Hernia nis me dhimbje ne bark

Çfarë është hernia?

Hernia ndodh kur një organ shtyn përmes një hapjeje në muskul ose ind që e mban atë në vend. Për shembull, zorrët mund të depërtojnë nëpër një zonë të dobësuar në murin e barkut.

Shumë hernie ndodhin në bark midis gjoksit dhe ijeve, por ato gjithashtu mund të shfaqen në pjesën e sipërme të kofshës dhe ijeve.

Shumica e hernieve nuk janë menjëherë kërcënuese për jetën, por ato nuk largohen vetë. Ndonjëherë ata mund të kërkojnë kirurgji për të parandaluar komplikimet e rrezikshme.

Llojet e hernies

Ka disa lloje të ndryshme të hernieve. Më poshtë, ne do të shqyrtojmë disa nga më të zakonshmet.

Hernia inguinale

Herniet inguinale

Herniet inguinale janë lloji më i zakonshëm i hernies. Ato ndodhin kur zorrët shtyjnë nëpër një vend të dobët ose çarje në murin e poshtëm të barkut, shpesh në kanalin inguinal.

Kanali inguinal gjendet në ijë. Tek meshkujt, është zona ku kordoni spermatik kalon nga barku në skrotum. Ky kordon ngjitet në testikuj. Tek gratë, kanali inguinal përmban një ligament (i quajtur ligament i rrumbullakët) që ndihmon në mbajtjen e mitrës në vend.

Hernia inguinale eshte më e zakonshme tek meshkujt sepse testikujt zbresin përmes kanalit inguinal menjëherë pas lindjes. Kanali supozohet të mbyllet pothuajse tërësisht pas tyre. Ndonjëherë kanali nuk mbyllet siç duhet, duke lënë një zonë të dobësuar.

Hernia hiatale

Hernia hiatale

Hernia hiatale ndodh kur një pjesë e stomakut tuaj del jashtë përmes diafragmës në zgavrën e gjoksit. Diafragma është një fletë muskulore që ju ndihmon të merrni frymë duke kontraktuar dhe tërhequr ajrin në mushkëri. Ai ndan organet në bark nga ato në gjoks.

Kjo lloj hernie është më e zakonshme tek njerëzit mbi 50 vjeç. Nëse një fëmijë ka gjendjen e tille, zakonisht shkaktohet nga një parregullsi kongjenitale e lindjes.

Herniet hiatale shkaktojnë pothuajse gjithmonë sëmundjen e refluksit gastroezofageal (GERD). Në GERD, përmbajtja e stomakut rrjedh prapa në ezofag, duke shkaktuar një ndjesi djegieje.

Hernia e kërthizës

Hernia e kërthizës

Hernia e kërthizës mund të prek fëmijët dhe foshnjat. Ato ndodhin kur zorrët fryhen përmes murit të barkut pranë kerthizes të barkut. Ju mund të vëreni një fryrje në ose afër kërthizës së fëmijës suaj, veçanërisht kur ai qan.

Hernia e kërthizës është i vetmi lloj që shpesh largohet vetë pasi muskujt e murit të barkut forcohen. Kjo zakonisht ndodh në kohën kur fëmija është 1 ose 2 vjeç. Nëse hernia nuk është larguar deri në moshën 5 vjeçare, mund të kryhet një operacion për ta korrigjuar atë.

Të rriturit gjithashtu mund të kenë hernie të kërthizës. Ato mund të ndodhin nga tendosja e përsëritur në bark për shkak të kushteve të tilla si obeziteti, lëngjet në bark (ascitet) ose shtatzënia.

Hernia ventrale

Hernia e barkut

Hernia e barkut ndodh kur indet fryhen përmes një hapjeje në muskujt e barkut tuaj. Ju mund të vini re se një hernie ventrale zvogëlohet në madhësi kur jeni shtrirë.

Megjithëse një hernie ventrale mund të jetë e pranishme që nga lindja, ajo fitohet më shpesh në një moment gjatë jetës tuaj. Faktorët e zakonshëm në formimin e hernies ventrale përfshijnë obezitetin, shtatzëninë dhe aktivitetin e rëndë.

Herniet ventrale mund të shfaqen edhe në vendin e një prerjeje kirurgjikale. Kjo quhet hernie incizionale dhe mund të rezultojë nga dhëmbëza kirurgjikale ose dobësia e muskujve të barkut në vendin e operacionit.

Simptomat e hernies

Simptoma më e zakonshme e një hernie është një fryrje ose gungë në zonën e prekur. Për shembull, në rastin e një hernie inguinale, mund të vëreni një gungë në të dyja anët e kockës suaj pubike, ku takohen ijë dhe kofshë.

Ju mund të zbuloni se gunga “zhduket” kur jeni shtrirë. Ju keni më shumë gjasa të ndjeni hernien tuaj përmes prekjes kur jeni në këmbë, përkuleni ose kolliteni. Mund të jenë të pranishme edhe shqetësime ose dhimbje në zonën përreth gungës.

Disa lloje hernie, të tilla si herniet hiatale, mund të kenë simptoma më specifike. Këto mund të përfshijnë urth, probleme me gëlltitjen dhe dhimbje gjoksi.

Në shumë raste, hernia nuk ka simptoma. Ju mund të mos e dini se keni një hernie nëse nuk shfaqet ndërsa jeni duke i nënshtruar një ekzaminimi mjekësor për një problem të palidhur ose një fizik rutinë.

Shkaqet e hernies

Hernia shkaktohet nga një kombinim i dobësisë së muskujve dhe tendosjes. Në varësi të shkakut të saj, një hernie mund të zhvillohet shpejt ose për një periudhë të gjatë kohore.

Disa shkaqe të zakonshme të dobësisë ose tendosjes së muskujve që mund të çojnë në një hernie përfshijnë:

 • një gjendje kongjenitale, e cila shfaqet gjatë zhvillimit në mitër dhe është e pranishme që nga lindja
 • plakja
 • dëmtimi nga operacioni
 • ushtrime të rënda ose ngritja e peshave të rënda
 • kollitja kronike ose çrregullimi kronik obstruktiv pulmonar (COPD)
 • shtatzënisë, veçanërisht pas shtatzënisë së shumëfishtë
 • kapsllëk, i cili ju bën të sforcoheni kur bëni jashtëqitje
 • mbipeshë ose obezitet
 • ascitet

Ekzistojnë gjithashtu disa faktorë rreziku që ju bëjnë më të prirur për të zhvilluar një hernie. Ato përfshijnë:

 • të lindurit para kohe ose me peshë të ulët në lindje
 • mosha
 • kollë kronike (ndoshta për shkak të rritjes së përsëritur të presionit abdominal)
 • fibroza cistike
 • shtatzënisë
 • kapsllëk kronik
 • mbipeshë ose obezitet
 • pirja e duhanit, e cila çon në dobësimin e indit lidhës
 • një histori personale ose familjare të hernieve

Trajtimi te hernia

Trajtimi varet nga lloji i zhvilluar ne trup dhe madhesia e saj.

Mënyra e vetme për të trajtuar në mënyrë efektive një hernie është përmes riparimit kirurgjik. Nëse keni nevojë për operacion apo jo, varet nga madhësia e hernies suaj dhe nga ashpërsia e simptomave tuaja.

Mjeku juaj mund të dëshirojë thjesht të monitorojë hernien tuaj për komplikime të mundshme. Kjo qasje quhet pritje vigjilente.

Në disa raste, veshja e një kellefi mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave te hernia. Një kellef është një veshje e brendshme mbështetëse që ndihmon në mbajtjen e hernies në vend. Gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj për t’u siguruar që një këllëf përshtatet siç duhet përpara se ta përdorni.

Diagnoza e hernies

Diagnostifikimi

Për të diagnostikuar gjendjen tuaj, mjeku juaj fillimisht do të kryejë një ekzaminim fizik. Gjatë këtij ekzaminimi, mjeku mund të ndjejë një fryrje në zonën e barkut ose të ijeve, e cila bëhet më e madhe kur qëndroni në këmbë, kolliteni ose sforcoheni.

Mjeku juaj gjithashtu do të përdorë teste imazherike për të ndihmuar në diagnozën e tyre. Këto mund të përfshijnë:

 • Ekografia e barkut. Ekografia e barkut përdor valë zanore me frekuencë të lartë për të krijuar një imazh të strukturave brenda trupit.
 • CT e barkut. Skanimi CT i barkut kombinon rrezet X me teknologjinë kompjuterike për të prodhuar një imazh.
 • Skanimi MRI i barkut. Skanimi MRI i barkut përdor një kombinim të magneteve të fortë dhe valëve të radios për të krijuar një imazh.

Nëse mjeku juaj dyshon për te hernia hiatale, ai mund të përdorë teste të tjera që i lejojnë ata të vlerësojnë pjesën e brendshme të stomakut tuaj:

 • Rrezet X të traktit tuaj të tretjes. Një profesionist i kujdesit shëndetësor do t’ju kërkojë të pini një lëng që përmban diatrizoate meglumine/diatrizoate natrium (Gastrografin) ose një zgjidhje të lëngshme bariumi. Këto lëngje ndihmojnë që trakti juaj tretës të shfaqet i theksuar në imazhet me rreze X.
 • Endoskopia. Gjatë një endoskopie, një profesionist i kujdesit shëndetësor fut një kamerë të vogël të lidhur në një tub poshtë fytit tuaj dhe në ezofag dhe stomak.

Nëse keni një hernie hiatale, ilaçet pa recetë (OTC) dhe me recetë që reduktojnë acidin e stomakut mund të lehtësojnë shqetësimin tuaj dhe të përmirësojnë simptomat. Këto përfshijnë antacidet, bllokuesit e receptorit H2 dhe frenuesit e pompës së protonit

Mjetet juridike në shtëpi dhe hernia

Marrja e fibrave ka nje rendesi te madhe per te lehtesuar hernien.

Mjetet juridike shtëpiake nuk do ta kurojnë hernien tuaj, por ka disa gjëra që mund të bëni për të lehtësuar simptomat tuaja.

Rritja e marrjes së fibrave mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut. Kapsllëku mund të shkaktojë tendosje gjatë lëvizjeve të zorrëve, gjë që mund të përkeqësojë një hernie. Disa shembuj të ushqimeve me fibra të larta përfshijnë drithërat, frutat dhe perimet.

Ndryshimet në dietë mund të ndihmojnë gjithashtu me simptomat te hernia hiatale. Përpiquni të shmangni vaktet e mëdha ose të rënda, mos u shtrini ose përkuluni pas një vakti dhe mbani peshën tuaj trupore në një interval të moderuar.

Për të parandaluar refluksin e acidit, shmangni ushqimet që mund ta shkaktojnë atë, si ushqimet pikante dhe ushqimet me bazë domate. Përveç kësaj, heqja dorë nga cigaret mund të ndihmojë gjithashtu, nëse pini duhan.

Ushtrime për hernie

Ushtrime per forcimin e muskujve

Ushtrimi mund të funksionojë për të forcuar muskujt rreth hernies dhe për të nxitur humbjen e peshës, duke ndihmuar në uljen e disa simptomave.

Një studim i vitit 2018 hulumtoi efektet e një programi ushtrimesh te njerëzit me obezitet që po i nënshtroheshin një operacioni për riparimin te hernia ventrale. Personat që përfunduan programin e ushtrimeve patën më pak komplikime pas operacionit.

Mos harroni se disa lloje ushtrimesh, të tilla si ngritja e peshave ose ushtrimet që tendosin barkun, mund të rrisin presionin në zonën e hernies. Kjo në fakt mund të shkaktojë që hernia të fryhet më shumë. E njëjta gjë vlen edhe për ushtrimet që bëhen në mënyrë jo të duhur.

Nëse keni një hernie, është më mirë të diskutoni ushtrimet me një mjek ose terapist fizik. Ata mund të punojnë ngushtë me ju për t’ju bërë të ditur se cilat ushtrime janë më të mira për ju dhe si t’i kryeni ato siç duhet për të parandaluar irritimin e hernisë suaj.

Rikuperimi te hernia

Është e rëndësishme të njihni simptomat e një hernie dhe të shihni një mjek nëse dyshoni se keni një të tillë.

Hernia e patrajtuar nuk do të largohet vetvetiu dhe herniet mund të shkaktojnë komplikime që janë kërcënuese për jetën. Një mjek mund të vlerësojë hernien tuaj dhe të përcaktojë opsionin më të mirë të trajtimit.

Kujdesi i hershëm mjekësor dhe ndryshimet e stilit të jetesës mund të minimizojnë simptomat. Megjithatë, operacioni është e vetmja mënyrë për të trajtuar në mënyrë efektive një hernie. Ekzistojnë lloje të ndryshme të operacioneve të riparimit të hernies dhe një kirurg mund të këshillojë se cila është e përshtatshme për gjendjen tuaj.

Perspektiva për njerëzit që i nënshtrohen operacionit të riparimit të hernies është përgjithësisht shumë e mirë. Sidoqoftë, mund të varet nga natyra e hernies, simptomat tuaja dhe shëndeti juaj i përgjithshëm. Në disa raste, hernia mund të përsëritet pas operacionit të riparimit.

Midis 10 dhe 25 % e foshnjave lindin me një hernie kërthizore. Kjo lloj hernie është gjithashtu më e zakonshme tek foshnjat që lindin para kohe ose me peshë të ulët lindjeje.

Hernia tek foshnjat

Hernia tek foshnjat

Herniet e kërthizës ndodhin pranë kërthizës. Ato formohen kur muskujt që rrethojnë vrimën e lënë nga kordoni i kërthizës nuk mbyllen siç duhet. Kjo bën që një pjesë e zorrëve të fryhet jashtë.

Nëse fëmija juaj ka një hernie të kërthizës, mund ta vëreni më shumë kur qan ose kollitet. Herniet e kërthizës tek fëmijët janë zakonisht pa dhimbje. Megjithatë, kur shfaqen simptoma të tilla si dhimbje, të vjella ose ënjtje në vendin e hernisë, duhet të kërkoni kujdes urgjent mjekësor.

Shikoni pediatrin e fëmijës tuaj nëse vëreni se fëmija juaj ka një hernie kërthizë. Hernia e kërthizës zakonisht largohet kur një fëmijë është 1 ose 2 vjeç. Nëse nuk zhduket deri në moshën 5 vjeçare, mund të kryhet një operacion për ta riparuar atë.

Shtatzënia dhe hernia

Shtatzenia dhe hernia

Nëse jeni shtatzënë dhe mendoni se vuani nga hernia, shihni një mjek. Ata mund ta vlerësojnë atë dhe të përcaktojnë nëse paraqet ndonjë rrezik për shëndetin.

Shpesh, riparimi i hernies mund të presë deri pas lindjes. Nëse një hernie e vogël që është e pranishme para ose gjatë shtatzënisë fillon të bëhet më e madhe ose të shkaktojë siklet, mund të këshillohet kirurgjia për ta riparuar atë. Koha e rekomanduar për ta bërë këtë është gjatë tremujorit të dytë.

Herniet që janë riparuar në të kaluarën mund të kthehen me shtatzëni të mëvonshme. Kjo është për shkak se shtatzënia vendos një tendosje në indet e muskujve të barkut që mund të jenë dobësuar nga operacioni.

Herniet mund të shfaqen edhe pas një lindjeje cezariane. Gjatë një lindjeje cezariane, një mjek bën një prerje në bark dhe mitër. Fëmija më pas lind përmes këtyre prerjeve.

Komplikimet e hernies

Ndonjëherë një hernie e patrajtuar mund të çojë në komplikime potencialisht serioze.

Hernia juaj mund të rritet dhe të shkaktojë më shumë simptoma. Mund të ushtrojë gjithashtu shumë presion në indet e afërta, të cilat mund të shkaktojnë ënjtje dhe dhimbje në zonën përreth.

Një pjesë e zorrëve mund të bllokohet gjithashtu në murin e barkut. Kjo quhet burgosje. Mbyllja mund të pengojë zorrën tuaj dhe të shkaktojë dhimbje të forta, të përziera ose kapsllëk.

Nëse pjesa e bllokuar e zorrëve tuaja nuk ka rrjedhje të mjaftueshme të gjakut, ndodh mbytja. Kjo mund të shkaktojë që indet e zorrëve të infektohen ose të vdesin. Një hernie e mbytur është kërcënuese për jetën dhe kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Disa simptoma që mund të sinjalizojnë se duhet të kërkoni kujdes urgjent mjekësor për hernien tuaj përfshijnë:

 • një fryrje që bëhet e kuqe ose vjollcë
 • dhimbje që befas përkeqësohet
 • të përziera
 • të vjella
 • ethe
 • duke mos qenë në gjendje të kalojë gazra ose të ketë jashtëqitje

Parandalimi i hernies

Ju nuk mund të parandaloni gjithmonë zhvillimin e një hernie. Ndonjëherë hernia ndodh për shkak të një gjendjeje ekzistuese të trashëguar ose një operacioni të mëparshëm.

Megjithatë, ju mund të bëni disa rregullime të thjeshta të stilit të jetesës për të ndihmuar në uljen e rrezikut të një hernie. Këto hapa synojnë të zvogëlojnë sasinë e tendosjes që bëni në trupin tuaj.

Këtu janë disa këshilla të përgjithshme parandaluese:

 • Nëse pini duhan, mendoni ta lini. Ju mund të punoni me mjekun tuaj për të krijuar një plan për lënien e duhanit që është i duhuri për ju.
 • Shikoni një mjek kur jeni të sëmurë për të shmangur zhvillimin e një kollë të vazhdueshme.
 • Mbani një peshë trupore të moderuar.
 • Mundohuni të mos sforcoheni gjatë jashtëqitjes ose gjatë urinimit.
 • Hani mjaft ushqime të pasura me fibra për të parandaluar kapsllëkun.
 • Kryeni ushtrime që ndihmojnë në forcimin e muskujve të barkut.
 • Shmangni ngritjen e peshave që janë shumë të rënda për ju. Nëse ju duhet të ngrini diçka të rëndë, përkuluni në gjunjë dhe jo në bel ose shpinë. Gjithashtu shmangni mbajtjen e frymës kur ngrini objekte të rënda. Në vend të kësaj, nxirrni frymën gjatë ngritjes për të zvogëluar mundësinë e shfaqjes ose përkeqësimit të një hernie hiatale.