si te sheroheni nga gripi

Si te sheroheni nga gripi? Gripi është një infeksion respirator shumë ngjitës i shkaktuar nga virusi i gripit. Simptomat e gripit zakonisht zgjasin rreth një javë. Simptomat më të rënda shfaqen vetëm për dy deri në tre ditë (megjithëse mund të duket si një përjetësi). Ju mund të vazhdoni të përjetoni lodhje, dobësi dhe kollë edhe për një javë tjetër pasi të jeni shëruar.

Të përballesh me gripin mund të jetë krejtësisht e mjerueshme. Këtu janë 12 këshilla për t’ju ndihmuar të rikuperoni më shpejt.

Qendro ne shtepi

Qendro ne shtrat qe ti japesh trupit kohe te sherohet

Trupi juaj ka nevojë për kohë dhe energji për të luftuar virusin e gripit. Kjo do të thotë se rutina juaj e përditshme duhet të vihet në sfond.

Ju mund të tundoheni të bëni pazar ushqimesh ose të bëni lavanderi për javën. Por do t’i bënit vetes një dem te madh. Qëndroni në shtëpi nga puna ose shkolla dhe lërini detyrat në pritje derisa të filloni të ndiheni më mirë.

Përveçse ju ndihmon si te sheroheni nga  gripi, qëndrimi në shtëpi gjithashtu parandalon përhapjen e gripit te njerëzit e tjerë në komunitetin ose vendin tuaj të punës. Gripi mund të jetë i rrezikshëm për të rriturit dhe fëmijët e vegjël. Kështu që është jetike që të shmangni kontaktin me të tjerët ndërsa jeni ngjitës.

Hidratohuni, nje nga menyrat si te sheroheni nga gripi

Si te sheroheni nga gripi? Pini sa me shume lengje, uje, caj etj

Një simptomë e gripit është temperatura e lartë, e cila mund të çojë në djersitje. Ju gjithashtu mund të keni, me periudha, të vjella ose diarre. Trupi juaj ka nevojë për shumë lëngje për të zëvendësuar lëngjet e humbura. Kjo akoma më shumë për të luftuar infeksionin.

Uji është më i miri. Por ju mund të pini edhe çajra bimorë ose çaj me mjalte si e si te sheroheni nga gripi. Këto mund të kenë një efekt qetësues në simptomat tuaja duke ju mbajtur të hidratuar. Megjithatë, dy gjëra që duhet të shmangni gjithmonë janë alkooli dhe kafeina.

Flini sa më shumë te jete e mundur

Flini sa me shume te jete e mundur

Gjumi është ilaçi më i mirë për trupin tuaj ndërsa mundoheni si te sheroheni nga gripi. Të shikosh televizor të mbështjellë në divan nuk është një ide e keqe. Por nuk duhet të shikosh shfaqjen tënde të preferuar në Netflix gjatë gjithë natës.

Shkoni në shtrat më herët se zakonisht dhe flini. Ju gjithashtu mund të bëni një sy gjumë gjatë ditës për t’i dhënë trupit tuaj më shumë kohë për t’u rikuperuar.

Pushimi dhe gjumi gjithashtu reduktojnë rrezikun e komplikimeve serioze të gripit, si pneumonia.

Lehtësoni frymëmarrjen tuaj

Perdorni nje jastek shtese per te lehtesuar frymemarrjen rtuaj

Mund të jetë e vështirë për të fjetur me hundë të bllokuar dhe kollë teksa mundoheni si te sheroheni nga gripi. Provoni këto këshilla për të marrë frymë më lehtë dhe për të pasur një gjumë më të mirë gjatë natës:

 • Përdorni një jastëk shtesë për të mbështetur kokën dhe për të lehtësuar presionin e sinusit.
 • Flini me një lagështues ose avullues në dhomë.
 • Bëni një banjë ose dush të nxehtë para gjumit.

Hani ushqime të shëndetshme, nje nga menyrat si te sheroheni nga gripi

Hani ushqime të shëndetshme, nje nga menyrat si te sheroheni nga gripi

Ju mund të tundoheni ta mbytni pikëllimin tuaj në një tas me akullore dhe një qese me patatina, por trupi juaj ka nevojë për ushqim më të mirë për te arritur sit e sheroheni nga gripi.

Frutat dhe perimet e freskëta ofrojnë vitamina, minerale dhe antioksidantë të rëndësishëm që forcojnë sistemin tuaj imunitar ndërsa lufton virusin.

Ju mund të mos keni shumë oreks, por është ende e rëndësishme të hani vakte të rregullta për të ruajtur forcën tuaj.

Shtoni lagështi në ajër

Avulluesi shton lageshti ne ajer

Ajri i thatë mund t’i përkeqësojë simptomat tuaja. Një avullues ose lagështues shton lagështi në ajër dhe mund të ndihmojë në lehtësimin e mbingarkesës.

Ka shumë lloje të lagështuesve dhe avulluesve të disponueshëm në treg. Shembujt përfshijnë lagështuesit me mjegull të ftohtë dhe avulluesit me avull. Këto mund të gjenden lehtësisht për një çmim të arsyeshëm në dyqanin tuaj lokal, farmaci ose në internet.

Si te sheroheni nga gripi? Merrni medikamente OTC

Medikamentet si nje nga menyrat si te sheroheni nga gripi

Shtegu i ftohjes dhe gripit në farmacinë tuaj te lagjes ka shumë të ngjarë të jetë e mbushur me qindra opsione të ndryshme. Disa ilaçe përdoren për të trajtuar simptoma specifike, si kongjestion i hundës, ndërsa të tjerët trajtojnë shumë simptoma të gripit menjëherë.

 • Lehtësuesit e dhimbjeve ndihmojnë në uljen e temperaturës, dhimbjes së kokës dhe dhimbjeve të trupit. Shembujt përfshijnë ibuprofen (Advil, Motrin) dhe acetaminophen (Tylenol).
 • Dekongestantët, si pseudoefedrina (Sudafed), ndihmojnë në hapjen e pasazheve të hundës dhe lehtësimin e presionit në sinuset tuaja.
 • Supresantët e kollës, si dekstrometorfani (Robitussin), mund të përdoren për të qetësuar një kollë të thatë.
 • Ekspektorantët ndihmojnë në lirimin e mukozës së trashë dhe janë të dobishëm për kollën e lagur dhe që prodhon mukozë.
 • Antihistaminet priren të kenë efekte qetësuese që mund t’ju ndihmojnë të flini.

Sigurohuni që të lexoni etiketën e produktit për të mësuar dozën e saktë për çdo lloj medikamenti dhe për t’u siguruar që nuk po i kombinoni aksidentalisht ilaçet. Medikamentet si DayQuil janë edhe qetësues dhimbjesh edhe reduktues të temperaturës, ndaj nuk duhet të merrni medikamente të tjera përveç kësaj teksa kerkoni si te sheroheni nga gripi.

Fëmijët dhe adoleshentët nuk duhet të marrin aspirinë për gripin për shkak të rrezikut të një gjendjeje serioze të quajtur sindroma Reye.

Provoni shtogun, nje bime mjekesore qe ju ndihmon si te sheroheni nga gripi

Provoni shtogun/manaferren, nje bime mjekesore qe ju ndihmon si te sheroheni nga gripi

Shtogu është përdorur për qindra vjet në trajtimin e ftohjes dhe gripit.

Në një studim të kontrolluar, njerëzit me grip që konsumuan shurup katër herë në ditë përjetuan një ulje të temperaturës, dhimbje koke, dhimbje muskulore, kongjestion nazal dhe kollë pas 48 orësh.

Në një studim tjetër, 60 njerëz me simptoma të ngjashme me gripin, të cilët gëlltitën 15 ml shurup manaferre katër herë në ditë, përjetuan përmirësim në simptomat e tyre katër ditë më herët sesa njerëzit që morën një ilac.

Një studim më i madh në 312 udhëtar ajror zbuloi se 300 ml kapsula me ekstrakt manaferre të marra tri herë në ditë reduktuan simptomat dhe kohëzgjatjen e të ftohtit dhe gripit me perpara në krahasim me një grup qe perdorte ilace.

Kapsulat, tabletat dhe shurupet e shtogut janë të disponueshme në dyqane ose në internet. Nuk duhet të hani manaferra të papërpunuara, pasi ato mund të shkaktojnë nauze, të vjella dhe diarre.

Mos harroni, manaferra është një terapi plotësuese, prandaj sigurohuni që po e trajtoni gripin edhe me ilaçe OTC ose me recetë.

Pini një lugë mjaltë për të qetësuar kollën

Mjalti eshte ilac natyral per qetesimin e fytit

Mjalti është një ilaç natyral mjaft i zakonshëm për qetësimin e dhimbjes së fytit ose kollës. Përzierja e mjaltit me çajin është një mënyrë e shkëlqyeshme për të qëndruar të hidratuar duke trajtuar gjithashtu se si te sheroheni nga gripi.

Në një studim, studiuesit zbuluan se një dozë mjalti ishte më efektive në kontrollin e kollës gjatë natës sesa shtypësit e zakonshëm të kollës tek fëmijët e moshës dy deri në 18 vjeç me infeksione të traktit të sipërm respirator.

Megjithatë, një gjë për t’u theksuar është se nuk duhet t’u jepni mjaltë fëmijëve që janë më të vegjël se një vjeç.

Pyesni mjekun tuaj si te sheroheni nga gripi me barnat antivirale

Ilacet antivirale dhe si te sheroheni nga gripi

Ilaçet antivirale ofrohen vetëm me recetë, kështu që së pari duhet të konsultoheni me një mjek. Këto medikamente zakonisht rezervohen për njerëzit që janë në rrezik të lartë të zhvillimit të komplikimeve nga gripi.

Këto barna parandalojnë rritjen dhe riprodhimin e virusit. Ato funksionojnë më mirë nëse i merrni brenda 48 orëve nga shfaqja e simptomave.

Ju mund të dëshironi të kërkoni një mjek për një recetë antivirale nëse:

 • jeni nën moshën 5 (veçanërisht mosha 2)
 • jeni 18 vjeç e poshtë dhe marrin medikamente që përmbajnë aspirinë ose salicilate
 • jeni të paktën 65 vjec
 • jeni shtatzënë ose keni lindur në dy javët e fundit
 • keni një gjendje mjekësore kronike ose jeni duke marrë medikamente të tjera që dobësojnë sistemin tuaj imunitar
 • jetoni në një shtëpi pleqsh ose një institucion të kujdesit afatgjatë
 • jeni vendas amerikanë (indianë amerikan ose vendas të Alaskës)
 • jeni jashtëzakonisht obezë, me një indeks të masës trupore (BMI) të paktën 40

Medikamenti antiviral i përshkruar më së shpeshti është oseltamivir (Tamiflu). Në tetor 2018, Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA miratoi baloxavir marboxil (Xofluza), një antiviral i ri për njerëzit e moshës 12 vjeç e lart.

Marrja e barnave antivirale brenda dy ditëve nga fillimi i simptomave mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e gripit me rreth një ditë dhe ashpërsinë e simptomave.

Si te sheroheni nga gripi? Merrni një vaksinë kundër gripit

Vaksina kunder gripit

Vaksina vjetore e gripit prodhohet bazuar në parashikimet e shkencëtarëve se cili lloj gripi do të dominojë sezonin e ardhshëm të gripit. Megjithatë, ndonjëherë ata e kuptojnë gabim. Marrja e një vaksine kundër gripit pasi të keni kaluar tashmë gripin mund t’ju mbrojë nga devijimet e tjera të virusit.

Ju mund të mendoni se është shumë vonë ose se nuk mund të merrni përsëri gripin brenda një sezoni, por është ende një mundësi. Pra, është një ide e mirë të mbroheni duke u vaksinuar.

Qendroni pozitiv, menyra me e mire si  te sheroheni nga gripi

Qendroni pozitiv. ju mund tja dilni. Eshte vetem nje grip.

Shpesh harrojmë se sa shumë ndikojnë emocionet dhe qëndrimet tona në mënyrën se si ndihemi fizikisht. Ndërsa mund të mos jeni në gjendje të zhbllokoni hundën tuaj të mbytur ose të ulni ethet me mendime pozitive, mbajtja e një qëndrimi pozitiv gjatë sëmundjes suaj mund të ndihmojë në rikuperimin tuaj të përgjithshëm  dhe ne menyren si te sheroheni nga gripi.

Në fund të fundit

Gjëja më e mirë që mund të bëni për t’u shëruar nga gripi është t’i lejoni vetes të flini, të pushoni dhe të pini shumë lëngje. Nëse i kapni herët simptomat e gripit dhe jeni në rrezik të komplikimeve serioze, mund të provoni një ilaç antiviral për të ndihmuar në uljen e kohëzgjatjes së simptomave tuaja.

Shumica e simptomave të gripit zgjidhen brenda një deri në dy javë. Nëse simptomat tuaja të gripit fillojnë të përmirësohen dhe më pas përkeqësohen me shpejtësi, ose nuk largohen pas dy javësh, kontaktoni mjekun tuaj