Dhimbjet e muskujve mund të shfaqen tek të rriturit dhe fëmijët. Në shumë raste, dhimbjet e muskujve nuk janë asgjë për t’u shqetësuar dhe do të zgjidhen pa trajtim mjekësor. Megjithatë, dhimbjet e muskujve ndonjëherë mund të jenë një simptomë e një sëmundjeje themelore.

Shkaqet e zakonshme të dhimbjeve të muskujve përfshijnë:

 • mbisforcim
 • trauma në një zonë të trupit
 • infeksionet virale

Dhimbjet e muskujve, të njohura edhe si mialgji, mund të ndihen në çdo zonë të trupit që ka muskuj. Në varësi të shkakut, shqetësimi mund të jetë i lehtë ose jashtëzakonisht i rëndë.

Shkaqet

Shkaqet më të zakonshme per dhimbjet e muskujve përfshijnë:

Stresi

Stresi e bën më të vështirë për trupin të luftojë sëmundjet. Tek njerëzit që nuk janë mirë dhe të stresuar, muskujt mund të dhembin ndërsa trupi lufton për të luftuar inflamacionin ose infeksionin.

Simptomat e stresit përfshijnë:

 • rrahje të zemrës ose rritje të rrahjeve të zemrës
 • presionin e lartë të gjakut
 • dhimbje koke
 • dhimbje gjoksi
 • ndjesi pa frymë ose hiperventilim

Njerëzit mund të përpiqen të luftojnë stresin duke mësuar teknikat e relaksimit dhe duke u larguar nga situatat stresuese aty ku është e mundur.

Deficiti ushqyes

Një person mund të përjetojë dhimbje muskulore sepse nuk po merr ushqimin e duhur nga dieta e tij.

Vitamina D luan një rol veçanërisht të rëndësishëm në sigurimin e funksionimit të duhur të muskujve. Vitamina D ndihmon në përthithjen e kalciumit , dhe mungesa mund të çojë në hipokalcemi.

Hipokalcemia është një gjendje në të cilën niveli i kalciumit në gjak është i ulët, gjë që mund të prekë kockat dhe organet përveç muskujve.

Dehidratim

Një person që është i dehidratuar mund të përjetojë dhimbje muskulore.

Pirja e mjaftueshme e ujit është jetike për të mbajtur trupin të funksionojë siç duhet pasi mund të fillojë të mbyllet shpejt pa lëngje adekuate. Dehidratimi bën që funksionet thelbësore të trupit, si frymëmarrja dhe tretja, të bëhen më të vështira.

Njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm se sa ujë janë duke pirë. Sasia e rekomanduar është 6-8 gota ujë çdo ditë. Nëse moti i nxehtë ose ushtrimet bëjnë që një person të djersitet më shumë se zakonisht, ai do të duhet të pijë më shumë se kaq.

Shtrëngimet dhe sforcimet

Sforcimet, ndrydhjet dhe lëndimet e tjera mund të shkaktojnë dhimbje muskulore.

Njerëzit mund të zbulojnë se një zonë e caktuar e trupit bëhet e ngurtë dhe dhemb nëse lëndohet. Tërheqja e muskujve gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të muskujve.

Disa ndrydhje dhe tendosje nuk kanë nevojë për trajtim, por një person duhet të pushojë, të marrë qetësues dhimbjesh pa recetë (OTC) ose të përdorë pako me nxehtësi për të lehtësuar simptomat.

Megjithatë, nëse lëndimi po shkakton dhimbje të konsiderueshme, duke kufizuar lëvizjen normale ose nuk përmirësohet me kalimin e kohës, këshillohet të bëni një takim me një mjek.

Mangësitë e gjumit

Mungesa e gjumit mund të ketë një ndikim të rëndë në trup.

Gjumi i lejon trupit të pushojë dhe të rikuperohet, dhe muskujt e një personi mund të dhembin nëse nuk flenë mjaftueshëm.

Mungesa e gjumit cilësor mund t’i bëjë njerëzit të ndihen të plogësht dhe të ngadaltë. Mund të ndikojë në aftësinë e njerëzve për të menduar qartë dhe ta bëjë më të vështirë për ta kryerjen e detyrave të përditshme.

Shumë aktivitet fizik

Teprimi i ushtrimeve mund të çojë në ngurtësim dhe dhimbje muskulore.

Faktorët e mëposhtëm mund ta bëjnë një person më të ndjeshëm ndaj dhimbjeve të muskujve gjatë ushtrimeve:

 • duke qenë të papërgatitur për të ushtruar
 • duke provuar një ushtrim të ri
 • duke u ushtruar më intensivisht ose më gjatë se zakonisht
 • Dështimi për t’u ngrohur ose shtrirë siç duhet
 • Infeksionet, sëmundjet dhe gjendjet trashëgimore

Shumë çështje të ndryshme mjekësore mund të shkaktojnë dhimbje muskulore. Kushtet që prekin më shpesh muskujt përfshijnë:

 • aneminë
 • artriti
 • sindromi i lodhjes kronike
 • klaudikacion
 • dermatomioziti
 • gripi
 • fibromialgjia
 • lupus
 • Sëmundja Lyme
 • skleroza e shumëfishtë (MS)
 • pneumoni
 • mononukleoza, e quajtur shpesh mono

Simptomat nga dhimbjet e muskujve

Disa njerëz që kanë dhimbje muskujsh mund të vërejnë simptomat e mëposhtme së bashku me dhimbjen dhe parehatinë në muskujt e tyre:

 • ngurtësi dhe dobësi në zonën e prekur
 • ethe
 • një skuqje
 • një shenjë pickimi
 • marramendje
 • vështirësi në frymëmarrje
 • shenjat e infeksionit, të tilla si skuqje dhe ënjtje

Disa nga këto simptoma, të tilla si një temperaturë shumë e lartë ose vështirësi në frymëmarrje, do të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Nëse shkaku i dhimbjes është një tendosje, një lëndim, tension ose stres, njerëzit zakonisht do të ndjejnë siklet në një zonë të caktuar.

Kur dhimbjet e muskujve ndodhin në të gjithë trupin, kjo ka më shumë gjasa të jetë për shkak të një infeksioni, mjekimi ose sëmundjeje themelore.

Mjetet juridike per dhimbjet e muskujve

Mjetet juridike shtëpiake shpesh janë të mjaftueshme për të lehtësuar dhimbjet e muskujve që vijnë nga lëndime të vogla, ushtrime të tepërta ose stres.

Shumë njerëz mund të trajtojnë simptomat e tyre duke përdorur metodën RICE , e cila përfshin:

 • Pushim : Ndërprisni aktivitetin që shkaktoi dëmtimin.
 • Akull : Përdorni një pako akulli ose qese me bizele të ngrira për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjes dhe reduktimin e ënjtjes. Aplikoni akull në zonë për 15-20 minuta tre herë në ditë.
 • Kompresimi : Përdorni një fashë kompresioni për të ndihmuar në uljen e ënjtjes.
 • Ngritja : Nëse është e mundur, ngrini këmbët për të minimizuar inflamacionin .

Ilaçe të tjera të dobishme shtëpiake përfshijnë:

 • qetësues dhimbjesh OTC
 • pjesëmarrja në aktivitete që nxisin relaksimin dhe reduktojnë stresin, si joga dhe meditimi

Kur te shihni mjekun

Dhimbjet e muskujve
Dhimbjet e muskujve

Dhimbjet e muskujve që janë të rënda ose që nuk zgjidhen mund të jenë një simptomë e një gjendjeje themelore që kërkon vlerësim dhe trajtim mjekësor.

Një person duhet të vizitojë një mjek nëse:

 • vëren ndonjë shenjë infeksioni, si skuqje dhe ënjtje
 • zhvillojnë një skuqje
 • beson se mjekimi po shkakton dhimbje muskulore

Është thelbësore të kërkoni ndihmë të menjëhershme mjekësore nëse dhimbja e muskujve shfaqet së bashku me:

 • vështirësi në frymëmarrje
 • vështirësi në gëlltitje
 • ndjenja e trullosjes
 • një qafë e fortë dhe temperaturë të lartë
 • dobësi e muskujve
 • pamundësia për të lëvizur zonën e prekur
 • të vjella
 • një reduktim në vëllimin e urinës

Si perfundim per dhimbjet e muskujve

Njerëzit mund të jenë në gjendje të parandalojnë shfaqjen e dhimbjes së muskujve për shkak të tensionit, stresit dhe aktivitetit fizik intensiv duke bërë sa vijon:

 • shtrirje para ushtrimeve
 • duke u ushtruar rregullisht për të mbajtur muskujt të tonifikuar
 • Ngrohja para stërvitjes dhe ftohja më pas
 • duke bërë pushime të rregullta nëse qëndroni ulur për periudha të gjata

Shumica e shkaqeve per dhimbjet e muskujve janë beninje, por dhimbja e vazhdueshme mund të kërkojë kujdes mjekësor.