Aloe vera mask

Aloe vera mask apo jo, është një lëng që rritet në klimat me diell në të gjithë botën. Gjethet me mish të kësaj bime përmbajnë një xhel që ka shumë përdorime në kurat natyrale.

Është më i njohur për lehtësimin e lëkurës së djegur nga dielli dhe plagëve të tjera sipërfaqësore, por kërkimet në zhvillim kanë filluar të zbulojnë edhe përfitime të tjera shëndetësore.

Për shkak të vetive hidratuese dhe vitaminave ushqyese, aloe vera mask ka fituar popullaritet si një trajtim për flokët dhe lëkurën e thatë. Hulumtimet kanë treguar se mund të ndihmojë në lehtësimin e zbokthit dhe se përbërësit e bimëve mund të ndihmojnë gjithashtu në promovimin e flokëve më të shëndetshëm.

Ja një vështrim në përfitimet e përdorimit të aloe verës në një maskë flokësh, recetave dhe hapave për ta bërë një të tillë dhe mënyra të tjera se si mund ta përdorni këtë përbërës natyral në flokët tuaj.

Përfitimet e përdorimit të aloe vera mask flokesh

Aloe vera ndihmon ne ushqimin dhe forcimin e flokeve.

Shumë pak kërkime kanë shqyrtuar në mënyrë specifike përfitimet e aloe vera mask për flokët. Por hulumtimi, tregon se aloe vera mask mund të jetë e dobishme në mënyra të ndryshme për shkak të saj:

 • veprime anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në reduktimin e acarimit të kokës
 • efekt hidratues
 • përmbajtjen e enzimave dhe acideve yndyrore që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit
 • vitamina C, E, B-12, acid folik dhe përmbajtje koline që mund të ndihmojnë në ushqimin dhe forcimin e flokëve

A është aloe vera mask më e përshtatshme për një lloj të caktuar flokësh?

Nuk ka asnjë studim që tregon se aloe vera mask është më e përshtatshme për një lloj të caktuar flokësh. Megjithatë, profesionistët e kujdesit të flokëve mund të rekomandojnë aloe vera nëse keni:

 • flokë te yndyrshem
 • flokë të brishtë, të thatë ose të dëmtuar
 • floke kacurrela
 • flokë natyralë

Provimi i xhelit të aloe vera në flokët tuaj mund të jetë mënyra më e mirë për të zbuluar nëse funksionon për ju. Mund të vëreni një shtresë pas përdorimit të xhelit në flokët tuaj, prandaj sigurohuni që ta lani plotësisht pasi ta përdorni si maskë flokësh.

Si të bëni një maskë flokësh me aloe vera

Si pergatitet nje maske

Një maskë flokësh është një trajtim që mund të përfitojnë flokët tuaj në disa mënyra.

Për shkak se maskat e flokëve shpesh përmbajnë më shumë vajra dhe agjentë sesa një kondicioner tipik, dhe ju i lini ato në flokët tuaj për një periudhë më të gjatë kohore, ato mund të nxisin shërim dhe riparim më intensiv se rutina juaj e zakonshme e kujdesit të flokëve.

Mund të blini shumë lloje maskash flokësh në një farmaci ose në internet, por mund t’i bëni edhe tuajat.

Xhelin e aloe verës me vaj kokosi e kombinoni për të bërë një maskë të thjeshtë por efektive për flokët. Vaji i kokosit mund të ndihmojë që flokët tuaj të ndjehen më të butë dhe të nxisë forcën dhe shkëlqimin. Mund të ndihmojë gjithashtu në uljen e ngrirjes.

Variacionet e recetave

Ju mund të përdorni shumë përbërës të ndryshëm në maskat tuaja të flokëve. Këtu janë disa receta të tjera që mund të provoni duke përdorur aloe vera ne mask.

Aloe vera dhe uthull molle

Aloe vera dhe mushti i molles

Nga kruarja e lekures se kokes, disa njerëz pretendojnë se mushti i mollës mund të funksionojë gjithashtu si një ilaç natyral për zbokthin.

Për të bërë këtë aloe vera mask, përzieni së bashku:

 • 4 lugë gjelle xhel aloe vera
 • 2 lugë uthull molle
 • 1 lugë mjaltë, nëse dëshironi (mjalti mund të bllokojë lagështinë në flokët tuaj dhe gjithashtu ka një efekt zbutës)

Ndiqni udhëzimet e aplikimit për recetën e maskës së aloe verës dhe kokosit me këto përjashtime:

 • Filloni të aplikoni maskën në skalpin tuaj.
 • Shpëlajeni maskën pas 20 minutash.
 • Përdoreni këtë maskë çdo javë tjetër.

Aloe vera mask me kos

Aloe vera mask me kos

Sipas një studimi të vitit 2017, probiotikët në kos mund të ndihmojnë gjithashtu me zbokthin.

Zgjidhni kos grek me yndyrë të plotë, të thjeshtë, pa sheqer. Për të bërë këtë aloe vera mask me kos, përzieni së bashku:

 • 2 lugë gjelle kos
 • 2 lugë gjelle xhel aloe vera
 • 2 lugë mjaltë, nëse dëshironi

Për të aplikuar këtë maskë, ndiqni udhëzimet e mësipërme, por mos e lini maskën për më shumë se 20 deri në 30 minuta. Për rezultate më të mira, përdorni një herë në javë.

A ka ndonjë rrezik aloe vera mask?

Test prove per alergji

Aplikimi i xhelit të aloe verës në kokën tuaj përgjithësisht konsiderohet i sigurt, megjithëse disa njerëz mund të jenë alergjikë ndaj bimës. Ju keni më shumë gjasa të keni një alergji ndaj aloe vera mask nëse keni një alergji ndaj hudhrës ose qepëve.

Nëse nuk e keni përdorur më parë xhel aloe vera në lëkurën ose flokët tuaj, bëni një test prove përpara se ta përdorni. Për ta bërë këtë, thjesht aplikoni xhelin në një zonë të vogël të lëkurës në bërrylin tuaj të brendshëm ose kyçin e dorës.

Nëse nuk vëreni ndonjë skuqje, kruajtje ose ënjtje brenda disa orësh, mund të jetë e sigurt të përdorni aloe vera në një maskë flokësh.

Nëse përdorni kremra steroide si hidrokortizoni, konsultohuni me një ofrues të kujdesit shëndetësor përpara se të përdorni aloe vera në të njëjtën zonë. Xheli i aloe verës mund ta bëjë lëkurën tuaj të thithë më shumë nga këto kremra.

Mënyra të tjera për të përdorur aloe vera mask në flokët tuaj

Një studim i vitit 1999 tregon efektivitetin e aloe verës për lehtësimin e zbokthit. Por nuk ka shumë kërkime mbi përfitimet e tjera të flokëve të aloe verës. Megjithatë, provat anekdotike tregojnë se xheli i aloe verës përdoret shpesh për:

 •  te forcuar dhe rregulluar flokët natyralë
 •  te nxisin rritjen e flokëve
 • kaçurrelat e lëmuara natyrale
 • te zvogëluar skuqjen
 • zgjidhjen e flokëve

Ku të gjeni aloe vera

Aloe vera gjendet i fresket ne natyre dhe ne farmaci, dyqan etj.

Aloe vera është mjaft e lehtë për tu gjetur. Mund të blini gjithashtu gjethe aloe vera të prera në shumë dyqane ushqimore natyrale.

Mënyra më e mirë për të marrë xhel të pastër aloe vera është ta nxirrni vetë nga gjethet e freskëta. Për të nxjerrë xhelin nga gjethet, gjithçka që ju nevojitet është një thikë, një tas dhe pak hapësirë ​​banaku.

Pasi të keni hequr xhelin e freskët nga brenda gjetheve, mund ta ruani xhelin në një enë të mbyllur dhe ta mbani në frigorifer deri në një javë. Ose mund ta ngrini në mënyrë që të zgjasë më gjatë.

Kur blini xhel aloe vera, mbani në mend se me shumë mundësi do të ketë përbërës të shtuar, si livando ose barishte të tjera, agjentë trashjeje apo edhe medikamente. Gjeni ate qe ju pershtatet me se miri.

Ne perfundim

Ju e njihni aloe verën për vetitë e saj qetësuese për djegiet nga dielli. Por kjo bimë ka edhe përdorime të tjera. Mund ta aplikoni në lëkurën tuaj dhe madje ta përdorni në flokët tuaj.

Edhe pse ka prova të kufizuara mbi përfitimet e aloe vera mask për flokët tuaj, ajo është bërë një përbërës popullor në maskat dhe kondicionerët e flokëve për të ndihmuar në forcimin, hidratimin, lëmimin dhe riparimin e flokëve.

Nëse jeni të interesuar të bëni një maskë  për të ushqyer flokët tuaj, mund të mendoni të shtoni aloe vera si një përbërës. Nëse nuk e keni përdorur më parë xhelin, sigurohuni që së pari të bëni një test prove për t’u siguruar që nuk jeni alergjik ndaj bimës.