Aloe vera per lekuren

Aloe vera per fytyren është ndoshta një nga ilaçet bimore më të përdorura për sëmundjet aktuale të lëkurës. Kjo është për shkak se përbërësit e bimës si xhel dihet se shërojnë lëkurën nga një sërë sëmundjesh të vogla.

Në fakt, ju mund të keni përdorur edhe aloe në të kaluarën për djegie nga dielli, prerje të vogla ose gërvishtje të vogla.

Pavarësisht fuqive të tij shëruese, mund të pyesni veten nëse është i sigurt për t’u përdorur në fytyrën tuaj. Në përgjithësi, përgjigja është po. Kur përdoret si duhet, aloe vera mund të ndihmojë me një sërë sëmundjesh që mund të ndikojnë në lëkurën tuaj. Më poshtë janë 10 nga këto përfitime.

Përbërësi bazë kundrejt bimës

Aloe vera per fytyren, pa recetë (OTC) rrjedh nga bimët me të njëjtin emër.

Në fakt, ka më shumë se një lloj aloe, me rreth 420 lloje të ndryshme. Forma më e përdorur për sëmundjet e lëkurës është një bimë e quajtur aloe barbadensis Miller.

Në mjekësinë konvencionale, aloe vera përdoret si një xhel aktual. Ky xhel është bërë nga substanca e ngjashme brenda gjetheve të bimës. Është gjithashtu e mundur që gjethet të përdoren drejtpërdrejt duke i copëtuar dhe duke shtypur xhelin.

Megjithatë, është shumë më e lehtë të përdoret xhel që është gati për përdorim, veçanërisht në rastin e djegieve dhe plagëve urgjente. Xheli OTC aloe mund të përmbajë gjithashtu përbërës të tjerë qetësues të lëkurës, si echinacea dhe calendula.

Përfitimet nga aloe vera per fytyren

Nëse keni të bëni me një sëmundje kronike të lëkurës, është mirë të konsultoheni me dermatologun tuaj përpara se të aplikoni ndonjë produkt në fytyrën tuaj. Bisedoni me mjekun tuaj për përfitimet e mëposhtme të mundshme të aloe verës:

Djegiet dhe aloe vera per fytyren

Djegie

Për djegie të vogla, aplikoni xhel aloe vera në zonën e prekur deri në tre herë në ditë. Mund t’ju duhet gjithashtu të mbroni zonën me garzë.

Djegie nga dielli

Djegie nga dielli

Ndërsa aloe vera ndihmon në zbutjen e djegieve nga dielli, hulumtimi tregon se nuk është një mënyrë efektive për të parandaluar djegien nga dielli, kështu që sigurohuni që të përdorni mbrojtje nga dielli çdo ditë!

Gërvishtje të vogla

Nëse keni gërvishtur mjekrën ose ballin, mund të aplikoni aloe vera në zonë për lehtësim të shpejtë nga dhimbja dhe ndjesia e djegies. Përdorni tre herë në ditë.

Prerjet dhe aloe vera per fytyren

Prerjet dhe aloe vera per fytyren

Nëse jeni mësuar të merrni Neosporin për një prerje të vogël, merrni parasysh të provoni në vend të kësaj aloe vera per fytyren ose funksione te tjera. Struktura e saj molekulare ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve dhe minimizon dhëmbëzat duke forcuar kolagjenin dhe duke luftuar bakteret. Aplikoni deri në tre herë në ditë.

Lëkurë të thatë

Lekure e thate

Xheli i Aloe Vera per fytyren përthithet lehtësisht, duke e bërë atë ideal për lëkurën e yndyrshme. Megjithatë, mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e lëkurës së thatë. Konsideroni të ndërroni hidratuesin tuaj të zakonshëm me aloe pas larjes për të ndihmuar në mbylljen e lagështirës në lëkurën tuaj.

Ngrica dhe aloe vera per fytyren

Ngrica dhe aloe vera per fytyren

Ngrica është një gjendje e rëndë që kërkon trajtim urgjent mjekësor. Ndërsa xheli i aloe vera per lekuren dhe trupin është përdorur historikisht si një ilaç kundër ngrices, pyetni fillimisht mjekun tuaj përpara se ta provoni.

Ftohja

Ftohja

Ndryshe nga plagët e herpesit te brendshem, plagët e ftohta zhvillohen në pjesën e jashtme të gojës. Aloe vera mund të ndihmojë në trajtimin e virusit herpes, i cili është gjithashtu shkaku themelor i plagëve të ftohta. Aplikoni një sasi të vogël të xhelit në plagën tuaj të ftohtë dy herë në ditë derisa të largohet.

Ekzema dhe aloe vera per fytyren

Efektet hidratuese të aloe vera per fytyren mund të ndihmojnë në zbutjen e lëkurës së thatë dhe të kruajtjes të lidhur me ekzemën. Xheli i aloe vera mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e dermatitit seborrheik. Ndërsa kjo formë vajore e ekzemës gjendet më shpesh në lëkurën e kokës, ajo gjithashtu mund të prekë pjesë të fytyrës dhe pas veshëve.

Psoriasis

Psoriasis

Ashtu si me ekzemën, aloe vera mund të ndihmojë në zbutjen e inflamacionit dhe kruajtjes nga psoriasis. Për rezultate më të mira, aplikoni xhel aloe vera dy herë në ditë në zonën e prekur të lëkurës.

Aknet inflamatore dhe aloe vera per fytyren

Aknet inflamatore dhe aloe vera per fytyren

Për shkak të efekteve anti-inflamatore të aloe vera per fytyren, xheli mund të ndihmojë në trajtimin e formave inflamatore të akneve, të tilla si pustula dhe nyjet. Aplikoni xhelin me një shtupë pambuku direkt në puçërr tri herë në ditë.

Çfarë duhet kërkuar te aloe vera per fytyren?

Pjesa e brendshme e gjetheve të një bime aloe janë forma më e fuqishme e xhelit të aloe verës. Megjithatë, jo të gjithë kanë një bimë aloe të varur rreth shtëpisë së tyre. Në raste të tilla, produktet OTC funksionojnë po aq mirë. Për rezultatet më të mira, kërkoni një xhel që rendit aloe verën si përbërësin e tij kryesor.

Për sëmundjet e lëkurës, ekstraktet e aloe vera per fytyren nuk funksionojnë aq mirë sa xheli. Kjo ndodh sepse vetë xheli ka elementë hidratues për të mbrojtur dhe shëruar lëkurën.

Efektet anësore dhe paralajmërimet

Ndërsa konsiderohet i sigurt në formë topikale kur përdoret sipas udhëzimeve, Administrata e Ushqimit dhe Barnave nuk i rregullon produktet e aloe verës. Kjo do të thotë se ju takon juve, konsumatorit, të përdorni aloe vera në mënyrë të sigurt dhe t’i raportoni mjekut tuaj çdo reagim negativ të lëkurës.

Ju gjithashtu mund të konsideroni të largoheni nga aloe vera per fytyren nëse keni një djegie të rëndë ose plagë të tjera të rëndësishme. Në fakt, ka edhe disa prova që aloe mund të ulë aftësinë natyrale të lëkurës tuaj për t’u shëruar nga plagët e thella që lidhen me operacionet.

Disa përdorues mund të pësojnë kruajtje ose djegie të lehtë pasi aloe vera fillon të funksionojë në lëkurën tuaj. Megjithatë, nëse keni një skuqje ose urtikarie, mund të keni një ndjeshmëri ndaj xhelit dhe duhet të ndaloni menjëherë përdorimin e tij.

Mos përdorni xhel aloe vera në lëkurën e infektuar. Ndërsa xheli ka veti mikrobike, shtresa e tij mbrojtëse mund të prishë procesin e shërimit dhe të përkeqësojë një infeksion.

Në fund të fundit

Aloe vera mund të jetë një burim trajtimi natyral për një sërë sëmundjesh të lëkurës. Megjithatë, Qendra Kombëtare për Shëndetin Plotësues dhe Integrues thotë se nuk ka prova të mjaftueshme përfundimtare për të mbështetur të gjitha përfitimet e supozuara të aloe, megjithëse është e sigurt kur përdoret në lëkurë.

Mos harroni se xheli aktual i aloes nuk është i njëjtë me përdorimin e bimës direkt në fytyrën tuaj.

Nëse përdorni aloe vera në lëkurën tuaj dhe nuk shihni ndonjë përmirësim brenda pak ditësh, telefononi dermatologun tuaj. Ata mund të ndihmojnë me shqetësimet specifike që keni në lidhje me shëndetin tuaj të përgjithshëm të lëkurës.