Është normale që rutina juaj e kujdesit të lëkurës të ndryshojë me stinët. Njerëzit në përgjithësi kanë lëkurë më të thatë në vjeshtë dhe dimër, dhe kanë lëkurë më të yndyrshme në muajt e pranverës dhe verës.Por eshte nje ceshtje tjeter psoriaza dhe ndryshimet sezonale.

Por nëse keni psoriasis, të kujdeseni për veten do të thotë më shumë sesa thjesht të luftoni me lëkurën e thatë ose të yndyrshme. Ndërsa muajt e pranverës dhe të verës janë përgjithësisht më të dobishëm për psoriasis, ka disa sfida për t’u përgatitur në të gjitha stinët per ta kaluar me sukses veshtiresite e proriasis gjate ndryshimeve sezonale.

Merrni parasysh këshillat e mëposhtme për t’u përgatitur për ndryshimin e stinëve nëse keni psoriasis. Shihni mjekun tuaj nëse përjetoni ndonjë shpërthim që nuk do të largohet.

Dimri

 Psoriaza gjate ndryshimeve sezonale te dimrit mund te jete teper sfiduese per tja dale mbane. Për shkak se ajri është shumë i ftohtë dhe i thatë, lëkura juaj është më e prirur ndaj dehidrimit. Lezionet tuaja mund të kenë më shumë thekon dhe lëkura juaj mund të perjetoje me shume kruajtje.

Ju mund të ndihmoni në lehtësimin e lëkurës së thatë dhe të mbani simptomat tuaja të psoriasis duke hidratuar lëkurën tuaj. Një hidratues i rëndë dhe kremoz funksionon më mirë gjatë dimrit. Vazelina e naftës funksionon gjithashtu si një pengesë e mirë. Vetëm sigurohuni që çdo krem ​​hidratues që përdorni të mos ketë ngjyra dhe aroma, pasi këto mund të përkeqësojnë më tej lëkurën tuaj.

Temperaturat e ftohta kërkojnë gjithashtu veshje më të ngrohta. Me psoriasis, zgjedhja juaj më e mirë është të vishni disa shtresa veshje pambuku. Pëlhura prej leshi, pëlhurë prej fije artificiale dhe poliester mund ta përkeqësojnë lëkurën tuaj, duke e bërë atë të thatë, të kuqe dhe të kruajtjes.

Ju gjithashtu mund të mendoni të përdorni një lagështues. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse keni ngrohje në shtëpinë tuaj. Bëni dush të shpejtë me ujë të vakët, jo të nxehtë dhe sigurohuni që të përdorni një pastrues bazë në vend të sapunit.

 Psoriaza dhe ndryshimet sezonale te pranveres

 Psoriaza dhe ndryshimet sezonale te pranveres mund te vijne me lehte dhe lekura te permiresohet pasi lageshtia fillon te rritet se bashku me temperature. Mund të jetë mjaft e ngrohtë që ju të kaloni pak kohë jashtë, gjë që mund të ndihmojë gjithashtu në pastrimin e lëkurës tuaj.

Në këtë kohë të vitit, do të duhet të vishni ende shtresa pambuku sipas nevojës. Mund të mos keni më nevojë për hidratuesin e rëndë. Duhet të keni gjithmonë në dorë një locion të mirë trupi. Së paku, do t’ju duhet të aplikoni locion pas larjes.

Një konsideratë tjetër janë alergjitë e pranverës. Poleni i pemëve është në maksimumin e tij këtë periudhë të vitit. Per kete mund t’ju duhet të merrni një antihistamine për të mbajtur larg simptomat. Përveç teshtitjes dhe mbingarkesës, poleni i pemëve mund të shkaktojë kruajtje në lëkurë dhe ekzemë tek disa njerëz. Ky mund të jetë një kombinim i pakëndshëm me psoriasis.

Psoriaza dhe ndryshimet sezonale te veres

Psoriaza dhe ndryshimet sezonale
Psoriaza dhe ndryshimet sezonale

Në mënyrë tipike, ajri i verës është më i lehtë për lëkurën tuaj – pavarësisht nëse keni psoriasis apo jo. Pra psoriasis dhe ndryshimet sezonale te veres jane me te thjeshta per tu menaxhuar. Kombinimi i nxehtësisë dhe lagështisë ul thatësinë dhe kruajtjen e lëkurës tuaj. Ju gjithashtu ka të ngjarë të keni më pak lezione.

Dhe, vera gjithashtu kërkon më shumë aktivitete në natyrë, gjë që është e mrekullueshme për lëkurën tuaj. Ekspozimi i moderuar i rrezeve ultraviolet (UV) është i shëndetshëm. Megjithatë, nëse planifikoni të qëndroni në rrezet e diellit direkte për më shumë se 15 minuta, duhet të vishni një krem ​​dielli me spektër të gjerë. Djegia nga dielli mund t’i përkeqësojë simptomat e psoriazës.

Kur jeni jashtë, mbani mend se po ndani hapësirën me insektet. Meqenëse kafshimet e insekteve mund të përkeqësojnë simptomat tuaja të psoriazës, sigurohuni që të përdorni ilaç kundër insekteve pa DEE. Ky përbërës aktiv mund të përkeqësojë simptomat tuaja të psoriasis.

Bisedoni me mjekun tuaj për terapinë me dritë nëpërmjet rrezeve UV gjatë verës. Ndërsa rrezet UV mund të ndihmojnë simptomat tuaja, ekspozimi i tepërt mund t’i përkeqësojë ato. Mjeku juaj mund të rekomandojë mënyra te tjera. Keto ndihmojne për të rritur gradualisht sasinë e kohës që jeni jashtë për të përfituar sa më shumë nga rrezet natyrale të diellit.

Noti gjithashtu mund të sjellë lehtësim në lëkurën tuaj. Uji i kripur është më pak irritues se klori. Megjithate prapë mund të notoni në ujë të klorur nëse e shpëlani lëkurën me ujë të freskët menjëherë pas. Jini të kujdesshëm ndaj vaskave të nxehta dhe pishinave të ngrohta, pasi ato mund të rrisin acarimin e lëkurës.

Vjeshta

Psoriaza dhe ndryshimet sezonale
Psoriaza dhe ndryshimet sezonale

Në varësi të vendit ku jetoni, moti i vjeshtës mund të nënkuptojë një rënie të lehtë ose të konsiderueshme të temperaturës. Megjithatë, do të ketë ende një rënie në lagështinë që lëkura juaj e do aq shumë gjate sezonit. Mund të përgatiteni duke u siguruar që të keni në dorë një locion të rëndë. Gjithashtu, shmangni marrjen e dusheve të nxehtë dhe veshjen e rrobave të trasha, pasi kjo do të rrisë acarimin e lëkurës.

Me afrimin e sezonit të festave, është e rëndësishme të mbani nën kontroll stresin tuaj. Stresi është një nga shkaktarët e njohur të shpërthimit të psoriasis. Sigurohuni që të kurseni pak kohë çdo ditë për veten tuaj. Edhe nëse janë vetëm 5 ose 10 minuta për të medituar. Reduktimi i niveleve të stresit do të ulë inflamacionin në trupin tuaj dhe mund të rezultojë në më pak shpërthime të psoriazës.

Gjithashtu, sigurohuni që jeni duke punuar në mënyrë aktive për të ndërtuar sistemin tuaj imunitar gjatë sezonit të ftohjes dhe gripit. Përveç menaxhimit të faktorëve stresues, sigurohuni që të flini shumë, të hani shumë fruta dhe perime dhe të lani duart shpesh. Pyesni mjekun tuaj nëse mund të merrni një vaksinë kundër gripit. Nëse nuk jeni në mes të një shpërthimi aktiv, marrja e vaksinës kundër gripit me një vaksinë joaktive është një mënyrë e mirë.

Si perfundim

Me ndryshimin e stinëve, ndryshojnë edhe nevojat e lëkurës suaj. Duke marrë masa paraprake dhe duke përdorur këshillat e mësipërme, ju mund të shmangni shpërthimet . Keshtu ktheheni në jetën tuaj duke parandaluar perkeqesimet qe sjell psoriaza dhe ndryshimet sezonale.

Është e rëndësishme t’i konsideroni këto këshilla si plotësuese të trajtimit tuaj aktual mjekësor. Flisni me mjekun tuaj përpara se të provoni ndonjë gjë të re.