Semundja Kawasaki
Semundja Kawasaki

Semundja Kawasaki është një sindromë e rrallë me origjinë të panjohur që prek fëmijët. Ajo përfshin inflamacion të enëve të gjakut dhe prek arteriet. Mund të ketë një efekt serioz afatgjatë në zemër.

Sipas The Kawasaki Disease Foundation, rreth 80 për qind e pacientëve janë nën moshën 5 vjeç. Më rrallë, prek fëmijët dhe adoleshentet.

Zakonisht nuk prek fëmijët nën 6 muaj , ndoshta sepse janë të mbrojtur nga antitrupat e nënës së tyre.

Në Shtetet e Bashkuara, 19 fëmijë në çdo 100,000 pranohen në spital me sëmundjen Kawasaki çdo vit.

Inflamacioni ndodh në muret e arterieve në të gjithë trupin, duke përfshirë arteriet koronare, të cilat furnizojnë me gjak muskulin e zemrës.

Meqenëse prek nyjet limfatike dhe lëkurën dhe mukozën brenda hundës, gojës dhe fytit, quhet edhe sindroma e nyjeve limfatike mukokutane.

Nuk është ngjitëse.

Simptomat

Shenjat dhe simptomat zhvillohen në tre faza.

Faza akute, ose faza 1

Simptomat shfaqen nga dita 1 deri në 11. Ato shfaqen papritur dhe zakonisht janë intensive.

Ato përfshijnë:

 • Temperatura e lartë e trupit ose ethe , e cila vazhdon për të paktën 5 ditë dhe mund të arrijë 40 gradë Celsius. 
 •  Konjuktiviti në të dy sytë
 • Dhimbje të fytit
 • Buzët e fryra, të plasaritura dhe të thata
 • Gjuha e kuqe, e fryrë, shpesh me gunga të vogla në anën e pasme, nganjëherë referuar si gjuhë luleshtrydhe
 • Gjëndrat limfatike të fryra dhe gunga në qafë
 • Një skuqje në krahë, këmbë dhe bust, dhe midis organeve gjenitale dhe anusit

Nënakute, faza e dytë

Simptomat shfaqen nga ditët 12 deri në 21. Ato janë më pak të rënda, por mund të vazhdojnë më gjatë. Temperatura e trupit duhet të kthehet në normale.

Simptomat mund të përfshijnë:

 • Qërim i lëkurës në gishta dhe gishtërinj
 • Të vjella
 • Diarre
 • Dhimbje barku
 • Dhimbje kyçesh
 • Ënjtje e kyçeve
 • Verdhëza
 • Mungesa e oreksit

Komplikimet  nga semundja Kawasaki ka më shumë gjasa të ndodhin gjatë kësaj faze dhe fëmija mund të përjetojë më shumë dhimbje.

Konvaleshente, ose faza e tretë

Kjo fazë zgjat nga dita e 22-të deri në ditën e 60-të . Simptomat përmirësohen dhe pacienti gradualisht shërohet derisa të gjitha shenjat e sëmundjes të zhduken.

Shqetësimi kryesor është se Kawasaki mund të prekë enët rreth zemrës, kështu që pacienti duhet t’i nënshtrohet vlerësimit me ekokardiogramë.

Shkaqet

Ekspertët nuk e dinë se çfarë e shkakton sëmundjen Kawasaki.

Një mundësi është që mund të jetë një përgjigje jonormale ndaj një virusi të zakonshëm ndaj të cilit shumica e njerëzve nuk reagojnë. Simptomat ngjajnë me ato të një virusi ose një infeksioni, por asnjë shkak specifik viral ose bakterial nuk është identifikuar.

Faktoret e rrezikut

Një tjetër është se është një çrregullim autoimun, ku sistemi imunitar i trupit sulmon indin e tij të mirë sikur të ishte një patogjen, ose organizëm që shkakton sëmundje.

Faktorët e mëposhtëm mund të konsiderohen faktorë rreziku për sëmundjen Kawasaki:

Mosha: Ka më shumë gjasa midis moshës 1 dhe 5 vjeç

Gjinia: Djemtë kanë më shumë gjasa se vajzat ta zhvillojnë atë

Gjenetika: Nëse prindërit kishin sëmundjen Kawasaki, pasardhësit e tyre mund të kenë më shumë gjasa ta kenë atë, duke sugjeruar se mund të lidhet me një gjen të trashëguar.

Disa sugjerojnë se mund të jetë një reagim ndaj disa toksinave ose ilaçeve, por provat klinike mungojnë

Diagnoza e Kawasaki

Për të pasur një diagnozë të sëmundjes Kawasaki, duhet të ketë ethe për 5 ose më shumë ditë, si dhe katër nga pesë gjetjet kryesore të tjera:

 • Konjuktiviti
 • Ndryshime në buzë ose në gojë
 • Nyjet limfatike të zmadhuara në qafë
 • Skuqje në trup
 • Ndryshime në duar ose shputa

Aktualisht, asnjë test specifik nuk mund të konfirmojë se femija vuan nga sëmundja Kawasaki.

Meqenëse simptomat janë të ngjashme me sëmundjet e tjera të fëmijërisë, duke përfshirë fruthin , ethet e kuqe të ndezur dhe artritin e të miturve , mund të urdhërohen disa teste për të eliminuar ato sëmundje.

Një mjek do të marrë parasysh simptomat e pacientit dhe do të kryejë një ekzaminim fizik.

Te tjera

Një numër i lartë i gjakut i bardhë

 • Inflamacion në kyçe
 • Shkalla e lartë e sedimentimit
 • Anemi e lehtë
 • Prania e proteinave ose qelizave të bardha të gjakut në urinë

Një ekokardiogram mund të kontrollojë për dëmtime të zemrës dhe arterieve koronare.

Si testohet semundja Kawasaki

Testet që mund të kryhen përfshijnë:

Testi i urinës: Kjo mund të ndihmojë të tregojë nëse diçka tjetër mund të shkaktojë simptoma.

Numri i trombociteve: Trombocitet janë qeliza në gjak që grumbullohen së bashku për të ndihmuar në ndalimin e gjakderdhjes, dhe në sëmundjen Kawasaki, ato janë zakonisht të larta.

Testi i shkallës së sedimentimit të eritrociteve (ESR): Një mostër e qelizave të kuqe të gjakut vendoset në një provëz me lëng. Nëse koha e nevojshme për rënien e qelizave të kuqe të gjakut në fund është e shpejtë, kjo mund të tregojë një gjendje inflamatore, siç është  semundja Kawasaki.

Testi i proteinës C-reaktive (CRP): Një nivel i lartë i proteinës C-reaktive në gjak, i prodhuar nga mëlçia, mund të tregojë një inflamacion.

Testi i natriumit: Natriumi i ulët mund të jetë i pranishëm.

Testi i albuminës: Mund të ketë nivele të ulëta të albuminës, një proteinë, në gjak.

Trajtim per Kawasaki

 Semundja Kawasaki
Semundja Kawasaki

Semundja Kawasaki zakonisht trajtohet në spital, për shkak të rrezikut të komplikimeve. Trajtimi i shpejtë rrit mundësinë e një shërimi më të shpejtë dhe zvogëlon rrezikun e komplikimeve.

Në trajtim përdoren disa medikamente .

Aspirina : Semundja Kawasaki çon në një numër shumë të lartë të trombociteve në gjak dhe një rrezik më të lartë të formimit të mpiksjeve në qarkullimin e gjakut. Aspirina ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut dhe redukton ethet, skuqjen dhe inflamacionin e kyçeve. Një dozë e lartë normalisht do të jetë e nevojshme.

Imunoglobulina intravenoze (IVIG) : Kjo ul rrezikun e aneurizmave koronare , por si funksionon mbetet e paqartë.

Kortikosteroidet dhe frenuesit e faktorit të nekrozës së tumorit : Këto mund të përdoren nëse terapitë e tjera nuk funksionojnë.

Pacienti duhet të marrë shumë lëngje, për të shmangur dehidratimin .

Pas trajtimit fillestar

Do të ketë një trajtim afatgjatë.

Nëse zhvillohet një aneurizëm i arteries koronare, trajtimi me aspirinë do të vazhdojë për më gjatë.Megjithëse problemet e zemrës janë të rralla, është thelbësore të monitorohet zemra.

Nëse ka ndonjë indikacion për probleme të zemrës, mjeku mund të urdhërojë teste përcjellëse, zakonisht 6 deri në 8 javë pas fillimit të simptomave.

Nëse problemet e zemrës vazhdojnë, mjeku mund ta referojë pacientin te një kardiolog pediatrik, një mjek i specializuar në diagnostikimin dhe trajtimin e problemeve të zemrës së fëmijërisë.

Komplikimet e Kawasaki

Trajtimi i menjëhershëm zvogëlon rrezikun e komplikimeve dhe shumica e pacientëve nuk përjetojnë probleme të mëtejshme.

Megjithëse problemet e zemrës janë të rralla, Akademia Amerikane e Pediatrisë vëren se semundja Kawasaki është shkaku kryesor i sëmundjeve të fituara të zemrës tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël në SHBA.

Fondacioni i Artritit vëren se deri në 1 në 4 fëmijë mund të kenë probleme në arteriet e tyre koronare, edhe me trajtimin e duhur, dhe semundja Kawasaki është fatale në rreth 1 për qind të rasteve.

Nëse nuk trajtohet, semundja Kawasaki mund të shkaktojë komplikime serioze, duke përfshirë një aneurizëm.

Nëse zhvillohet një aneurizëm, enët e gjakut që çojnë në zemër inflamohen, duke bërë që një pjesë e murit të arteries të dobësohet dhe të fryhet nga jashtë. Nëse aneurizma nuk shërohet vetë, mund të formohet një mpiksje gjaku, e cila rrit rrezikun e një sulmi në zemër ose gjakderdhje të brendshme nëse aneurizma shpërthen.

Komplikime te tjera

Komplikime të tjera përfshijnë:

 • Mosfunksionimi i muskujve dhe valvulave të zemrës
 • Miokarditi, një inflamacion i miokardit ose i muskujve të zemrës
 • Perikarditi, një inflamacion i perikardit, mukozës rreth zemrës
 • Dështimi i zemrës ose sulmi në zemër

Semundja Kawasaki mund të prekë sisteme të tjera të trupit duke përfshirë sistemin nervor, imunitar, tretës dhe urinar.

Njerëzit që kanë pasur sëmundjen Kawasaki mund të këshillohen që të bëjnë një ekokardiogram çdo 1 deri në 2 vjet, për të kontrolluar problemet e zemrës.

Pacientët normalisht shërohen brenda pak javësh , edhe nëse ka komplikime të zemrës ose të tjera.