Ushqimet qe ju forcojne nga imuniteti

Përforcuesit e sistemit imunitar

Ushqimi i trupit tuaj me ushqime të caktuara mund të ndihmojë në mbajtjen e nje imuniteti të fortë.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për të parandaluar ftohjet, gripin dhe infeksionet e tjera, hapi juaj i parë duhet të jetë një vizitë në dyqanin tuaj ushqimor lokal. Planifikoni vaktet tuaja duke përfshirë këta 15 përforcues të fuqishëm të sistemit imunitar.

Agrumet dhe imuniteti

Agrumet

Shumica e njerëzve kthehen drejt e në vitaminë C pasi janë kapur nga një ftohje. Kjo sepse ndihmon në ndërtimin te imuniteti juaj.

Vitamina C mendohet se rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat janë çelësi për të luftuar infeksionet.

Pothuajse të gjitha agrumet janë të pasura me vitaminë C. Me një shumëllojshmëri të tillë për të zgjedhur, është e lehtë të keni nje te tille ne cdo vakt.

Agrumet e njohura per forcim imuniteti përfshijnë:

 • portokallet
 • klementinat
 • mandarina
 • limonët
 • limon jeshil

Për shkak se trupi juaj nuk e prodhon ose nuk e ruan atë, keni nevojë për vitaminë C . Sasia ditore e rekomanduar për shumicën e të rriturve është:

 • 75 mg për femrat
 • 90 mg për meshkuj

Nëse vendosni për suplemente, shmangni marrjen e më shumë se 2000 mg në ditë.

Specat e kuq

Speci i kuq dhe imuniteti

Nëse mendoni se agrumet kanë më shumë vitaminë C nga çdo fruta apo perime, mendoni përsëri. Koke me koke, specat e kuq përmbajnë pothuajse 3 herë më shumë vitaminë C (127 mg )se një portokall (45 mg ). Ato janë gjithashtu një burim i pasur i beta karotenit.

Përveç rritjes te imuniteti, vitamina C mund t’ju ndihmojë të mbani lëkurë të shëndetshme. Beta karotina, të cilën trupi juaj e konverton në vitaminë A, ndihmon në mbajtjen e syve dhe lëkurës tuaj të shëndetshme.

Brokoli dhe imuniteti

Brokoli dhe imuniteti

Brokoli është i mbushur me vitamina dhe minerale. I mbushur me vitamina A, C dhe E, si dhe me fibra dhe shumë antioksidantë të tjerë, brokoli është një nga perimet më të shëndetshme që mund të vendosni në pjatën tuaj per forcim imuniteti.

Çelësi për të mbajtur fuqinë e tij të paprekur është ta gatuani atë sa më pak të jetë e mundur – ose më mirë akoma, aspak. Studimi ka treguar se zierja në avull është mënyra më e mirë për të mbajtur më shumë lëndë ushqyese në ushqim.

Hudhra

Hudhra

Hudhra gjendet pothuajse në çdo kuzhinë në botë. I shton pak arome ushqimit dhe është një domosdoshmëri për shëndetin tuaj.

Qytetërimet e hershme e njohën vlerën e saj në luftimin e infeksioneve. Hudhra gjithashtu mund të ngadalësojë forcimin e arterieve, dhe ka prova të dobëta që ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Vetitë për rritjen nga imuniteti të hudhrës duket se vijnë nga një përqendrim i madh i përbërësve që përmbajnë squfur, si alicina.

Xhinxheri

Xhinxheri dhe imuniteti

Xhinxheri është një tjetër përbërës të cilit i drejtohen shumë pasi sëmuren dhe duan forcim imuniteti. Xhinxheri mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit, i cili mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes së fytit dhe sëmundjeve inflamatore. Xhinxheri mund të ndihmojë edhe me të përzierat.

Ndërsa përdoret në shumë ëmbëlsira të ëmbla, xhinxheri përmban pak nxehtësi në formën e gingerolit, një i afërm i kapsaicinës.

Xhinxheri gjithashtu mund të ulë dhimbjen kronike. Madje mund të ketë veti për uljen e kolesterolit.

Spinaqi dhe imuniteti

Spinaq

Spinaqi ndodhet ne listën tonë jo vetëm sepse është i pasur me vitaminë C – ai është gjithashtu i mbushur me antioksidantë të shumtë dhe beta karoten, të cilat mund të rrisin aftësinë te imuniteti për të luftuar infeksionet.

Ashtu si brokoli, spinaqi është më i shëndetshëm kur gatuhet sa më pak që të jetë e mundur në mënyrë që të ruajë lëndët ushqyese. Megjithatë, gatimi i lehtë e bën më të lehtë përthithjen e vitaminës A dhe lejon që lëndët e tjera ushqyese të çlirohen nga acidi oksalik, një antiushqyes.

Kosi

Kos

Kërkoni kos që kanë frazën “kultura të gjalla dhe aktive” të shtypur në etiketë, si kosi grek. Këto kultura mund të stimulojnë  qe imuniteti të ndihmoje në luftimin e sëmundjeve.

Përpiquni të merrni kos të thjeshtë dhe jo ato që janë të aromatizuar dhe të mbushur me sheqer. Ju mund ta ëmbëlsoni vetë kosin e thjeshtë me fruta të shëndetshme dhe me pak mjaltë.

Kosi mund të jetë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës D, ndaj përpiquni të zgjidhni marka të fortifikuara me këtë vitaminë. Vitamina D ndihmon në rregullimin e sistemit imunitar dhe mendohet se rrit mbrojtjen natyrale të trupit tonë kundër sëmundjeve.

Bajamet dhe imuniteti

Bajamet dhe imuniteti

Kur bëhet fjalë për parandalimin dhe luftimin e ftohjes, vitamina E priret të jetë në vend të vitaminës C. Megjithatë, ky antioksidant i fuqishëm është çelësi i nje imuniteti te shendetshem.

Është një vitaminë e tretshme në yndyrë, që do të thotë se kërkon praninë e yndyrës për t’u përthithur siç duhet. Arrat, të tilla si bajamet, janë të mbushura me vitaminë dhe gjithashtu kanë yndyrna të shëndetshme.

Të rriturit kanë nevojë vetëm për rreth 15 mg te vitaminës E çdo ditë. Një shërbim gjysmë filxhani me bajame, që është rreth 46 bajame të plota, të lëvozhgave, siguron rreth 100 % të sasisë së rekomanduar ditore.

Fara luledielli

Fara luledielli

Farat e lulediellit janë plot me lëndë ushqyese, duke përfshirë fosforin, magnezin dhe vitaminat B-6 dhe E.

Vitamina E është e rëndësishme në rregullimin dhe ruajtjen e funksionit te imuniteti. Ushqime të tjera me sasi të lartë të vitaminës E përfshijnë avokado dhe zarzavate me gjethe të errëta.

Farat e lulediellit janë gjithashtu jashtëzakonisht të pasura në selen. Vetëm 1 ons përmban pothuajse gjysmën e selenit që një i rritur mesatar ka nevojë çdo ditë. Një sërë studimesh, të kryera kryesisht te kafshët, kanë parë potencialin e tij për të luftuar infeksionet virale si gripi i derrit (H1N1).

Shafrani i Indisë dhe imuniteti

Shafrani i indise dhe imuniteti

Ju mund ta njihni shafranin e Indisë si një përbërës kyç në shumë gjellera. Kjo erëz e verdhë e ndezur, e hidhur është përdorur gjithashtu për vite si një anti-inflamator në trajtimin e osteoartritit dhe artritit reumatoid.

Studimi tregon se përqendrimet e larta të kurkuminës, e cila i jep shafranit të Indisë ngjyrën e tij të veçantë, mund të ndihmojë në uljen e dëmtimit të muskujve të shkaktuar nga ushtrimet. Kurkumin premton si një përforcues imuniteti (bazuar në gjetjet nga studimet e kafshëve) dhe një antiviral. Nevojiten më shumë kërkime.

Çaji jeshil

Caj jeshil

Të dy çaji jeshil dhe i zi janë të mbushur me flavonoide, një lloj antioksiduesi. Aty ku çaji jeshil shquhet me të vërtetë është në nivelet e tij të epigallocatechin gallate (EGCG), një tjetër antioksidant i fuqishëm.

Në studime, EGCG është treguar se përmirëson funksionin te imuniteti. Procesi i fermentimit nëpër të cilin kalon çaji i zi shkatërron shumë EGCG. Nga ana tjetër, çaji jeshil zihet me avull dhe nuk fermentohet, kështu që EGCG ruhet.

Çaji jeshil është gjithashtu një burim i mirë i aminoacidit L-theanine. L-theanina mund të ndihmojë në prodhimin e komponimeve që luftojnë mikrobet në qelizat tuaja T.

Papaja dhe imuniteti

Papaja dhe imuniteti

Papaja është një tjetër frut i mbushur me vitaminë C. Ju mund të gjeni dyfishin e sasisë se rekomanduar ditore të vitaminës C në një frut të vetëm mesatar. Papajat gjithashtu kanë një enzimë tretëse të quajtur papainë që ka efekte anti-inflamatore.

Papajat kanë sasi të mjaftueshme të kaliumit, magnezit dhe folatit, të cilat janë të dobishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Kivi

Kivi

Ashtu si papajat, kivit janë natyralisht plot me një ton lëndësh ushqyese thelbësore, duke përfshirë folate, kalium, vitaminë K dhe vitaminë C.

Vitamina C rrit qelizat e bardha të gjakut për të luftuar infeksionin, ndërsa lëndët ushqyese të tjera të kivit e mbajnë pjesën tjetër të trupit të funksionojë siç duhet.

Mishi i shpendeve dhe imuniteti

Mishi i shpendeve

Kur je i sëmurë dhe kërkon supë pule, është më shumë se vetëm efekti placebo që të bën të ndihesh më mirë. Supa mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit, gjë që mund të përmirësojë simptomat e një ftohjeje.

Mishi i shpendeve, si mishi i pulës dhe gjelit të detit, janë të pasura me vitaminë B-6. Rreth 3 ons mish gjeldeti të lehtë ose pule përmban gati 1/3 e sasisë së rekomanduar ditore të B-6.

Vitamina B-6 është një lojtar i rëndësishëm në shumë prej reaksioneve kimike që ndodhin në trup. Është gjithashtu jetike për formimin e qelizave të kuqe të gjakut të reja dhe të shëndetshme.

Lëngu ose lëngu i mishit të bërë nga zierja e kockave të pulës përmban xhelatinë, kondroitinë dhe lëndë ushqyese të tjera të dobishme për shërimin e zorrëve dhe forcim imuniteti.

Butakë

Butaket dhe imuniteti

Butakët nuk janë ajo që u vjen ndërmend shumë njerëzve që po përpiqen të forcojnë sistemin e tyre imunitar, por disa lloje butakësh janë të mbushur me zink.

Zinkut nuk i kushtohet aq vëmendje sa shumë vitaminave dhe mineraleve të tjera, por trupi ynë ka nevojë për të në mënyrë që qelizat tona te imuniteti të mund të funksionojnë siç synohet.

Varietetet e butakëve që janë të pasura me zink përfshijnë:

 • goca deti
 • gaforre
 • karavidhe
 • midhjet

Mbani  mend se nuk duhet të keni më shumë se sasia e rekomanduar ditore e zinkutdietën tuaj:

 • 11 mg për burra të rritur
 • 8 mg për shumicën e grave të rritura

Shumë zink në fakt mund të pengojë funksionin e sistemit imunitar.

Më shumë mënyra për të parandaluar infeksionet

Shumëllojshmëria është çelësi i ushqimit të duhur per t’u forcuar imuniteti. Ngrënia e një prej këtyre ushqimeve nuk do të jetë e mjaftueshme për të luftuar gripin ose infeksioneve të tjera. Kushtojini vëmendje madhësive të servirjes dhe marrjes së rekomanduar ditore në mënyrë që të mos merrni shumë nga një vitaminë e vetme dhe shumë pak nga të tjerat.

Ushqimi i duhur është një fillim i mrekullueshëm dhe ka gjëra të tjera që mund të bëni për të mbrojtur ju dhe familjen tuaj nga gripi, i ftohti dhe sëmundje të tjera.

Filloni me këto baza të parandalimit të gripit dhe më pas lexoni këto 7 këshilla për të mbrojtur shtëpinë tuaj kundër gripit. Ndoshta më e rëndësishmja, merrni vaksinën tuaj vjetore të gripit për të mbrojtur veten dhe të tjerët.