Aloe vera per floket

Vështrim i përgjithshëm

Aloe vera per floket apo cdolloj perdorimi tjeter është një bimë që ka gjethe të trasha me një substancë të ngjashme me xhel brenda tyre. Ajo gjendet në të gjithë botën, dhe shumë njerëz madje rrisin të tyren.

Xheli i aloe verës është ftohës dhe qetësues kur aplikohet në lëkurë, kjo është arsyeja pse ndonjëherë përdoret për të trajtuar djegiet dhe plagët e lëkurës.

Aloe vera është përdorur prej shekujsh për vetitë e saj kuruese. Disa pretendojnë se ka një aplikim tjetër përveç përfitimeve të lëkurës: në fakt mund të forcojë flokët tuaj dhe ta bëjë skalpin tuaj më të shëndetshëm.

Ndërsa nuk ka prova klinike për të mbështetur këtë pretendim,  por është e sigurt për shumicën e njerëzve dhe mund të jetë e dobishme.

Forma më e mirë e aloe veres është xheli i papërpunuar i bimës. Ju mund ta blini këtë xhel pothuajse në çdo farmaci ose ta hiqni nga gjethet e prera të freskëta nga një bimë e gjallë nëse keni një të tillë. Xheli ka ngjyrë të pastër dhe pak të holluar me ujë.

Fërkimi i aloe vera në lëkurën e kokës dhe flokët tuaj dhe lënia e saj të depërtojë në folikulat e flokëve tuaj mund të kufizojë dhe përmirësojë flokët e dëmtuar dhe të thatë. Pasi ta lini të qëndrojë për një orë, shpëlajeni xhelin me një shampo të butë.

Aloe vera ka përfitime për flokët tuaj

Aloe vera per floket qetëson kruarjen e kokës

Krruajtja e kokes trajtohet me aloe vera per floket.

Dermatiti seborrheik është termi klinik për gjendjen që ne e quajmë zbokth. Simptomat e kruajtjes së kokës dhe lëkura nën flokët tuaj mund të trajtohen me aloe vera per floket.

Një studim i vitit 1998 zbuloi se aloe vera ndihmoi në zgjidhjen e inflamacionit të kokës që shkakton zbokthi. Acidet yndyrore që gjenden në bimën e aloes kanë veti anti-inflamatore.

 Aloe vera per floket pastron në thellësi ato me yndyre

Floket e yndyrshem pastrohet ne thellesi nga aloe vera

Aloe vera pastron boshtin e flokëve në mënyrë efikase, duke hequr yndyrën shtesë dhe mbetjet nga produktet e tjera të flokëve.

Por aloe vera per floket nuk i dëmton fijet e flokëve ndërsa pastron. Ndryshe nga kimikatet e tjera në produktet e flokëve, aloe vera është e butë dhe ruan integritetin e flokëve tuaj.

Përdorimi i aloe verës është një mënyrë e shkëlqyer për të pasur flokë që duken më të shëndetshëm, më të shndritshëm dhe më të butë.

Forcon dhe riparon fijet e flokëve

Forcimi dhe riparimi i flokeve vjen nga perdorimi i aloe veres,

Aloe vera per floket përmban vitamina A, C dhe E. Të tre këto vitamina kontribuojnë në qarkullimin e qelizave, duke nxitur rritjen e shëndetshme të qelizave dhe flokët me shkëlqim.

Vitamina B12 dhe acidi folik përmbahen gjithashtu në xhelin e aloe verës. Të dy këta komponentë mund të parandalojnë rënien e flokëve tuaj.

Megjithatë, nuk ka studime që konfirmojnë përfundimisht se aloe vera ka ndonjë përfitim në parandalimin e rënies së flokëve.

Aloe vera është një produkt popullor që njerëzit e përdorin në lëkurën e tyre pas ekspozimit në diell. Kjo është për shkak të përmbajtjes së lartë të kolagjenit dhe vetive ftohëse. Përmbajtja e vitaminës në aloe vera funksionon edhe për të riparuar dëmtimin e flokëve nga dielli.

Aloe vera per floket mund të nxisë rritjen e tyre

Aloe vera per floket nxit rritjen e tyre

Kur skalpi juaj është pastruar dhe flokët tuaj janë kondicionuar me aloe vera, mund të shihni se këputja dhe humbja e flokëve ngadalësohet.

Ka shumë njerëz që pretendojnë se aloe vera per floket në fakt bën që flokët të rriten shumë më shpejt. Por deri më tani, ka pak prova klinike për të vërtetuar ose hedhur poshtë ato pretendime.

Rreziqet dhe paralajmërimet te aloe vera per floket

Zakonisht ka pak arsye për shqetësim kur përdorni xhel aloe vera per floket, por disa njerëz janë alergjikë ndaj tij.

Para se të përdorni aloe vera në mënyrë topike, bëni një test patch. Fërkoni pak aloe vera në pjesën e brendshme të kyçit të dorës. Prisni deri në 2 orë për të parë nëse lëkura juaj reagon dobët. Kjo do t’ju tregojë nëse keni një ndjeshmëri ndaj aloes.

Gjithashtu duhet të jeni të kujdesshëm me aloen aktuale nëse përdorni krem me hidrokortizon në lëkurën tuaj. Aloe vera mund të rrisë sasinë e kortizonit që përthithet nga lëkura juaj kur të dyja përdoren së bashku.

Perfundim

Nevojiten më shumë prova klinike për të vërtetuar përfundimisht përfitimet e xhelit të aloe vera per floket dhe studimet janë në vazhdim.

Por nëse dëshironi që flokët tuaj të duken më së miri, mund të mendoni të provoni xhelin e aloe vera si pjesë e rutinës suaj të kujdesit për flokët. Mund të mos funksionojë për të gjithë, por ka pak ose aspak rrezik për ta provuar atë.