Shtimi i peshës kur nuk dëshironi domosdoshmërisht mund të jetë mjaft stresues. Jo vetëm që ndryshon imazhin tuaj dhe ju bën të ndiheni të vetëdijshëm, por gjithashtu rrit rrezikun për sëmundje kronike. Pra, gjëja e fundit për të cilën dëshironi të shqetësoheni është se kilet tuaja të tepërta gjithashtu shkaktojnë humbje të flokëve. Ju mund të keni dëgjuar se shtimi në peshë dhe obeziteti mund të shkaktojnë rënie të flokëve, ndaj ne jemi këtu për t’ju ndihmuar të zgjidhni faktet nga trillimet.  

Për fat të mirë, nëse kohët e fundit keni shtuar peshë, flokët tuaj ka të ngjarë të mos ndikohen drejtpërdrejt nga rritja e peshores tuaj.  

Obeziteti dhe rënia e flokëve 

Obeziteti nuk është faktor rreziku për rënien e flokëve. Në të vërtetë, shtimi i kilogramëve të tepërt në belin, ijet, barkun dhe kofshët ka të ngjarë të mos jetë katalizatori që ju shkakton humbjen e flokëve. Megjithatë, me këtë, ne e dimë se disa nga zakonet dhe zgjedhjet e stilit të jetesës që mund të çojnë në mbipeshë mund të rrezikojnë shëndetin dhe rritjen e flokëve tuaj. 

Për shembull: 

Aktiviteti i dobët fizik – Mos ushtrimi i mjaftueshëm jo vetëm që i bën muskujt tuaj më të dobët dhe inkurajon trupin të ruajë më shumë energji si yndyrë, por gjithashtu mund të zvogëlojë sasinë e rrjedhjes së gjakut në skalpin tuaj. Ushtrimet e përditshme mund të ndihmojnë në qarkullimin e gjakut në zonat periferike që në përgjithësi mund të mos shohin aq shumë rrjedhje gjaku nëse jeni ulur. Këto zona periferike përfshijnë kokën tuaj dhe gjëndrat e flokëve. Për të trajtuar rënien e flokëve tuaj, serumi Dr. Jacob është opsioni I duhur. 

Dieta –

Një dietë e dobët sigurisht që mund të çojë në rënie të flokëve. Pse? Sepse flokët tuaj kanë nevojë për lëndë ushqyese specifike për t’i ndihmuar ata të rriten. Sigurohuni që dieta juaj të jetë e pasur me proteina, hekur dhe të gjitha vitaminat e shëndetshme që gjenden në fruta, perime, peshk dhe bishtajore. 

Stresi –

Të gjithë kemi stres, por kur bëhet fjalë për shtimin e kilogramëve të tepërt në trupin tuaj, ai mund të sjellë një lloj të ri stresi fizik në trupin tuaj. Pesha e tepërt do të thotë që zemra juaj duhet të pompojë më fort, muskujt dhe nyjet tuaja sforcohen më shumë dhe sistemi juaj tretës mund të ngadalësohet nga presioni shtesë në bark. Për të mos përmendur, përmbajtja shtesë e yndyrës mund të ndryshojë hormonet tuaja, duke përfshirë insulinën, e cila mund të çojë në probleme metabolike dhe sheqer të lartë në gjak. 

Pra, jo, obeziteti nuk është një shkak i drejtpërdrejtë i rënies së flokëve. Por, shumë nga gjërat që mund të çojnë në obezitet mund të kontribuojnë në rënien e flokëve. 

Po në lidhje me sëmundjet e lidhura me obezitetin? 

Ashtu si faktorët e stilit të jetesës së mësipërme, sëmundjet e lidhura me obezitetin mund të çojnë gjithashtu në rënien e flokëve. Për shembull, sëmundjet kardiovaskulare mund të ndikojnë në rrjedhën e gjakut në skalpin tuaj. Po kështu, diabeti i tipit 2 mund të prekë arteriet, venat dhe kapilarët tuaj, duke e bërë më sfiduese drejtimin e rrjedhës së gjakut në zonat periferike të trupit tuaj. Për shembull, shumë njerëz me diabet të tipit 2 humbin qimet në këmbë dhe në këmbë. Kjo rënie e flokëve ndodh sepse nuk ka rrjedhje të mjaftueshme të gjakut në enët që ofrojnë oksigjen dhe lëndë ushqyese në sipërfaqen e lëkurës tuaj. 

Çfarë duhet të bëni nëse keni shtuar peshë dhe po vëreni rënie të flokëve? 

Nëse keni shtuar peshë kohët e fundit, është e rëndësishme të konsultoheni me mjekun tuaj. Përsëri, pesha e tepërt nuk është një shkak i drejtpërdrejtë i rënies së flokëve, por mund të çojë në disa komplikime që mund të çojnë në rënie të flokëve. Jo vetëm kaq, pesha e tepërt ju vë në rrezik për shumë probleme shëndetësore dhe gjithashtu mund të jetë një shenjë se diçka tjetër nuk shkon në trupin tuaj. Ndryshimet hormonale, në veçanti, mund të çojnë në rënie të flokëve.  

Për shembull, njerëzit me një gjëndër tiroide joaktive mund të vërejnë më shumë shtim në peshë dhe gjithashtu rënie të flokëve. Përsëri, shtimi në peshë nuk është shkaktar i rënies së flokëve, por niveli i ulët i hormonit tiroide është, kështu që duhet të trajtohet dhe trajtohet me ilaçe dhe ndryshime të tjera në stilin e jetës.

A shkakton humbja e peshës rënie të flokëve? 

Humbja e peshës mund të lidhet më shumë me rënien e flokëve. Humbja graduale e peshës ka të ngjarë të mos shkaktojë humbje të flokëve, por humbja më e papritur e peshës mund të shkaktojë me të vërtetë humbje të flokëve. Për shembull, njerëzit që bëjnë dieta të rënda dhe stërvitje intensive mund të vërejnë rrallimin e flokëve sepse nuk po marrin lëndë ushqyese të mjaftueshme për të mbështetur rritjen e flokëve dhe trupat e tyre janë nën stres. Serumi Dr. Jacob ka në përbërje të tij, ekstrakti I dafinës, rozmarinës, vaji argani dhe kokosit që ndihmojnë kundër rënies së flokëve. 

Gjithashtu, njerëzit që i nënshtrohen një operacioni për humbje peshe si bypass-i i stomakut ose mëngë gastrike mund të kenë rënie të flokëve. Ka disa arsye për këtë. Së pari, njerëzit duhet të kufizojnë ashpër marrjen e ushqimit para dhe pas operacionit për humbje peshe. Ky kufizim mund të çojë në mangësi ushqyese. Së dyti, vetë operacioni është një formë e stresit fizik (ose traumës) që mund të shkaktojë një gjendje të quajtur telogen effluvium, e cila është një formë e përkohshme e rënies së flokëve, që ju mund ta trajtoni me serumin Dr. Jacob. 

Së fundi, mjeku juaj duhet të adresojë gjithmonë humbjen e padëshiruar të peshës, pasi mund të nënkuptojë se diçka nuk është në rregull në trupin tuaj. Për shembull, ju mund të keni një mangësi ushqyese, një tiroide tepër aktive ose mund të keni diçka më shqetësuese që duhet të vlerësohet nga një profesionist mjekësor.