Sindroma e kembeve te shqetesuara dhe shtatzenia
Sindroma e kembeve te shqetesuara dhe shtatzenia

Rreth 26 për qind e grave shtatzëna kanë sindromën e këmbëve të shqetësuara (RLS), sipas një raporti të botuar në Gazeta e Mamisë dhe Shëndetit të Grave.

RLS mund të shkaktojë ndjesi të pakëndshme në këmbët tuaja dhe një dëshirë të pakontrollueshme për t’i lëvizur ato. Dhe mund të ndikoje në gjumin tuaj.

Mjekët nuk janë të sigurt pse gratë shtatzëna janë të prirura ndaj RLS. Mund të lidhet me një çekuilibër të dopaminës, mangësi minerale ose ndryshime hormonale. Nëse vuani nga sindroma e kembeve te shqetësuar gjatë shtatzënisë, simptomat tuaja ka të ngjarë të zhduken brenda javësh pas lindjes.

Ndërkohë, mjetet juridike shtëpiake mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni simptomat dhe të bëni një gjumë cilësor.

Simptomat nga sindroma e kembeve te shqetesuara

Sindroma e kembeve te shqetesuara mund të shkaktojë ndjesi të çuditshme dhe të pakëndshme në këmbët tuaja. Disa njerëz e përshkruajnë atë si një ndjenjë tërheqjeje, pulsimi, irrituese ose e dhimbshme. Ajo gjithashtu shkakton një nxitje të fuqishme, ndonjëherë të pakontrollueshme, për të lëvizur këmbët tuaja.

Simptomat shfaqen gjatë periudhave të gjata të pasivitetit. Për shembull, mund t’i vëreni ndërsa jeni duke udhëtuar, ulur në një kinema ose duke u përpjekur të flini.

Kjo gjithashtu mund ta bëjë pothuajse të pamundur pushimin e mirë të natës. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni të lodhura, duke shtuar shqetësimet e tjera të tremujorit të tretë të shtatzënisë.

Rregulloni pozicionin tuaj

Gjetja e një pozicioni të rehatshëm mund t’ju ndihmojë gjithashtu të flini gjatë natës kur vuani nga sindroma e kembeve te shqetesuara. Në tremujorin e tretë të shtatzënisë, gjumi në pjesën e përparme është i pamundur, ndërsa gjumi në shpinë shton shumë presion në pjesën e poshtme të shpinës dhe venat.

Gjumi në anën e majtë është zgjidhja më e mirë për qarkullimin e gjakut. Nëse keni tendencë të rrotulloheni gjatë natës, provoni të vendosni një jastëk pas shpinës. Kjo do t’ju pengojë të uleni në shpinë, duke ofruar një mbështetje shtesë.

Për rehati më të madhe, vendosni një jastëk midis gjunjëve.

Vendosni një rutinë gjumi

  • Praktikimi i zakoneve të mira të gjumit mund t’ju ndihmojë të merrni pushimin që ju nevojitet.
  • Mundohuni të ndiqni një orar të rregullt të gjumit. Shkoni në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë dhe ngrihuni në të njëjtën kohë çdo mëngjes.
  • Pak para se të shtriheni  bëni diçka që ju duket relaksuese për 30 minuta ose më shumë. Për shembull, meditoni, lexoni ose dëgjoni muzikë qetësuese. Fikni pajisjet dixhitale dhe ekranet me shkëlqim që mund të ndërhyjnë në gjumin tuaj.
  • Mund të ndihmojë gjithashtu për të krijuar një mjedis të rehatshëm gjumi. Mbajeni dhomën tuaj të pastër, të freskët dhe të errët për gjumë optimal. Dhe ndërroni rregullisht këllëfët e jastëkëve, çarçafët dhe rrobat e natës.
  • Mbani gjithçka që ju nevojitet, si jastëkë shtesë, afër.

Bëni ushtrime të rregullta per te shmangur RLS

  • Gjeni kohë herët gjatë ditës për disa ushtrime të moderuara, të tilla si ecja. Mundohuni të mos kaloni shumë kohë ulur ose duke qëndruar në një pozicion. Ngrihuni, lëvizni dhe shtrihuni shpesh.
  • Kur ju shqetësojnë këmbët, zhytini në ujë të ngrohtë ose kërkoni dikë t’i masazhojë.
  • Ju gjithashtu mund të provoni të alternoni nxehtësinë dhe të ftohtin për të lehtësuar simptomat e RLS.

Merrni mjaftueshëm magnez

Mungesa e lëndëve ushqyese mund të kontribuojë në disa raste të RLS. Për të ndihmuar në trajtimin e simptomave tuaja, mjeku juaj mund të përshkruajë suplemente ose ndryshime në dietën tuaj.

Për shembull, mjeku juaj mund të rekomandojë marrjen e suplementeve të magnezit. Ata gjithashtu mund t’ju inkurajojnë të hani më shumë ushqime të pasura me magnez, të tilla si perime jeshile me gjethe, bishtajore, drithëra, arra dhe fara dhe drithëra të fortifikuara.

Sipas Zyra e Suplementeve Dietike, adoleshentet shtatzëna nga 14 deri në 18 vjeç kanë nevojë për 400 mg magnez në ditë. Gratë shtatzëna nga 19 deri në 30 vjeç kanë nevojë për 350 mg, ndërsa ato mbi 31 vjeç kanë nevojë për 360 mg.

Bisedoni me mjekun tuaj përpara se të merrni suplemente të magnezit. Magnezi mund të ndërveprojë me disa ilaçe dhe doza të mëdha mund të jenë të dëmshme.

Merrni mjaftueshëm hekur

Mjeku juaj gjithashtu mund t’ju inkurajojë të merrni suplemente hekuri ose të hani ushqime të pasura me hekur. Për shembull, ata mund t’ju këshillojnë të hani më shumë mish të kuq pa dhjamë, shpendë ose peshk.

Drithërat e fortifikuara të mëngjesit, fasulet dhe disa perime janë gjithashtu burime të pasura të hekurit dhe ju ndihmojnë ne luftimin e RLS.

Zyra e Suplementeve Dietike këshillon gratë shtatzëna të marrin 27 mg hekur në ditë.

Pyesni mjekun tuaj për ilaçet e RLS

Disa relaksues muskujsh, ndihmesa për gjumë dhe narkotikë mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të RLS. Por këto janë ilaçe shumë të fuqishme. Mjeku juaj ndoshta nuk do t’i përshkruajë ato për RLS kur jeni shtatzënë, të paktën jo derisa kushtet e mundshme themelore të jenë përjashtuar.

Mjeku juaj ka më shumë të ngjarë të rekomandojë ilaçe shtëpiake ose një qetësues të lehtë dhimbjeje për të trajtuar RLS-në tuaj gjatë kohës që jeni shtatzënë. Nëse simptomat tuaja nuk janë zhdukur brenda një muaji pas lindjes, lini një takim me mjekun tuaj.