Alergji nga poleni i luleve

C’duhet te dini kur vuani nga alergjia?

Kur sistemi juaj imunitar reagon ndaj diçkaje që nuk shqetëson njerëzit e tjerë, ju po përjetoni një reaksion alergjik. Disa nga fajtorët më të mëdhenj për shkaktaret nga alergjia janë:

 • poleni
 • pluhuri
 • lekura ose gezofi i kasheve
 • myku
 • pickimet e insekteve
 • ushqimet
 • medikamentet

Alergjia mund të shkaktojë një numër simptomash të tilla si:

 • teshtimë
 • rrjedhje hundesh
 • kruajtje
 • skuqje
 • ënjtje
 • astme

Mjekët zakonisht trajtojnë alergjitë me një sërë qasjesh, të cilat shpesh përfshijnë ilaçe dhe injeksione alergjike. Sidoqoftë, ka ilaçe natyrale dhe shtëpiake për alergjitë që mund të merrni parasysh.

Ilaçi më i mirë natyral nga alergjia

Ilaçi më i mirë natyror nga alergjia është, kur është e mundur, shmangia. Si mjekët ashtu edhe shëruesit natyral do të sugjerojnë që të kufizoni ose shmangni alergjenët, të cilët janë ato që shkaktojnë reaksionin tuaj alergjik.

Ju duhet të shmangni ekspozimin ndaj alergeneve tuaj. Për shembull, nëse keni pasur një reaksion alergjik ndaj një ilaçi, njoftoni mjekun tuaj për alergjinë tuaj. Ata ka shumë të ngjarë të përshkruajnë një antibiotik alternativ nëse ndonjëherë keni nevojë për të.

Mjetet juridike në shtëpi nga alergjia

Lavazh i hundes me uje te kripur

Lavazh i hundes me uje te kripur nga alergjia

Një rishikim i vitit 2012 i 10 studimeve tregoi se lavazhi i hundes me uje te kripur kishte efekte të dobishme si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit me rinit alergjik, i cili shpesh quhet ethe alergjike.

Thënë kështu, disa alergene janë të vështira për t’u shmangur. Në atë rast, pasi të keni diskutuar simptomat tuaja me mjekun tuaj, mund të konsideroni një ilaç shtëpiak nga alergjia për t’u marrë me rezultatet e ekspozimit ndaj një alergjeni.

Filtrat e ajrit nga alergjia

Filtra ajri per ambjentet e brendshme si prites te alergjia

Konsideroni përdorimin e një filtri ajri në mjediset tuaja të brendshme.

Filtrat e ajrit të grimcave me efikasitet të lartë (HEPA) janë një lloj filtri ajri që duhet marrë parasysh. Duke bllokuar ngacmuesit ajrorë si poleni, pluhuri dhe renia e qimeve te kafshëve shtëpiake, filtrat HEPA zvogëlojnë alergjenët në shtëpinë tuaj.

Butterbur

Butterburr- bime mjekesore qe ndihmon ne lehtesimin nga alergjia

Në një përmbledhje të vitit 2003, butterbur – i njohur edhe si Petasites hybridus – u zbulua se ishte po aq efektive ndaj kruajtjes se syve si një kunder-ilac oral i përdorur zakonisht.

Akupuntura

Akupuntura

Një përmbledhje e vitit 2015 i 13 studimeve arriti në përfundimin se akupunktura demonstroi rezultate pozitive për rinitit alergjik sezonal dhe shumëvjeçar.

Bromelain

Bromelain- enzime e gjendur tek papaja dhe ananasi.

Bromelain është një enzimë që gjendet në papaja dhe ananas. Mjekesia alternative e konsideron bromelanin të jetë efektiv në përmirësimin e frymëmarrjes duke zvogëluar ënjtjen nga alergjia.

Probiotikët dhe alergjia

Probiotiket dhe alergjia

Një përmbledhje e vitit 2015 i 23 studimeve tregoi se probiotikët mund të ndihmojnë në përmirësimin e simptomave të rinitit alergjik.

Mjaltë

Mjalti si kunder-reagim nga alergjia

Edhe pse nuk ka prova shkencore për ta vërtetuar atë, një teori popullore sugjeron të hahet mjaltë i prodhuar në vend. Sipas teorisë, ju do të ulni reagimin tuaj nga alergjia me kalimin e kohës ndaj polenit që mbledhin bletët në zonën tuaj për të bërë mjaltin e tyre.

Kondicionerët dhe dehumidifikuesit

Thares lageshtire dhe pastrues ajri per alergjiket

Duke hequr lagështinë nga ajri, kondicionerët dhe dehumidifikuesit mund të kufizoni rritjen e mykut që mund të ndikojnë negativisht tek alergjia.

Spirulina

Spirulina si mbrojtese nga alergjia

Një studim i vitit 2015 tregoi se spirulina dietike-një algë blu-jeshile-ka efekte mbrojtëse antialergjike ndaj rinitit alergjik.

Hithër

Hithrt si sherues natyral

Praktikuesit e shërimit natyror sugjerojnë hithrën si një antihistamine natyrale për të ndihmuar në trajtimin nga alergjia.

Quercetin

Quercetina gjendet te agrumet, lakra etj

Quercetin është i preferuari i mbrojtesve dhe shërimit natyral të cilët besojnë se stabilizon lirimin e histaminave dhe ndihmon në kontrollin e simptomave të alergjisë. Gjendet natyrshëm në brokoli, lulelakër, çaj jeshil dhe agrume.

Vitamina C dhe alergjia

Vitamina C

Praktikuesit e ilaçeve natyrale sugjerojnë marrjen e 2,000 mg vitaminë C në ditë për të zvogëluar nivelet e histaminës.

Vaj esencial i mentes

Vaj mente

Një studim i vitit 1998, tregoi se trajtimi me vaj mente kishte efekte të mjaftueshme anti-inflamatore që zvogëlonin simptomat e astmës bronkiale dhe nga alergjia për të garantuar prova klinike. Vajrat esenciale mund të shpërndahen në ajër, por duhet të hollohen në një vaj mbajtës nëse aplikohen në mënyrë topike.

Vaj esencial eukalipsi

Vaj eukalipsi

Përkrahësit e shërimit natyror sugjerojnë përdorimin e vajit të eukalipsit si një agjent antimikrobik duke e shtuar atë në çdo ngarkesë larjeje gjatë sezonit të alergjisë.

Vaj esencial i temjanit

Vaji i temjanit dhe alergjia

Bazuar në rezultatet e një studimi të vitit 2016, vaji i temjanit mund të ndihmojë kundër rinitit nga alergjia shumëvjeçare. Mund ta holloni në një vaj mbajtës dhe ta përdorni pas veshëve tuaj ose të përdorni sperkates duke e shpërndarë në ajër.

Masat paraprake kur përdorni mjetet juridike në shtëpi nga alergjia

Mos përdorni ilaçe shtëpiake për të trajtuar reaksione të rënda alergjike, të cilat mund të identifikohen nga simptoma të tilla si:

Nëse i përjetoni këto simptoma, kërkoni kujdes të menjëhershëm mjekësor. Reaksionet e renda nga alergjia mund të jetë kërcënuese për jetën.

Gjithashtu, përdorimi i vajrave esenciale nuk është pa rrezik. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave nuk mbikëqyr pastërtinë, cilësinë dhe paketimin e vajrave esenciale. Është e rëndësishme të përdorni vajra esenciale sipas udhëzimeve dhe sigurohuni që po përdorni produkte cilësore.

Testoni vajin esencial të përzier me vajin mbartës në lëkurën tuaj, siç është parakrahu juaj. Nëse nuk keni një reagim në 24 orë, duhet të jetë i sigurt për t’u përdorur. Testoni çdo vaj esencial të ri, veçanërisht nëse jeni të prirur ndaj alergjive.

Si te mbroheni nga alergjia?

Ndërsa ka disa prova që ilaçet shtëpiake nga alergjia mund të jenë efektive, është një ide e mirë t’i diskutoni ato me mjekun tuaj para se t’i provoni. Merrni një diagnozë të plotë dhe dëgjoni sugjerimet e mjekut tuaj për atë që është më e mira për ju dhe situatën tuaj personale.