Ekzema e duarve, e njohur edhe si dermatiti i duarve, është një gjendje inflamatore që shkakton kruarje dhe skuqje në pëllëmbë ose gishta. Mund të jetë e dhimbshme dhe njerëzit mund të ndihen të vetëdijshëm për këtë, pasi është e dukshme për të tjerët.

Ekzema e duarve është më e zakonshme tek njerëzit me një histori ekzemë atopike dhe ata që vijnë në kontakt të shpeshtë me ujin dhe kimikatet. Këto mund të përfshijnë parukierë, pastrues, kuzhinierë dhe profesionistë të kujdesit shëndetësor.

Ekzema e duarve nuk është ngjitëse. Megjithatë, mund të ndërhyjë në jetën e njerëzve, pasi mund të ndikojë në aftësinë e tyre për të kryer aktivitetet e tyre të përditshme.

Ekzema

Ekzema është një gjendje inflamatore e lëkurës që zhvillohet te njerëzit me një sistem imunitar tepër reaktiv. Kur një person prek diçka që mund të irritojë lëkurën, sistemi imunitar prodhon një përgjigje inflamatore, e cila shkakton kruajtje dhe skuqje.

Një studim i vitit 2016 zbuloi se njerëzit me ekzemë mund të jenë më të prirur për të zhvilluar infeksione të tjera të lëkurës, të tilla si lythat, këmbët e atletit dhe plagët e ftohta. Kjo për shkak se trupi i tyre nuk ka filaggrin të mjaftueshëm, një proteinë që ruan një barrierë mbrojtëse dhe mbron lëkurën nga infeksionet.

Askush nuk e di se çfarë e shkakton ekzemën, por disa studiues besojnë se një kombinim i gjeneve dhe faktorëve mjedisorë mund të çojë në inflamacion që rezulton në një reaksion alergjik.

Shkaqe

Disa nga këto shkaqe përfshijnë:

 • Kimikatet dhe irrituesit: Njerëzit që punojnë me detergjentë ose sapun dhe çimento kanë më shumë gjasa të zhvillojnë ekzemë në duart e tyre. Është e zakonshme tek njerëzit që punojnë në parukeri, hotelieri, ndërtim dhe inxhinieri.
 • Uji: Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD) , çdo gjë mund të irritojë lëkurën dhe të shkaktojë shpërthime ekzeme. Njerëzit që shpesh lajnë dhe thajnë duart janë më të prirur për të pasur ekzemë duarsh.
 • Stresi : Kur një person është i stresuar, trupi prodhon dy hormone të quajtura kortizol dhe epinefrinë. Këto shtypin sistemin imunitar dhe shkaktojnë inflamacion të lëkurës.
 • Djersitja: Djersa përmban minerale që mund të irritojnë lëkurën, si natriumi, plumbi, nikeli dhe magnezi. Kur djersa nuk thahet plotësisht, temperaturat e nxehta mund të shkaktojnë kruajtje që mund të rezultojë në shpërthimin e ekzemës.
 • Alergjitë ushqimore : Disa ushqime mund të shkaktojnë alergji, duke rezultuar në shfaqjen e ekzemës në duar. Këto përfshijnë produkte të qumështit si qumështi, vezët, arrat, gruri dhe produktet e sojës.
 • Temperaturat e ftohta dhe dehidratimi: Ajri i thatë dhe ndryshimet e papritura të temperaturës në dimër mund të dehidratojnë lëkurën dhe të shkaktojnë shpërthime ekzeme.

Simptomat nga ekzema e duarve

Ekzema e duarve
Ekzema e duarve

Simptomat nga ekzema e duarve ndryshojnë në varësi të moshës, stilit të jetesës dhe historisë mjekësore të individit. Megjithatë, AAD vëren se lëkura e thatë dhe e plasaritur është zakonisht simptoma e parë që mjekët diagnostikojnë.

Simptoma të tjera përfshijnë:

 • gjakderdhje
 • plasaritje
 • thatësi
 • kruarje
 • inflamacion
 • flluska
 •   njolla të kuqe ose të errëta

Si mjekohet ekzema e duarve

Nuk ka kurë qe e ben individin te sherohet nga ekzema e duarve dhe simptomat mund të jenë të dhimbshme dhe shpërqendruese. Ndonjëherë, skuqjet duhen javë për t’u zhdukur. Megjithatë, mjekët zakonisht mund të sugjerojnë një plan trajtimi në varësi të moshës, simptomave dhe historisë mjekësore të individit.

Disa medikamente dhe kura natyrale që mjekët mund t’u rekomandojnë njerëzve me ekzemë të duarve përfshijnë si më poshtë.

Medikamente

Disa nga medikamentet që mund të trajtojnë ekzemën e duarve përfshijnë:

 • Kortikosteroidet aktuale: Edhe pse hidratuesit mund të ndihmojnë në trajtimin e ekzemës së duarve, disa individë mund të përdorin gjithashtu kortikosteroide topike .
 • Pomada antibakteriale: Këto janë efektive në trajtimin e infeksioneve. Njerëzit mund t’i aplikojnë ato në plagë dhe lëkurë të plasaritur.
 • Frenuesit e kalcineurinës: Këta nuk janë aq të fortë sa steroidet dhe nuk shkaktojnë hollim të lëkurës.
 • Tabletat antihistamine : Njerëzit mund të marrin antihistamine qetësuese për të trajtuar shpërthimet e ekzemës.
 • Alitretinoin: Alitretinoin i përket një grupi ilaçesh të quajtur retinoid, i cili gjithashtu përfshin tretinoin , retinol, acitretin, isotretinoin dhe retinal. Ato janë derivate të vitaminës A.

Mjetet juridike per te shpetuar nga ekzema e duarve

Mjetet natyrore të mëposhtme mund të ndihmojnë gjithashtu me disa nga simptomat që shfaqen nga ekzema e duarve:

 • Aplikimi i kompresave të lagura: Kjo redukton inflamacionin dhe parandalon gërvishtjet.
 • Aplikimi i xhelit të aloe verës në zonën e prekur
 • Nje studim se thotë se mjalti mund të ndihmojë në trajtimin e djegieve dhe plagëve.
 • Hidratimi i rregullt i lëkurës: Kjo nxit hidratimin dhe largon thatësinë. Hidratuesit veprojnë si një pengesë dhe parandalojnë irrituesit të vijnë në kontakt me lëkurën.
 • Vaji i kokosit: Përshpejton shërimin dhe ofron lehtësim qetësues. Shoqata Kombëtare e Ekzemës vëren se vaji i kokosit përmban acid laurik, i cili mund të luftojë bakteret dhe viruset. Megjithatë, individët me ekzemë të duarve mund të përdorin gjithashtu vaj kokosi si hidratues për të zvogëluar mundësinë e infeksionit.

Parandalimi

Njerëzit mund të ndjekin një rutinë të përgjithshme të kujdesit për lëkurën për të parandaluar formimin e flluskave. Është gjithashtu e rëndësishme të shmangni lëkurën e thatë tek fëmijët dhe t’i ndihmoni ata të menaxhojnë ekzemën e tyre gjatë gjithë vitit.

Një mjek mund të jape këshillat e mëposhtme parandaluese kur vjen fjala tek ekzema e duarve:

 • veshja e dorezave kur lani enët
 • duke përdorur sapunë të butë dhe detergjentë pa arome
 • duke përdorur vazelinë për të mbrojtur lëkurën
 • duke përdorur doreza pambuku në dimër për të parandaluar lëkurën e thatë dhe të plasaritur
 • aplikimi i kremit hidratues pas larjes së duarve
 • duke përdorur një lagështues në shtëpi për të parandaluar tharjen dhe kruajtjen e lëkurës
 • shmangia e banjove të nxehta
 • aplikimi i kremit kundër diellit para daljes për të mbrojtur lëkurën e ekspozuar
 • ujë të pijshëm për të qëndruar të hidratuar
 • duke ngrënë ushqime anti-inflamatore si perime, peshk, fasule dhe zarzavate me gjethe

Kur te kontaktoni mjekun

Njerëzit duhet të kontaktojnë një mjek nëse nuk mund të menaxhojnë simptomat e ekzemës së duarve ose plani i tyre aktual i trajtimit duket i paefektshëm.

Mjekët mund të rekomandojnë opsione të tjera trajtimi për të parandaluar shpërthimet e mëtejshme.

Nëse ekzema e një personi është e infektuar, ai do të kërkojë antibiotikë dhe gjithashtu duhet të kontaktojë një mjek.

Permbledhje

Ekzema e duarve është një gjendje inflamatore e lëkurës që mund të prekë si fëmijët ashtu edhe të rriturit. Mund të shkaktojë kruajtje, skuqje, plasaritje dhe inflamacion.

Nuk është ngjitëse dhe nuk ka kurë për të. Megjithatë, medikamentet dhe mjetet juridike natyrale mund të ndihmojnë në zbutjen e lëkurës së përflakur, trajtimin e infeksioneve dhe menaxhimin e shpërthimeve.

Nëse një person është i shqetësuar për ekzemën e duarve, ai duhet të kontaktojë një mjek ose dermatolog, i cili mund t’i këshillojë për një plan të përshtatshëm trajtimi.