Maska per renien e flokeve

Çfarë është një maskë flokësh?

Me siguri keni dëgjuar, ose ndoshta keni provuar, një maskë fytyre. Ashtu si një maskë për fytyrën që ushqen dhe hidraton lëkurën tuaj, një maskë flokësh punon në një mënyrë të ngjashme për të rritur gjendjen dhe shëndetin e flokëve tuaj ose maska qe sherben per renien e flokeve.

Maskat e flokëve gjithashtu mund të referohen si trajtiues të thellë ose trajtues intensivë të flokëve.

Ajo që i bën ata të ndryshëm nga trajtuesit e menjëhershëm është se përbërësit zakonisht janë më të koncentruar dhe maska lihet në flokët tuaj për më gjatë – diku nga 20 minuta në disa orë.

Shumë lloje të maskave të flokëve, maska per renien e flokeve etj mund të bëhen në shtëpi nga përbërës që mund të keni tashmë në kuzhinën tuaj, si banane, mjaltë, apo edhe të verdhë veze. Ose, nëse nuk doni të shqetësoheni për ta bërë vetë, ka shumë lloje të maskave të paracaktuara të flokëve që mund të blini në dyqan.

Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim më të afërt në përfitimet e maskave të flokëve, si t’i përdorim ato dhe llojet e maskave që mund të funksionojnë më mirë për llojin tuaj të flokëve.

Cilat janë përfitimet nga maska per renien e flokeve?

Nje flok i shendetshem perfitohet nga maska per renien e flokeve.

Ka shumë përfitime nga përdorimi i një maskë flokësh, dhe përparësitë ndryshojnë në varësi të përbërësve dhe llojit të flokëve tuaj. Në përgjithësi, përfitimet e përdorimit të një maskë flokësh përfshijnë:

 • flokë më të ndritshëm dhe më të butë
 • lagështi e shtuar
 • zvogëlimi i dëmtimit të flokëve
 • më pak gërvishtje
 • një lëkurë e kokës më e shëndetshme
 • flokë më të fortë
 • më pak dëmtime mjedisore dhe produktesh

Cilët përbërës funksionojnë mirë në maska per renien e flokeve?

Perberesit kryesore ne perberjen e maskave

Maskat e flokëve drejtojnë gamën kur bëhet fjalë për përbërësit që mund t’i japin flokëve tuaj disa TLC. Përbërësit që mund të funksionojnë më mirë  ne maska per renien e flokeve për ju do të varen nga lloji i flokëve tuaj dhe gjendja e flokëve dhe kokës tuaj.

Këtu janë disa nga përbërësit më të njohur për të kërkuar në një maskë të blerë në dyqan ose për të eksperimentuar kur bëni vetë:

 • Banane. Nëse dëshironi të zvogëloni renien, bananet janë një përbërës i mirë për tu përfshirë në një maskë flokësh. Silicia në banane gjithashtu mund të ndihmojë që flokët tuaj të jenë më të butë dhe më të shkëlqyeshëm. Sipas një studimi të vitit 2011, bananet gjithashtu kanë veti antimikrobike. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e thatësisë dhe zbokthit.
 • Vezë. Lëndët ushqyese në të verdhat e vezëve, përfshirë vitaminat A dhe E, biotinën dhe folatin ne maska per renien e flokeve, mund të ndihmojnë në nxitjen e rritjes së flokëve, ndërsa proteina në të bardhat e vezëve mund të ndihmojë në forcimin e flokëve tuaj.
 • Vaj avokado. Mineralet në vajin e avokados, të tilla si acidi folik, hekuri dhe magnezi, mund të ndihmojnë në mbylljen e kutikulës së flokëve. Kjo mund të ndihmojë që flokët tuaj të jenë më rezistentë ndaj dëmtimeve dhe renies.

Perberes te tjere per maska per renien e flokeve

 • Mjaltë. Mjalti konsiderohet një hidratues, që do të thotë se mund të ndihmojë që flokët tuaj të tërhiqen dhe të mbajnë më shumë lagështi. Gjithashtu mund të stimulojë rritjen e qelizave të lëkurës, e cila mund të ndihmojë në promovimin e folikulave më të fortë të flokëve.
 • Vaj kokosi. Për shkak të peshës së tij të ulët molekulare, vaji i kokosit mund të depërtojë në boshtin e flokëve për trajtim të thellë. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e thatësisë dhe renies. Hulumtimet nga 2015 kanë treguar gjithashtu se vaji i kokosit mund të zvogëlojë humbjen e proteinave kur përdoret në flokë.
 • Vaj ulliri. Dëshironi lagështi të fortë? Vaji i ullirit përmban squalene, e cila prodhohet natyrshëm nga trupi, por zvogëlohet me kalimin e moshës. Squalene është thelbësore për flokët dhe lëkurën e hidratuar.
 • Aloe vera. Nëse doni të qetësoni lëkurën e kokës, merrni parasysh një maskë flokësh me aloe vera, e cila ka veti anti-inflamatore. Ai gjithashtu përmban vitamina C, E dhe B-12, acid folik dhe kolinë, të cilat mund të ndihmojnë në forcimin dhe ushqimin e flokëve tuaj.

Idetë e recetave ne maska per renien e flokeve

Receta me avokate si maska per renien e flokeve.

Bërja per maska per renien e flokeve është shumë e lehtë dhe gjithashtu mund të jetë argëtuese. Nëse nuk keni provuar një maskë flokësh më parë, mund të dëshironi të eksperimentoni me disa receta dhe përbërës të ndryshëm derisa të gjeni atë që është më e përshtatshme për flokët tuaj.

Ju do ta dini se është një përshtatje e mirë nëse flokët tuaj ndihen të butë dhe të hidratuar pa u dukur ose ndjerë të yndyrshëm ose të dobët.

Për të filluar, mund të dëshironi të provoni një nga këto receta themelore por efektive ne maska per renien e flokeve. Ju mund të rrisni sasinë e përbërësve, në varësi të gjatësisë së flokëve tuaj.

Për flokë të brishtë ose të dëmtuar

Përbërësit:

 • 1 lugë gjelle mjaltë i papërpunuar organik
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi organik

Udhëzimet:

 • Ngroheni mjaltin dhe vajin e kokosit së bashku në një tigan. Përziejini derisa të përzihen.
 • Lëreni përzierjen të ftohet, pastaj aplikojeni në flokët tuaj.
 • Lëreni të qëndrojë për 40 minuta, pastaj lani me shampo dhe mbajeni si zakonisht.

Për flokë të thatë ose me zbokth

Përbërësit:

 • 1 avokado e pjekur
 • 2 lugë gjelle xhel aloe vera
 • 1 lugë të vajit të kokosit

Udhëzimet:

 • Përziejini 3 përbërësit së bashku, pastaj aplikojini në flokë të lagur ose të thatë nga rrënja në majë.
 • Lëreni të qëndrojë për 30 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

Për flokë të hollë

Përbërësit:

 • 2 të bardha vezësh
 • 2 lugë gjelle vaj kokosi

Udhëzimet:

 • Rrihni të bardhat e vezëve dhe vajin së bashku derisa të përzihen.
 • Aplikojeni nga rrënja në majë te flokët e lagur dhe lëreni të qëndrojë për 20 minuta.

Shampo me ujë të ftohtë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për maskat që përmbajnë vezë. Kjo pasi uji i nxehtë mund të bëjë që veza të mpikset në flokë.

Maska per renien e flokeve te gatshme

Maska te gatshme

Nëse nuk keni kohë për të bërë një maskë flokësh, ose nuk doni të shqetësoheni me matjen dhe përzierjen e përbërësve, ka shumë mundësi të gatshme për të zgjedhur. Ju mund të blini maska per renien e  flokeve në dyqanet e furnizimit per bukurinë, farmacitë ose në internet.

Nëse blini një maskë flokësh të gatshme, kërkoni produkte me përbërës natyralë si vajra, gjalpë dhe ekstrakte bimore, pa kimikate dhe ruajtës.

Si të aplikoni maska per renien e flokeve

Perdorni nje kreher me dhembe te gjere per shperndarjen e njetrajtshme nga maska per renien e flokeve.

Shumica e maskave të flokëve funksionojnë më së miri kur aplikohen në flokë të pastër dhe të tharë me peshqir.

Sidoqoftë, nëse përdorni një maskë flokësh të bërë kryesisht nga vaji, si kokosi ose vaji i ullirit, mund të jetë më mirë të aplikoni maskën në flokë të thatë. Disa ekspertë të kujdesit të flokëve besojnë se flokët e thatë thithin vaj më mirë se flokët e lagur.

Pasi maska ​​per renien e flokeve të jetë gati për tu aplikuar, ndiqni këto hapa:

 • Për të mbrojtur veshjen tuaj, vendosni një peshqir të vjetër mbi supet tuaja ose vishni një T-shirt të vjetër.
 • Nëse flokët tuaj janë të gjatë ose të trashë, mund t’ju ndihmojë t’i ndani në seksione me kapëse flokësh.
 • Mund ta aplikoni maskën me gishta, ose mund të përdorni një furçë të vogël bojë për të lyer përzierjen e maskës së flokëve në flokët tuaj.
 • Nëse flokët tuaj janë të thatë, filloni aplikimin e maskës së flokëve pranë kokës tuaj dhe punoni në skajet. Pasi maska ​​të jetë punuar në skajet e flokëve tuaj, mund të ktheheni dhe ta aplikoni butësisht në kokën tuaj.
 • Nëse jeni duke aplikuar në mënyrë specifike maskën për të trajtuar zbokthin, do të dëshironi të filloni në lëkurën e kokës tuaj.

Hapa te tjere kur aplikoni maska per renien e flokeve

 • Nëse flokët tuaj janë të yndyrshëm, filloni aplikimin e maskës së flokëve në mes të boshtit dhe punoni drejt skajeve.
 • Pasi të keni mbaruar së aplikuari maskën, kaloni një krehër me dhëmbë të gjerë nëpër flokët tuaj për të siguruar që maska ​​të jetë përhapur në mënyrë të barabartë.
 • Mbuloni flokët me një kapelë dushi ose mbështjellës plastik. Pastaj mbështillni një peshqir rreth kokës. Kjo ndihmon në mbrojtjen e maskës nga pikimi, por gjithashtu ndihmon në shtimin e pak nxehtësisë, e cila mund të ndihmojë që përbërësit të përthithen në flokët tuaj.
 • Lëreni maskën të paktën 20 deri në 30 minuta. Në varësi të përbërësve, disa maska ​​mund të lihen për orë të tëra ose edhe gjatë natës.
 • Shpëlajeni tërësisht me ujë të vakët ose të ftohtë. Shmangni ujin e nxehtë. Uji më i ftohtë mund të ndihmojë në mbylljen e kutikulës së flokëve dhe të ndihmojë flokët tuaj të mbajnë më shumë lagështi.
 • Pas shpëlarjes së maskës-mund të duhen dy ose më shumë shpëlarje për ta hequr atë plotësisht-mund të shtoni produkte dhe flokët tuaj të thahen në ajër ose të stilohen si zakonisht.
 • Për flokë të thatë, të brishtë ose të dëmtuar, mund të aplikoni një maske flokësh një herë në javë. Nëse flokët tuaj kanë tendencë të jenë më të yndyrshëm, provoni të përdorni një ne flokë çdo dy javë.

Në fund të fundit

Maska per renien e flokeve mund të ndihmoje në hidratimin dhe ushqimin e flokëve tuaj. Ato janë veçanërisht të dobishme për flokët e thatë, të dëmtuar ose të brishtë. Disa maska flokësh madje mund të përmirësojnë shëndetin e kokës tuaj dhe të rrisin forcën e flokëve tuaj.

Ndryshe nga trajtuesit e menjëhershëm që qëndrojnë vetëm në flokët tuaj për disa minuta, maskat e flokëve qëndrojnë në flokët tuaj për të paktën 20 minuta. Disa maska mund të qëndrojnë në flokët tuaj për disa orë, në varësi të llojit të flokëve tuaj dhe përbërësve.

Ka shumë lloje të ndryshme të maskave të flokëve që mund të bëni në shtëpi duke përdorur përbërës natyralë si vaj kokosi, vezë, mjaltë ose banane.

Nëse blini maska per renien e flokeve ose maska te tjera, kërkoni atë që i përshtatet mirë llojit të flokëve tuaj. Mundohuni ti blini me sa me pak ruajtës dhe kimikate të jetë e mundur.