pucrat ne fytyre

Vështrim i përgjithshëm per pucrat ne fytyre

Pucrat ne fytyre, të quajtura edhe akne, ndodhin kur gjëndrat e yndyrës së lëkurës tuaj janë tepër aktive dhe poret bëhen të përflakur. Disa lloje të baktereve të lëkurës mund t’i përkeqësojnë puçrrat. Puçrrat mund të shfaqen kudo në lëkurë, por ato më së shpeshti shfaqen në fytyrë.

Për shkak se pucrat ne fytyre zakonisht shkaktohen nga hormonet androgjene dhe, në disa raste, gjenetika, nuk ka asnjë mënyrë të sigurt për t’i parandaluar ato. Sidoqoftë, ka shumë metoda për të zvogëluar ashpërsinë e tyre dhe për t’i mbajtur ato nën kontroll. Këtu janë 14 prej tyre.

Lani fytyrën siç duhet

lani fytyren

Për të parandaluar pucrat ne fytyre, është e rëndësishme të hiqni yndyren e tepërt, papastërtitë dhe djersën çdo ditë. Sidoqoftë, larja e fytyrës tuaj më shumë se dy herë në ditë mund t’i përkeqësojë aknet.

Mos e lani fytyrën me pastrues të ashpër që thajnë lëkurën. Përdorni një pastrues pa alkool.

Për të larë fytyrën:

 • Lageni fytyrën me ujë të ngrohtë, jo të nxehtë.
 • Aplikoni një pastrues të butë në një lëvizje të butë, rrethore duke përdorur gishtat, jo një leckë larëse.
 • Shpëlajeni tërësisht dhe thajeni.

Njihni llojin e lëkurës tuaj

Njih llojin e lekures

Çdokush mund të shfaqe pucrat ne fytyre, pavarësisht nga lloji i lëkurës së tyre. Lëkura e yndyrshme është më e prirur për puçrra. Kjo është shkaktuar nga gjëndrat dhjamore të lëkurës tuaj që prodhojnë shumë sebum me yndyrë.

Një lloj tjetër i lëkurës që mund të shkaktojë puçrra është lëkura e kombinuar. Lëkura e kombinuar do të thotë që keni zona të thata dhe zona me yndyre. Zonat yndyrore priren të jenë balli, hunda dhe mjekra juaj, e quajtur edhe zona juaj T.

Njohja e llojit të lëkurës tuaj do t’ju ndihmojë të zgjidhni produktet e duhura të kujdesit të lëkurës. Për shembull, nëse lëkura juaj është e yndyrshme, zgjidhni produkte jo -komedogjene që janë formuluar për të mos bllokuar poret.

Hidratoni lëkurën

Hidratim i lekures

Hidratuesit ndihmojnë lëkurën të qëndrojë e hidratuar. Por shumë hidratues përmbajnë yndyre, aromë sintetike ose përbërës të tjerë që mund të irritojnë lëkurën dhe të shkaktojnë pucrat ne fytyre.

Për të ndihmuar në parandalimin e puçrrave, përdorni hidratues pa aromë, jo-komedogjene pasi keni larë fytyrën ose kur lëkura juaj është e thatë.

Përdorni trajtime per pucrat ne fytyre pa recetë

trajtim per pucrat ne fytyre me OTC

Trajtimet e akneve pa recetë (OTC) mund të ndihmojnë në heqjen e shpejtë te pucrat ne fytyre ose parandalimin e tyre në radhë të parë. Shumica përmbajnë ose peroksid benzoyl, acid salicilik ose squfur.

Përdorni një trajtim OTC për të trajtuar puçrrat në vend. Ose përdorni atë si një regjim mirëmbajtjeje për të kontrolluar shpërthimet. Për të parandaluar efektet anësore të tilla si skuqje, acarim dhe thatësi, ndiqni me përpikëri udhëzimet e përdorimit të prodhuesit.

Qëndroni të hidratuar

qendroni te hidratuar

Nëse jeni të dehidratuar, trupi juaj mund të sinjalizojë gjëndrat e yndyrës të lëkurës tuaj që të prodhojnë më shumë yndyre. Dehidratimi gjithashtu i jep lëkurës tuaj një pamje të shurdhër dhe nxit inflamacion dhe skuqje.

Për ta mbajtur trupin tuaj të hidratuar mirë, pini të paktën tetë gota uji çdo ditë. Pini më shumë pas stërvitjes, nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, ose kaloni kohë në një mjedis të nxehtë dhe të lagësht.

Kufizoni perdorimin e produkteve kozmetike

produktet kozmetike dhe pucrat ne fytyre

Është joshëse të përdorni kozmetikë për të mbuluar pucrat ne fytyre. Megjithatë, duke bërë kështu mund të bllokojë poret dhe të shkaktojë shpërthime.

Shkoni në natyrë kur të keni mundësi. Kur vendosni produkte kozmetike, shmangni fondacionin e yndyrshëm, të rëndë dhe përdorni produkte që janë jo-komedogjene, të tejdukshme dhe pa aromë.

Shampot me yndyrë ose vaj, larjet e trupit, kremat e depilimit dhe produktet për stilimin e flokëve të gjitha mund të shkaktojnë puçrra. Për të ndihmuar në parandalimin e shpërthimeve, zgjidhni opsione pa vaj, jo-komedogjene.

Mos e prekni fytyrën

Mos e prekni fytyren

Duart tuaja ndeshen me papasterti dhe baktere vazhdimisht gjatë gjithë ditës. Dhe sa herë që prekni fytyrën tuaj, disa nga ato papastërti që bllokojnë poret mund të transferohen në lëkurën tuaj.

Në çdo mënyrë, nëse kruhet hunda, gërvishteni atë. Por lani duart rregullisht dhe përpiquni të prekni fytyrën tuaj sa më pak të jetë e mundur.

Kufizoni ekspozimin në diell nga pucrat ne fytyre

ekspozimi ne diell

Kapja e disa rrezeve mund të thajë pucrat ne fytyre në një afat të shkurtër, por kjo shkakton probleme të mëdha në planin afatgjatë. Ekspozimi i shpeshtë në diell dehidraton lëkurën, e cila me kalimin e kohës e bën atë të prodhojë më shumë yndyre dhe të bllokojë poret.

Është e rëndësishme të vishni krem kundër diellit për të parandaluar kancerin e lëkurës. Megjithatë, shumë kremra kundër diellit janë yndyror. Për mbrojtjen nga dielli dhe puçrrat, vishni një krem dielli jo-komedogjenik, pa vaj.

Mos i shtyp pucrat ne fytyre

mos i shtypni pucrat ne fytyre

Sado joshëse të jetë të shtrydhni atë kokën e bardhë më të madhe në majë të hundës tuaj, mos e bëni. Pucrat ne fytyre që shfaqen mund të shkaktojnë gjakderdhje, shenja të rënda ose infeksion. Gjithashtu mund të rrisë inflamacionin dhe të bllokojë poret përreth, duke e bërë problemin tuaj të puçrrave më keq.

Provoni vajin e pemës së çajit

vaj nga pema e cajit per pucrat ne fytyre

Vaji i pemës së çajit është një ilaç popullor popullor për pucrat ne fytyre. Sipas Klinikës Mayo, mund të “zvogëlojë numrin e plageve të përflakur dhe jo të përflakur”.

Për të përdorur vajin e pemës së çajit për puçrrat, aplikoni disa pika në zonën e përflakur. Ju gjithashtu mund të shtoni disa pika në pastruesin ose hidratuesin tuaj të përditshëm.

Para se të përdorni vajin e pemës së çajit të patretur në fytyrë, bëni një test për të parë nëse ai irriton lëkurën tuaj. Aplikoni disa pika prapa veshit ose parakrahut tuaj dhe prisni disa orë. Nëse shfaqet acarim, hollojeni vajin duke përdorur një raport 50-50 para përdorimit.

Përdorni antibiotikë per pucrat ne fytyre

Antibiotikët ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit dhe baktereve në lëkurë.

Antibiotikët shpesh përshkruhen. Ato mund të aplikohen në lëkurë ose të merren me gojë. Ato që merren me gojë janë zakonisht zgjidhja e fundit për njerëzit, puçrrat e të cilëve janë të rënda ose nuk i përgjigjen trajtimeve të tjera.

Përdorimi afatgjatë i antibiotikëve rrit rrezikun e rezistencës ndaj antibiotikëve. Nëse profesionisti juaj i kujdesit shëndetësor rekomandon terapi me antibiotikë për puçrrat, sigurohuni që të flisni me ta për rreziqet dhe efektet anësore.

Aplikoni argjilën jeshile franceze

argjila franceze

Balta jeshile franceze është një argjilë thithese, e pasur me minerale me aftësi shëruese. Sipas hulumtimit ne 2010 argjila jeshile franceze ka veti të fuqishme antibakteriale. Ndihmon në nxjerrjen e papastërtive, zvogëlimin e inflamacionit dhe thithjen e yndyrës së tepërt që mund të çojë në puçrra.

Balta jeshile franceze është në dispozicion në një formë pluhuri që përzieni me ujë për të bërë një maskë fytyre. Ju gjithashtu mund të shtoni përbërës të tjerë qetësues të lëkurës si kos ose mjaltë.

Shmangni ushqimet e caktuara

ushqime qe shkaktojne pucrat ne fytyre

Nëse nëna juaj ju ka thënë ndonjëherë se ushqimi i thate shkakton pucrat ne fytyre, ajo kishte diçka. Sipas një rishikimi të vitit 2010, ngrënia e një diete të lartë glicemike mund të shkaktojë akne.

Ushqimet dhe pijet e larta glicemike si patatet e skuqura, produktet e pjekura të bëra me miell të bardhë dhe pijet e buta rrisin nivelin e sheqerit në gjak dhe shpesh janë më pak ushqyese se ushqimet e ulëta glicemike.

Studimi gjithashtu zbuloi se ngrënia e qumështit mund të shkaktojë puçrra.

Zvogëloni stresin per pucrat ne fytyre

stresi dhe pucrat ne fytyre

Stresi nuk shkakton pucrat ne fytyre, por mund t’i përkeqësojë ato. Sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë, hulumtimet kanë treguar se kur jeni të stresuar, trupi juaj prodhon më shumë hormone stimulues të vajit.

Disa opsione për t’ju ndihmuar të menaxhoni stresin janë:

 • joga
 • meditim
 • mbajtja e nje ditari
 • masazh
 • aromaterapi

Menaxhimi per pucrat ne fytyre

Shumë nga mënyrat për të parandaluar pucrat ne fytyre mund t’ju ndihmojnë gjithashtu t’i menaxhoni ato. Për shembull, ushqimi i duhur, zvogëlimi i stresit dhe mos shfaqja e puçrrave mund të ndihmojë në përmbajtjen e tyre dhe zvogëlimin e kohëzgjatjes së qëndrimit.

Nëse keni akne të këqija pavarësisht se ndërmerrni hapa për ta parandaluar atë, mund të keni nevojë për një trajtim me recetë të tillë si:

 • retinoidet aktuale (rrjedhin nga vitamina A) për të ndihmuar në parandalimin e bllokimit të poreve
 • kontraceptivët oralë ose agjentët antiandrogjen për të zvogëluar hormonet që rrisin prodhimin e yndyrës
 • izotretinoin oral (Accutane), një retinoid që ndihmon në parandalimin e bllokimit të poreve dhe zvogëlon prodhimin e dhjamit, inflamacionin dhe bakteret e lëkurës

Trajtimet me recetë mund të shkaktojnë efekte anësore serioze. Dermatologu juaj mund t’ju ndihmojë të peshoni të mirat dhe të këqijat dhe të përcaktoni se cili trajtim është i duhuri për ju.

Si perfundim

Të gjithë shfaqin puçrra herë pas here. Shumë gjëra mund të shkaktojnë pucrat ne fytyre, të tilla si hormonet, stresi, gjenetika dhe dieta. Disa ilaçe madje mund të shkaktojnë demtim.

Në rastin më të mirë, puçrrat janë të bezdisshme. Në rastin më të keq, ato mund të shkaktojnë shenja të përhershme, ankth serioz ose depresion. Përpjekjet parandaluese mund të ndihmojnë, por ato nuk janë të pagabueshme.

Çfarëdo plani për parandalimin e puçrrave që zgjidhni, durimi dhe qëndrueshmëria janë çelësi. Pak peroksid benzoyl mund të zvogëlojë një puçërr të vetme brenda natës, por shumica e trajtimeve kërkojnë disa javë për të prodhuar rezultate.