Veshtiresite e femrave pas lindjes
Veshtiresite e femrave pas lindjes

Ka shumë gjëra që mund të prisni të bëni pas lindjes, si të flini përsëri apo si të ushqeheni si më parë . Sidoqoftë, ka disa gjëra vendimtare që duhet të shmangni pas lindjes.

Kujdes me tamponët pas lindjes

Në varësi të përvojës suaj të lindjes, mund të habiteni nga ndryshimet në vaginën tuaj pas lindjes, përfshirë edhe gjakderdhjen. Nga ana tjetër, mund të rifitoni shpejt veten. Pavarësisht se si ndiheni, ju duhet të prisni derisa mjeku juaj t’ju lejojë të vendosni ndonjë gjë në vaginën tuaj. Kjo zakonisht ndodh rreth kontrollit tuaj 6-javor pas lindjes.Me siguri në këtë fazë pyesni veten kur mund të filloni aktivitetin seksual dhe përdorimin e tamponëve.

Pse? Epo, arsyeja e parë është për shkak të rrezikut të infeksionit. Mitra juaj është ende duke u shëruar fizikisht  nga lindja. Dhe nëse vendosni

produkte  të brendshme, si kupa ose tampona, bakteret mund të formohen dhe të shkaktojnë infeksion në këto plagë.

Gjakderdhja pas lindjes zgjat nga 2 deri në 6 javë. Mund ti përdorni produktet e brendshme kur mjeku tjua këshillojë këtë

Po seksi? Nuk ka asnjë udhëzues të vështirë, por shumë mjekë mund të rekomandojnë pritjen midis 4 dhe 6 javëve pas lindjes. Arsyetimi është i ngjashëm me tamponët.Rreziku tjetër është me qepjet të cilat duhet të  shërohen në mënyrë korrekte. Nëse keni pasur lindje vaginale, qafa e mitrës zgjerohet për të lejuar që fëmija të kalojë.Do të duhet pak kohë për t’u kthyer në madhësinë normale. 

Mos e teproni

Ju mund të qeshni pak duke ju thënë të mos e “teproni” me një të porsalindur në shtëpi. Po, ditët janë të mbushura me ushqime të panumërta, ndryshime marramendëse të pelenave dhe pak gjumë.

Sidoqoftë, përcaktimi i kohës për të pushuar dhe për t’u kujdesur për veten është me rëndësi kritike.

Ju mund të vini re se nëse përpiqeni të bëni shumë gjatë rimëkëmbjes, gjakderdhja shtohet. Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje trupit tuaj dhe të dëgjoni sugjerimet që ju nevojiten për të ngadalësuar.  Përtej detyrave të përditshme, mund të doni të filloni të stërviteni përsëri.

Shëtitjet janë përgjithësisht në rregull në ditët e para, por sigurohuni që të kontaktoni mjekun tuaj. Pastrohuni para se të futeni në stërvitje me intensitet të lartë. Ju gjithashtu duhet të ndaloni stërvitjen nëse përjetoni ndonjë dhimbje. Përdoreni këtë kohë si një justifikim për të pushuar sa më shumë që mundeni.

 Mos e injoroni dhimbjen pas lindjes

Shumica e njerëzve do të kenë  dhimbje pas lindjes, por lloji dhe kohëzgjatja e dhimbjes ndryshojnë.

Për shembull, dhimbja juaj mund të jetë e ndryshme në varësi të faktit nëse ky ishte foshnja juaj e parë. Mënyra e lindjes ose nëse keni pasur ndonjë ndërlikim gjatë ose pas lindjes, ndikon gjithashtu. Dhimbja mund të zgjasë ditë deri në javë dhe mund të ndryshojë nga personi në person, madje edhe nga shtatzënia në shtatzëni.

Llojet e dhimbjeve që mund të jenë normale pas lindjes përfshijnë:

 • Ngërçet pasi mitra juaj kthehet në madhësinë e saj të mëparshme
 • dhimbje në zonën midis vaginës dhe anusit
 • dhimbje në ose rreth prerjes dhe qepjeve tuaja
 • siklet në qafën, shpinën dhe nyjet tuaja
 • dhimbje nga bllokimi i qumështit ose enjtje i gjoksit

Nga ana tjetër, këto lloje dhimbjesh nuk janë tipike dhe duhet të vlerësohen më tej nga një mjek:

 • dhimbje koke të forta që nuk përmirësohen me ilaçe ose që ndikojnë në shikimin
 • dhimbje me ethe
 • dhimbje kur urinoni që përkeqësohet me kalimin e kohës
 • gjakderdhje e madhe
 • dhimbje në një zonë të veçantë të gjirit tuaj, veçanërisht të shoqëruar me ethe ose zonë të skuqur
 • shkarkim me erë të keqe
 • dhimbje me ënjtje në këmbë
 • dhimbje gjoksi dhe vështirësi në frymëmarrje

Flisni me mjekun tuaj për menaxhimin e dhimbjeve. Mjeku gjithashtu mund të përcaktojë nëse dhimbja juaj mund të jetë një shenjë e një çështjeje më të madhe.

Nëse përjetoni dhimbje të shoqëruara me ndonjë simptomë të pazakontë ose nëse dhimbja bëhet e fortë, kontaktoni mjekun tuaj sa më shpejt.

Mos i fshihni luftimet tuaja pas lindjes

Depresioni pas lindjes
Depresioni pas lindjes

Simptomat e depsesionit pas lindjes përfshijnë:

 • të qara
 • ndjesi zemërimi
 • veçim nga familja
 • dyshimi tek vetja
 • ndjeheni të shkëputur nga fëmija juaj
 • ndjenja e shqetësimit të tepërt se mund të dëmtoni fëmijën tuaj

Ndërsa depresioni pas lindjes mund të prekë këdo që ka lindur, ju mund të keni përvoja që rrisin shanset tuaja. Faktorët e rrezikut përfshijnë:

 • mungesën e mbështetjes
 • depresioni para shtatzënisë
 • historia familjare e depresionit
 • komplikime ne lindje
 • probleme shëndetësore të foshnjën tuaj

Është e rëndësishme të kuptohet se edhe pse depresioni pas lindjes mund të jetë shumë i vështirë për tu trajtuar, ai është i shërueshëm.

Hapi i parë për të marrë ndihmën që ju nevojitet është të kontaktoni dhe t’i tregoni dikujt se si ndiheni. Bisedoni me partnerin tuaj, një mik të ngushtë ose mjekun tuaj.

Mos harroni kontrollin pas lindjes

Mund të mbeteni përsëri shtatzënë 6 deri në 8 javë pas lindjes. Nëse kjo nuk është në planin tuaj, flisni me mjekun tuaj për opsionet.Ka disa metoda të kontrollit të lindjeve, si prezervativët, të cilat mund t’i filloni sapo të rifilloni të bëni seks. Nëse dëshironi kontrollin hormonal të lindjeve, mund t’ju duhet të prisni disa javë për të filluar. Opsionet e kontrollit të lindjes përfshijnë:

 • paisje intra uterine
 • implant i kontrollit të lindjeve
 • injeksion
 • kontroll i kombinuar hormonal

Ju gjithashtu mund të keni dëgjuar se nuk mund të mbeteni shtatzënë gjatë ushqyerjes me gji. Në disa raste, ushqyerja me gji mund të ndalojë ovulimin.

Sidoqoftë, që kjo të funksionojë, ju duhet ta ushqeni fëmijën tuaj me gji të paktën çdo 4 orë gjatë ditës dhe çdo 6 orë gjatë natës. Nëse fëmija humbet ushqyerjen ose fillon të flejë gjatë natës, kjo metodë nuk është më efektive.

 Kërkoni mbështetje sociale pas lindjes

Studiuesit kanë zbuluar se mbështetja sociale në periudhën pas lindjes mund të ndihmojë në uljen e rreziqeve pas lindjes.

Me të gjitha kërkesat e jetës së porsalindur, mund të ndiheni të izoluar dhe të mbingarkuar. Nëse keni një partner, ata me siguri po luajnë një rol të barabartë në kujdesin për fëmijën tuaj, por nuk janë në gjëndje ti bëjnë të gjitha.Kontaktoni me familjen dhe miqtë tuaj ose merrni parasysh bashkimin me një grup prindëror lokal.  Nuk keni nevojë të prisni derisa fëmija juaj të lindë për të mobilizuar një rrjet mbështetës

Mos e neglizhoni ushqyerjen pas lindjes

Edhe pse ushqyerja e foshnjës është fokusi juaj kryesor pas lindjes,trupi është po ashtu shumë i rëndësishëm.

Nëse jeni duke ushqyer me gji, trupi gjithashtu ka nevojë për 500 kalori shtesë në ditë për prodhimin e qumështit. Në varësi të peshës , kjo nënkupton që duhet të synoni të konsumoni 2,500 kalori çdo ditë.

Disa mënyra për të mbështetur ushqimin tuaj gjatë periudhës pas lindjes përfshijnë:

 • ushqime të plota, si fruta të freskëta, perime, drithëra dhe proteina të ligëta
 • minimizimi i ushqimeve të vogla me yndyrna të ngopura dhe sheqerna të shtuar
 • vazhdimi i marrjes së vitaminës suaj para lindjes (ose kalimi në atë pas lindjes )
 • duke qëndruar të hidratuar

Hidratimi është veçanërisht i rëndësishëm. Ekspertët rekomandojnë që të pini 16 gota lëngje çdo ditë gjatë ushqyerjes me gji.

Mos pini duhan ose mos përdorni drogë pas lindjes

Nëse ju ose partneri juaj pini duhan, kontaktoni mjekun tuaj për mbështetje në lënien e duhanit.

Pirja e duhanit vë në rrezik shëndetin tuaj, por edhe tymi i dorës së dytë është problematik.Kjo mund të shkaktojë astmë ose probleme të tjera të frymëmarrjes tek foshnjat.

Kur të takoni një mjek

Takimi juaj i parë pas lindjes me mjekun tuaj mund të caktohet midis 4 dhe 6 javëve pas lindjesThirrni mjekun tuaj nëse keni:

 • shenja të infeksionit, si ethe, shkarkime me erë të keqe ose gjakderdhje të tepërt
 • lotët vaginalë ose një vend prerjeje me prerje cezariane që duket se nuk shërohen
 • probleme me ushqyerjen me gji
 • shenja të mastitit, përfshirë gjinjtë e fryrë, dhimbje në gjoks, gunga ose ethe
 • simptoma të depresionit pas lindjes, të tilla si ndjenja e pashpresës, zemërimit ose shkëputjes ose ankthi dhe shqetësimi i tepërt
 • vështirësi në lënien e duhanit ose keqpërdorimin e drogës

Telefononi një profesionist të besuar shëndetësor nëse keni:

 • probleme me frymëmarrjen
 • dhimbje gjoksi
 • konfiskimet
 • dhimbje të forta në barkun tuaj
 • ënjtje ose siklet në këmbët tuaja
 • çdo mendim për të dëmtuar veten ose foshnjën tuaj

Si përfundim

Përshtatja me një të porsalindur është një gjë e vështirë. Mos harroni të kujdeseni për veten në këtë proces.

Nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim në lidhje me shëndetin tuaj ose foshnjës tuaj, mjeku juaj është burimi juaj më i mirë për këshilla.  Mbani mend, nuk jeni vetëm.