Lekura e thate e fytyres

A mund të shkaktojë lekura e thate e fytyres simptoma të tjera?

Nëse lekura e thate e fytyres ju karakterizon, ajo mund të plasaritet ose kruhet. Ndonjëherë, mund të ndihet i ngushtë kur preket apo edhe lëndohet.

Simptoma të tjera te lekura e thate përfshijnë:

 • carje
 • skuqje
 • një pamje hiri (për ata me një lekure më të errët)
 • lëkurë e ashpër ose e ngjashme me letër zmerile
 • gjakderdhje

Ajo në përgjithësi mund të trajtohet duke ndryshuar rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës ose duke ndryshuar disa faktorë mjedisorë. Ndonjëherë lëkura e thatë është një shenjë e një gjendjeje themelore mjekësore që duhet të trajtohet nga mjeku juaj.

Si mund te shmanget lekura e thate e fytyres?

Para se të filloni të ndërroni produktet tuaja, ka disa gjëra që mund të provoni për të lehtësuar tharjen e lekures. Shumica janë të thjeshta për t’u zbatuar dhe mund të përdoren së bashku për të lehtësuar simptomat tuaja.

Ndryshoni dushet tuaja

Cdo larje qe prek fytyrente behet me uje te vaket.

Nëse mundeni, shkembeni dushet e nxehta në favor të atyre të vakëta. Uji i nxehtë mund të thajë lëkurën tuaj duke hequr vajrat natyralë.

Ju gjithashtu mund të gjeni të dobishme për të reduktuar kohën tuaj në dush në 5 deri në 10 minuta. Kjo shmang ekspozimin e panevojshëm ndaj ujit, i cili mund te beje qe lekura e thate e fytyres te behet me shume se sa ishte para se të bëni dush.

Shmangni dushin ose larjen më shumë se një herë në ditë, pasi kjo mund të përkeqësojë lëkurën e thatë.

Lani fytyrën butësisht

Lkeura e thate e fytyres ferkohet gjithmone butesisht.

Kur zgjidhni një larës fytyre, duhet të shmangni sapunët dhe pastruesit që përmbajnë përbërës të ashpër si alkooli, retinoidet ose acidet alfa hidroksi. Këta përbërës të panevojshëm mund të thajnë lëkurën tuaj dhe të shkaktojnë acarim ose inflamacion.

Ka disa sapunë të butë dhe hidratues pa aroma që mund t’i provoni.

Ju duhet të kërkoni për një ose më shumë nga përbërësit e mëposhtëm që ruajnë lagështinë:

 • polietilen glikol
 • akil-poliglikozid
 • surfaktantë silikoni
 • lanolinë
 • parafine

Syndet, ose agjentët sintetikë të pastrimit, janë një tjetër përbërës i dobishëm sapuni. Ato shpesh përmbajnë kimikate të tilla si trioksid squfuri, acid sulfurik dhe oksid etilen, të cilat janë të buta për lëkurën e ndjeshme.

Ju gjithashtu duhet t’a trajtoni butesisht kur aplikoni sapunë ose pastrues në fytyrën tuaj. Përdorni vetëm majat e gishtave dhe fërkojeni butësisht fytyrën tuaj në vend që të përdorni një sfungjer ose leckë më gërryes. Mos e fërkoni lëkurën në fytyrë, pasi kjo mund të shkaktojë acarim.

Shmangni larjen e fytyrës disa herë në ditë. Nëse vuani nga lekura e thate e fytyres, mund të jetë më mirë të lani fytyrën vetëm gjatë natës. Kjo pastron fytyrën tuaj pas një dite të gjatë grumbullimi të papastërtive dhe do t’ju pengojë të eliminoni vajrat e nevojshëm nga lëkura.

Mos e eksfoloni lëkurën çdo ditë. Në vend të kësaj, provoni vetëm një herë në javë. Kjo mund të zvogëlojë irritimin e lidhur me fërkimin e ashpër.

Aplikoni krem hidratues nese vuani nga lekura e thate e fytyres

Hidratuesi eshte i pari per nga rendesia tek lekura e thate e fytyres.

Gjeni një hidratues që funksionon për lëkurën tuaj dhe përdorni rregullisht, veçanërisht pas dushit. Aplikimi i tij në këtë kohë mund të ndihmojë lëkurën tuaj të mbajë lagështinë.

Hidratuesi juaj i fytyrës duhet të jetë pa aromë dhe alkool, pasi ato mund të shkaktojnë acarim të panevojshëm. Ju mund të dëshironi të provoni një hidratues që përfshin një krem kundër diellit për të mbrojtur veten nga ekspozimi ndaj dritës së diellit. Kërkoni produkte që ndihmojnë në mbajtjen e ujit në lëkurë.

Për të rivendosur lagështinë, zgjidhni një hidratues më të rëndë, me bazë vaji, që përmban përbërës që ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës tuaj të hidratuar. Produktet me bazë vajore janë më të mirat për njerezit qe vuajne nga lekura e thate e fytyres. Ata kanë më shumë fuqi qëndruese se kremrat dhe janë më efektive në parandalimin e avullimit të ujit nga lëkura juaj.

Balsami i buzëve mund të ndihmojë në lehtësimin e buzëve të thata, të plasaritura. Balsami i buzëve duhet të përmbajë vazelinë ose vaj mineral. Sigurohuni që të ndjehet mirë kur e aplikoni dhe që të mos shkaktojë ndjesi shpimi gjilpërash nga buzët tuaja. Nëse i ndjeni, provoni një produkt tjetër.

Vishuni mire nese vuani nga lekura e thate e fytyres

Ekspozimi ndaj motit të ftohtë mund të përkeqësojë lëkurën e thatë. Provoni të vendosni një shall rreth fytyrës për të parandaluar tharjen e lëkurës. Megjithatë, mbani në mend se lekura e thate e fytyres mund të reagojë ndaj materialeve në shall dhe detergjentëve që përdorni për ta larë atë.

Shmangni pëlhurat e vrazhda dhe gërvishtëse. Detergjenti duhet të jetë hipoallergjik dhe pa ngjyra dhe aroma. Ju mund të gjeni detergjent të formuluar për lëkurë të ndjeshme.

Provoni një lagështues dhome

Aparat qe sjell lageshtire ne dhome e cila ndihmone personat qe vuajne nga lekura e thate e fytyres

Lagështia e ulët mund të jetë një faktor qe ndikon te lekura e thate e fytyres. Përdorni një lagështues në dhomat ku kaloni shumë kohë. Shtimi i lagështisë në ajër mund të parandalojë qe tharja e saj te vazhdoje. Sigurohuni që lagështuesi juaj të jetë i lehtë për t’u pastruar, gjë që mund të shmangë grumbullimin e baktereve.

Nga se shkaktohet lekura e thate e fytyres?

Tharja ndodh kur lëkura juaj nuk ka ujë ose vaj të mjaftueshëm. Lekura e thate e fytyres mund të prekë këdo në çdo kohë. Mund të keni lëkurë të thatë gjatë gjithë vitit ose vetëm në muajt e motit të ftohtë, kur temperaturat ulen dhe lagështia ulet.

Ju gjithashtu mund të vëreni lëkurë të thatë:

 • duke udhëtuar
 • banimi në një klimë të thatë
 • ju bini në kontakt me klorin në një pishinë
 • përjetoni ekspozim të tepërt në diell

Tharja e lekures mund të jetë aq e rëndë sa të plasaritet. Lëkura e plasaritur mund të lejojë që bakteret të hyjnë në trup, duke shkaktuar një infeksion. Nëse dyshoni se keni një infeksion, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Simptomat e infeksionit përfshijnë:

 • skuqje
 • qelb
 • flluska
 • ethe

Kur të shihni një mjek nga lekura e thate e fytyres

Dermatiti atopik okse ekzema kan nevoje per trajtim mjekesor.

Provimi i trajtimeve bazë të linjës së parë nga tharja e lekures duhet të lehtësojë simptomat tuaja. Kontaktoni mjekun tuaj nëse:

 • përjetoni lëkurë të thatë pas kujdesit të rregullt të lëkurës
 • dyshoni se keni një infeksion nga lëkura e plasaritur
 • besoni se mund të keni një gjendje tjetër, më serioze të lëkurës

Kushtet që në fillim duken të jenë lëkurë të butë të thatë, por që kërkojnë trajtim mjekësor më të thelluar përfshijnë:

 • Dermatiti atopik, ose ekzema, shkakton lëkurë shumë të thatë në fytyrë dhe në pjesë të tjera të trupit. Mendohet se është e trashëguar.
 • Dermatiti seborrheik prek zonat me gjëndra vajore, si vetullat dhe hunda.
 • Psoriasis është një gjendje kronike e lëkurës që përfshin shkallëzim të lëkurës, njolla të thata të lëkurës dhe simptoma të tjera.

Mjeku juaj mund të rekomandojë një trajtim me recetë nga lekura e thate e fytyres. Këto trajtime mund të përfshijnë kremra topikalë si një kortikosteroid, ose medikamente orale, siç janë modulatorët imun. Mjeku juaj ka të ngjarë të rekomandojë këto medikamente në kombinim me kujdesin rutinë të lëkurës.

Pikepamje

Ndërrimi i rutinës së dushit ose ndryshimi i regjimit të kujdesit për lëkurën duhet të ndihmojë në lehtësimin e simptomave brenda një jave apo më shumë. Për të parë një ndryshim të përhershëm, jini të qëndrueshëm në këto ndryshime të stilit të jetesës. Qëndrimi në një rutinë të rregullt është mënyra e vetme për të siguruar rezultate të qëndrueshme. Nëse simptomat tuaja vazhdojnë ose përkeqësohen, konsultohuni me mjekun tuaj. Në disa raste, thatësia mund të jetë një shenjë e një gjendjeje themelore të lëkurës. Mjeku ose dermatologu juaj mund të punojë me ju për të gjetur shkakun e çdo thatësie dhe për të rekomanduar një plan trajtimi.

Si të parandaloni tharjen e lëkurës

Rutina e kujdesit shendetesor parandalon cdo problem te mundshem te thatesise se lekures.

Për të parandaluar tharjen në të ardhmen, zbatoni një rutinë të shëndetshme të kujdesit të lëkurës.

Nëse vuani nga lekura e thate e fytyres në një periudhë të caktuar të vitit, si për shembull kur moti ftohet, sigurohuni që të rregulloni rutinën tuaj të kujdesit për lëkurën. Mund të jetë e nevojshme të ndërroni produktet ose rutinat e dushit gjatë periudhave të caktuara të vitit për të shmangur një fytyrë të thatë.