Vajrat e flokeve besohet se kanë një sërë përfitimesh. Ato mund të hidratojnë kokën tuaj dhe gjëndrat e flokëve, të nxisin rritjen e flokëve dhe të zvogëlojnë shanset e rënies së flokëve. Por kjo nuk është e gjitha – disa vajra flokësh madje kanë përfitime terapeutike, duke ndihmuar në zbutjen e lëkurës së irrituar të kokës dhe reduktimin e zbokthit Në thelb, ato do t’i bëjnë flokët tuaj të duken më të shëndetshëm dhe më të fortë në përgjithësi.  

ROZMARINA DHE PERFITIMET E SAJ 

Rozmarina   ka veti të rëndësishme antimikrobike, anti-inflamatore, antioksiduese, antiapoptotike, antitumorigjenike, antinociceptive dhe neuroprotektive”, thotë dermatologia e certifikuar nga bordi DR. Lauren Penzi, MD. Pra, mund të nxisë rritjen e flokëve dhe të parandalojë thyerjen duke e mbuluar flokët me vajra forcues. Në një studim të rastësishëm, të kontrolluar, të dyfishtë të verbër të vitit 1998 me 86 pacientë me alopecia areata, u zbulua se një përzierje e vajrave esenciale të aromaterapisë me trumzë, rozmarine, livando dhe dru kedri ishte shumë më efektive se placebo.  

Në thelb, vaji i rozmarinës është gjetur të jetë po aq efektiv sa minoxidal topikal i cili trajton renien e flokeve  androgjenike, por është i sigurt për të gjithë pacientët me rënie të flokëve. 

 Vaji i rozmarinës ndihmon që flokët të rriten duke “bllokuar efektet e DHT, i cili është një lloj testosteroni që normalisht është përgjegjës për tkurrjen e folikulave të flokëve që mund të çojë në rënien e flokëve”, thotë Dr. Garlapati. “Ai rrit rrjedhjen e gjakut në folikulat e flokëve, gjë që rrit shpërndarjen e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese duke nxitur rritjen e flokëve.” 

Ai gjithashtu mund të zvogëlojë irritimin e kokës nga çështje si zbokthi sepse “mendohet se është një vazodilator, që do të thotë se rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurën e kokës”, thotë Dr. Camp. “Ky qarkullim i përmirësuar mendohet se ndihmon në ruajtjen e flokëve në fazën e rritjes dhe parandalimin e rënies.” 

KUSH MUND TA PERDORE VAJIN E ROZMARINES? 

Çdokush mund të përdorë vajin e rozmarines ose produkte qe e kane ne permbajtjen e tyre rozmarinen (Dr. Jacob eshte nje serum qe permban rozmarinen) për të trajtuar skalpin e kokes, por është veçanërisht i dobishëm për ata që përjetojnë zbokth, rënie flokësh, rrallim, thyerje ose humbje – në veçanti, “ata që mund të duan të marrin një qasje më natyrale për menaxhimin e rënies së flokëve ose dëshirojnë për të shtuar vaj rozmarine si një trajtim suplementar në regjimin e tyre”, thotë doktor Garlapati. 

 Vetëm mos harroni të diskutoni shkakun e rënies së flokëve me një dermatolog përpara se të provoni një trajtim në shtëpi si vaji i rozmarinës. “Të tjerët me lëkurë më të ndjeshme mund të duan të përdorin vaj rozmarine me kujdes për të shmangur acarimin e lëkurës,” thotë Dr. Camp. 

SI TA PERDORNI VAJIN E ROZMARINES NE FLOKET TUAJ 
Vaji i rozmarinës mund të përdoret si një trajtim i pavarur dhe se ku e aplikoni duhet të varet nga ajo me të cilën po luftoni: “Kur përdoret për të trajtuar rënien e flokëve, duhet të aplikohet direkt në lëkurën e kokës”, thotë Dr. Camp. “Kur përdoret për trajtimin e flokëve të dëmtuar, duhet të aplikohet në flokë.” Merrni disa pika dhe masazhoni direkt në lëkurën e kokës për të nxitur rrjedhjen e gjakut. 

Dr.Garlapati rekomandon që ta lini për të paktën dhjetë minuta dhe ta përdorni çdo ditë ose disa herë në javë, dhe Dr. Penzi këshillon ta aplikoni gjatë natës dhe ta lani në mëngjes. Ndërsa aplikimi i vajit të pastër ndoshta do të jetë më efektiv, ju gjithashtu mund të hidhni disa pika vaj rozmarine në shampon tuaj dhe ta lini të qëndrojë në lëkurën e kokës për disa minuta për të parë nëse përfitimet zbatohen edhe atje. “Keni parasysh se ndryshimet e flokëve në përgjithësi janë të ngadalta dhe do të duhen të paktën tre deri në gjashtë muaj përpara se të shihni ndonjë rezultat të dukshëm,” shton Dr. Penzi