Endometrioza shqip

Vështrim i përgjithshëm

Endometrioza, shqip është një çrregullim që prek organet riprodhuese të grave, ku qelizat që ngjajnë me mukozën e mitrës, të quajtura qeliza endometriale, rriten jashtë mitrës. Indet e ngjashme me endometriumin rriten më shpesh në legen, vezore dhe tuba fallopiane. Në raste të rënda, mund të përhapet gjate sistemit riprodhues.

Simptoma më e zakonshme e endometriozës është dhimbja e legenit, veçanërisht gjatë ciklit menstrual. Në vend të ngërçeve të bezdisshme që përjetojnë shumë gra gjatë ciklit të tyre, gratë me endometriozë shpesh përjetojnë dhimbje të forta që mund të jenë të vështira për t’u menaxhuar. Simptoma të tjera përfshijnë:

 • dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale
 • dhimbje ne urinim ose jashtëqitje
 • gjakderdhje të tepërt të rëndë gjatë periodave
 • diarre
 • kapsllëk
 • fryrje
 • lodhje

Gjetja e lehtësimit nga simptomat është e rëndësishme për gratë që përpiqen të menaxhojnë gjendjen, veçanërisht nëse një plan trajtimi nuk është përpiluar ende. Për fat të mirë, ka shumë ilaçe shtëpiake që mund t’i përdorni për të ndihmuar në zvogëlimin e shpejtë të simptomave.

Mjetet juridike në shtëpi

Nxehtësia dhe endometrioza (shqip)

Nxehtesia, faktor lehtesues te endometrioza (shqip)

Nëse simptomat tuaja po shfaqen dhe keni nevojë për lehtësim, nxehtësia është një nga ilaçet më të mira në shtëpi që keni në dispozicion. Nxehtësia mund të qetësojë muskujt e legenit, gjë që mund të zvogëlojë ngërçet dhe dhimbjen. Ju mund të përdorni banja të ngrohta, shishe me ujë të nxehtë ose jastëkë për ngrohje për të trajtuar ngërçet në mënyrë efektive.

Ilace anti-inflamatore OTC

Ibuprofeni, ilac pa recete per endometrioza

Ilaçet jo-steroide anti-inflamatore pa recetë mund të ofrojnë lehtësim të shpejtë nga ngërçet e dhimbshme të shkaktuara nga endometrioza. Këto ilaçe përfshijnë ibuprofen dhe naproxen. Sigurohuni që t’i merrni me ushqim ose pije për të parandaluar shqetësimin dhe ulcerat në stomak dhe mos i përdorni për më shumë se një javë.

Vaj kastori dhe endometrioza (shqip)

Vaj kastori

Vaji i kastorit është përdorur për qindra vjet për t’u trajtuar endometrioza (shqip). Mund të përdoret në fillim, kur ngërçet ndihen për herë të parë, për të ndihmuar trupin të heqë qafe indet e tepërta. Është e rëndësishme që kjo teknikë të përdoret vetëm para ciklit menstrual, dhe jo gjatë tij.

Vaji i kastorit duhet të masazhohet direkt në bark. Ju gjithashtu mund ta përzieni atë me disa pika të një vaji esencial relaksues si livando për të ndihmuar në relaksimin e muskujve të legenit dhe ta aplikoni në një kompresë të ngrohtë për ta vendosur në bark.

Shafran i Indisë

Shafrani indise si ndihme per simptomat nga endometrioza shqip

Shafrani i Indisë ka veti të forta anti-inflamatore që mund të jenë të dobishme për njerëzit që përjetojnë simptoma nga endometrioza (shqip). Mund të përdoret gjithashtu për të menaxhuar endometriozën në një afat të gjatë. Disa kërkime madje kanë gjetur se ajo ka aftësinë të pengojë rritjen endometriale.

Ju mund të merrni kapsula shafrani te indisë, ose të bëni çaj shafrani duke zier një filxhan ujë dhe duke shtuar një lugë çaji shafran i Indisë dhe pluhur xhenxhefili. Ju gjithashtu mund të shtoni mjaltë dhe limon. Pijeni këtë tri herë në ditë ndërsa përjetoni simptoma, dhe të paktën një herë në ditë kur e përdorni për mirëmbajtje.

Zgjidhni ushqime anti-inflamatore

Ushqimet qe ndihmojne ne menaxhimin nga endometrioza

Kjo nuk do të ofrojë lehtësim të shpejtë të simptomave, por mund të ndihmojë në menaxhimin nga endometrioza (shqip) në afat të gjatë. Duke shmangur ushqimet që shkaktojnë inflamacion dhe duke shtuar ushqimet me veti anti-inflamatore në dietën tuaj, ju mund të zvogëloni simptomat në të ardhmen.

Ushqimet që duhen shmangur përfshijnë:

 • qumështi
 • ushqime të përpunuara në sheqerna të rafinuar
 • kafeina
 • alkool

Ushqimet që duhen shtuar përfshijnë:

 • perime me gjethe jeshile
 • brokoli
 • selino
 • boronica
 • salmon
 • xhenxhefil
 • supë kockash
 • farat chia

Masazhimi  i muskujve te legenit

Masazhim i muskujve te legenit

Masazhimi i muskujve të legenit mund të ndihmojë në relaksimin e tyre dhe zvogëlimin e inflamacionit, duke zvogëluar ngërçet. Përdorimi i disa pikave të vajit esencial të livandos me cilësi të lartë mund të ndihmojë në relaksimin e mëtejshëm të muskujve. Masazhoni butësisht zonën e prekur për 10 deri në 15 minuta në të njëjtën kohë.

Masazhimi  i legenit duhet të përdoret vetëm para ciklit menstrual; mund të përkeqësojë simptomat nëse e përdorni si trajtim gjatë periodave tuaja.

Caj xhinxheri dhe endometrioza (shqip)

Caji i xhinxherit

Disa njerëz nga endometrioza (shqip) përjetojnë te vjella si rezultat i gjendjes. Çaji i xhenxhefilit është një nga ilaçet më të mira në shtëpi për trajtimin e përzierjes, dhe hulumtimet kanë treguar që është edhe i sigurt dhe efektiv.

Ju mund të blini pako çaji xhinxheri në shumë supermarkete dhe dyqane ushqimore. Thjesht shtojini ato në një filxhan me ujë të valë dhe pijeni dy deri në tre herë në ditë kur përjetoni te vjella.

Kur të shihni mjekun tuaj nga endometrioza (shqip)

Nëse jeni duke përjetuar dhimbje pelvike, dhimbje gjatë seksit ose menstruacione të rënda ose jonormale, caktoni një takim për të parë mjekun tuaj. Mjeku juaj ka të ngjarë të kryejë një testim të legenit dhe mund të urdhërojë te beni nje eko. Ato mund t’ju ndihmojnë të gjeni planin e duhur të trajtimit për ju. Meqenëse endometrioza (shqip) mund të shkaktojë infertilitet, gjithashtu duhet të shihni mjekun tuaj nëse keni endometriozë dhe planifikoni të mbeteni shtatzënë.

Trajtimet e rekomanduara nga mjeku juaj mund të përfshijnë:

 • ilaçe kundër dhimbjeve, që duhen marrë gjatë periodave tuaja
 • terapi hormonale, e cila mund të ngadalësojë rritjen e endometriumit dhe të zvogëlojë simptomat
 • kirurgji, ku hiqet indi i ngjashëm me endometriumin
 • histerektomi, e cila është një operacion për heqjen e mitrës dhe qafës së mitrës

Si perfundim

Endometrioza mund të shkaktojë simptoma të dhimbshme që janë të vështira për tu menaxhuar. Mjetet juridike shtëpiake të diskutuara më sipër mund të ndihmojnë në menaxhimin e simptomave, por përdoren më së miri në lidhje me opsionet e tjera të trajtimit që përshkruan mjeku juaj.