Semundjet e mushkerive

Kur mendoni për sëmundjet e mushkerive kronike, mund të mendoni për kancerin e mushkërive, por në fakt ka shumë lloje të ndryshme. Në total, semundjet e mushkerive shkaktuan më shumë se 1 milion vdekje në SHBA në vitin 2010, sipas Institutit Kombëtar të Zemrës, Mushkërive dhe Gjakut (NHLBI).

Këto lloje të sëmundjeve të mushkërive mund të ndikojnë në rrugët e frymëmarrjes, indet e mushkërive ose qarkullimin e gjakut brenda dhe jashtë mushkërive. Këtu janë llojet më të zakonshme, shkaqet e tyre dhe faktorët e rrezikut, si dhe simptomat e mundshme që mund të sinjalizojnë nevojën për kujdes mjekësor.

Astma si nje nga semundjet e mushkerive

Astma

Astma është një nga llojet më të zakonshme te semundjet e mushkerive. Kur nxiten, mushkëritë tuaja fryhen dhe ngushtohen, duke e bërë më të vështirë frymëmarrjen. Simptomat përfshijnë:

 • fishkëllimë
 • pamundësia për të marrë ajër të mjaftueshëm
 • kollitjes
 • ndjenja e shtrëngimit në gjoks

Nëse i përjetoni këto simptoma, është e rëndësishme të shkoni menjëherë te mjeku. Shkaktarët mund të përfshijnë alergenet, pluhurin, ndotjen, stresin dhe stërvitjen.

Astma zakonisht fillon në fëmijëri, megjithëse mund të fillojë më vonë. Nuk mund të kurohet, por medikamentet mund të ndihmojnë në kontrollin e simptomave. Sëmundja prek rreth 26 milionë amerikanë dhe ka tendencë të përhapet në familje.

Shumica e njerëzve me astmë mund ta menaxhojnë atë mirë dhe të gëzojnë jetë të plotë dhe të shëndetshme. Megjithatë, pa trajtim, sëmundja mund të jetë vdekjeprurëse. Ai vret rreth 3,300 njerëz çdo vit në Shtetet e Bashkuara.

Mjekët nuk e dinë ende pse disa njerëz marrin astmë dhe të tjerët jo. Por ata besojnë se gjenetika luan një rol të madh. Nëse dikush në familjen tuaj e ka atë, rreziku juaj rritet.

Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë:

Sëmundja kronike obstruktive pulmonare

Semundje pulmonare obstruktive kronike

Sëmundja pulmonare obstruktive kronike (SPOK) është një nga semundjet kronike e mushkerive në të cilën mushkëritë tuaja inflamohen, duke e bërë frymëmarrjen më të vështirë. Inflamacioni çon në një mbiprodhim të mukusit dhe një trashje të rreshtimit të mushkërive tuaja. Qeset e ajrit, ose alveolat, bëhen më pak efikase në sjelljen e oksigjenit dhe dërgimin e dioksidit të karbonit jashtë.

Njerëzit me SPOK zakonisht kanë një ose të dyja kushtet e mëposhtme:

 • Emfizema: Kjo sëmundje dëmton qeskat e ajrit në mushkëri. Kur janë të shëndetshme, qeset e ajrit janë të forta dhe fleksibël. Emfizema i dobëson ato dhe përfundimisht shkakton këputje të disave.
 • Bronkiti kronik: Ju mund të keni përjetuar bronkit kur keni pasur një të ftohtë ose infeksion të sinusit. Bronkiti kronik është më serioz, pasi nuk largohet kurrë. Shkakton inflamacion të tubave bronkial në mushkëri. Kjo rrit prodhimin e mukusit.

Simptomat e emfizemës përfshijnë:

 • gulçim
 • fishkëllimë
 • ndjenja e pamundësisë për të marrë ajër të mjaftueshëm

Simptomat e bronkitit kronik përfshijnë:

 • kollë e shpeshtë
 • kollitja e mukusit
 • gulçim
 • shtrëngimi në gjoks

SPOK është një sëmundje e pashërueshme, progresive e shkaktuar më shpesh nga duhani, megjithëse ka gjithashtu një komponent të fuqishëm gjenetik. Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë:

 • ekspozimi ndaj tymit të dorës së dytë
 • ndotja e ajrit
 • ekspozimi në punë ndaj pluhurit, tymrave dhe tymit

Simptomat e SPOK përkeqësohen me kalimin e kohës. Megjithatë, trajtimet mund të ndihmojnë në ngadalësimin e përparimit.

Sëmundja intersticiale e mushkërive

Sarkoidoza, nje nga semundjet e mushkerive

Një numër te semundjet e mushkerive përshtaten nën termin “sëmundjet intersticiale e mushkerive”. Sëmundjet intersticiale të mushkërive përfshijnë mbi 200 lloje të çrregullimeve të mushkërive. Disa shembuj:

 • sarkoidoza
 • fibroza pulmonare idiopatike (IPF)
 • Histiocitoza e qelizave Langerhans
 • bronkioliti obliterans

E njëjta gjë ndodh me të gjitha këto sëmundje: indi në mushkëritë tuaja bëhet me dhëmbëza, i përflakur dhe i ngurtësuar. Indi mbresë zhvillohet në intersticium, i cili është hapësira në mushkëritë tuaja midis qeseve të ajrit.

Ndërsa plagët përhapen, i bën mushkëritë tuaja më të ngurtë, kështu që ato nuk janë në gjendje të zgjerohen dhe tkurren aq lehtë sa dikur. Simptomat përfshijnë:

Ju mund të jeni më të rrezikuar nëse dikush në familjen tuaj kishte një nga këto sëmundje, nëse pini duhan dhe nëse jeni të ekspozuar ndaj asbestit ose ndotësve të tjerë inflamatorë. Disa sëmundje autoimune janë lidhur gjithashtu me sëmundjen intersticiale të mushkërive, duke përfshirë artritin reumatoid, lupusin dhe sindromën Sjogren.

Faktorë të tjerë rreziku përfshijnë kalimin e rrezatimit për trajtimet e kancerit dhe marrjen e disa medikamenteve si antibiotikët dhe pilula të zemrës me recetë.

Këto sëmundje janë të pashërueshme, por trajtimet më të reja premtojnë ngadalësimin e përparimit të tyre.

Hipertensioni pulmonar si nje nga semundjet e mushkerive

Hipertensioni pulmonar nje nga semundjet e mushkerive

Hipertensioni pulmonar është thjesht presion i lartë i gjakut në mushkëri. Ndryshe nga presioni i rregullt i lartë i gjakut, i cili prek të gjitha enët e gjakut në trupin tuaj, hipertensioni pulmonar prek vetëm ato enë gjaku midis zemrës dhe mushkërive.

Këto enë gjaku ngushtohen dhe ndonjëherë bllokohen, si dhe bëhen të ngurtësuara dhe të trasha. Zemra juaj duhet të punojë më shumë dhe ta shtyjë gjakun më me forcë, gjë që rrit presionin e gjakut në arteriet e mushkërive dhe kapilarët.

Mutacionet e gjeneve, ilaçet dhe sëmundjet kongjenitale të zemrës mund të shkaktojnë hipertension pulmonar. Semundjet e tjera te mushkerive si sëmundja intersticiale e mushkërive dhe COPD mund të jenë gjithashtu fajtore. Nëse nuk trajtohet, gjendja mund të çojë në komplikime si mpiksje gjaku, aritmi dhe dështim të zemrës.

Faktorët e rrezikut për hipertensionin pulmonar përfshijnë:

 • mbipesha
 • histori familjare të sëmundjes
 • sëmundje tjetër të mushkërive
 • droga ilegale
 • medikamente të caktuara, si ilaçet për shtypjen e oreksit

Simptomat përfshijnë:

 • gulçim
 • dhimbje gjoksi
 • marramendje
 • lodhje
 • ritmi i shpejtë i zemrës
 • edemë (ënjtje) në kyçet tuaja

Kjo sëmundje nuk mund të shërohet, por trajtimet mund të ndihmojnë në uljen e presionit në një nivel më normal. Opsionet përfshijnë medikamente si holluesit e gjakut, diuretikët dhe zgjeruesit e enëve të gjakut. Kirurgjia dhe transplantimi janë të rezervuara si mundësitë e fundit.

Fibroza cistike, nje nga semundjet e mushkerive

Fibroza cistike

Fibroza cistike është një  nga semundjet e mushkerive e trashëguara që prek fëmijët e porsalindur. Ndryshon përbërjen e mukusit në trup. Në vend që të jetë e rrëshqitshme dhe e ujshme, mukoza tek një person me fibrozë cistike është e trashë, ngjitëse dhe e tepruar.

Kjo mukozë e trashë mund të grumbullohet në mushkëri dhe ta bëjë më të vështirë frymëmarrjen. Me kaq shumë prej tij, bakteret rriten më lehtë, duke rritur rrezikun e infeksioneve të mushkërive.

Simptomat zakonisht fillojnë në foshnjëri dhe përfshijnë:

 • kollë kronike
 • fishkëllimë
 • gulçim
 • kollitja e mukusit
 • ftohjet e përsëritura të gjoksit
 • djersë shtesë e kripur
 • infeksionet e shpeshta të sinuseve

Sipas NHLBI, ai mund të prekë organe të tjera përveç mushkërive, duke përfshirë mëlçinë, zorrët, sinuset, pankreasin dhe organet seksuale.

Mjekët e dinë se fibroza cistike shkaktohet nga një mutacion i gjenit që normalisht rregullon nivelin e kripës në qeliza. Mutacioni bën që ky gjen të mos funksionojë, duke ndryshuar përbërjen e mukusit dhe duke rritur kripën në djersë. Nuk ka kurë për sëmundjen, por trajtimi lehtëson simptomat dhe ngadalëson përparimin.

Trajtimi i hershëm është më i miri, prandaj mjekët tani kontrollojnë rregullisht për sëmundjen. Medikamentet dhe terapia fizike ndihmojnë në lirimin e mukusit dhe parandalimin e infeksioneve të mushkërive.

Pneumonia kronike si nje nga semundjet e mushkerive

Pneumonia

Pneumonia është një infeksion i mushkërive i shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat. Mikroorganizmat rriten dhe lulëzojnë në mushkëri, duke krijuar simptoma të vështira. Qeset e ajrit inflamohen dhe mund të mbushen me lëng, gjë që pengon rrjedhën e oksigjenit. Në shumicën e rasteve, njerëzit shërohen brenda pak javësh. Megjithatë, ndonjëherë sëmundja vazhdon dhe madje mund të bëhet kërcënuese për jetën.

Pneumonia mund të sulmojë këdo, por ka më shumë gjasa të zhvillohet tek njerëzit mushkëritë e të cilëve janë tashmë të prekshme për shkak të:

 • pirja e duhanit
 • një sistem imunitar të dobësuar
 • një sëmundje tjetër
 • kirurgji

Shumë herë, pneumonia mund të kurohet. Antibiotikët dhe ilaçet antivirale mund të ndihmojnë, dhe me kalimin e kohës, pushimit dhe lëngjeve, sëmundja shpesh do të largohet. Në disa raste, megjithatë, mund të kthehet përsëri dhe përsëri, duke u bërë një sëmundje kronike.

Simptomat e pneumonisë kronike përfshijnë:

 • kollitjes me gjak
 • nyjet limfatike të fryra
 • të dridhura
 • ethe të qëndrueshme

Simptomat mund të vazhdojnë për një muaj ose më gjatë. Edhe nëse merrni antibiotikë, simptomat mund të kthehen kur t’i përfundoni ato.

Nëse trajtimet e rregullta te semundjet e mushkerive nuk funksionojnë, mjeku juaj mund të rekomandojë shtrimin në spital në mënyrë që të keni akses në trajtim dhe pushim shtesë. Komplikimet e mundshme të pneumonisë kronike përfshijnë absceset e mushkërive (xhepat e qelbit në ose rreth mushkërive tuaja), inflamacion të pakontrolluar në trupin tuaj dhe dështim të frymëmarrjes.

Kanceri në mushkëri

Kanceri ne mushkeri

Kanceri i mushkërive është një nga semundjet e mushkerive në të cilën qelizat në mushkëritë tuaja rriten në mënyrë anormale, duke zhvilluar gradualisht tumore. Ndërsa tumoret bëhen më të mëdha dhe më të shumta, ato mund ta bëjnë më të punen per mushkerite. Përfundimisht, qelizat kancerogjene mund të përhapen në zona të tjera të trupit tuaj.

Kanceri i mushkërive është shkaku kryesor i vdekjeve nga kanceri në SHBA, sipas klinikës Mayo. Mund të rritet për një kohë pa krijuar asnjë simptomë. Kur simptomat zhvillohen, shpesh mendohet se ato shkaktohen nga kushte të tjera. Një kollë e bezdisshme, për shembull, mund të jetë një simptomë e kancerit të mushkërive, por mund të shkaktohet edhe nga sëmundje të tjera të mushkërive.

Simptoma të tjera të mundshme të kancerit të mushkërive përfshijnë:

 • fishkëllimë
 • gulçim
 • humbje peshe e pashpjegueshme
 • kollitjes me gjak

Më të rrezikuarit përfshijnë ata që:

 • tymosin
 • janë të ekspozuar ndaj kimikateve të rrezikshme nga thithja
 • kanë një histori familjare të kancerit të mushkërive
 • kanë lloje të tjera kanceri

Trajtimi varet nga lloji i kancerit të mushkërive dhe ashpërsia e tij. Mjeku juaj zakonisht do të krijojë një plan që përfshin operacionin për të hequr pjesën kanceroze të mushkërive, kimioterapinë dhe rrezatimin. Disa medikamente gjithashtu mund të ndihmojnë në shënjestrimin dhe vrasjen e qelizave kancerogjene.

Si të mbroni mushkëritë tuaja

Për të rritur shanset për të shmangur semundjet e mushkerive, merrni parasysh këto këshilla:

 • Mos pini duhan, ose lini duhanin. Shmangni duhanin e dorës së dytë.
 • Mundohuni të reduktoni ekspozimin tuaj ndaj ndotësve në mjedis, në punë dhe në shtëpi.
 • Ushtrohu rregullisht. Ushtrimet aerobike që rrisin rrahjet e zemrës janë më të mirat.
 • Hani një dietë ushqyese.
 • Bëni kontrolle të rregullta me mjekun tuaj.
 • Sigurohuni që të bëni një vaksinë kundër gripit çdo vit dhe pasi të keni mbushur 65 vjeç, bëni një vaksinë kundër pneumonisë.
 • Nëse jeni në rrezik për kancer të mushkërive, pyesni mjekun tuaj për opsionet e shqyrtimit.
 • Testoni shtëpinë tuaj për gaz radon.
 • Lani duart rregullisht, shmangni prekjen e fytyrës dhe qëndroni larg individëve të sëmurë.