Trajtime nga renia e flokeve tek meshkujt

Vështrim i përgjithshëm

Renia e flokeve tek meshkujt nuk mund të parandalohet gjithmonë me kalimin e moshës, por ka trajtime dhe kura që mund të ngadalësojnë procesin.

Përpara se të dilni jashtë dhe të blini suplemente dhe tonik të veçantë, mësoni se cilat prej tyre jane premtues në parandalimin ose trajtimin e rënies së flokëve.

Renia e flokeve, i njohur gjithashtu si alopecia androgjenetike, është një tipar i trashëguar. Prek më shumë se gjysmën e meshkujve mbi 50 vjeç.

Këtu janë 17 trajtime nga renia e flokeve për të cilat mund të flisni me mjekun tuaj:

Barnat me recetë dhe OTC

Barnat me recete

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar dy ilaçe për t’u trajtuar renia e flokeve tek meshkujt:

 • Minoxidil (Rogaine): Rogaine ofrohet pa recetë si lëng ose shkumë. Aplikojeni atë në lëkurën e kokës dy herë në ditë për të rritur flokët dhe për t’u parandaluar renia e flokeve tek meshkujt.
 • Finasteride (Propecia, Proscar): Kjo është një pilulë që e merrni çdo ditë. Është në dispozicion vetëm me recetë nga mjeku juaj.

Për të dyja këto barna, mund të duhet deri në një vit për të parë rezultatet dhe do t’ju duhet të vazhdoni t’i merrni ato për të ruajtur përfitimet.

Transplantet e flokëve nga renia e flokeve tek meshkujt

Transplantimi nga renia e flokeve tek meshkujt

Dy procedurat më të njohura të transplantit të flokëve janë transplantimi i njësisë folikulare dhe nxjerrja e njësisë folikulare:

Transplantimi i njësisë folikulare (FUT)

FUT është metoda më “klasike”. Ai përfshin heqjen e një pjese të lëkurës nga pjesa e pasme e kokës ku ka një bollëk flokësh, heqjen e folikulave nga ai rrip i lëkurës dhe më pas rifutjen e gjëndrave të flokëve në pjesën e kokës ku po përjetoni rënie të flokëve.

Ekstraktimi i njësisë folikulare (FUE)

Në FUE, folikulat e flokëve hiqen direkt nga skalpi dhe transplantohen në pjesët pa floke të kokës.

Mbani në mend se transplantimi i flokëve konsiderohet një operacion, kështu që mund të jetë i shtrenjtë dhe mund të jetë i dhimbshëm.

Ekzistojnë gjithashtu rreziqe të caktuara, duke përfshirë infeksionet. Ju gjithashtu mund t’ju duhet të bëni trajtime të shumta të mbjelljes së flokëve për të marrë rezultatin e dëshiruar.

Trajtimi me lazer

Trajtimi me lazer te renia e flokeve tek meshkujt

Trajtimi me lazer mendohet se zvogëlon inflamacionin në folikulat që i pengon ato të rriten përsëri.

Ka studime të kufizuara për të mbështetur efektivitetin e tyre në trajtimin te renia e flokeve tek meshkujt, por një rishikim i vitit 2016 përcaktoi se terapia me lazer të nivelit të ulët është e sigurt dhe efektive kur përdoret për t’u trajtuar renia e flokeve . Nevojiten akoma më shumë kërkime.

Renia e flokeve tek meshkujt duhanpires

Ndaloni duhanin.

Nëse jeni duhanpirës, me siguri keni dëgjuar për të gjitha efektet negative që duhani ka në mushkëri. Por a e dini se pirja e duhanit mund të shkaktojë renia e flokeve tek meshkujt – mbi rrudhat e fytyrës dhe thinjen e parakohshme të flokëve?

Hulumtimet kanë përcaktuar se ekziston një lidhje midis pirjes së duhanit dhe rënies së flokëve. Për të parandaluar rënien e flokëve, mund të jetë një ide e mirë të lini duhanin sa më shpejt të jetë e mundur.

Masazhimi i kokës

Jo vetëm që masazhet ju bejne te ndiheni të mrekullueshëm, por ato mund të ndihmojnë edhe nga renia e flokeve tek meshkujt. Masazhimi i kokës stimulon folikulat e flokëve.

Në një studim të vogël, burra të shëndetshëm japonezë që bene 4 minuta masazhim të kokës çdo ditë për 24 javë, kishin flokë më të trashë në fund të studimit.

Një dietë e ekuilibruar nga renia e flokeve tek meshkujt

Dieta nga renia e flokeve tek meshkujt

Një dietë e ekuilibruar mirë mund t’i mbajë flokët tuaj në formë. Sigurohuni që të përfshini një shumëllojshmëri perimesh, frutash, drithërash, yndyrnash të pangopura dhe proteina pa yndyrë në dietën tuaj dhe kufizoni marrjen e ëmbëlsirave.

Disa vitamina dhe minerale që gjenden në ushqim shoqërohen me flokë të shëndetshëm.

Provoni të shtoni këto lloje të ushqimeve qe ndihmojne:

 • ushqime të pasura me hekur, duke përfshirë viçin pa dhjamë, fasulet, perimet me gjethe jeshile, kokrrat e fortifikuara me hekur dhe vezët
 • ushqime të pasura me acide yndyrore omega-3, të tilla si salmoni, skumbri, toni, farat e lirit, të verdhat e vezëve, farat e kërpit dhe arrat
 • ushqime me shumë proteina, si vezët, mish pa dhjamë dhe ushqim deti

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, sigurohuni që të pini shumë ujë.

Bëni një kontroll

Përveç gjenetikës tuaj, ka disa gjendje mjekësore që mund të rezultojnë nga renia e flokeve tek meshkujt . Ju do të jeni në gjendje të trajtoni humbjen e flokëve duke trajtuar gjendjen themelore.

Kushtet e mëposhtme mund të çojnë në humbjen e flokëve:

 • diabeti
 • lupus
 • liken planus
 • sarkoidoza
 • psoriaza e kokës (për shkak të kruarjes së kokës)
 • alopecia areata
 • gjendjet e tiroides
 • çrregullime të të ngrënit (për shkak të ushqyerjes së dobët)
 • anemi nga mungesa e hekurit
 • çrregullimi i tërheqjes së flokëve, i njohur si trichotillomania
 • sëmundja celiake
 • sifilis

Nëse keni ndonjë nga këto kushte, ose jeni duke përjetuar simptoma të tjera përveç rënies së flokëve, sigurohuni që të vizitoni mjekun tuaj dhe të merrni trajtimin që ju nevojitet. Renia e flokeve duhet të përmirësohet ndërsa gjendja juaj përmirësohet.

Zvogëloni stresin per te reduktuar renia e flokeve tek meshkujt

Stresi mund të ndikoje vërtet në trup, duke përfshirë flokët tuaj. Renia e flokeve  tek meshkujt mund të jetë rezultat i një stili jetese stresuese.

Strategjitë për të reduktuar stresin përfshijnë:

 • ushtrime të rregullta
 • muzika
 • joga
 • meditimi

Të flesh gjume mjaftueshëm është gjithashtu thelbësore.

Vajrat dhe efekti tek renia e flokeve tek meshkujt

Vajrat dhe ndikimi ne renia e flokeve tek meshkujt

Ka disa prova që vaji i mentes mund të ndihmojë në rritjen e flokëve. Vaji i rozmarinës është përdorur gjithashtu tradicionalisht për të rritur qarkullimin e gjakut në lëkurën e kokës.

Një studim i vitit 2013 zbuloi se ekstrakti i gjetheve të rozmarinës përmirësoi rritjen e flokëve tek minjtë.

Vaji i kokosit, vaji i kastorit dhe vaji i ullirit gjithashtu rekomandohen gjerësisht, por kërkimet mbi përfitimet e tyre për rritjen e flokëve janë të kufizuara.

Saw palmetto

Saw palmetto është një bimë me kokrra të vogla që përdoret shpesh si pjesë e një plani trajtimi për një prostatë të zmadhuar.

Ndërsa hulumtimi është i ngushtë në aftësinë e saj  për t’u trajtuar renia e flokeve tek meshkujt, një studim tregoi rezultate pozitive për burrat që trajtohen me një formulë aktuale.

Biotina dhe renia e flokeve tek meshkujt

Biotina është një vitaminë që gjendet natyrshëm në ushqime si:

 • arra
 • patate e ëmbël
 • vezët
 • qepët
 • tërshëra

Ka disa prova se marrja e suplementeve të biotinës nga goja mund të ngadalësojë humbjen e flokëve, por shumica e hulumtimeve janë bërë tek gratë.

Lëng qepe

Një studim më i vjetër tregoi se përdorimi i lëngut të qepës si një trajtim aktual rezultoi në një rritje të konsiderueshme më të madhe sesa thjesht uji i rubinetit te njerëzit me alopecia areata me njolla.

Bhringraj

Bhringraj mbeshtet rritjen e flokeve.

Bhringraj (Eclipta alba), i quajtur edhe margarita e rreme, është një specie në familjen e lulediellit me një reputacion në traditën Ayurvedike si një bar që mbështet rritjen e flokëve.

Studimet në minj kanë treguar se ekstraktet e barit tregojnë një rritje më të mirë të flokëve sesa minoxidil (Rogaine). Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar këto efekte te renia e flokeve tek meshkujt.

Çaji jeshil dhe ndikimi te renia e flokeve tek meshkujt

Një ilaç tjetër i supozuar bimor per renien e flokeve është çaji jeshil.

Një studim i vjetër në minj mbi përbërësit polifenolikë të pranishëm në çajin jeshil rezultoi premtues si një ilaç natyral për humbjen e flokëve, por studimet njerëzore nuk janë bërë për të konfirmuar këto efekte.

Hibiscus

Hibiscus tregtohet ne Indi por nuk ka studime tek njerezit.

Hibiscus rosa-sinensis tregtohet gjerësisht në Indi për rritjen e flokëve. Një studim më i vjetër në minj, tregoi efekte pozitive në folikulat e flokëve, por asnjë studim nuk është bërë te njerëzit.

Jini paqesor me flokët tuaj

Mundohuni të jeni sa më të paqte të jetë e mundur kur lani ose stiloni flokët tuaj. Rrotullimi ose tërheqja e vazhdueshme e flokëve mund të çojë në humbjen e flokëve.

Nëse jeni të shqetësuar nga renia e flokeve tek meshkujt, mund të dëshironi të shmangni sa vijon:

 • modele flokësh të ngushta, të tilla si bisht, gërsheta, dhe topuz
 • trajtimet me vaj të nxehtë
 • kimikate të përdorura në permanente dhe trajtime për rregullimin e flokëve
 • pjastra, masha për kaçurrela të nxehta ose drejtuese
 • zbardhja e flokëve tuaj

Nëse duhet të përdorni kimikate ose zbardhues në flokët tuaj, kërkoni ndihmë nga një profesionist i trajnuar. Mos u mundoni ta bëni vetë në shtëpi.

Ndaloni ose ndryshoni një mjekim

Disa ilaçe mund të çojnë te renia e flokeve tek meshkujt. Shembujt përfshijnë:

Mos harroni: Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e flokëve tuaj, mos ndaloni ilaçet menjëherë. Shihni mjekun tuaj për të zbuluar nëse keni mundësi të tjera. Ju thjesht mund të prisni derisa të përfundoni trajtimin tuaj. Në shumicën e rasteve, flokët tuaj duhet të kthehen pasi të ndërpritet trajtimi.

Shihni mjekun tuaj nëse:

 • ju jeni duke përjetuar rënie të papritur të flokëve
 • ju mendoni se një mjekim mund të shkaktojë rënien e flokëve tuaj
 • keni edhe skuqje
 • lëkura juaj është me luspa