e saj janë përdorur që nga kohërat e lashta për të trajtuar dhimbjet e fytit dhe për të lehtesuar simptomat qe shfaq kolla.

Nuk ka studime të kontrolluara mirë për të mbështetur këto pretendime, por në përgjithësi konsiderohet i sigurt.

Bima e marshmallou përmban mukozë, e cila vesh fytin dhe qetëson acarimin.

Sot, ju mund të merrni rrënjë marshmallou si çaj ose në formë kapsule. Çaji i ngrohtë mund të jetë qetësues për një kollë që shoqërohet me dhimbje të fytit.

Rrënja e marshmallou nuk rekomandohet për fëmijët.

Trumzë

Gjethet e trumzes ndihmojne ne lehtesimin e simptomave te kolles.

Trumza përdoret per disa nga sëmundjet e frymëmarrjes. Një studim sugjeroi që thelbi i nxjerrë nga gjethet e trumzës të përziera me gjeder mund të ndihmojë në lehtësimin nga kolla, si dhe bronkitit afatshkurtër.

Gjethet përmbajnë përbërës të quajtur flavonoide që qetësojnë muskujt e fytit të përfshirë në kollitje dhe zvogëlojnë inflamacionin.

Çajin e trumzës mund ta bëni në shtëpi duke përdorur 2 lugë çaji gjethe trumze të shtypura dhe 1 filxhan ujë të ngrohte. Mbuloni kupën, ziejeni për 10 minuta dhe sherbejeni.

Kripë dhe gargare uji

Uje me kripe dhe gargare

Ndërsa ilaçi mund të duket relativisht i thjeshtë, një gargarë me kripë dhe ujë mund të ndihmojë në qetësimin e grykës që ju vjen nga kolla. Përzierja e 1/4 deri 1/2 lugë çaji kripë me 8 l ujë të ngrohtë mund të ndihmojë në lehtësimin e acarimit.

Vini re se fëmijët nën moshën 6 vjeç nuk janë veçanërisht të mirë në gargarë. Është më mirë të provoni ilaçe të tjera për këtë grupmoshë.

Si parandalohet kolla

Përveç mësimit se si të trajtoheni nga kolla, ju mund të dëshironi të mësoni se si t’i parandaloni ato në radhë të parë.

Për të mbrojtur veten  kundër gripit, sigurohuni që të bëni vaksinën vjetore kundër gripit, zakonisht duke filluar në tetor. Hapat e tjerë që mund të ndërmerrni përfshijnë sa vijon:

 • Shmangni kontaktin me të tjerët që janë të sëmurë. Nëse e dini që jeni të sëmurë, shmangni shkuarjen në punë ose shkollë në mënyrë që të mos sëmurni të tjerët.
 • Mbuloni hundën dhe gojën sa herë që kolliteni ose teshtini.
 • Pini shumë lëngje për të qëndruar të hidratuar.
 • Pastroni ambjenetet e perditshme të shtëpisë, punës ose shkollës tuaj shpesh. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për tavolinat, lodrat ose telefonat celularë.
 • Lani duart shpesh, veçanërisht pas kollitjes, ngrënies, shkuarjes në tualet ose kujdesit për dikë që është i sëmurë.

Me alergjitë, ju mund të zvogëloni shpërthimet duke identifikuar alergjenët që ndikojnë tek ju dhe duke shmangur ekspozimin ndaj tyre. Alergjenët e zakonshëm përfshijnë pemët, polenin, marimangat e pluhurit, gezofin e kafshëve, mykun dhe insektet.

Kur të telefononi mjekun tuaj

Vizita te mjeku eshte e domosdoshme ne rast se shikoni simptoma alarmante te kolles.

Kërkoni trajtim urgjent mjekësor nëse kolla juaj ndikon në aftësinë tuaj për të marrë frymë ose nëse kollitni gjak.

Infeksionet e traktit respirator përfshijnë dhimbje të trupit dhe ethe, ndërsa alergjitë jo.

Shikoni mjekun tuaj të kujdesit parësor nëse përjetoni simptomat e mëposhtme përveç kollës:

 • te dridhura
 • dehidratim
 • temperature më e lartë se 38˚C
 • lodhje, ose një ndjenjë e përgjithshme e të qenit i sëmurë
 • kollë produktive që ka sekrecione me erë të keqe, të trashë, të gjelbër ose të verdhë
 • dobësi