Çfarë është menopauza?

Menopauza simptomat e saj

Nga menopauza,simptomat ndodhin në të vërtetë gjatë fazës së perimenopauzës. Disa gra kalojnë menopauzën pa ndonjë ndërlikim ose simptomë të pakëndshme. Por të tjerët i konsiderojnë simptomat e menopauzës dobësuese, duke filluar edhe gjatë perimenopauzës dhe që zgjasin me vite.

Menopauza simptomat që përjetojnë gratë lidhen kryesisht me një ulje të prodhimit të hormoneve seksuale femërore estrogjenit dhe progesteronit. Simptomat ndryshojnë shumë për shkak të efekteve të shumta që këto hormone kanë në trupin e femrës.

Estrogjeni rregullon ciklin menstrual dhe prek pjesët e mëposhtme të trupit:

 • sistem riprodhues
 • traktit urinar
 • zemra
 • enët e gjakut
 • kockat
 • gjinjtë
 • lëkurë
 • flokët
 • mukozave
 • muskujt e legenit
 • truri

Ndryshimet në ciklin menstrual, menopauza dhe simptomat

Ndryshimet e ciklit menstrual

Cikli juaj nuk mund të jetë aq e rregullt sa dikur. Ju mund të keni rrjedhje më të rëndë ose më të lehtë se zakonisht, dhe herë pas here të keni njolla. Gjithashtu, cikli juaj mund të jetë më e shkurtër ose më e gjatë.

Nëse ju vonon cikli, sigurohuni që të përjashtoni shtatzëninë. Nëse nuk jeni shtatzënë, një cikel i humbur ose i vonuar mund të tregojë fillimin nga menopauza simptomat. Nëse filloni të vëreni pasi nuk keni menstruacione për 12 muaj rresht, sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj për të përjashtuar ndonjë gjendje serioze, siç është kanceri.

Afshet e nxehta nga menopauza dhe simptomat

Afshet e nxehta nga menopauza dhe simptomat

Shumë gra ankohen për afshe të nxehta si simptomë parësore e menopauzës. Afshet e nxehta mund të jenë një ndjenjë e papritur e nxehtësisë në pjesën e sipërme të trupit tuaj ose në të gjithë. Fytyra dhe qafa juaj mund të bëhen të kuqe dhe mund të ndiheni të djersitur ose të skuqur.

Intensiteti i një afshi të nxehtë mund të shkojë nga i butë në shumë i fortë, madje edhe duke ju zgjuar nga gjumi. Një ndezje e nxehtë në përgjithësi zgjat midis 30 sekonda dhe 10 minuta, sipas Institutit Kombëtar për Plakjen. Shumica e grave përjetojnë afshe të nxehta për një vit ose dy pas menstruacioneve të tyre të fundit. Afshet e nxehta mund të vazhdojnë edhe pas menopauzës, por ato zvogëlohen në intensitet me kalimin e kohës.

Shumica e grave kanë afshe të nxehta gjatë menopauzës. Thirrni mjekun tuaj nëse afshet tuaja të nxehta ju shqetesojne ne jetën tuaj te perditshme. Ata mund të rekomandojnë opsionet e trajtimit për ju.

Thatësi dhe dhimbje vaginale

Thatesi dhe dhimbje vaginale

Ulja e prodhimit të estrogjenit dhe progesteronit mund të ndikojë në shtresën e hollë të lagështisë që vesh muret vaginale. Gratë mund të përjetojnë tharje vaginale në çdo moshë, por mund të jetë një problem i veçantë për gratë që kalojnë nga menopauza simptomat.

Shenjat mund të përfshijnë kruajtje rreth buzeve te vagines dhe pickim ose djegie. Tharja vaginale mund të bëjë marrëdhënie të dhimbshme dhe mund t’ju bëjë të ndiheni sikur keni nevojë të urinoni shpesh. Për të luftuar thatësinë, provoni një hidratues vaginal.

Nëse ende ndjeni siklet, bisedoni me mjekun tuaj. Të kryesh marredhenie seksuale ose aktivitete të tjera seksuale që përfshijnë organet gjenitale të femrës mund të rrisë rrjedhjen e gjakut në atë zonë. Kjo ndihmon për ta mbajtur vagjinën më të lagesht dhe gjithashtu mund të parandalojë që vagina të zvogelohet.

Simptomat si pagjumesia nga menopauza

Simptomat si pagjumesia nga menopauza

Për shëndet optimal, mjekët rekomandojnë që të rriturit të flenë shtatë deri në tetë orë çdo natë. Por nga menopauza simptomat mund të jetë e vështirë për ju të bini në gjumë ose të qëndroni në gjumë. Ju mund të zgjoheni më herët se sa dëshironi dhe të keni probleme të ktheheni në gjumë.

Për të marrë sa më shumë pushim, provoni teknikat e relaksimit dhe frymëmarrjes. Është gjithashtu e rëndësishme të stërviteni gjatë ditës në mënyrë që të jeni të lodhur sapo të shtriheni. Shmangni lënien e kompjuterit ose celularit pranë shtratit tuaj pasi dritat mund të prishin gjumin tuaj. Larja, leximi ose dëgjimi i muzikës para gjumit mund t’ju ndihmojë të relaksoheni.

Hapat e thjeshtë për të përmirësuar higjienën e gjumit përfshijnë te shkosh në shtrat në të njëjtën kohë çdo natë, marrjen e hapave për të qëndruar ne freski gjatë gjumit dhe shmangien e ushqimeve dhe pijeve që ndryshojnë gjumin si çokollata, kafeina ose alkooli.

Urinim i shpeshtë ose mosmbajtje urinare

Urinim i shpeshtë ose mosmbajtje urinare

Është e zakonshme që gratë nga menopauza, simptomat të humbasin kontrollin e fshikëzës së tyre. Ju gjithashtu mund të ndjeni një nevojë të vazhdueshme për të urinuar edhe pa një fshikëz të plotë, ose të përjetoni urinim të dhimbshëm. Kjo ndodh sepse gjatë menopauzës, indet në vaginën dhe uretrën tuaj humbin elasticitetin e tyre dhe rreshtimi hollohet. Muskujt e legenit përreth gjithashtu mund të dobësohen.

Për të luftuar mosmbajtjen e urinës, hiqni dore nga nga shumë alkool, qëndroni të hidratuar dhe forconi dyshemenë tuaj të legenit me ushtrimet Kegel. Nëse problemet vazhdojnë, pyesni mjekun tuaj se cilat ilaçe janë në dispozicion.

Infeksionet e traktit urinar

Infeksionet e traktit urinar

Gjatë menopauzës, disa gra mund të përjetojnë më shumë infeksione të traktit urinar (UTI). Nivelet e ulura të estrogjenit dhe ndryshimet në traktin urinar ju bëjnë më të ndjeshëm ndaj infeksionit.

Nëse ndjeni një dëshirë të vazhdueshme për të urinuar, jeni duke urinuar më shpesh ose ndjeni një ndjesi djegie kur urinoni, shihni mjekun tuaj. Mjeku juaj ka të ngjarë të kërkojë që të bëni një test të urinës dhe t’ju japë antibiotikë.

Rënie e epshit nga menopauza simptomat

Rënie e epshit nga menopauza simptomat

Është e zakonshme të ndiheni më pak të interesuar për marredhenie seksuale nga menopauza dhe simptomat. Kjo shkaktohet nga ndryshimet fizike të shkaktuara nga reduktimi i estrogjenit. Këto ndryshime mund të përfshijnë një kohë të vonuar të reagimit të klitorialit, përgjigje të ngadaltë ose të munguar orgazmike dhe thatësi vaginale.

Disa gra mund të kenë më shumë interes për marredheniet seksuale kur plaken. Nëse dëshira juaj zvogëlohet në lidhje me një problem tjetër, siç është marredhenia seksuale e dhimbshme, mjeku juaj mund të jetë në gjendje të përshkruajë një ilaç për të ndihmuar në parandalimin e dhimbjes. Nëse ulja e dëshirës seksuale ju shqetëson, flisni me mjekun tuaj.

Atrofi vaginale, menopauza dhe simptomat

Atrofi vaginale, menopauza dhe simptomat

Atrofia vaginale është një gjendje e shkaktuar nga rënia e prodhimit të estrogjenit dhe karakterizohet nga rrallimi dhe inflamacioni i mureve vaginale. Gjendja mund ta bëjë marrëdhënien seksuale të dhimbshme për gratë, gjë që përfundimisht mund të zvogëlojë interesin e tyre për marredhenie seksuale. Lubrifikantët pa recetë (OTC) ose trajtimet me recetë që përfshijnë terapi të lokalizuar të estrogjenit, të tilla si një krem estrogjeni ose një unazë vaginale, mund të trajtojnë gjendjen.

Depresioni dhe ndryshimet e humorit

Depresioni dhe ndryshimet e humorit

Ndryshimet në prodhimin e hormoneve ndikojnë në gjendjen shpirtërore të grave gjatë menopauzës. Disa gra raportojnë nga menopauza simptomat si ndjenja të nervozizmit, depresionit dhe ndryshimeve të humorit. Shpesh kalojnë nga nivelet më të larta ekstreme në nivele të ulëta në një periudhë të shkurtër kohore. Është e rëndësishme të mbani mend se këto luhatje të hormoneve ndikojnë në trurin tuaj.

Ndryshimet e lëkurës, flokëve dhe indeve të tjera

Ndryshimet e lëkurës, flokëve dhe indeve të tjera

Ndërsa plakeni, do të përjetoni ndryshime në lëkurën dhe flokët tuaj. Humbja e indeve yndyrore dhe kolagjenit do ta bëjë lëkurën tuaj më të thatë dhe më të hollë, dhe do të ndikojë në elasticitetin dhe lubrifikimin e lëkurës pranë vaginës dhe traktit urinar. Reduktimi i estrogjenit mund të kontribuojë në humbjen e flokëve ose të bëjë që flokët tuaj të ndihen të brishtë dhe të thatë. Sigurohuni që të shmangni trajtimet e ashpra kimike të flokëve, të cilat mund të shkaktojnë dëme të mëtejshme.

Cila është perspektiva te menopauza, simptomat etj?

Mneopauza dhe simptomat mund të zgjasin për muaj ose vite në varësi të personit. Programoni takime të rregullta me mjekun tuaj në mënyrë që ata të monitorojnë shëndetin tuaj dhe t’i përgjigjen çdo pyetjeje që mund të keni në lidhje me simptomat e menopauzës.