Lekura ka nevoje per vitamina qe te jete e shendetshme.

Marrja e vitaminave të duhura

Kujdesi te lekura duhet të jetë një pjesë thelbësore e regjimit tuaj shëndetësor. Në fund të fundit, është organi më i madh i trupit tuaj.

Gjëja e parë që shumica e profesionistëve të shëndetit do t’ju thonë të bëni qe  lekura juaj të jete e shëndetshme është të kufizoni ekspozimin tuaj ndaj rrezeve të dëmshme ultraviolet (UV) të diellit dhe të përdorni krem ​​mbrojtës ndaj diellit kur jeni të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit.

Por dielli nuk është i keq. Vetëm 10-15 minuta ekspozim ditor ndihmon në prodhimin e vitaminës D në të gjithë lëkurën. Vitamina D është një nga vitaminat më të mira te lekura, së bashku me vitaminat C, E dhe K.

Sigurimi që merrni mjaft vitamina mund ta mbajë lëkurën tuaj të shëndetshme dhe rinore. Kjo mund të përkthehet në një reduktim në:

Vitaminat esenciale te lekura janë në dispozicion në formë suplementare, por ato gjenden gjithashtu në produktet e kujdesit të lëkurës. Mësoni më shumë rreth këtyre katër vitaminave thelbësore dhe se si ato mund t’ju ndihmojnë të arrini shëndetin optimal te lekura.

Vitamina D dhe lekura

Vitamina D te lekura merret nepermjet rrezeve te diellit dhe ushqimeve qe e permbajne ate.

Vitamina D prodhohet më shpesh kur rrezet e diellit absorbohen nga lekura juaj. Kolesteroli shndërrohet në vitaminë D kur kjo ndodh. Vitamina D më pas merret nga mëlçia dhe veshkat tuaja dhe transportohet në të gjithë trupin për të ndihmuar në krijimin e qelizave të shëndetshme. Kjo përfshin lëkurën, ku vitamina D luan një rol të rëndësishëm në tonin e lëkurës. Madje mund të ndihmojë në trajtimin e psoriasis.

Kalcitrioli është një version i krijuar nga njeriu i një lloj vitamine D që njerëzit prodhojnë natyrshëm. Kalcitrioli është një krem ​​për përdorim aktual që ka qenë efektiv në trajtimin e njerëzve me psoriasis. Një studim i vitit 2009 i botuar në Journal of Drugs and Dermatology zbuloi se aplikimi i kalcitriolit reduktoi sasinë e inflamacionit dhe acarimit te lekura tek njerëzit me psoriasis dhe prodhoi pak efekte anësore negative.

Instituti Linus Pauling në Universitetin Shtetëror të Oregonit rekomandon një konsum ditor të vitaminës D prej 600 IU në ditë. Ju mund të keni nevojë për më shumë nëse jeni shtatzënë ose mbi moshën 70 vjeç.

Ju mund të rrisni marrjen e vitaminës D duke:

 • u ekspozuar në diell për 10 minuta në ditë (kontrolloni fillimisht me mjekun tuaj, veçanërisht nëse keni një histori të kancerit te lekura)
 • ngrënia e ushqimeve të fortifikuara, si drithërat e mëngjesit, lëngu i portokallit dhe jogurti
 • ngrënia e ushqimeve që kanë vitaminë D në mënyrë natyrale, si salmoni, toni dhe merluci

Vitamina C dhe lekura

Vitamina C gjendet me se shumti tek portokallet.

Vitamina C gjendet në nivele të larta në epidermë (shtresa e jashtme te lekura) si dhe në dermë (shtresa e brendshme e lëkurës). Vetitë e tij kundër kancerit (antioksidantë) dhe roli i tij në prodhimin e kolagjenit ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës tuaj të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse vitamina C është një nga përbërësit kryesorë që gjendet në shumë produkte kundër plakjes së lëkurës.

Marrja e vitaminës C nga goja mund të rrisë efektivitetin e kremrave kundër diellit të aplikuara në lëkurën tuaj për mbrojtje nga rrezet e dëmshme UV të diellit. Ai e bën këtë duke ulur dëmtimin e qelizave dhe duke ndihmuar procesin e shërimit të plagëve trupore. Vitamina C gjithashtu mund të ndihmojë në shmangien e shenjave të plakjes për shkak të rolit të saj jetësor në sintezën natyrale të kolagjenit të trupit. Ndihmon në shërimin te lekura e dëmtuar dhe, në disa raste, zvogëlon shfaqjen e rrudhave. Marrja e duhur e vitaminës C mund të ndihmojë gjithashtu në riparimin dhe parandalimin e lëkurës së thatë.

Për shkak të prevalencës së vitaminës C në produktet pa recetë, suplementet dietike dhe ushqimet që hamë, mungesa e kësaj lënde ushqyese është e rrallë. Rekomandimi është 1000 mg në ditë. Nëse zbuloni se nuk merrni mjaftueshëm vitaminë C në dietën tuaj, mund të:

 • hani më shumë ushqime me agrume, të tilla si portokall
 • hani burime të tjera me bazë bimore të vitaminës C, si luleshtrydhet, brokoli dhe spinaqi
 • pini lëng portokalli
 • merrni suplemente, siç rekomandohet nga mjeku
 • kërkoni trajtime kundër plakjes te lekura me vitaminë C për trajtimin e thatësisë, skuqjes, rrudhave dhe njollave të moshës

Vitamina E dhe lekura

Vitamina E

Ashtu si vitamina C, vitamina E është një antioksidant. Funksioni i tij kryesor në kujdesin te lekura është mbrojtja nga dëmtimi i diellit. Vitamina E thith rrezet e dëmshme UV nga dielli kur aplikohet te lekura. Mbrojtja i referohet aftësisë së trupit për të minimizuar dëmtimin e shkaktuar nga rrezet UV. Kjo mund të ndihmojë në parandalimin e njollave të errëta dhe rrudhave.

Normalisht, trupi prodhon vitaminë E përmes sebumit, një substancë vajore e emetuar përmes poreve të lëkurës. Në ekuilibrin e duhur, sebumi ndihmon në mbajtjen e lëkurës të kondicionuar dhe parandalon tharjen. Nëse keni lekura veçanërisht të thata, vitamina E mund të ndihmojë në luftimin e mungesës së sebumit. Vitamina E gjithashtu ndihmon në trajtimin e inflamacionit te lekura.

Ndërsa vitamina E është e disponueshme në shumë produkte për kujdesin e lëkurës, problemi është se çdo efekt mund të minimizohet me ekspozimin në diell. Preferohet të merrni mjaftueshëm vitaminë E në dietën tuaj. Shumica e të rriturve kanë nevojë për rreth 15 mg vitaminë E në ditë. Ju mund të rrisni marrjen tuaj duke:

 • duke ngrënë më shumë arra dhe fara, të tilla si bajame, lajthi dhe fara luledielli
 • duke marrë një multivitaminë ose shtesë të veçantë të vitaminës E
 • përdorimi i produkteve lokale që përmbajnë vitaminë E dhe vitaminë C (kjo mund të jetë më efektive në mbrojtje sesa ato që përmbajnë vetëm njërën nga të dyja)

Vitamina K dhe lekura

Vitamina K ndihmon rrathet e zinj nen syte tuaj.

Vitamina K është thelbësore për të ndihmuar procesin e koagulimit të gjakut në trup, i cili ndihmon trupin të shërojë plagët, mavijosjet dhe zonat e prekura nga operacioni. Funksionet bazë të vitaminës K mendohet gjithashtu se ndihmojnë disa sëmundje te lekura, si p.sh.

 • strijat
 • varicet
 • plagët
 • njolla të errëta
 • rrathët e zinj nën sytë tuaj

Vitamina K mund të gjendet në shumë kremra të ndryshëm për lëkurën dhe mund të ndihmojë në trajtimin e një sërë sëmundjesh të lëkurës. Mjekët përdorin shpesh kremra që përmbajnë vitaminë K për pacientët që sapo i janë nënshtruar operacionit për të ndihmuar në uljen e ënjtjes dhe mavijosjes. Kjo mund të ndihmojë në përshpejtimin e shërimit te lekura. Megjithatë, hulumtimi mbi efektet e vitaminës K te lekura është më i kufizuar sesa ai për vitaminat E dhe C.

Sipas Universitetit të Floridës, mangësitë e vitaminës K janë të rralla në Shtetet e Bashkuara. Të rriturit kanë nevojë për 90-120 ug në ditë. Ju mund të rrisni marrjen tuaj duke ngrënë:

 • lakra jeshile
 • spinaq
 • marule
 • lakër
 • bishtaja

Vitaminat janë thelbësore për lekura te shendetshme

Lekura e shendetshme kerkon perkujdesje por me e rendesishmja nuk duhet te mungojne vitaminat kurrsesi.

Meqenëse vitaminat janë thelbësore për shëndetin tuaj dhe funksionet e trupit, mungesa e vitaminave mund të shkaktojë efekte negative te lekura. Meqenëse vitaminat C dhe E luajnë një rol kaq të rëndësishëm në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dielli, mangësitë në secilën vitaminë mund të rrisin rrezikun e dëmtimit të lëkurës, duke përfshirë kancerin e lëkurës. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, kanceri i lëkurës është lloji më i zakonshëm i kancerit në Shtetet e Bashkuara.

Flisni me mjekun tuaj

Suplementet e vitaminave janë të lehta për t’u marrë këto ditë, prandaj konsultohuni me dermatologun ose mjekun tuaj për të filluar një regjim për shëndetin tuaj. Herën tjetër kur të ecni nëpër korridorin e kujdesit të lëkurës në dyqan, hidhini një sy për të parë nëse këto katër vitamina të dobishme janë përbërës të produkteve tuaja të preferuara.

Ndërsa vitaminat janë thelbësore për lekura te shendetshme, ju tashmë mund të merrni mjaftueshëm nga këto vitamina përmes dietës suaj ditore. Një test gjaku mund të ndihmojë në përcaktimin nëse keni ndonjë mangësi vitaminash. Ju duhet të merrni vitamina vetëm me udhëzimin e një profesionisti mjekësor për të parandaluar mbidozën.