Çfarëdo që hani në fund të fundit reflektohet në lëkurën dhe flokët tuaj. 

 Përderisa disa ushqime janë të mira për flokët tuaj dhe përmirësojnë shëndetin dhe pamjen e tyre, ka disa të tjera që ju prishin floket. Shkaku kryesor i rënies së flokëve mund të jetë një produkt ushqimor që ju pëlqen. Ne ramë në kontakt me një ekspert për të diskutuar ushqimet që në të vërtetë janë të dëmshme për flokët dhe madje mund të shkaktojnë probleme të shumta të humbjes së flokëve te meshkujt si alopecia areata, tullaciteti i modelit mashkullor, telogjen effluvium. 

Janvi Chitalia, Trajneri Shëndetësor i Mikrobiomës Integrative të Zorrëve dhe Nutricionisti i Mjekësisë Funksionale, thotë se “Mungesa e zinkut lidhet me alopecinë pasi ndihmon në rikuperimin e gjëndrave të flokëve dhe është një frenues për dobësimin e gjëndrave të flokëve”. Ajo renditi gjithashtu ushqimet që mund t’i përkeqësojnë problemet e flokëve dhe njerëzit që luftojnë nga rënia e flokëve  duhet të shkurtojnë. 

1. Sheqeri 

Marrja e sheqerit shkakton inflamacion dhe rrit nivelet e sheqerit në gjak të cilat dëmtojnë gjëndrat e flokëve dhe përkeqësojnë rënien e flokëve. Gjithashtu, rezistenca ndaj insulinës shkakton diabet, i cili çon në qarkullim të dobët të gjakut i cili pengon lëndët ushqyese të arrijnë në lëkurën e kokës për flokë të shëndetshëm. 

2. Alkooli

Konsumimi dhe alkooli i tepërt nuk janë kurrë të mira për lëkurën, trupin apo flokët tuaj. Ai dëmton përbërësin e proteinës në flokë të quajtur keratin dhe zbut efektin e sintezës së proteinave që dobëson gjëndrat e flokëve duke çuar përfundimisht në rënien e flokëve.  Nëse vuani nga rënia e flokëve, pavarsisht shkaktarëve, ne iu sugjerojmë të përdorni serumin Dr. Jacob me përbërës aktiv, rozmarinën, dafinën, vajin e arganit dhe kokosit. Të katër keto përbërës luftojnë rënien e flokëve dhe ndihmojnë folikualt e flokëve të rriten.

3. Ushqim i skuqur  

 Ushqimet që kanë densitet të ulët të lëndëve ushqyese dhe të larta në yndyrna të ngopura mund të bëjnë që skalpi të rrisë nivelet e larta të testosteronit, gjë që mund të rrisë nivelet e DHT. Rritja e niveleve të DHT mund të shkaktojë alopecia areata e cila është një gjendje autoimune.

4. Peshku me nivele të larta Merkuri 

Një rritje e konsumit të peshkut mund të çojë në një rritje të niveleve të merkurit në trup. Peshqit që kanë nivele të larta të merkurit janë peshku shpatë, skumbri dhe toni, kështu që më mirë kufizoni marrjen e këtyre peshqve për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm. 

5. Vezë të papërpunuara  

Ndërsa aplikimi i vezëve të papërpunuara në flokë bën mrekulli për fijet e zbehta dhe të thara, ngrënia e tyre mund të mos jetë një ide aq e mirë. Vezët e papërpunuara janë të pasura me kolinë, por ato kanë shumë më pak përmbajtje biotine. 

Biotina është një vitaminë thelbësore B që parandalon rënien e flokëve dhe ndikon në fuqinë e gjëndrave të flokëve. Pra, është më mirë t’i mbani ato për përdorim aktual dhe në vend të kësaj të hani vezë të gatuara nëse tashmë jeni duke luftuar me rënien e flokëve. Dhe sigurisht është shumë e rëndësishme ta trajtoni rënien e flokëve, nëse vuani prej saj duke pasur kujdes me dietën ushqimore dhe duke përdorur produkte kundër rënies së flokeve, një produkt I certifikuar dermatologjikisht është dhe Dr. Jacob që do ti ndihmojë flokët tuaj të rigjenerohen.