Procesi i renies se flokeve

Çfarë është DHT?

A ndihmon shampo per renien e flokeve ne bllokimin e DHT? DHT është një hormon seksual i njohur si androgjen. Ky hormon rrjedh nga testosteroni dhe ka një rol në zhvillimin e atyre që zakonisht konsiderohen si karakteristika seksuale “mashkullore”, si:

 • qime trupi
 • zë më i trashe
 • rritja e masës muskulore

Me kalimin e kohës, testosteroni dhe DHT kontribuojnë në përfitime, si mbajtja e masës së përgjithshme të muskujve dhe mbështetja e shëndetit seksual dhe pjellorisë.

Përfundimisht, DHT gjithashtu mund të luajë rol  per renien e flokeve. DHT bllokohet nga shampo per renien e flokeve.

Cfare shkakton DHT dhe si luftohet me shampo per renien e flokeve?

DHT- hormon seksual qe shkakton renien e flokeve

Alopecia androgjenike – e njohur edhe si renia e flokeve te meshkujt – është një nga fajtorët më të zakonshëm pas rënies së flokëve tek meshkujt e moshuar.

Edhe pse gjinitë e tjera gjithashtu mund të përjetojnë këtë lloj humbje flokësh, është më pak e zakonshme. Rreth 50 milionë burra në Shtetet e Bashkuara përjetojnë këtë gjendje, krahasuar me 30 milionë gra.

Testosteroni konvertohet në DHT falë një enzime të quajtur 5-alfa reduktazë (5-AR). Pasi kalon nëpër qarkullimin e gjakut, DHT është në gjendje të lidhet me receptorët në folikulat e flokëve të kokës, duke i bërë ato të tkurren.

Kjo gjithashtu mund të çojë në:

 • flokë më pak të dendur
 • frenon rigjenerimin
 • pamje e përgjithshme e kokes me me pak floke

Si u zgjodhën shampo per renien e flokeve më të mira ne bllokimin e DHT?

Rezultate nga perdorimi i minoxidil si perberes ne shampo per renien e flokeve

Ndërsa ka shumë produkte me përbërës që kompanitë pretendojnë se bllokojnë DHT, jo të gjitha ato mbështeten nga hulumtime.

U kërkuan produkte nga markat me reputacion që përmbajnë përbërës bllokues të DHT dhe shampo per renien e flokeve duke përfshirë:

 • Saw palmeto. Saw palmetto është një ekstrakt nga manaferrat e një palme të gjetur në Shtetet e Bashkuara juglindore. Shampo per renien e flokeve e dizajnuar për të trashur flokët me palmetto mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të DHT, duke bllokuar folikulat e flokëve dhe duke rritur rigjenerimin e flokëve. Edhe pse nevojiten më shumë hulumtime mbi palmetto, një rishikim i vitit 2020 i kërkimit ekzistues zbuloi se mund të ofrojë një rritje modeste të rilindjes së flokëve.
 • Finasteride dhe minoxidil. Finasteride është një formë gjenerike e Propecia, një trajtim me recetë për renien totale te flokeve te meshkujt. Minoxidil është një formë gjenerike e Rogaine, një trajtim i njohur aktual që synon kurorën e kokës. Burimet kane treguar se këta përbërës janë të dobishëm në ngadalësimin e progresit të renies së flokëve te meshkujt, por ato ndihmojnë vetëm me rilindjen e pjesshme.

Per me teper…

 • Ketokonazol. Ketokonazoli është më i popullarizuari për vetitë e tij antifungale dhe anti-inflamatore, prandaj zakonisht përdoret për trajtimin e infeksioneve ose kushteve të caktuara, si dermatiti seborrheik. Një studim pilot i vitit 2011 i 15 personave me alopeci zbuloi se ketokonazoli mund të jetë në gjendje të përmirësojë rritjen e flokëve.
 • Vaj i farës së kungullit. Vaji i farave të kungullit është një vaj natyral që mund të ketë një efekt pozitiv në rritjen e flokëve. Punon duke ndaluar testosteronin të krijojë DHT. Një studim i vitit 2014, raportoi se burrat që morën 400 miligram vaj fara kungulli çdo ditë për 24 javë panë një rritje prej 40 % të flokëve.

U përfshinë gjithashtu disa produkte me bllokues të mundshëm DHT, si disa vajra esencialë. Këto nuk kanë aq shumë kërkime, por ato mund të jenë të dobishme.

Së fundi, u shikuan me kujdes rishikimet e klientëve, duke zgjedhur vetëm produktet që u vlerësuan shumë.

Çfarë duhet të kërkoni në një shampo per renien e flokeve?

Vaji i fares se kungullit eshte nje nga perberesit qe duht te kete nje shampo per renien e flokeve

Ju do ta vini re këtë grup përbërësish në shumicën e zgjedhjeve tona. Këto kanë provat më të shumta si shampo per renien e flokeve dhe bllokues DHT:

 • saw palmetto
 • finasteride dhe minoxidil
 • ketokonazol
 • vaji i farës së kungullit

Përbërësit e tjerë, të cilët nuk kanë aq shumë kërkime, përfshijnë:

 • ekstrakt çaji jeshil
 • vaji i pemës së çajit
 • ekstrakt rozmarine

Përtej përbërësve që bllokojnë DHT, mbani një sy për përbërësit forcues, si biotina dhe keratina, dhe përbërësit hidratues, si vaji i kokosit dhe arganit.

Nëse keni flokë të thatë ose kaçurrelë, mund të dëshironi të zgjidhni një shampoo per renien e flokeve që nuk përmban sulfate, pasi ato mund të thahen.

Si të përdorni shampo per renien e flokeve?

Ju do të përdorni shampo per renien e flokeve dhe bllokuese DHT njësoj si çdo shampo tjetër: shkumojeni, shpëlajeni, përsërisni.

Sidoqoftë, gjithmonë lexoni udhëzimet në etiketë. Në përgjithësi, mund të prisni që ta lini shampon në flokët tuaj për disa minuta para se t’i shpëlani. Është gjithashtu e rëndësishme të perdorni një balsam.

Përdorni me kujdes shampot me konservantë, parabene, sulfate ose përbërës të tjerë potencialisht irritues.

Siguria dhe efektet anësore ne shampo per renien e flokeve

Siguria nga nje shampo per renien e flokeve duhet testuar gjithmone perpara.

Shampo per renien e flokeve dhe bllokuese DHT përgjithësisht konsiderohen të sigurta.

Megjithatë, nëse keni ndjeshmëri ose alergji, sigurohuni që të bëni një test përpara se të aplikoni shampon në të gjithë kokën tuaj. Për ta bërë këtë, lyeni pak shampo në pjesën e brendshme të kyçit të dorës dhe prisni 24 orë për të parë nëse keni ndonjë shenjë acarimi.

Mbani mend se edhe përbërësit natyralë mund të çojnë në acarim ose reaksione alergjike.

Është gjithashtu më mirë t’i kushtoni vëmendje formulave pa kimikate të ashpra dhe atyre që nuk përmbajnë sulfate dhe parabenë.

Pyetje të shpeshta në lidhje me shampo per renien e flokeve

A funksionojnë vërtet shampo per renien e flokeve dhe që bllokojnë DHT?

DHT mendohet të jetë fajtori pas gjëndrave të tkurrura të flokëve dhe humbjes së densitetit dhe cilësisë së flokëve. Kjo çon në renien e flokëve.

Nëse ky është lloji i humbjes së flokëve që po përjetoni, përdorimi i vazhdueshëm i nje shampoo per renien e flokeve që bllokon DHT mund të ndihmojë në rritjen e pamjes së flokëve të rralluar.

Është më mirë të filloni të përdorni një produkt të tillë sa më shpejt të jetë e mundur. Por këtyre produkteve mund të duhen muaj deri në një vit për të parë rezultatet e plota.

Sa kohë duhet për të parë rezultatet nga shampo per renien e flokeve që bllokojnë DHT?

Mund të duhen disa muaj përdorim të qëndrueshëm, së bashku me një plan trajtimi me recetë, për të parë rezultatet.

Çfarë mund të bëni për të parandaluar renien e flokëve?

Masazhi i kokes eshte nje nder faktoret parandalues te renia e flokeve

Njerëzit që përjetojnë renie te flokeve mund të bisedojnë me mjekët e tyre për trajtimet parandaluese si:

 • Rogaine (minoxidil)
 • Propecia ose Proscar (finasteride)
 • transplanti i njësisë folikulare (një transplant flokësh duke përfshirë indin themelor)
 • nxjerrja e njësisë folikulare (një transplant flokësh që përfshin vetëm folikula pa përdorur ind lidhës)

Ekzistojnë një mori opsionesh për parandalimin e renies së flokëve në shtëpi, si:

 • duke provuar masazhin e kokës, i cili mund të inkurajojë rritjen e flokëve
 • përdorimi i vajrave esenciale për rritjen e flokëve, si mente, hibiskus kinez, xhensen dhe jatamansi
 • duke përdorur një kreher të butë të bërë nga fibra natyrale

Terapia me dritë të nivelit të ulët ka treguar gjithashtu se stimulon rritjen dhe riparimin e qelizave.

Ekzistojnë gjithashtu disa gjëra për t’u shmangur, si:

 • perdorimi i mjeteve ngrohëse në flokët tuaj
 • duke trajtuar ose zbardhur kimikisht flokët tuaj
 • përdorimi i shampove qe heqin vajrat natyrore te flokeve
 • stilimi me modele flokësh ku i terhiqni fort flokët tuaj

Permbledhje

DHT është një hormon seksual i lidhur me karakteristikat mashkullore. Është gjithashtu një arsye e zakonshme për renien e flokëve. Shampo per renien e flokeve që punojnë për të bllokuar DHT mund të ndihmojnë në përmirësimin e renies së flokëve.

Kryeni gjithmonë një test përpara se të aplikoni ndonjë produkt të ri.

Merrni parasysh të flisni me mjekun tuaj për të parë nëse një plan trajtimi i renies së flokëve mund të jetë një ide e mirë për t’u përdorur së bashku me një shampo që bllokon DHT.