Maske per floke qe bien

Maskat e flokëve janë të njohura për aftësinë e tyre për të zbutur dhe qetësuar shumicën e llojeve të flokëve. Nëse tashmë jeni të dashuruar me atë që nje maske per floke qe bien mund të bëje për flokët tuaj, mund të jeni gati për ta çuar atë në nivelin tjetër me një trajtim me maskë flokësh gjatë natës.

Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se jo çdo formulë e maskës së flokëve është projektuar për t’u përdorur si një maske per floke qe bien e perdorur gjate nates. Në fakt, disa receta dhe përbërës madje mund t’i bëjnë flokët të rëndojnë ose të prirur për t’u keputur nëse qëndrojnë shumë gjatë në flokët tuaj.

Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim më të afërt në përfitimet dhe sigurinë e maskave të flokëve. Dhe nëse doni disa receta të thjeshta dhe rekomandime produktesh, ne i kemi edhe ato për ju.

Cilat janë përfitimet e një maske per floke qe bien qe perdoret gjatë natës?

Shkelqimi i shtuar ne floket tuaj vjen nga perdorimi i maskave.

Maskat e flokëve gjatë natës mund të përdoren për një gamë të gjerë sëmundjesh të flokëve. Sipas ekspertëve të kujdesit të flokëve, një maske per floke qe bien qe perdoret gjate nates mund të ndihmojë:

 • mbushni boshtet e flokëve me lagështi
 • shtoni një shkëlqim në flokët tuaj
 • zvogëloni keputjen e flokëve
 • zvogëloni ngatërresat dhe nyjet e flokeve

A janë të sigurta maskat e flokëve gjatë natës?

Lenia e vezes gjate nates si maske per renien e flokeve shkakton nje arome te pakendshme dhe mbledh baktere.

Maskat e flokëve janë përgjithësisht të sigurta për t’u përdorur për shumicën e njerëzve, me disa paralajmërime:

 • Maskat e flokëve që përmbajnë përbërës proteinikë nuk duhet të përdoren gjatë natës. Trajtimet me proteina janë të shkëlqyera nëse i përdorni vetëm në flokë për 20 minuta ose më shumë, por mbajtja e proteinave, si maske per floke qe bien, në flokë për disa orë mund t’i bëjë flokët shumë të rëndë. Mund të rezultojë edhe në keputje.
 • Uthulla e mollës është një tjetër përbërës që duhet shmangur në një maske per floke qe bien, gjatë natës. Mund t’i zhvesh flokët nga proteina nëse lihen shumë gjatë në flokë.
 • Veza është një përbërës popullor në shumë maska flokësh. Por lënia e vezës në flokë gjatë natës mund të prodhojë një erë të keqe dhe të mbledhë baktere. Është gjithashtu i ngarkuar me proteina, e cila nuk rekomandohet për një maskë gjatë natës.

Si të përdorni gjatë natës një maske per floke qe bien?

Përpara se të bëni ose blini një maskë flokësh, sigurohuni që përbërësit të jenë të përshtatshëm për problemin tuaj të flokëve ose llojin e flokëve.

Pasi të dini se çfarë lloj maske, maske per floke qe bien apo ndonje tjeter dëshironi të përdorni dhe të keni gati përbërësit (shih më poshtë për detaje), ndiqni këto hapa për të aplikuar maskën në flokët tuaj:

 • Lajini flokët ashtu siç bëni zakonisht. Përdorni një peshqir për të shtrydhur lagështinë përpara se të aplikoni maskën.
 • Për t’i bërë flokët tuaj më të menaxhueshëm, mund t’i ndani në pjesë duke përdorur kapëse të mëdha flokësh.
 • Duke filluar nga rrënja e flokëve, masazhoni maskën në lëkurën e kokës. Shkoni poshtë me gishtat tuaj, duke u siguruar që t’i lyeni flokët nga rrënja deri te majat sa më mirë që mundeni.
 • Pasi maska ​​të jetë aplikuar në të gjithë kokën tuaj, kaloni një krehër me dhëmbë të gjerë nëpër flokët tuaj për t’u siguruar që maska ​​të shpërndahet në mënyrë të barabartë nëpër flokët tuaj.
 • Nëse flokët tuaj janë të gjatë, mbështillini butësisht rreth kokës dhe sigurojeni me disa karfica.
 • Vendosni një peshqir në jastëk tuaj për mbrojtje shtesë. Mund të ketë lagështi ose produkt që rrjedh gjatë natës.
 • Të nesërmen në mëngjes, shpëlani flokët me ujë të ftohtë ose të vakët. Mund t’ju duhet t’i shpëlani flokët disa herë për të hequr të gjithë përbërësit.

Maske per floke qe bien (për flokë të thatë dhe kacurrel)

Maske per floke te thate dhe kacurrel

Për flokët që janë të thatë dhe të prirur për kacurrela, do të dëshironi një maskë që është thellësisht hidratuese dhe restauruese. Nëse dëshironi të shtoni lagështi në flokët tuaj, banania dhe mjalti janë dy përbërës që funksionojnë mirë në një maskë flokësh gjatë natës.

Pse këta përbërës janë një zgjedhje e mirë ne nje maske per floke qe bien?

Bananet përmbajnë silicë, një mineral që mund t’ju ndihmojë t’i bëni flokët tuaj më të fortë, më të trashë dhe më pak të prirur ndaj renies. Bananet gjithashtu kanë veti antimikrobike që mund të shërojnë një skalp të thatë.

Sipas një studimi të vitit 2013, mjalti është i pasur me antioksidantë që mund të kushtëzojnë lëkurën e kokës, ndërsa vitaminat dhe mineralet në mjaltë mund të ndihmojnë në hidratimin e flokëve dhe rikthimin e shkëlqimit.

Çfarë do t’ju duhet

1/2–1 lugë gjelle. mjaltë, në varësi të gjatësisë së flokëve tuaj (mjalti manuka ose mjalti i papërpunuar, organik është më i miri)

1–2 banane të pjekura, në varësi të gjatësisë së flokëve tuaj

Maske per floke te demtuar qe bien

Maske per floke te demtuar qe bien me vaj kokosi dhe aloe vera

Midis stilimit, trajtimeve kimike dhe tharjes, flokët tuaj mund të dëmtohen  dhe te bien me kalimin e kohës. Për fat të mirë, me trajtimin me maske per floke qe bien dhe përbërësit e duhur si vaji i kokosit dhe aloe vera, ju mund të ndihmoni në mbrojtjen e flokëve tuaj dhe të rivendosni disa nga ato dëmtime.

Pse këta përbërës janë një zgjedhje e mirë?

Studimet kanë treguar se vaji i kokosit mund të zvogëlojë humbjen e proteinave. Mbi te gjitha kur përdoret si një produkt pastrimi para dhe pas larjes. Gjithashtu, për shkak të peshës së tij të ulët molekulare, ai mund të absorbohet më lehtë në boshtin e flokëve, në krahasim me llojet e tjera të vajrave.

Sipas një studimi të vitit 2008, aloe vera është e pasur me shumë vitamina, minerale, enzima, antioksidantë, acide yndyrore dhe komponime të tjera.

Edhe pse ka pak kërkime që kanë shqyrtuar në mënyrë specifike përfitimet e aloe verës për flokët, provat anekdotike sugjerojnë se ajo funksionon mirë për të hidratuar dhe forcuar flokët qe bien.

Çfarë do t’ju duhet

2 lugë gjelle. xhel aloe vera i freskët ose i blerë në dyqan

2 lugë gjelle. vaj kokosi organik, i parafinuar

Sa shpesh duhet të përdorni gjate nates nje maske per floke qe bien?

Maske per floke qe bien duhet t'i perdorni ne varesi te llojit te flokut.
 • Flokë të thatë ose të dëmtuar. Si rregull i përgjithshëm, ju mund të dëshironi të përdorni një maskë flokësh, një ose dy herë në javë.
 • Flokë te yndyrshem. Flokët më të yndyrshëm mund të perdorin shprehjen “më pak është më shumë” me trajtime një herë në 2 javë.

Nëse përdorni rregullisht maske per floke qe bien, gjatë natës , dhe nuk ka përmirësim bisedoni me parukierin ose dermatologun tuaj.

Ata mund të kenë këshilla për llojet më të mira të përbërësve për t’u përdorur për llojin tuaj të flokëve. Ose ata mund të dinë për produkte që mund të ndihmojnë në përmirësimin e gjendjes se renien së flokëve tuaj.

Në fund të fundit

Maskat e flokëve gjatë natës mund të përdoren për të trajtuar shumë probleme të flokëve. Ato mund të hidratojnë fijet e thata, të shtojnë një shkëlqim në flokë të demtuar, të zbusin majat dhe të ndihmojnë në riparimin e flokëve të dëmtuar ose te rene.

Shumë lloje të maskave të flokëve mund të përdoren si trajtime gjatë natës. Është më mirë të mos përdorni trajtime maskash që përmbajnë shumë proteina, uthull molle ose vezë. Shumica e përbërësve të tjerë funksionojnë mirë, veçanërisht nëse i përshtaten llojit të flokëve tuaj.

Mund te bëni lehtësisht maske per floke qe bien, gjatë natës në shtëpi duke përdorur disa përbërës të thjeshtë. Ose mund të blini një produkt të gatshëm në dyqanin tuaj lokal të bukurisë, farmaci ose në internet.