Infeksionet e veshkave më së shpeshti vijnë nga një infeksion në traktin urinar që përhapet në njërën ose të dyja veshkat. Infeksionet e veshkave mund të jenë të papritura ose kronike. Ato shpesh janë të dhimbshme dhe mund të jenë kërcënuese për jetën nëse nuk trajtohen menjëherë. Termi mjekësor për një infeksion të veshkave është pyelonephritis.

Simptomat

Simptomat e infeksionit të veshkave zakonisht shfaqen dy ditë pas infektimit. Simptomat tuaja mund të ndryshojnë, në varësi të moshës suaj. Simptomat e zakonshme përfshijnë:

 • dhimbje në bark, shpinë, ijë ose anë
 • nauze ose të vjella
 • urinim i shpeshtë ose ndjenja se duhet të urinoni
 • djegie ose dhimbje gjatë urinimit
 • qelb ose gjak në urinë
 • urinë me erë të keqe ose të turbullt
 • të dridhura
 • ethe

Fëmijët nën 2 vjeç me infeksion të veshkave mund të kenë vetëm temperaturë të lartë. Njerëzit mbi 65 mund të kenë vetëm probleme si konfuzion mendor dhe të folur të ngatërruar.

Nëse infeksionet e veshkave nuk trajtohen menjëherë, simptomat mund të përkeqësohen, duke çuar në probleme me madhore . Kjo mund të jetë kërcënuese për jetën. Simptomat e sepsës përfshijnë:

 • ethe
 • të dridhura
 • frymëmarrje të shpejtë dhe rrahje të zemrës
 • skuqje
 • konfuzion

Shkaqet

Ju keni dy veshka sa një grusht në pjesën e sipërme të barkut, një në secilën anë. Ato filtrojnë produktet e mbeturinave nga gjaku juaj dhe në urinë. Ato gjithashtu rregullojnë ujin dhe elektrolitet që gjenden në gjakun tuaj. Funksioni i veshkave është thelbësor për shëndetin tuaj.

Shumica nga infeksionet e veshkave shkaktohen nga bakteret ose viruset që hyjnë në veshka nga trakti urinar. Një shkaktar i zakonshëm bakterial është Escherichia coli ( E. coli ). Këto baktere gjenden në zorrën tuaj dhe mund të hyjnë në traktin urinar përmes uretrës. Uretra është tubi që nxjerr urinën nga trupi juaj. Bakteret shumohen dhe përhapen prej andej në fshikëz dhe veshka.

Shkaqe të tjera të infeksioneve të veshkave janë më pak të zakonshme dhe përfshijnë:

 • bakteret nga një infeksion diku tjetër në trupin tuaj, si nga një nyje artificiale, që përhapet përmes qarkullimit të gjakut në veshka
 • operacioni i fshikëzës ose veshkave
 • diçka që bllokon rrjedhjen e urinës, të tilla si një gur në veshka ose një tumor në traktin urinar, një prostatë e zmadhuar tek burrat ose një problem me formën e traktit urinar

Faktoret e rrezikut

Çdokush mund të vuaje nga infeksionet e veshkave, por këtu janë disa faktorë që e bëjnë atë më të mundshëm:

 • Infeksionet e traktit urinar (UTI) . Rreth 1 në 30 UTI çojne në një infeksion të veshkave.
 • Të qenit femër. Femrat janë më të rrezikuara se meshkujt nga infeksionet e veshkave, sepse uretra është më e shkurtër se tek meshkujt. Kjo e bën më të lehtë që bakteret të arrijnë në traktin urinar. Gjithashtu, uretra tek femrat është më afër vaginës dhe anusit, gjë që lejon që bakteret të përhapen më lehtë në traktin urinar.
 • Shtatzënia. Trakti urinar zhvendoset gjatë shtatzënisë dhe mund ta bëjë më të lehtë që bakteret të arrijnë në veshka.
 • Sistemi imunitar i dobësuar. Këtu përfshihen njerëzit me diabet , HIV ose AIDS , dhe ata që marrin ilaçe që shtypin sistemin imunitar.
 • Dëmtimi i palcës kurrizore ose dëmtimi i nervit të fshikëzës. Kjo mund t’ju pengojë të vini re shenjat e një UTI që mund të çojë në infeksion të veshkave.
 • Probleme me zbrazjen e plotë të fshikëzës. Kjo quhet mbajtje urinare. Mund të ndodhë edhe te njerëzit me spina bifida ose sklerozë të shumëfishtë .

Takimi me mjekun

Nëse keni urinë të përgjakshme ose nëse dyshoni për një infeksion të veshkave, konsultohuni me mjekun tuaj. Ju gjithashtu duhet të shihni mjekun tuaj nëse keni një UTI dhe simptomat tuaja nuk po përmirësohen me trajtimin.

Diagnoza per infeksionet e veshkave

Infeksionet e veshkave
Infeksionet e veshkave

Mjeku juaj do t’ju bëjë pyetje në lidhje me historinë tuaj mjekësore dhe simptomat. Ata gjithashtu do të pyesin për çdo faktor rreziku që mund të keni dhe do të bëjnë një ekzaminim fizik.

Disa nga testet që mjeku mund të përdorë per te  zbuluar infeksionin e veshkave përfshijnë:

 • Një ekzaminim rektal për meshkujt. Kjo mund të bëhet për të kontrolluar nëse prostata është zmadhuar dhe bllokon qafën e fshikëzës.
 • Urinaliza . Një mostër e urinës do të ekzaminohet nën një mikroskop për bakteret dhe gjithashtu qelizat e bardha të gjakut, të cilat trupi juaj i prodhon për të luftuar infeksionin.
 • Kultura e urinës. Një mostër e urinës do të kultivohet në laborator për të përcaktuar bakteret specifike që rriten.
 • Një skanim CT , MRI ose test me ultratinguj. Këto ofrojnë imazhe të veshkave tuaja.

Mjekimi

Trajtimi juaj do të varet nga ashpërsia e infeksionit të veshkave.

Nëse infeksioni është i lehtë, antibiotikët oralë janë linja e parë e trajtimit. Mjeku juaj do t’ju përshkruajë pilula antibiotike për t’i marrë në shtëpi. Lloji i antibiotikut mund të ndryshojë pasi rezultatet e testeve të urinës të njihen për diçka më specifike për infeksionin tuaj bakterial.

Zakonisht do t’ju duhet të vazhdoni të merrni antibiotikë për dy ose më shumë javë. Mjeku juaj mund të përshkruajë urokultura pasuese pas trajtimit tuaj për t’u siguruar që infeksioni është zhdukur dhe nuk është kthyer. Nëse është e nevojshme, mund të merrni një kurs tjetër antibiotikësh.

Rimekembja

Duhet të ndiheni më mirë brenda pak ditësh nga marrja e antibiotikëve. Sigurohuni që të përfundoni të gjithë kursin e antibiotikëve që ju ka përshkruar mjeku në mënyrë që infeksioni juaj të mos kthehet, megjithatë. Kursi i zakonshëm i antibiotikëve është dy javë.

Një histori e UTI-ve mund t’ju vërë në rrezik për infeksione të veshkave në të ardhmen.

Për të lehtësuar shqetësimin nga infeksioni:

 • Përdorni një jastëk ngrohjeje në stomak ose shpinë për të ndihmuar në uljen e dhimbjes.
 • Merrni ilaçe kundër dhimbjeve pa recetë (OTC), të tilla si acetaminofen (Tylenol). Mjeku juaj gjithashtu mund të përshkruajë ilaçe kundër dhimbjes nëse medikamentet OTC nuk ndihmojnë simptomat tuaja.
 • Pini 6-8 gota ujë në ditë. Kjo do të ndihmojë në largimin e baktereve në traktin tuaj urinar. Kafeja dhe alkooli mund të rrisin nevojën tuaj për të urinuar.

Komplikimet e infeksionit te veshkave

Infeksionet e veshkave
Infeksionet e veshkave

Nëse infeksionet e veshkave nuk trajtohen ose trajtohen keq, mund të ketë komplikime serioze:

 • Ju mund të dëmtoni përgjithmonë veshkat tuaja, duke çuar në sëmundje kronike të veshkave ose, rrallë, në dështim të veshkave .
 • Bakteret nga veshkat tuaja mund të helmojnë qarkullimin e gjakut, duke shkaktuar problem kërcënuese për jetën.
 • Ju mund të keni dhëmbëza renale ose presion të lartë të gjakut, por kjo është e rrallë.
 • Nëse jeni shtatzënë dhe keni një infeksion të veshkave, kjo rrit rrezikun që fëmija juaj të ketë peshë të ulët.

Si perfundim per infeksionet e veshkave

Nëse jeni në përgjithësi mirë me shëndet, duhet të shëroheni nga një infeksion i veshkave pa komplikime. Është e rëndësishme të shihni mjekun tuaj në shenjat e para të një infeksioni të veshkave në mënyrë që trajtimi të fillojë menjëherë. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut për komplikime.