Apandesiti

Çfarë është apandesiti?

Një bllokim, ose pengim, në apendiks mund të çojë te apandesiti, i cili është një inflamacion dhe infeksion i apendiksit tuaj. Bllokimi mund të rezultojë nga një grumbullim i mukusit, parazitëve, ose më së shpeshti, lëndës fekale.

Kur ka një pengesë, bakteret mund të shumohen shpejt brenda organit. Kjo bën që apendiksi të acarohet dhe të fryhet, duke çuar përfundimisht te apandesiti.

Shtesa është në anën e poshtme të djathtë të barkut tuaj. Është një qese e ngushtë në formë tubi që del nga zorrët tuaja.

Megjithëse shtesa është pjesë e traktit tuaj gastrointestinal, është një organ vestigial. Kjo do të thotë se nuk siguron asnjë funksion jetësor dhe se ju mund të jetoni një jetë normale dhe të shëndetshme pa të.

Qëllimi i tij është i panjohur. Disa besojnë se përmban inde që ndihmojnë sistemin tuaj imunitar të përpunojë infeksionet në trupin tuaj.

Nëse nuk merrni trajtim nga apandesiti i përflakur shpejt, ai mund të shpërthejë dhe të lëshojë baktere të rrezikshme në barkun tuaj. Infeksioni që rezulton quhet peritonit. Kjo është një gjendje serioze që kërkon vëmendje të menjëhershme mjekësore.

Të kesh apandesit te këputur është një situatë kërcënuese për jetën. Këputja ndodh rrallë brenda 24 orëve të para të simptomave, por rreziku i këputjes rritet në mënyrë dramatike pas 48 orësh nga fillimi i simptomave.

Është shumë e rëndësishme të njihni simptomat e hershme nga apandesiti në mënyrë që të kërkoni menjëherë trajtim mjekësor.

Simptomat nga apandesiti

Nje nga simptomat baze eshte dhimbja e barkut.

Apandesiti shkakton një sërë simptomash, duke përfshirë:

 • dhimbje barku
 • temperaturë të ulët
 • te perziera
 • të vjella
 • humbja e oreksit
 • kapsllëk
 • diarre

Jo të gjithë njerëzit do të kenë të njëjtat simptoma, por është thelbësore që të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Dhimbje barku

Apandesiti zakonisht përfshin një shfaqje graduale të dhimbjes shtrënguese ose prerese në të gjithë barkun.

Ndërsa shtesa bëhet më e fryrë dhe e përflakur, ajo do të irritojë mukozën e murit të barkut, e njohur si peritoneumi.

Kjo shkakton dhimbje të lokalizuara, të mprehta në pjesën e poshtme të djathtë të barkut. Dhimbja ka tendencë të jetë më konstante dhe më e fortë se dhimbja e shurdhër që shfaqet kur fillojnë simptomat.

Sidoqoftë, disa njerëz mund të kenë një shtese që qëndron prapa zorrës së trashë. Apandesiti që shfaqet tek këta njerëz mund të shkaktojë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës ose dhimbje të legenit.

Sipas Johns Hopkins Medicine, apendiksi mund të këputet aq shpejt sa 48 deri në 72 orë pas shfaqjes së simptomave.

Shkoni në spital menjëherë nëse përjetoni ndonjë nga simptomat e mëposhtme.

Temperature e ulet

Apandesiti zakonisht shkakton temperature midis 37.2 ° C dhe 38 ° C.

Apandesiti zakonisht shkakton temperature midis 99 ° F (37.2 ° C) dhe 100.5 ° F (38 ° C). Ju gjithashtu mund të keni të dridhura.

Nëse apendiksi juaj shpërthen, infeksioni që rezulton mund të shkaktojë ngritjen e temperatures. Një temperature me e larte se 101 ° F (38.3 °) dhe një rritje e rrahjeve të zemrës mund të nënkuptojë që apendiksi është këputur.

Çrregullimi i tretjes

Crregullime te trejtjes te shkaktuara nga apendesiti.

Apandesiti mund të shkaktojë te perziera dhe të vjella. Ju mund të humbni oreksin tuaj dhe të ndiheni sikur nuk mund të hani. Ju gjithashtu mund të keni kapsllëk ose të keni diarre të rëndë.

Nëse keni probleme me gazrat, kjo mund të jetë një shenjë e një pengese të pjesshme ose totale të zorrëve tuaja. Kjo mund të lidhet me apandesitin themelor.

Simptomat nga apandesiti tek fëmijët

Apandesiti te femijet

Gjithmonë çojeni fëmijën tuaj në spital nëse dyshoni se ka apandesit.

Fëmijët nuk janë gjithmonë në gjendje të përshkruajnë se si ndihen. Ata gjithashtu mund ta kenë të vështirë të përcaktojnë dhimbjen dhe mund të thonë se dhimbja është në të gjithë barkun e tyre. Kjo mund ta bëjë të vështirë përcaktimin se shkaku eshte apandesiti.

Prindërit lehtë mund ta ngatërrojnë apendicitin me një problem në stomak ose infeksion të traktit urinar (UTI).

Është gjithmonë më mirë të jeni të kujdesshëm kur bëhet fjalë për apandesitin. Një apendiks i këputur mund të jetë i rrezikshëm për këdo, por rreziku i vdekjes është më i lartë tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël.

Fëmijët e moshës 2 vjeç e poshtë shpesh tregojnë simptomat e mëposhtme nga apandesiti:

 • të vjella
 • fryrje barku ose ënjtje
 • një bark i bute
 • Fëmijët dhe adoleshentët kanë më shumë gjasa të përjetojnë:
 • te perziera
 • të vjella
 • dhimbje në anën e poshtme të djathtë të barkut

Simptomat nga apandesiti gjatë shtatzënisë

Shumë simptoma të apendiksit janë të ngjashme me shqetësimet e shtatzënisë

Shumë simptoma të apendiksit janë të ngjashme me shqetësimet e shtatzënisë. Këto përfshijnë ngërçe në stomak, te perziera dhe të vjella.

Sidoqoftë, gratë shtatzëna mund të mos kenë gjithmonë simptomat klasike të apandesitit, veçanërisht në fund të shtatzënisë. Mitra në rritje e shtynë apendiksin më lartë gjatë shtatzënisë. Kjo do të thotë që dhimbja mund të ndodhë nga siper në vend të anës së poshtme të djathtë të barkut.

Gratë shtatzëna me apandesit kanë gjithashtu më shumë gjasa të përjetojnë urth, gazra ose episode të alternuara të kapsllëkut dhe diarresë.

Si trajtohet apandesiti?

Kur takoheni me mjekun, ata do të kryejnë një provim fizik dhe do t’ju bëjnë pyetje në lidhje me simptomat tuaja. Ata gjithashtu do të urdhërojnë teste të caktuara për t’i ndihmuar ata të përcaktojnë nëse keni apandesit. Këto mund të përfshijnë:

 • testet e gjakut për të kërkuar shenja të një infeksioni
 • testet e urinës për të kontrolluar shenjat e UTI ose gurëve në veshka
 • një eko barku ose CT skanim për të parë nëse apendiksi është i përflakur

Nëse mjeku juaj ju diagnostikon nga apandesiti, atëherë ai do të vendosë nëse keni nevojë për kirurgji të menjëhershme.

Me shumë mundësi do të merrni antibiotikë para operacionit. Ilaçet do të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të një infeksioni pas operacionit.

Kirurgu juaj do të kryejë kirurgji për të hequr apendiksin tuaj. Kjo quhet apendektomi.

Kirurgu juaj mund të kryejë një apendektomi të hapur ose një apendektomi laparoskopike. Kjo varet nga ashpërsia e apandesitit tuaj.

Apendektomi e hapur

Apendektomi e hapur

Gjatë një apendektomie të hapur, kirurgu juaj bën një prerje në anën e poshtme të djathtë të barkut tuaj. Ata heqin apendiksin tuaj dhe mbyllin plagën me qepje. Kjo procedurë i lejon mjekut tuaj të pastrojë zgavrën e barkut nëse apendiksi juaj ka shpërthyer.

Apendektomia laparoskopike

Apendektomi laparoskopike

Gjatë një apendektomie laparoskopike, kirurgu juaj do të bëjë disa prerje të vogla në barkun tuaj.

Ata pastaj do të fusin një laparoskop në prerjet. Një laparoskop është një tub i gjatë dhe i hollë me një dritë dhe kamerë në pjesën e përparme. Kamera do të shfaqë imazhet në një ekran, duke lejuar mjekun tuaj të shohë brenda barkut tuaj dhe të drejtojë instrumentet.

Kur të gjejnë shtojcën tuaj, ata do ta lidhin atë me qepje dhe do ta heqin atë. Ata pastaj do të pastrojnë, mbyllin dhe veshin prerjet e vogla.

Pas operacionit

Pas operacionit, mjeku juaj mund të dëshirojë që ju të qëndroni në spital derisa dhimbja juaj të jetë nën kontroll dhe të jeni në gjendje të konsumoni lëngje.

Nëse keni zhvilluar një absces ose nëse ndodh një ndërlikim, mjeku juaj mund të dëshirojë që ju të qëndroni në antibiotikë edhe një ose dy ditë të tjera.

Është e rëndësishme të mbani mend se ndërsa është e mundur që të shfaqen probleme, shumica e njerëzve bëjnë një shërim të plotë pa komplikime.

Faktorët e rrezikut dhe parandalimi nga apandesiti

Nje diete e pasur me fibra mund te sherbeje si parandaluese apandesiti.

Sipas Institutit Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Tretëse dhe Veshkave, në Shtetet e Bashkuara, apandesiti është shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së barkut që çon në operacion. Rreth 5 % e amerikanëve përjetojnë apandesit në një moment të jetës së tyre.

Apandesiti mund të ndodhë në çdo kohë, por më së shpeshti ndodh midis moshës 10 dhe 30. Është më i zakonshëm te burrat sesa te gratë.

Ju nuk mund ta parandaloni apandesitin, por ka hapa që mund të ndërmerrni për të ulur rrezikun tuaj.

Apandesiti duket më pak i mundshëm nëse keni një dietë të pasur me fibra. Ju mund të rrisni marrjen tuaj të fibrave duke ngrënë një dietë të shëndetshme që përmban shumë fruta dhe perime të freskëta. Ushqimet që janë veçanërisht të larta në fibra përfshijnë:

 • mjedra
 • mollë
 • dardha
 • angjinare
 • bizele
 • brokoli
 • thjerrëzat
 • fasule të zeza
 • elb
 • bollgur
 • spageti me grurë të plotë

Rritja e sasisë së fibrave në dietën tuaj mund të parandalojë kapsllëkun dhe ndërtimin e mëvonshëm të jashtëqitjes. Grumbullimi i jashtëqitjes është shkaku më i zakonshëm i apandesitit.

Nëse keni ndonjë gjendje që shkakton inflamacion ose infeksion të zorrëve, është e rëndësishme të punoni me mjekun tuaj për të parandaluar apandesitin. Gjithmonë kërkoni kujdes mjekësor menjëherë nëse ju ose dikush që njihni ka simptoma të apendicitit.