Qafa juaj përbëhet nga rruaza që shtrihen nga kafka në pjesën e sipërme të bustit. Disqet e qafës së mitrës thithin goditjen midis kockave.

Kockat, ligamentet dhe muskujt e qafës suaj mbështesin kokën dhe lejojnë lëvizjen. Çdo anomali, inflamacion ose lëndim mund të behet shkaku pse ndodh dhimbja e qafes.

Shumë njerëz përjetojnë dhimbje në qafë ose ngurtësim herë pas here. Në shumë raste, është nga qëndrimi i dobët ose përdorimi i tepërt, ose nga gjumi në një pozicion të vështirë. Ndonjëherë, dhimbja e qafes shkaktohet nga dëmtimi nga rënia, sportet e kontaktit ose goditjet me kamxhik.

Në shumicën e rasteve, dhimbja e qafës nuk është një gjendje serioze dhe mund të lehtësohet brenda pak ditësh.

Por në disa raste, dhimbja e qafës mund të tregojë lëndime ose sëmundje serioze dhe kërkon kujdesin e mjekut.

Nëse dhimbja e qafes vazhdon për më shumë se një javë, është e rëndë ose shoqërohet me simptoma të tjera, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Simptomat e dhimbjes së qafës

Simptomat e dhimbjes së qafës mund te shtrihen ne kohe. Shpesh, dhimbja e qafes është akute dhe zgjat vetëm disa ditë ose javë. Herë të tjera, ajo mund të bëhet kronike. Dhimbja juaj e qafës mund të jetë e lehtë dhe të mos ndërhyjë shumë në aktivitetet ose jetën tuaj të përditshme, ose mund të jetë e rëndë dhe të shkaktojë paaftësi.

Simptomat e dhimbjes së qafës mund të përfshijnë:

 • Qafë e ngrirë. Njerëzit me dhimbje qafe shpesh përshkruajnë ndjenjën sikur qafa e tyre është “e ngurtë” ose “e mbërthyer”. Dhimbja e qafes ndonjëherë mund të shkaktojë një ulje të gamës së lëvizjes.
 • Dhimbje e fortë. Dhimbja e qafës mund të ndihet si dhimbje e mprehtë ose “thikë” që është e lokalizuar në një zonë.
 • Dhimbje gjatë lëvizjes. Dhimbja e qafes shpesh përkeqësohet duke lëvizur, përdredhur ose zgjatur shtyllën e qafës , qoftë nga njëra anë në tjetrën, qoftë lart e poshtë.
 • Dhimbje rrezatuese ose mpirje. Dhimbja juaj e qafës mund të rrezatojë në kokë, trung, shpatull dhe krahë. Nëse dhimbja e qafës përfshin shtypjen e një nervi , mund të ndjeni mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash ose dobësi në krahët ose duart tuaja. 
 •  Dhimbje koke. Dhimbja që fillon në qafën tuaj mund të prodhojë gjithashtu një dhimbje koke të quajtur dhimbje koke cervikogjenike. Dhimbja e qafës me dhimbje koke mund të jetë gjithashtu një simptomë e një dhimbje koke migrene .
 • Dhimbje kur palpohet. Dhimbja e qafës mund të rritet nëse shpina juaj palpohet (ekzaminohet fizikisht).

Shkaqet e dhimbjes së qafës

Dhimbja e qafes mund të ndodhë për një sërë arsyesh.

Tensioni dhe tendosja e muskujve

Kjo zakonisht vjen nga aktivitete dhe sjellje të tilla si:

 • qëndrim i keq
 • duke punuar në një tavolinë për një kohë të gjatë pa ndryshuar pozicionin
 • duke fjetur me qafën në një pozicion të keq
 • shtrëngimi i qafës gjatë stërvitjes

Lëndimi

Qafa është veçanërisht e ndjeshme ndaj lëndimeve, veçanërisht në rënie, aksidente automobilistike dhe sporte, ku muskujt dhe ligamentet e qafës detyrohen të lëvizin jashtë kufijve të tyre normalë.

Nëse kockat e qafës janë thyer, mund të dëmtohet edhe palca kurrizore. Lëndimi i qafës nga kërcitja e papritur e kokës zakonisht quhet goditje me kamzhik .

Atak ne zemer

Dhimbja e qafes mund të jetë gjithashtu një simptomë e një ataku kardiak . Shpesh shfaqet me simptoma të tjera të një ataku kardiak, të tilla si:

Meningjiti

Meningjiti është një inflamacion i indit të hollë që rrethon trurin dhe palcën kurrizore. Në njerëzit që kanë meningjit, ata mund të përjetojnë:

 • qafa e ngrirë
 • dhimbje koke
 • të përziera
 • të vjella
 • ndjeshmëria ndaj dritës
 • ethe

Meningjiti mund të jetë fatal dhe është një urgjencë mjekësore

Nëse keni simptoma të meningjitit, kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore.

Shkaqe të tjera

Shkaqe të tjera të dhimbjes së qafës përfshijnë si më poshtë:

 • Artriti reumatoid shkakton dhimbje, ënjtje të kyçeve dhe nxitje të kockave. Kur këto ndodhin në zonën e qafës, mund të rezultojë dhimbje tek qafa.
 • Osteoporoza dobëson kockat dhe mund të çojë në fraktura të vogla. Kjo gjendje shpesh ndodh në duar ose gjunjë, por mund të ndodhë edhe në qafë.
 • Fibromialgjia është një gjendje që shkakton dhimbje të muskujve në të gjithë trupin, veçanërisht në rajonin e qafës dhe shpatullave.
 • Me kalimin e moshës, disqet e qafës  mund të degjenerojnë. Kjo njihet si spondiloza , ose osteoartriti i qafës. Kjo mund të ngushtojë hapësirën midis rruazave. Gjithashtu shton stres në nyjet tuaja.

Në raste të rralla, ngurtësimi ose dhimbja e qafes ndodh për shkak të:

 • anomalitë kongjenitale
 • infeksionet
 • absceset
 • tumoret
 • kanceri i shtyllës kurrizore

Kur të shihni mjekun tuaj nese ju dhemb qafa

Nëse simptomat vazhdojnë për më shumë se një javë, konsultohuni me një mjek. Shikoni gjithashtu një mjek nëse keni:

 • dhimbje të forta të qafës pa ndonjë shkak të dukshëm
 • gunga tek qafa
 • ethe
 • dhimbje koke
 • gjëndra të fryra
 • të përziera
 • të vjella
 • probleme me gëlltitjen ose frymëmarrjen
 • dobësi
 • mpirje
 • ndjesi shpimi gjilpërash
 • dhimbje që rrezaton poshtë krahëve ose këmbëve tuaja
 • pamundësia për të lëvizur krahët ose duart
 • pamundësia për të prekur mjekrën në gjoks
 • mosfunksionimi i fshikëzës ose zorrëve

Nëse keni qenë në një aksident ose rrëzim dhe qafa juaj dhemb, kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Si trajtohet dhimbja e qafes

Një mjek do të kryejë një ekzaminim fizik dhe do të marrë historinë tuaj të plotë mjekësore. Jini të përgatitur t’u tregoni atyre për specifikat e simptomave tuaja. Gjithashtu njoftoni mjekun për të gjitha medikamentet dhe suplementet me recetë dhe pa recetë (OTC) dhe suplementet që keni marrë.

Edhe nëse nuk duket e lidhur, njoftoni mjekun tuaj për çdo lëndim ose aksident të fundit që keni pasur gjithashtu.

Trajtimi i dhimbjes së qafës varet nga shkaku i saj. Përveç një historie të plotë dhe ekzaminimit fizik nga mjeku juaj, mund t’ju nevojiten gjithashtu një ose më shumë nga studimet dhe testet e mëposhtme imazherike për të ndihmuar mjekun tuaj të përcaktojë pse ju dhemb qafa

 • Testi i gjakut
 • rreze X
 • CT skanim
 • Skanimi MRI
 • elektromiografi , e cila lejon mjekun tuaj të kontrollojë shëndetin e muskujve tuaj dhe nervat që kontrollojnë muskujt tuaj
 • punksion lumbal (trokitje kurrizore)

Në varësi të rezultateve, mjeku juaj mund t’ju referojë te një specialist. Trajtimi për dhimbjen e qafës mund të përfshijë:

 • terapi me akull dhe nxehtësi
 • ushtrime, shtrirje dhe terapi fizike
 • ilaçe kundër dhimbjeve
 • injeksione kortikosteroide
 • relaksuesit e muskujve
 • jakë e qafës
 • tërheqje
 • antibiotikë nëse keni një infeksion
 • trajtim spitalor, nëse shkaku është një gjendje si meningjiti ose ataku në zemër
 • kirurgji, e cila është rrallë e nevojshme

Si të lehtësohet dhimbja e qafes në shtëpi

Dhimbja e qafes
Dhimbja e qafes

Nëse keni dhimbje ose ngurtësi të vogël të qafës, ndiqni këto hapa të thjeshtë për ta lehtësuar atë:

 • Aplikoni akull për ditët e para. Pas kësaj, aplikoni nxehtësinë me një jastëk ngrohjeje , kompresë të nxehtë ose duke bërë një dush të nxehtë.
 • Merrni qetësues dhimbjesh OTC , të tilla si ibuprofen ose acetaminophen.
 • Merrni disa ditë pushim nga sportet, aktivitetet që bejne tju dhembe qafa dhe ngritjen e peshave. Kur të rifilloni aktivitetin normal, bëjeni ngadalë pasi simptomat tuaja të lehtësohen.
 • Ushtroni qafën çdo ditë. Ngadalë shtrini kokën me lëvizje anash dhe lart e poshtë.
 • Praktikoni qëndrimin e mirë.
 • Shmangni vendosjen e telefonit midis qafës dhe shpatullës suaj.
 • Ndryshoni shpesh pozicionin tuaj. Mos qëndroni ose uleni në një pozicion për një kohë të gjatë.
 • Bëni një masazh të butë të qafës.
 • Përdorni një jastëk të veçantë për qafën për të fjetur.
 • Mos përdorni mbajtëse ose jakë të qafës pa miratimin e mjekut tuaj. Nëse nuk i përdorni siç duhet, ato mund t’i përkeqësojnë simptomat tuaja.

Cila është perspektiva për njerëzit me dhimbje në qafë?

Shumë njerëz përjetojnë dhimbjet e qafes për shkak të qëndrimit të dobët dhe tendosjes së muskujve. Në këto raste, dhimbja juaj e qafës duhet të largohet nëse praktikoni qëndrim të mirë dhe pushoni muskujt e qafës kur janë të lënduar.

Lini një takim me një mjek nëse dhimbja juaj e qafës nuk po përmirësohet me trajtimet në shtëpi.