Alergjite e lekures

Çfarë janë alergjite e lekures?

Alergjite e lekures ndodhin kur sistemi juaj imunitar reagon ndaj një kërcënimi të perceptuar që zakonisht do të ishte i padëmshëm për trupin tuaj. Simptomat e zakonshme të një reaksioni alergjik të lëkurës mund të përfshijnë:

 • kruarje
 • skuqje
 • ënjtje
 • gunga të ngritura
 • pezmatim i lëkurës
 • çarje e lëkurës (nga lëkura e thatë)

Mënyra më efektive për të shmangur alergjite e lekures është të kufizoni ose shmangni kontaktin me alergjenin. Por nëse bie në kontakt me alergjenin, ka mjete juridike shtëpiake për adresimin e simptomave.

Si të trajtoni një alergji të lëkurës në shtëpi

Ka një sërë mjetesh juridike shtëpiake që njerëzit i kanë përdorur prej vitesh për të lehtësuar simptomat e shkaktuara nga reaksionet alergjike të lëkurës. Ja disa prej tyre:

Tershera

Alergjite e lekures mund te zbuten duke perdorur banjen me tershere ose kataplazmen e saj.

Tershera ka një shumëllojshmëri të vetive biologjikisht aktive, duke përfshirë përbërësit antioksidues dhe anti-inflamatorë. Të gjitha këto mund të ndihmojnë në zbutjen e kruajtjes së reaksioneve alergjike të lëkurës.

Mënyrat e njohura për të përdorur tërshërën për të trajtuar një reaksion alergjik të lëkurës përfshijnë një banjë me tërshërë. Kjo kerkon tërshërë pluhur. Ju mund të bëni bollgur pluhur duke bluar bollgurin e blerë në dyqan në një pluhur të imët duke përdorur një blender, përpunues ushqimi ose mulli kafeje.

Banjë me tërshërë per alergjite e lekures

 • Shtoni 1 filxhan tërshërë pluhur në një vaskë me ujë të vakët.
 • Përzieni tërshërën tërësisht në ujin e banjës.
 • Hyni në vaskë dhe zhytni plotësisht trupin tuaj.
 • Pas 30 minutash, shpëlajeni veten me një dush të freskët dhe të butë.

Kataplazma me tërshërë

 • Shtoni 1/4 filxhan tërshërë pluhur në një tas për përzierje.
 • Përzieni ujin e distiluar në tërshërën pluhur ne nje kohe.
 • Vazhdoni përzierjen dhe shtoni ujë derisa të keni një pastë të lëmuar dhe të përhapur.
 • Aplikojeni pastën në zonën e prekur.
 • Fashoni butësisht zonën me një leckë të lagur.
 • Pas 30 minutash, hiqni leckën e lagur dhe shpëlajeni zonën me ujë të ftohtë.
 • Hidratoni zonën.

Opsionet: Mund të shtoni gjithashtu 1 lugë çaji vaj kokosi, katër pika vaj esencial livando, ose edhe të dyja.

Sode buke per alergjite e lekures

Soda e bukes mund te qetesoje alergjite e lekures.

Soda e bukës mund të trajtojë çekuilibrin e pH të lëkurës dhe funksionon si një anti-inflamator për të qetësuar alergjite e lekures tuaj.

Pastë me sodë buke

 • Përzieni së bashku 4 lugë gjelle. sodë buke dhe 12 lugë gjelle. ujë të distiluar derisa të formohet një pastë.
 • Aplikojeni pastën në zonën që kruhet nga alergjite e lekures.
 • Pas 10 minutash, shpëlajeni zonën me ujë të ftohtë.

Opsioni: Në vend të ujit, përdorni vaj kokosi.

Banjë me sodë buke

 • Përzieni 1 filxhan sodë buke në një vaskë me ujë të vakët.
 • Përziejeni derisa të përzihet plotësisht.
 • Zhyteni trupin tuaj plotësisht për rreth 15 minuta.
 • Shpëlajeni veten në një dush të butë dhe të vakët.

Bimët dhe barishtet te alergjite e lekures

Praktikuesit natyrale rekomandojne nje shumellojhmeri bimesh per te trajtuar alergjite.

Praktikuesit natyralë rekomandojnë një shumëllojshmëri të bimëve për të trajtuar alergjite e lekures. Disa nga këto bimë të rekomanduara përfshijnë:

 • Aloe vera. Përdorimi lokal i xhelit të pastër të bimës aloe mund të qetësojë kruajtjen e dermatitit atopik dhe probleme të tjera të lëkurës.
 • Rumex japonicus Houtt. Një studim i vitit 2006 e identifikoi këtë barishte të zakonshme shumëvjeçare si një terapi alternative potencialisht efektive për dermatitin atopik.
 • Ekstrakti i gjetheve të hurmës. Një studim i vitit 2002 mbi minjtë zbuloi se marrja nga goja e ekstraktit të gjetheve të hurmës demonstroi cilësi parandaluese dhe shëruese për dermatitin atopik.
 • Qeramid Konjac. Një studim i vitit 2006 tregoi se marrja e konjac ceramide nga goja përmirësoi kushtet e lëkurës dhe reduktoi përgjigjet alergjike tek fëmijët me dermatit atopik.

Bimë dhe barishte të tjera të sugjeruara shpesh nga praktikuesit e shëndetit natyror si ilaçe shtëpiake për alergjite e lekures përfshijnë:

 • borziloku
 • kamomili
 • hithra

Si perfundim alergjite e lekures…

Nëse lëkura juaj ka një reaksion alergjik ndaj një bime, kafshësh, ushqimi ose një substance tjetër, ka një sërë ilaçesh shtëpiake që mund t’ju ndihmojnë të gjeni lehtësim nga alergjite e lekures.

Ashtu si me çdo trajtim që po mendoni, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të ndiqni ndonjë mjekim – natyral ose ndryshe.