Pyesni veten se si të kontrolloni rënien e flokëve?  

Ndaloni kërkimin tuaj dhe provoni këto 7 këshilla përfundimtare për ta zvogëluar atë dhe për të nxitur rritjen e flokëve. Rënia e flokëve është një problem i zakonshëm në mbarë botën! Edhe pse çdo individ e përjeton rënien e flokëve në mënyra të ndryshme, duke parë rënien e flokëve nga skalpi mund t’ju lërë të ndiheni të shtypur.  

Ndërsa praktikat e dobëta të kujdesit të flokëve janë shkaku kryesor i rënies së flokëve, ka shumë faktorë shtesë që gjithashtu mund të fajësohen. Nëse po pyesni se si të kontrolloni rënien e flokëve, këtu janë disa këshilla të ekspertëve për t’ju ndihmuar të ndaloni rënien e flokëve dhe të nxisni rritjen e flokëve. Health Shots iu drejtua Dr Ruben Bhasin, Konsulent, Dermatologji, Spitalet Ndërkombëtare Sanar, për të gjetur disa nga mënyrat më të mira për të ndaluar ose kontrolluar rënien e flokëve. 

Dr Bhasin thotë, “Rënia e flokëve mund të jetë e frikshme dhe ndonjëherë të dalë jashtë kontrollit. Megjithatë, si mund ta dalloni nëse po ju bien më shumë flokë se zakonisht? Njerëzit zakonisht humbasin rreth 100 fije floku në ditë. Por shumica e njerëzve nuk ndiejnë ndryshim pasi fillesat e reja shpesh zëvendësojnë ato që humbasin. Por kur më pak ose aspak fije fillojnë të rriten, atëherë filloni të shihni rrallim ose një vijë flokësh që tërhiqet. Megjithatë, ka hapa që mund të ndërmerrni për të ndaluar rënien e flokëve.” 7 këshilla për të reduktuar rënien e flokëve dhe për të pasur flokë të fortë dhe të shëndetshëm: 

Hani një dietë të pasur me proteina 

Sasia e proteinave në dietën tuaj mund të ndikojë në shpejtësinë e rritjes së flokëve tuaj. Veçanërisht nëse jeni vegan ose vegjetarian, duhet të kontrolloni marrjen e proteinave. Ju nevojiten 1 deri në 1.6 gram proteina për kilogram të peshës trupore në ditë. Ngrënia e fasuleve, bishtajoreve, vezëve dhe ushqimeve të tjera të pasura me proteina janë disa mënyra për të përmbushur nevojat tuaja ditore për proteina.

 Luftoni mungesën e vitaminave 

Rritja e flokëve tuaj mund të ndikohet nga mungesa e vitaminave dhe mineraleve si vitaminat A, B, C, D dhe E, hekuri dhe zinku. Mjeku juaj mund të përcaktojë nëse keni mungesë të vitaminës dhe mund të sigurojë suplementet e duhura për të ndaluar rënien e flokëve. Sipas profesionistëve mjekësorë, marrja e suplementeve si biotina forte e kombinuar me zink, vitaminë E dhe vitamina të tjera mund të ndihmojë në ruajtjen e flokëve të shëndetshëm. Përdorimi I serumeve kundër rënies së flokëve, gjithashtu iu ndihmon, pasi ato ushqejnë dhe rigjenerojnë flokët tuaj, mund të përdorni serumin Dr. Jacob, për të luftuar rënien, por edhe për të ushqyer flokët tuaj. 

Shmangni larjen e flokëve çdo ditë 

Larja e flokëve rregullisht mund të ndikojë në strukturën dhe shkëlqimin tuaj natyral të flokëve, duke i dhënë atyre një pamje të shurdhër. Nuk keni nevojë t’i lani flokët çdo ditë, veçanërisht nëse flokët tashmë janë të thatë. Gjatë larjes së flokëve ne ju sugjerojmë të përdorni shmpon Dr. Jacob që i mbron dhe stimulon rritjen e flokëve. Kjo mund të rezultojë në flokë të thatë dhe të dredhur që janë më të prirur për t’u dëmtuar. Për më tepër, mund të shkaktojë nyje në flokët tuaj që janë sfiduese për t’u zgjidhur dhe mund të rezultojë në rënie të flokëve kur i krihni flokët më vonë. Pra shmangeni atë. 

Masazh i kokës 

Është treguar se masazhet e rregullta të kokës rrisin qarkullimin e gjakut, duke e bërë atë një nga mënyrat më të mira për të ndaluar rënien e flokëve. Përveç inkurajimit të zhvillimit të flokëve, ai i mban flokët tuaj të shëndetshëm dhe ndihmon në reduktimin e stresit, i cili është një kontribues i madh në rënien e flokëve. Në fakt, një studim  zbuloi se dhënia e një masazhi të shpeshtë të kokës suaj inkurajoi rritjen e flokëve më të trashë. Përdorni vaj të ngrohtë për të masazhuar skalpin tuaj pasi vaji i ngrohtë dihet se mbyll kutikulën e flokëve, forcon flokët dhe i mbron ato nga rrënjët. 

Kontrolloni modelin e flokëve tuaj 

Edhe pse të provoni modele të reja flokësh mund t’ju japë një pamje të freskët, gjithashtu mund të dëmtojë pa dashje flokët tuaj. T’i jepni vetes një pamje të re është po aq e rëndësishme sa kujdesi për flokët dhe kokën tuaj. Flokët me tërheqje, gërsheta ose bisht që janë shumë të ngushta zakonisht dëmtojnë flokët tuaj dhe shkaktojnë rënien e flokëve. Po kështu, ndër të tjera shmangni përdorimin e produkteve të ashpra, teprimin e ngjyrosjes së flokëve dhe hekurosjen. 

Ndryshimet e stilit të jetesës 

Përveç faktorëve të jashtëm, në rënien e flokëve kontribuojnë edhe disa faktorë të brendshëm, përfshirë ata fiziologjikë dhe psikologjikë. Duke përqafuar një mënyrë jetese të shëndetshme që përfshin ngrënien e ushqimit të ekuilibruar, stërvitjen e rregullt dhe menaxhimin e niveleve të stresit, ju mund ta trajtoni trupin tuaj me respektin që meriton. Për të menaxhuar stresin tuaj, mund të përfshiheni edhe në meditim. Gjithashtu mund të filloni të kujdeseni për flokët tuaj duke përdorur produkte efektive, nëj produkt që ne ju sugjerojmë është Dr. Jacob me përmbajtje të dafinës, rozmarinës, vajin e arganit dhe vajin e kokosit.

Maskë flokësh me fenugreek 

Farat e fenugreek janë fara të vogla, të verdha që janë të larta në proteina, acid folik dhe vitamina A, C dhe K, të cilat janë të gjitha të nevojshme për flokë të shëndetshëm. Sipas një studimi të publikuar në ResearchGate, fenugreek stimulon rrjedhjen e gjakut në folikulat e flokëve në një mënyrë fiziologjike dhe saponinat steroide ka të ngjarë të ndërveprojnë me metabolizmin e DHT, i cili është një nga shkaqet e humbjes së flokëve të modelit mashkullor dhe femëror.