Ekzema dyshidrotike është një formë e zakonshme e ekzemës. Mjekët i referohen kësaj gjendje si pomfoliks, fjala greke për “flluska”. Kjo bën që një person të zhvillojë flluska të vogla, me kruarje në gishta, pëllëmbë ose shputat e  këmbëve.

Mjekët gjithashtu i referohen kësaj lloj ekzeme si ekzema e këmbëve dhe duarve ose palmoplantar, bazuar në vendin ku shfaqen simptomat.

Ky artikull do të shqyrtojë simptomat qe ka  ekzema dyshidrotike, së bashku me shkaqet dhe trajtimin e saj.

Simptomat

Ekzema dyshidrotike shkakton shfaqjen e flluskave të vogla me ujë, të cilat shpesh kruhen dhe mund të jenë të dhimbshme. Këto flluska duken ndryshe nga llojet e tjera.

Simptomat zakonisht shfaqen në pëllëmbët ose skajet e gishtërinjve, ose në shputat e këmbëve. Njerëzit gjithashtu mund të përjetojnë djersitje, kruajtje ose ndjesi djegieje.

Flluskat e ekzemës dyshidrotike priren të largohen brenda 3-4 javësh . Lëkura në përgjithësi bëhet e thatë dhe plasaritet ose zhvishet ndërsa fillon të shërohet.

Në raste të rënda , fluskat mund të jenë mjaft të mëdha dhe të përhapen në pjesën e pasme të duarve, këmbëve dhe gjymtyrëve. Gjendja nuk është ngjitëse për të tjerët.

Në lëkurë të hapur, njollat e ekzemës priren të duken të kuqe. Tek njerëzit me ngjyrë, ekzema mund të shkaktojë njolla që janë kafe më të errët, vjollcë ose gri. Zonat e prekura mund të jenë të fryra,  shkaktojne kruarje, të thata ose me luspa.

Shenjat  e infeksionit

Meqenëse flluska mund të rezultojë në zona të hapura të lëkurës, një person me ekzemë dyshidrotike është në rrezik më të madh për infeksione të lëkurës, të tilla si infeksionet e stafilokokut të shkaktuar nga bakteret Staphylococcus .

Simptomat e një infeksioni Staph përfshijnë:

 • flluska që rrjedhin qelb
 • dhimbje
 • zonat e lëkurës me kore
 • zonat e lëkurës së fryrë

Kur kjo lloj ekzeme përsëritet, një person mund të vërejë lëkurën e trashë dhe të ashpër në zonat ku janë shfaqur flluska.

Një person duhet të kontaktojë gjithmonë një mjek nëse mendon se ka një infeksion në lëkurën e tij. Këto mund të kërkojnë trajtim duke përdorur antibiotikë .

Mjekimi

Aktualisht nuk ka asnjë kurë të vetme për ekzemën dyshidrotike, por shumë trajtime mund të ndihmojnë një person të menaxhojë këtë gjendje.

Trajtimet mjekësore për te shpetuar nga ekzema dyshidrotike përfshijnë:

 • Aplikimi i kremrave kortikosteroide pa recetë për të reduktuar inflamacionin dhe acarimin e lëkurës
 •  Marrja e antihistamines për të reduktuar kruajtjen.
 • Aplikimi i kremrave kundër kruajtjes që përmbajnë pramoxine, të cilat ofrohen pa recetë.
 • Kullimi i flluskave. Një mjek duhet ta bëjë këtë për të zvogëluar rrezikun e infeksioneve të dëmshme.
 • Shikimi i një dermatologu për recetë kortikosteroide.
 • Marrja e steroideve nga goja, si prednizoni , për të reduktuar inflamacionin.
 • Përdorimi i trajtimeve të lehta. Ekspozimi ndaj dritës ultravjollcë mund të zvogëlojë incidencën e ekzemës dyshidrotike.

Sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar (NHS), ekzema dyshidrotike është më e zakonshme në pranverë dhe verë dhe djersa mund të jetë një shkaktar. Administrata e Ushqimit dhe Barnave ka miratuar injeksione të toksinës botulinum , të njohur edhe si botox, për të trajtuar djersitjen e tepërt.

Zvogëlimi i sasisë së djersitjes së një personi mund të zvogëlojë shpërthimet e ekzemës dyshidrotike. Një person duhet të konsultohet me dermatologun e tij për të diskutuar opsionet e tij të trajtimit.

Shkaqet pse ndodh ekzema dyshidrotike

Shkaqet e  mëposhtme mund të rrisin rrezikun e zhvillimit të ekzemës dyshidrotike:

 • nivele të larta stresi
 • alergjitë sezonale si ethet e barit
 • qëndrimi në ujë për një kohë të gjatë
 • djersitje e tepërt e duarve ose këmbëve
 • duke pasur një lloj tjetër ekzeme, veçanërisht dermatit atopik
 • duke punuar me metal ose çimento

Një reaksion alergjik ndaj disa metaleve, duke përfshirë nikelin dhe kobaltin, mund të shkaktojë gjithashtu flluska. Objektet e përditshme si bizhuteritë dhe telefonat celularë përmbajnë këto metale. Ato vijne gjithashtu nga ushqime të caktuara.

Faktoret e rrezikut

Sipas Shoqatës Kombëtare të Ekzemës, femrat kanë më shumë gjasa se meshkujt të vuajne nga ekzema dyshidrotike. Ata të moshës 20-40 vjeç kanë gjithashtu më shumë gjasa të kenë këtë gjendje.

Faktorë të tjerë rreziku për ekzemën dyshidrotike përfshijnë:

 • një histori familjare e ekzemës dyshidrotike
 • një histori e kushteve të caktuara mjekësore, duke përfshirë dermatitin atopik dhe dermatitin e kontaktit
 • një rritje e temperaturave të jashtme gjatë pranverës ose verës
 • punë ose hobi që përfshijnë lagjen e duarve ose këmbëve për periudha të gjata kohore

Një person që merr terapi me imunoglobulinë intravenoze është gjithashtu në një rrezik më të madh të zhvillimit të ekzemës dyshidrotike. Kjo terapi përfshin injektimin e antitrupave specifikë në vena për të ndihmuar një person të luftojë një virus ose bakter të veçantë.

Diagnoza

Për të diagnostikuar ekzemën dyshidrotike, një mjek do të kryejë një ekzaminim fizik të lëkurës. Ata gjithashtu mund të bëjnë pyetje në lidhje me historinë familjare të një personi me ekzemë, profesionin, dietën dhe medikamentet që personi po merr.

Ata mund të rekomandojnë testin e alergjisë për të përcaktuar nëse alergjenët specifikë po shkaktojnë ekzemë. Kjo përfshin shpimin e lëkurës duke përdorur gjilpëra që përmbajnë alergjenë të zakonshëm, duke përfshirë ushqime të caktuara, lëkurën e kafshëve shtëpiake, mykun dhe polenin.

Duke identifikuar shkaktarët e mundshëm, një mjek mund të jetë në gjendje të bëjë rekomandime për të ndihmuar një person të zvogëlojë incidencën e shpërthimeve të ekzemës së tyre dhe ti mbaje keto flluska nen kontroll.

Mjetet juridike per flluska nga ekzema

Aplikimi i kompresave të ftohta në flluska të thara për 15 minuta mund të zvogëlojë kruajtjen. Pas kësaj, aplikoni një locion ose krem ​​mjekësor.

Larja e shpeshtë e lëkurës e mban atë të pastër, duke reduktuar gjasat e infeksioneve të lëkurës.

Një person mund të aplikojë gjithashtu kremra hidratues për të parandaluar tharjen e lëkurës, veçanërisht pas larjes së duarve ose larjes. Megjithatë, kur lëkura kruhet shumë, përdorimi i pomadës si vazelina ofron më shumë lehtësim sesa një krem ​​ose locion.

Si parandalohet ekzema dyshidrotike

Flluska
Flluska

Ndërsa nuk ka asnjë mënyrë të sigurt për të parandaluar një shpërthim ekzeme, një rutinë e mirë e kujdesit të lëkurës mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës nga shpërthimet e ardhshme.

Mënyrat për të parandaluar ekzemën dyshidrotike përfshijnë:

 • Aplikoni vazhdimisht krem ​​hidratues menjëherë pas daljes nga dushi ose banja. Kjo mund të parandalojë humbjen e lagështirës dhe tharjen e tepërt.
 • Veshja e veshjeve të buta dhe të lirshme të bëra nga fibra natyrale, si pambuku, dhe shmangia e materialeve si leshi per tu shmangur nga flluska.
 • Të përmbaheni nga kruarja ose kruajtja, pasi kjo mund të caje lëkurën dhe të përkeqësojë gjendjen.
 • Reduktimi i ekspozimit ndaj alergeneve, të tilla si zbokthi i kafshëve shtëpiake dhe poleni. Larja e kafshëve shtëpiake me shampo për kafshët shtëpiake që reduktojnë zbokthin mund të zvogëlojë shpërthimet e lidhura me alergjitë. 

Si perfundim

Simptomat e ekzemës dyshidrotike mund të variojnë nga të lehta në të rënda.

Disa njerëz kanë shpërthime çdo disa vjet, ndërsa të tjerë përjetojnë periudha të rënda, të përsëritura që mund ta bëjnë të vështirë përdorimin e duarve ose ecjen.

Një person qe vuan nga ekzema dyshidrotike mund të flasë me një mjek për shumë opsione trajtimi në dispozicion. Përdorimi i metodave të trajtimit dhe parandalimit duhet të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të kësaj gjendje dhe në uljen e rrezikut të infeksioneve të lëkurës.