Guret ne veshka

Çfarë janë guret ne veshka?

Guret ne veshka janë masa të ngurta të bëra nga kristalet. Guret ne veshka zakonisht burojnë nga veshkat tuaja. Sidoqoftë, ato mund të zhvillohen kudo përgjatë traktit tuaj urinar, i cili përbëhet nga këto pjesë:

 • veshkat
 • uretra
 • fshikëza

Guret në veshka janë një nga sëmundjet më të dhimbshme mjekësore. Shkaqet e gurëve në veshka ndryshojnë sipas llojit të gurit.

Llojet e gurëve në veshka

Jo të gjithë guret ne veshka janë të përbërë nga të njëjtat kristale. Llojet e ndryshme të gurëve në veshka përfshijnë:

Kalcium

Gure kalciumi

Gurët e kalciumit janë më të zakonshmet. Ato janë bërë shpesh nga oksalat kalciumi (megjithëse mund të përbëhen nga fosfat kalciumi ose maleate). Konsumimi i më pak ushqimeve të pasura me oksalate mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të këtij lloji guri. Ushqimet me oksalate të lartë përfshijnë:

 • patate të skuqura
 • kikirikë
 • cokollate
 • panxhar
 • spinaq

Megjithatë, edhe pse disa gurë në veshka janë prej kalciumi, marrja e kalciumit të mjaftueshëm në dietën tuaj mund të parandalojë formimin e gurëve.

Acidi urik

Guri acid urik

Ky lloj guri në veshka është më i zakonshëm tek burrat sesa tek gratë. Ato mund të ndodhin tek njerëzit me deformim tek kockat e shkurtra ose ata që kalojnë kimioterapi.

Ky lloj guri zhvillohet kur urina është shumë acide.  Një dietë e pasur me purina mund të rrisë nivelin acidik të urinës. Purina është një substancë pa ngjyrë në proteinat shtazore, të tilla si peshqit, butakët dhe mishi.

Struvite

Guri struvite

Ky lloj guri gjendet kryesisht tek gratë me infeksione të traktit urinar (UTI). Këta gurë mund të jenë të mëdhenj dhe të shkaktojnë obstruksion urinar. Ato vijnë nga infeksioni i veshkave. Trajtimi i një infeksioni themelor mund të parandalojë zhvillimin e gurëve struvite.

Cistinë

Guri cistine

Gurët cistinë janë të rrallë. Ato ndodhin si tek burrat ashtu edhe tek gratë që kanë çrregullimin gjenetik cystinuria. Me këtë lloj guri, cistina – një acid që shfaqet natyrshëm në trup – rrjedh nga veshkat në urinë.

Faktorët e rrezikut për guret ne veshka

Faktoret e rrezikut te guret ne veshka

Faktori më i madh i rrezikut për guret ne veshka është nxjerrja e më pak se 1 litër urinë në ditë. Kjo është arsyeja pse gurët në veshka janë të zakonshëm në foshnjat e parakohshme që kanë probleme me veshkat. Sidoqoftë, guret në veshka kane më shumë gjasa të ndodhin tek njerëzit e moshës 20 deri në 50 vjeç.

Faktorë të ndryshëm mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të një guri. Në Shtetet e Bashkuara, njerëzit e bardhë kanë më shumë gjasa të kenë gurë në veshka sesa njerëzit me ngjyre.

Gjinia gjithashtu luan një rol. Më shumë burra sesa gra zhvillojnë gurë në veshka, sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve të Tretjes dhe Veshkave (NIDDK).

Një histori e gurëve në veshka mund të rrisë rrezikun tuaj. Po kështu edhe një histori familjare e gurëve në veshka.

Faktorë të tjerë të rrezikut përfshijnë:

 • dehidratimi
 • shtim ne peshe
 • një dietë me nivele të larta të proteinave, kripës ose glukozës
 • gjendje hiperparatiroide
 • operacioni i bajpasit të stomakut
 • sëmundjet inflamatore të zorrëve që rrisin absorbimin e kalciumit
 • marrja e medikamenteve të tilla si diuretikë triamteren, ilaçe antiseizure dhe antacide me bazë kalciumi

Njohja e simptomave dhe shenjave te guret ne veshka

Gjaku ne urine eshte nje shenje per te treguar qe po zhvilloni guret ne veshka

Guret ne veshka dihet se shkaktojnë dhimbje të forta. Simptomat e gurëve në veshka mund të mos shfaqen derisa guri të fillojë të lëvizë poshtë ureterëve. Kjo dhimbje e fortë quhet dhimbje barku renale. Mund të keni dhimbje në njërën anë të shpinës ose barkut.

Tek burrat, dhimbja mund të rrezatojë në zonën e ijëve. Dhimbja e kolikut renal vjen dhe shkon, por mund të jetë intensive. Njerëzit me dhimbje barku renale kanë tendencë të jenë të shqetësuar.

Simptoma të tjera të gurëve në veshka mund të përfshijnë:

 • gjak në urinë (urina e kuqe, rozë ose kafe)
 • të vjella
 • urinë e zbardhur ose me erë të keqe
 • te dridhura
 • ethe
 • nevojë e shpeshtë për të urinuar
 • urinimi i sasive të vogla të urinës

Në rastin e një guri të vogël në veshka, mund të mos keni dhimbje ose simptoma pasi guri kalon nëpër traktin tuaj urinar.

Pse guret ne veshka mund të jenë problem

Gurët nuk qëndrojnë gjithmonë në veshka. Ndonjëherë ato kalojnë nga veshka në uretra. Uretrat janë të vogla dhe delikate, dhe guret ne veshka mund të jenë shumë të mëdhenj për të kaluar pa probleme poshtë ureterit në fshikëz.

Kalimi i gurëve poshtë ureterit mund të shkaktojë spazma dhe acarim të uretrave. Kjo bën që gjaku të shfaqet në urinë.

Ndonjëherë gurët bllokojnë rrjedhën e urinës. Kjo quhet pengim urinar. Pengesat urinare mund të çojnë në infeksion të veshkave dhe dëmtim të veshkave.

Testimi dhe diagnostikimi te guret ne veshka

Diagnostikimi te guret ne veshka

Diagnoza te guret ne veshka kërkon një vlerësim të plotë të historisë së shëndetit dhe një ekzaminim fizik. Teste të tjera përfshijnë:

 • testet e gjakut për kalcium, fosfor, acid urik dhe elektrolite
 • nitrogjen ure në gjak (BUN) dhe kreatininë për të vlerësuar funksionimin e veshkave
 • analiza e urinës për të kontrolluar për kristale, baktere, gjak dhe qeliza të bardha
 • ekzaminimi i gurëve të kaluar për të përcaktuar llojin e tyre

Testet e mëposhtme mund të përjashtojnë pengimin:

 • rrezet X të barkut
 • pyelogram intravenoz (IVP)
 • pyelogram retrograde
 • ultratinguj i veshkave (testi i preferuar)
 • MRI skanim i barkut dhe veshkave
 • CT skanim i barkut

Ngjyra e kontrastit e përdorur në skanimin CT dhe IVP mund të ndikojë në funksionimin e veshkave. Sidoqoftë, tek njerëzit me funksion normal të veshkave, kjo nuk është shqetësuese.

Ka disa ilaçe që mund të rrisin potencialin për dëmtimin e veshkave në lidhje me ngjyrën. Sigurohuni që radiologu juaj të dijë për çdo ilaç që jeni duke marrë.

Si trajtohen guret ne veshka

Trajtimi është përshtatur sipas llojit të gurit. Urina mund të tendoset dhe gurët të mblidhen për vlerësim.

Pirja e gjashtë deri në tetë gota ujë në ditë rrit rrjedhjen e urinës. Njerëzit të cilët janë të dehidratuar ose kanë të përziera dhe të vjella të rënda mund të kenë nevojë për lëngje intravenoze.

Opsionet e tjera të trajtimit përfshijnë:

Mjekim

Antibiotike per lhtesimin e dhimbjes nga guret ne veshka

Lehtësimi i dhimbjeve mund të kërkojë ilaçe narkotike. Prania e infeksionit kërkon trajtim me antibiotikë. Ilaçet e tjera përfshijnë:

 • allopurinol (Zyloprim) për gurët e acidit urik
 • diuretikët tiazidë për të parandaluar formimin e gurëve të kalciumit
 • bikarbonat natriumi ose citrat natriumi për ta bërë urinën më pak acid
 • tretësira fosfori për të parandaluar formimin e gurëve të kalciumit
 • ibuprofen (Advil) për dhimbje
 • acetaminophen (Tylenol) për dhimbje
 • natriumi naproksen (Aleve) për dhimbje

Litotripsia

Litotripsia thyen guret ne veshka nepermjet valeve elektrokorpeale

Litotripsia e valës goditëse ekstrakorporeale përdor valët për të thyer gurë të mëdhenj në mënyrë që ata të kalojnë më lehtë ureterët në fshikëzën tuaj. Kjo procedurë mund të jetë e pakëndshme dhe mund të kërkojë anestezi të lehtë. Mund të shkaktojë mavijosje në bark dhe shpinë dhe gjakderdhje rreth veshkës dhe organeve të afërta.

Kirurgjia e tunelit (nefrolitotomia perkutane)

Kirurgjia per heqjen e gurit ne veshka

Një kirurg heq gurët përmes një prerjeje të vogël në shpinë. Një person mund të ketë nevojë për këtë procedurë kur:

 • guri shkakton pengim dhe infeksion ose po dëmton veshkat
 • guri është bërë shumë i madh për të kaluar
 • dhimbja nuk mund të menaxhohet

Ureteroskopi

Ureteroskopi

Kur një gur është mbërthyer në ureter ose fshikëz, mjeku juaj mund të përdorë një instrument të quajtur ureteroskop për ta hequr atë.

Një tel i vogël me një kamerë të bashkangjitur futet në uretër dhe kalon në fshikëz. Mjeku pastaj përdor një kafaz të vogël për të kapur gurin dhe për ta hequr atë. Guri më pas dërgohet në laborator për analiza.

Parandalimi te guret ne veshka

Hidratimi i duhur është një masë parandaluese kryesore. Klinika Mayo rekomandon pirjen e ujit të mjaftueshëm për të kaluar rreth 2.6 litra urinë çdo ditë. Rritja e sasisë së urinës që kaloni ndihmon në shpëlarjen e veshkave.

Ju mund të zëvendësoni lengjet me xhenxhefil, sode limoni dhe lëng frutash me ujë për t’ju ndihmuar të rrisni marrjen e lëngjeve. Nëse gurët lidhen me nivele të ulëta të citratit, lëngjet e citratit mund të ndihmojnë në parandalimin e formimit të gurëve.

Te ushqyerit me ushqime të pasura me oksalate në moderim dhe zvogëlimi i marrjes së kripës dhe proteinave shtazore gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e gurëve në veshka. Mjeku juaj mund të përshkruajë ilaçe për të ndihmuar në parandalimin e formimit të gurëve të kalciumit dhe acidit urik. Nëse keni pasur guret ne veshka ose jeni në rrezik për një gur në veshka, flisni me mjekun tuaj dhe diskutoni metodat më të mira të parandalimit.