Në shumicën e rasteve, fryrja e foshnjës nuk është për shkak të një sëmundjeje të rëndë. Sidoqoftë, te vjellat  e foshnjes ne menyre te vazhdueshme mund të tregojnë një problem themelor.

Zakonisht, te vjellat janë jetëshkurtra dhe ndërpriten pas disa orësh. Megjithatë, të vjellat e rënda ose të zgjatura mund të shkaktojnë dehidrim, i cili mund të jetë më problematik sesa vetë të vjellat. Nëse nuk trajtohet, dehidrimi mund të jetë kërcënues për jetën.

Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis të vjellave të foshnjës dhe thjesht pështymës së qumështit. Pështyma zakonisht ndodh menjëherë pas ushqyerjes, shpesh e shoqëruar me gromësirë. Spit-up duket si driblim i bardhë qumështi.

Shkaqet per te vjellat e foshnjes

Refluksi

Nëse te vjellat e foshnjes janë te shpeshta në muajt e parë pa shfaqur simptoma të tjera, ai mund të ketë refluks foshnjor ose GERD .

Në mënyrë tipike, kur një foshnjë ka refluks , ata nuk do të vjellin me forcë.

Refluksi i foshnjave ndodh kur muskujt që çojnë në stomak janë shumë të relaksuar, duke lejuar që ushqimi të kthehet në ezofag.

Shpesh, muskujt e stomakut forcohen dhe refluksi i foshnjave përmirësohet vetvetiu.

Për të ndihmuar një foshnjë me refluks , provoni:

 • trashja e qumështit ose formula me sasi të vogla të drithërave për fëmijë (nëse rekomandohet nga pediatri juaj)
 • ushqyerjen e foshnjës pak dhe shpesh dhe shmangni ushqyerjen e tepërt
 • duke gromësirë ​​rregullisht fëmijën
 • pozicionimi i foshnjës në një pozicion të sigurt dhe të drejtë pas ushqyerjes

Gastroenteriti

Foshnjat eksplorojnë objekte duke i vendosur ato në gojë, që do të thotë se pikat virale mund të hyjnë lehtësisht në trupin e tyre. Foshnjat gjithashtu mund të zhvillojnë gastroenterit nga konsumimi i baktereve të dëmshme në ushqim, në të njëjtën mënyrë si të rriturit.

Një foshnjë mund të kete te vjella derisa trupi të ketë hequr qafe helmin. Zakonisht ndërpritet pas disa orësh. Mund të duhen disa ditë që një fëmijë të rikuperohet.

Pas të vjellave të zgjatura, mbani një sy për shenja dehidrimi.

Alergji ushqimore

Një alergji ushqimore ndodh kur sistemi imunitar i trupit gabimisht trajton ushqime të caktuara si një kërcënim.

Kur largoni një fëmijë nga qumështi i gjirit ose formula, është e rëndësishme të futni ushqime të reja gradualisht gjatë disa ditëve për të përcaktuar nëse foshnja ka ndonjë alergji ndaj ushqimeve , si qumështi, soja, gluteni, arrat ose peshku.

Simptomat më të zakonshme të një alergjie ushqimore janë:

 • një skuqje
 • ënjtje e fytyrës
 • kruajtje brenda gojës, fytit ose veshëve
 • te vjella

Alergjitë ushqimore ndryshojnë në ashpërsi, duke filluar nga të lehta në shumë të rënda. Reagimi më i rëndë është anafilaksia .

Një foshnjë me anafilaksi do të ketë vështirësi në frymëmarrjen e duhur dhe mund të bëhet i përgjumur ose të humbasë vetëdijen. 

Stenoza pilorike

Te vjellat e foshnjes
Te vjellat e foshnjes

Stenoza pilorike është një gjendje e pazakontë me të cilën lindin disa foshnje.

Mjekët zakonisht e diagnostikojnë atë brenda disa javësh pas lindjes .

Midis stomakut dhe zorrës së hollë, një valvul muskulor (pylorus) mban ushqimin në stomak derisa të jetë gati për tretje. Në stenozën pilorike, kjo valvul trashet dhe fryhet, duke bllokuar ushqimin të arrijë në zorrën e hollë.

Mund të shkaktoje te vjellat e foshnjes, dehidrim dhe humbje peshe. Një foshnjë me stenozë pilorike mund të duket gjithmonë i uritur sepse nuk mund ta tresë ushqimin siç duhet.

Foshnjat me stenozë pilorike vjellin me forcë, urinojnë më rrallë dhe kanemë pak jashtëqitje. Një foshnjë me stenozë pilorike do të kërkojë kirurgji.

Nëse një foshnje ka gërvishtje të rëndë për më shumë 12 orë, një prind ose kujdestar duhet ta çojë atë te një mjek për ekzaminim.

Meningjiti

Meningjiti mund të prekë këdo, por është më i zakonshmi midis foshnjërisë dhe moshës madhore të hershme. Është një infeksion i rreshtave mbrojtëse që rrethojnë trurin dhe palcën kurrizore.

Meningjiti zhvillohet shpejt dhe mund të shkaktojë helmim të gjakut kërcënues për jetën, ose septicemi ose dëmtim të trurit.

Te vjellat e foshnjes janë zakonisht një nga simptomat e para të meningjitit, së bashku me :

Trajtimet dhe mjetet juridike per te vjellat e foshnjes

 Nese te vjellat e foshnjes behen te renda shkoni menjëherë ne qendrënme te afërt spitalore.
Nese te vjellat e foshnjes behen te renda shkoni menjëherë ne qendrënme te afërt spitalore.

Dehidratimi është një efekt anësor i zakonshëm i të vjellave. Ndodh kur trupi humbet më shumë lëngje sesa merr. Dehidratimi prish ekuilibrin e kripërave dhe sheqerit në trup dhe e ndalon funksionimin e duhur. Simptomat e dehidrimit përfshijnë më pak pelena të lagura, të qara pa lot dhe gojë të thatë.

Sipas National Childbirth Trust (NCT) , shenjat e dehidrimit te një foshnjë janë:

 • etje
 • urinë me ngjyrë të verdhë të errët dhe me erë të fortë
 • marramendje
 • ndjenja e lodhjes
 • goja, buzët dhe sytë e thatë
 • duke urinuar pak dhe më pak se katër herë në ditë
 • njollë e butë në kokë që zhytet nga brenda
 • duar dhe këmbë të ftohta dhe me njolla
 • pak ose aspak lot kur qan
 • sy të mbytur

Nëse foshnja dehidrohet, jepini gllënjka të rregullta ujë. Mos u ofroni lëng frutash ose pije me gaz pasi nuk ju ndihmojnë dhe mund të zgjasin simptomat e pakëndshme të gastroenteritit, si diarreja.

Për foshnjat që ushqehen me gji, jepini shpesh qumësht gjiri, pasi përmban elektrolite që parandalojnë dehidratimin.

Për foshnjat që ushqehen me formulë, provoni të ofroni formula pa laktozë. Nëse një fëmijë ka diarre, laktoza mund ta përkeqësojë atë.

Në shumicën e rasteve, një foshnjë do të shërohet vetë pas hedhjes. Trajtime të tjera për te vjellat e foshnjes do të varen nga shkaku themelor.

Kur të shihni një mjek

Në shumicën e rasteve, kur një foshnjë vjell, nuk është e nevojshme të shkoni te mjeku.

Ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj nëse një fëmijë:

 • vjell me forcë pas ushqyerjes
 • nuk ka mundur të mbajë lëngjet për 8 orë
 • ka të vjella vazhdimisht për 12 orë ose më shumë
 • është i dehidratuar
 • prodhon të vjella jeshile ose përmban gjak
 • nëse të vjellat ose jashtëqitja përmbajne gjak

Nese te vjellat e foshnjes behen te renda shkoni menjëherë ne qendrënme te afërt spitalore.

Përmbledhje

Është shumë e zakonshme që foshnjat të kenë fryrje, veçanërisht në vitin e parë të jetës. Simptomat zakonisht përmirësohen mjaft shpejt.

Megjithatë, dehidrimi ndodh shpejt dhe mund të çojë në probleme më të rënda. Kujdestarët duhet të përpiqen të zëvendësojnë lëngjet e humbura të foshnjës sa më shpejt të jetë e mundur. Ndonjëherë te vjellat e foshnjes janë për shkak të një gjendjeje më serioze. Nëse prindërit ose kujdestarët shqetësohen nga simptomat, ata duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore