Kolla e thate

Çfarë është kolla e thate?

Kolla e thate dhe cdo lloj tjeter jane një veprim refleks që pastron rrugët e frymëmarrjes nga irrituesit dhe mukusit. Ekzistojnë dy lloje të kollës: produktive dhe joproduktive. Një kollë produktive prodhon sekrecione ose mukus, duke e pastruar atë nga mushkëritë. Një kollë joproduktive, e njohur edhe si kollë e thatë, nuk prodhon sekrecione ose mukus.

Shumë gjëra – nga alergjitë në zbaticën e acidit – mund të shkaktojnë një kollë të thatë. Në disa raste, nuk ka ndonjë arsye të qartë.

Pavarësisht nga shkaku, kolla e thate e vazhdueshme mund të ndikojë seriozisht në jetën tuaj të përditshme, veçanërisht nëse është më keq gjatë natës.

Shkaqet e zakonshme

Astma dhe kolla e thate

Kolla e thate eshte nje simptome e zakonshme e astmes.

Astma është një gjendje në të cilën rrugët tuaja të frymëmarrjes fryhen dhe ngushtohen. Kollitjet e lidhura me astmën mund të jenë produktive dhe joproduktive, por ato shpesh janë joproduktive.

Kollitja është një simptomë e zakonshme e astmës, por zakonisht nuk është ajo më e spikatura. Sidoqoftë, ekziston një lloj astme i quajtur astma variant kollë (CVA) që ka simptoma  si kolla kronike e thate.

Simptoma të tjera të astmës mund të përfshijnë:

 • fishkëllimë fyti
 • gulçim
 • shtrëngim ose dhimbje në gjoks
 • probleme me gjumin për shkak të fishkëllimës se fytit ose kollitjes
 • sulme të kollitjes ose fishkëllimës se fytit
 • një zhurmë fishkëllimë gjatë nxjerrjes se kolles

Trajtimi afatgjatë i astmës shpesh përfshin ilaçe me veprim të gjatë si kortikosteroidet e thithura, të tilla si:

 • flutikasone (Flovent)
 • triamcinolone (Azmacort)
 • budesonid (Pulmicort)

Medikamentet me veprim të shkurtër të përdorur për trajtimin e sulmeve të astmës herë pas here përfshijnë inhalatorë bronkodilatatorë si albuterol (Proventil, Ventoline). Këto gjithashtu mund të jenë pjesë e një plani afatgjatë të trajtimit.

Sëmundja e refluksit gastroezofageal

Semundja e refluksit gastroezofageal

Sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD) është një lloj refluksi kronik i acidit. Ndodh kur acidi i stomakut kthehet rregullisht përsëri në ezofagun tuaj, i cili lidh gojën tuaj me stomakun tuaj. Acidi i stomakut mund të irritojë ezofagun tuaj dhe të shkaktojë refleksin tuaj nga kolla e thate.

Simptoma të tjera të GERD:

 • urth
 • dhimbje gjoksi
 • kthim i ushqimit ose lëngut të thartë
 • ndjenja e një gungë në pjesën e pasme të fytit
 • kollë kronike
 • dhimbje kronike të fytit
 • ngjirja e zërit
 • vështirësi në gëlltitje

Shumica e njerëzve gjejnë lehtësim nga GERD përmes një kombinimi të ndryshimeve të jetesës dhe reduktuesve të acidit pa recetë (OTC) siç janë omeprazoli (Prilosec) dhe lansoprazole (Prevacid). Ju gjithashtu mund të provoni këto ilaçe shtëpiake për zbaticën e acidit dhe GERD.

Rrjedhje postnazale te kolla e thate

Rrjedhja postnazale ose thjesht rrjedhja e hundeve

Rrjedhja postnazale i referohet mukusit shtesë që pikon në fyt. Kur keni një alergji të ftohtë ose sezonale, membranat në hundën tuaj reagojnë duke prodhuar më shumë mukus se zakonisht. Ndryshe nga mukoza normale (e shëndetshme), ky mukus është i holluar me ujë dhe rrjedh, kështu që pikon lehtë në pjesën e pasme të fytit tuaj.

Rrjedhja postnazale mund të gudulis nervat në pjesën e pasme të fytit tuaj, duke shkaktuar simptoma si kolla e thate.

Simptoma të tjera të rrjedhjes postnazale përfshijnë:

 • dhimbje të fytit
 • ndjenja e një gungë në pjesën e pasme të fytit
 • probleme me gëlltitjen
 • rrjedhje hundesh
 • kollitje gjatë natës

Trajtimi për rrjedhjen postnazale do të varet nga ajo që e shkakton atë. Zakonisht është rezultat i alergjive, një infeksioni bakterial ose një virusi.

Pavarësisht nga shkaku themelor, avulli nga një dush i nxehtë ose tenxhere çaji mund të ndihmojë në pastrimin e sinuseve tuaja. Një spraj hundor i kripur ose tenxhere gjithashtu mund të ndihmojë në nxjerrjen jashtë të mukusit shtesë.

Infeksion viral

Infeksionet virale dhe kolla e thate

Kur infektoheni me një nga viruset e shumtë që shkaktojnë ftohjen e zakonshme, simptomat tuaja afatshkurtra zakonisht zgjasin më pak se një javë. Sidoqoftë, nuk është e pazakontë që kolla e thate të zgjasë shumë kohë pasi simptomat tuaja të tjera janë përmirësuar.

Këto kollitje pas ftohjes janë zakonisht të thata dhe mund të zgjasin deri në dy muaj. Ato janë zakonisht rezultat i acarimit në rrugët tuaja të frymëmarrjes, i cili shpesh është tepër i ndjeshëm pas një sëmundjeje virale.

Ky lloj kollë është i vështirë për tu trajtuar dhe shpesh kërkon kohë dhe durim. Kollitja vetëm rrit acarimin në rrugët tuaja të frymëmarrjes, kështu që provoni të përdorni shperlares të fytit dhe lëngje të ngrohta për të qetësuar fytin tuaj. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin nga kolla e thate, duke i dhënë një shans rrugëve të frymëmarrjes.

Shkaqe më pak të zakonshme

Ngacmues të mjedisit

Pluhuri eshte nje nga shkaktaret kryesor qe con tek kolla e thate.

Ka shumë gjëra në ajër që mund të irritojnë rrugët tuaja të frymëmarrjes, përfshirë tymin, ndotjen, pluhurin, mykun dhe polenin. Grimcat kimike, të tilla si dioksidi i squfurit ose oksidi nitrik, gjithashtu mund të shkaktojnë probleme. Edhe ajri i pastër që është shumë i thatë ose shumë i ftohtë mund të jete shkak nga kolla e thate për disa njerëz.

Nëse jetoni në një klimë të thatë, provoni të përdorni një lagështues për të shtuar pak lagështi në ajrin në shtëpinë tuaj.

Parandaluesit ACE nga kolla e thate

Parandaluesit ACE, ilace me recete qe japin si efekt anesor kollen e thate.

Parandaluesit ACE, të tilla si enalapril (Vasotec) dhe lisinopril (Prinivil, Zestril), janë ilaçe me recetë që trajtojnë një sërë kushtesh, përfshirë presionin e lartë të gjakut.

Një nga efektet anësore më të zakonshme të frenuesve ACE është kolla kronike e thate. Sipas Harvard Health, rreth 20% e njerëzve që marrin frenues ACE përjetojnë simptoma si kolla e thate.

Gulcim nga kolla e thate

Ngulcimi nga kolla e thate kryesisht shfaqej tek femijet.

Ngulcimi nga kolla, e cila quhet edhe pertusis, është një gjendje shumë ngjitëse që shkakton simptoma si kolla e forte e thate. Është pasuar nga një zë i lartë “gulcues” kur merrni frymë. Mund të ngatërrohet lehtësisht për një ftohje të zakonshme në fazat e hershme, por përfundimisht shkakton kriza të pakontrollueshme të kollës.

Gulcimi nga kolla ishte një sëmundje e zakonshme e fëmijërisë, por tani shumica e fëmijëve janë të vaksinuar kundër saj. Sot, është më e zakonshme tek fëmijët shumë të vegjël që të kenë përfunduar vaksinimet e tyre ose tek adoleshentët dhe të rriturit imuniteti i të cilëve ka rënë jashtë orarit.

Mushkëria e demtuar

Mushkeri te fryra qe sjellin si pasoje kollen e thate.

Një mushkëri e demtuar, e njohur gjithashtu si pneumotoraks, ndodh kur mushkëritë tuaja papritmas fryhen. Mund të ndodhë ose më vete ose në përgjigje të një dëmtimi në gjoks. Është më e zakonshme tek njerëzit me sëmundje themelore të mushkërive.

Përveç nga kolla e thate, një mushkëri e demtuar gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje të papritur në gjoks dhe gulçim.

Kancer në mushkëri

Kolla e thate e vazhdueshme mund të jetë një shenjë e kancerit të mushkërive

Ndërsa nuk ka të ngjarë, ndonjëherë kolla e thate e vazhdueshme mund të jetë një shenjë e kancerit të mushkërive. Një kollë e lidhur me kancerin e mushkërive zakonisht nuk largohet dhe mund të ndryshojë me kalimin e kohës. Për shembull, kolla juaj mund të bëhet më e dhimbshme ose të ketë një tingull tjetër. Simptoma të tjera të mundshme të kancerit të mushkërive përfshijnë:

 • kollitja me gjak, madje edhe një sasi e vogël
 • gulçim
 • dhimbje gjoksi
 • fishkëllimë e fytit
 • ngjirja e zërit
 • humbje peshe e pashpjegueshme

Nëse kolla juaj e thate shoqërohet me ndonjë nga këto simptoma, kontaktoni mjekun tuaj. Sidomos nëse pini duhan ose keni një histori familjare të kancerit të mushkërive.

Infrakti dhe kolla e thate si simptome e tij

Infarkt i zemres

Pushimi i zemres ndodh kur muskuli juaj i zemrës nuk pompon gjak aq sa duhet. Është më e zakonshme tek njerëzit me gjendje si sëmundja e arteries koronare dhe presioni i lartë i gjakut, të cilat mund të ulin aftësinë e zemrës tuaj për të pompuar gjak në mënyrë efektive. Kolla e vazhdueshme dhe e thate është një simptomë e pushimit të zemrës. Sidoqoftë, gjithashtu mund të shkaktojë një kollë që prodhon mukus të shkumëzuar të bardhë ose me ngjyrë rozë.

Simptoma të tjera të infraktit përfshijnë:

 • gulçim që mund të jetë i papritur ose i rëndë
 • lodhje dhe dobësi
 • rrahje të shpejta ose të parregullta të zemrës
 • ënjtje në kyçet dhe këmbët tuaja
 • mungesa e oreksit
 • ënjtje të barkut
 • probleme me përqendrimin

Si mund t’a lehtesoj ate?

Kolla e thate mund të jenë të vështira për tu trajtuar. Pasi rrugët tuaja të frymëmarrjes bëhen tepër të ndjeshme, ato irritohen lehtësisht nga kollitja, duke krijuar një cikël vicioz. Ka disa gjëra që mund të bëni për lehtësim, pavarësisht se çfarë po shkakton kollën tuaj.

Provo:

 • thithjen e lengjeve të fytit për të lagur dhe qetësuar indet e irrituara të fytit
 • marrjen e luftuesve të kollës OTC, të tilla si dekstromethorphan (Robitussin), për të luftuar refleksin tuaj të kollës
 • shtimin e mjaltit në një pije të nxehtë për të qetësuar indet e irrituara të fytit

Në fund të fundit

Kolla e thate  mund të jete e bezdisshme, veçanërisht kur duket se zvarritet për javë të tëra. Nëse fillon të shkaktoje probleme në orarin tuaj të gjumit, provoni këto këshilla për të ndaluar kollitjen gjatë natës.

Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë e shkakton atë, punoni me mjekun tuaj për të gjetur kuren më të mirë të trajtimit. Ndërkohë, një kombinim i ilaçeve në shtëpi dhe ilaçeve OTC mund të ofrojë një lehtësim.